Opis ksiązki

Kup Teraz

Za jakie grzechy?

Ocena ( 10 osób )
4.5
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2014-07-10
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7839-787-8
Liczba stron: 456
Dodał/a książkę:takahe
Dodał/a opinię:Wioletta Marlicka
Recenzja - Za jakie grzechy?
Kolejna piękna polska powieść. Ciepła, dla kobiet i z humorem. Losy Aliny są niezwykle ciekawe a zarazem zwyczajne. To powieść której akcję bez problemu można sobie wyobrazić. Wątek miłosny jest ciekawy, nie nudzi i w końcu bohaterka znajduje szczęście i to tam gdzie nie spodziewała się jej spotkać, a wątek kryminalny również sprawia że od książki nie można się oderwać.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
jagna1978 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Alina to młoda kobieta ,ktora razem z przyjaciółka prowadzi gabinet psychoterapeutyczny.Pozucona przed ołtarzem rzez ukochanego nie moze poradzic sobie ze stworzeniem kolejnych zwiazkow.W spadku po wuju otrzymuje spory majatek ktorym musi podzielić sie z Tomaszem.Miedzy czasei w jej gabinecie pojawia sie Piotr ,ktory szuka pomocy.Od tej pory zycie Aliny toczy się miedzy Tomaszem a Piotrem.Czy ktorys z mezczyzn zostanie w jej życiu na stałe?Świetna książka,lekka i przyjemna.Czytalam z ciekawośćią nie mogąc sie od niej oderwać.
atena plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Za jakie grzechy narzeczony pozostawił mnie przed ołtarzem?
Za jakie grzechy mój ówczesny chłopak został mężem mojej siostry?
Za jakie grzechy rodzina nie może zrozumieć mojego punktu widzenia?
I wiele jeszcze takich za jakie grzechy ... mogłaby zadawać sobie główna bohaterka.
Na część z nich znajduje odpowiedzi, na inne nie i mimo, że sama jest psychoterapeutką nie może momentami pomóc sama sobie. Jak skończy się ta gmatwanina uczuć? Jak Alina poradzi sobie z przeciwnościami losu? Przeczytajcie, polecam
dayna15 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki 2015 (181),
Historia Aliny, która po traumatycznym porzuceniu przed ołtarzem ma problem z zaangażowaniem się w kolejny związek. Momentami zabawnie i ciekawie, by po chwili powiało nudą. Takie skakanie w czasie między teraźniejszością, a przeszłością trochę mnie irytowało, bo niektóre rozdziały były dość niespójne. Po śmierci wuja, wraz z przystojnym Tomaszem przejmuje firmę i dom, a potem jak w bajce zakochują się i żyją długo i szczęśliwie. Plus za osadzenie akcji w okolicach Wrocławia, dzięki temu jakoś przyjemniej mi się czytało.
wiola120892 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,
Kolejna piękna polska powieść. Ciepła, dla kobiet i z humorem. Losy Aliny są niezwykle ciekawe a zarazem zwyczajne. To powieść której akcję bez problemu można sobie wyobrazić. Wątek miłosny jest ciekawy, nie nudzi i w końcu bohaterka znajduje szczęście i to tam gdzie nie spodziewała się jej spotkać, a wątek kryminalny również sprawia że od książki nie można się oderwać.
takahe plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014 roku,pożyczone ;),
W życiu głównej bohaterki wiele się dzieje. Narzeczony porzuca ją w dniu ślubu dla jej siostry a rodzice zamiast jej współczuć trzymają stronę tej drugiej córki. Alina od tej pory nie umie zaufać mężczyznom a jej azylem jest dom wujostwa gdzie zawsZe dobrze sie czuje. Jednak dobre duchy jakimi byli gospodarze tego miłego miejsca nie zyją wiecznie. A Alina zostaje obdarowana spadkiem z którym ma małe problemy
majkanew plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-27, Na półkach: Przeczytałem,


Niewielu jest ludzi, którzy przechodzą przez życie bez różnych zawirowań, mniejszych czy większych osobistych tragedii. Mało kto nie miał swego czasu „pod górkę”. Te ekstremalne sytuacje zawsze wpływają na zmianę człowieka. Od tej pory określa się życie przed i po (czymś). To właśnie te momenty determinują późniejsze decyzje, postawy, poglądy. Czasem los potrafi spłatać okrutnego psikusa i wywołać to newralgiczne zdarzenie podczas najważniejszego, jak nam się wydawało, dnia życia. Bohaterkę najnowszej powieści Anny Karpińskiej spotkało to akurat na ślubnym kobiercu.


Pisarka zaczyna swoją powieść od razu z wysokiego C, a preludium tej historii czyni zdarzenie, które dla wielu oznacza nie początek, a raczej koniec (świata). Alina została upokorzona w sposób najgorszy dla kobiety – na własnym ślubie zostawiona przed ołtarzem, po usłyszeniu zapewnień o braku miłości partnera oraz wyznania głębokich uczuć, jakie Miłosz żywi do siostry niedoszłej panny młodej. Kobieta cierpi, a jej depresję pogłębia fakt, że o romansie jej chłopaka i Aldony wiedzieli niemal wszyscy, łącznie z rodzicami sióstr. I nikt nie zapobiegł tragedii. Wydaje się, że gorzej być nie może, a jednak – Alina zostanie ciocią i szwagierką swojego byłego narzeczonego. Czy z takiej traumy można się w ogóle otrząsnąć?


Alina nie umie poradzić sobie z własnym zwichrowanym życiem, trudnymi relacjami z najbliższą rodziną czy nawet stopniowym ich zanikiem. Jako młoda pani psycholog potrafi pomóc swoim pacjentom, własne troski odsuwając na dalszy plan. Oparcie znalazła w wujostwie, lecz ciąg tragedii działa tu lawinowo – ukochana ciocia i wuj Staszek odchodzą, zostawiając jej spadek – połowę majątku i firmy drukarskiej. Pozostała część przypadła w udziale krewnemu ciotki, Tomaszowi, którego z kolei spadkodawcy traktowali jak syna. Sprawa testamentu rozpoczyna cały ciąg sprzeczek, nieporozumień, wreszcie wyzwoli wolę walki i wiele nauczy Alinę oraz finalnie bardzo ją odmieni.


„Za jakie grzechy?” to, pod pewnym względem, literackie odzwierciedlenie słynnego prawa Murphy’ego. W życiu Aliny jedna tragedia staje się zarzewiem kolejnej. Co gorsza, wszystko dzieje się poza bohaterką, to okrutny zbieg okoliczności lub może przeznaczenie rzuca jej kłody pod nogi. Anna Karpińska udowadnia jednak, że nawet z losem można wygrać – wszystko zależy od tego, jak wykorzystamy swoje doświadczenia i jak pokierujemy własnym życiem.


Pierwszoosobowa narracja z pewnością przybliża czytelnikowi osobę głównej bohaterki. Alina nie tylko nam opowiada, co się dzieje wokół, ale również poznajemy jej myśli (jeden z elementów humoru). Wszystkie kreacje w powieści to twory dość ciekawe, choć tylko Alinę poznajemy bliżej. Trochę brakuje perspektywy Tomasza czy Aldony – niby drobnostka, ale wzbogaciłyby i pogłębiły fabułę. Karpińskiej można zarzucić korzystanie ze schematów nieco już w literaturze wyeksploatowanych oraz wprowadzanie do powieści wątków, które nie do końca nam pasują (epizod z Piotrem, tajemniczym pacjentem, którego obsesją jest uciekanie sprzed ołtarza). Jednak kto zwróci uwagę na to, że to już było, skoro po raz kolejny nie tylko będzie o tym czytał, ale przede wszystkim to przeżywał?


„Za jakie grzechy?” to również powieść o przyjaźni, tej prawdziwej, szczerej, w której nie brakuje mocnych słów i surowych opinii, ale także zrozumienia i wsparcia. Alina i Monika, mimo iż dzieli je czasem życie prywatne każdej z nich lub zapędy egoistyczne tej pierwszej, to jednak znajdują w sobie nawzajem ostoję, pocieszenie i energię do działania. Anna Karpińska dotyka wielu tematów z różnym w nie zaangażowaniem: od prowadzenia działalności gospodarczej przez psychologię po ludzkie, codzienne problemy, jak np. kłopoty z teściową, miłosne rozterki, choroby, ciąża czy macierzyństwo – wachlarz jej zainteresowań (i wiedzy) jest niezwykle różnorodny. Lekkość pióra autorki pozwala jej w swobodny sposób pisać zarówno o kupowaniu kabanosów, jak o poronieniu czy zdradzie. Nie oznacza to jednak, że czyni to na jednakowym poziomie. Tam, gdzie nastrój się obniża, tam do gry wchodzą emocje, refleksje, ból bohaterki, ale styl narracji pozostaje lekki, dlatego czytelnik nie ma poczucia ciężaru, fabuła go nie przytłacza. Największym atutem, jaki ma Anna Karpińska w rękawie, jest umiejętność dotarcia do wrażliwości czytelniczek. Pisarka doskonale potrafi grać na uczuciach odbiorcy, umiejętnie i w odpowiednich chwilach angażuje czytelnika do współodczuwania perypetii bohaterów.

cyrysia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014 roku,

To ciekawa, wciągająca, dobrze napisana powieść obyczajowa. Przedstawia obraz kobiety zmagającej się zarówno z demonami przeszłości jak i teraźniejszości, które atakują wewnętrzny spokój. To również nieustanna walka o siebie, swoje szczęście i o zachowanie równowagi emocjonalnej. Czas spędzony przy tej lekturze z pewnością nie będzie czasem straconym. Serdecznie polecam
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
beatrycze66 Linia koment
Przeczytane:2015-05-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki 2015,
KKS Linia koment
Przeczytane:2015-04-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiązki 2015,
bibliotekarkaB Linia koment
Przeczytane:2015-04-01, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2015-04-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2015,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
karin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów