Opis ksiązki

Kup Teraz

Zdążyć przed Panem Bogiem

Ocena ( 38 osób )
5.0
Wydawnictwo: a5
Data wydania: 2000
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-85568-30-1
Liczba stron: 109
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Dodał/a opinię:Aleksandra Rakoczy
Recenzja - Zdążyć przed Panem Bogiem
Po raz kolejny powracam do tej książki. Bardzo poruszająca, nie łatwo pisać o niej opinię. "Zdążyć przed Panem Bogiem" jak na zawsze powinno zostać w spisie lektur obowiązkowych w szkołach.Świadectwo Marka Edelmana każdy powinien znać. Jest to na pewno książka, która pozostanie w pamięci na zawsze. O wielu książkach, które czytaliśmy szybko zapomnimy, zapomnimy tytuły, autorów, ich treść, bohaterów. O "Zdążyć przed Panem Bogiem" nigdy nie zapomnisz!
Recenzja
aniusiaczek92 Linia koment
Na półkach:

Hanna Krall to polska dziennikarka i pisarka. Urodzona w 1937 roku w Warszawie w rodzinie żydowskiej Polka, w czasie II wojny światowej straciła wszystkich bliskich. Sama reporterka tylko cudem uniknęła śmierci, ponieważ szczęśliwie została wykradziona z transportu. Pisarskim debiutem Krall jest ziór reportaży z 1976 roku "Na wschód od Arbatu", ale największy rozgłos przyniosła jej tłumaczona na wiele języków książka "Zdążyć przed Panem Bogiem" - zapis rozmowy z Markiem Edelmanem, lekarzem i ostatnim żyjącym przywódcą powstania w getcie warszawskim

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Czymkolwiek plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-14, Na półkach: Przeczytałem,
Z czytaniem klasyki zawsze wiąże się dla mnie pewien specyficzny rodzaj strachu. Boję się, przede wszystkim, rozczarowania. Kawałeczek legendy umiera za każdym razem, kiedy Książka, taka przez duże K, a może i duże S, książka, o której się tyle słyszało i czytało, że ważna, że świetna, że życia zmienia, że Kanon, Klasyk i Wielkie Dzieło - kiedy taka książka okazuje się być czymś, co w najlepszym razie wydaje nam się po prostu mdłe. I prawdopodobnie to z tego powodu do czytania „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall, dziełka kojarzącego mi się jako klasyka klasyk polskiego reportażu zabierałam się z pośpiechem, który zawstydziłby niejednego leniwca. A nie trzeba było.


Jednakże brak entuzjazmu niejedno ma imię - z tym moim związany był także temat książki Hanny Krall. I nie chodzi tu nawet o to, że powstanie w getcie warszawskim nie jest tematem ani łatwym, ani przyjemnym; obawiałam się, że opowieść ta, w wyniku polskiej przypadłości gloryfikowania wydarzeń drugiej wojny światowej będzie kolejnym eposem opiewającym bohaterstwo powstańców, ładną pocztówką niewymagającą refleksji, choć może brutalną i nieszczędzącą krwawych szczegółów. A jest, na szczęście, wręcz przeciwnie, ale może zacznijmy od początku.


Zdążyć przed Panem Bogiem” to przede wszystkim wywiad z Markiem Edelmanem, jednym z przywódców powstania, które w 1943 roku wybuchło w warszawskim getcie, a po wojnie - kardiologiem. I choć wydawać by się mogło, że dla reporterki ważniejsza będzie pierwsza część jego życiorysu, nie traktuje ona lekarskiej kariery Edelamana po macoszemu. Jest więc to w równym stopniu książka o umieraniu (Porządek historyczny okazuje się być tylko porządkiem umierania.) jak i o życiu i o ratowaniu tego życia, tytułowym zdążaniu przed Panem Bogiem. Przede wszystkim wywiad - ale nie tylko. W, nazwijmy, treść właściwą reportażu wkradają się bowiem dopiski, które pozwalają niejako zajrzeć za jego kulisy; Hanna Krall pisze o listach, jakie otrzymywała w związku ze swoją książką, o rozmowach, które towarzyszyły jej powstawaniu, a tym samym trafnie podsumowuje nasze podejście do czasów wojennych, to, jak wielka jest w nas potrzeba, by tamte wydarzenia idealizować i jak wiele szczegółów jesteśmy w stanie w tym celu zmienić czy zupełnie przemilczeć. I to zarówno my, współcześni, dla których II wojna światowa jest już tylko odległym cieniem, jak i ci, dla których stanowiła być może najważniejsze wydarzenie życia.


A jednak, mimo braku patosu i odarcia z wszelkiej mitologii, udaje się Hannie Krall opowiadać o powstaniu z godnością. Bez bajdurzenia o moralnym zwycięstwie, a tylko o ludziach, którzy wiedząc, że śmierć jest nieunikniona chcieli swoją śmiercią coś pokazać światu. Bardzo ważne jest też to, jak sam bohater książki opowiada o swoim udziale w powstaniu - nie stawia siebie w centrum akcji, a wręcz odsuwa je od siebie opowiadając o innych, najczęściej bezimiennych powstańcach. Ani on, ani reporterka nie zasypują nas też tonami liczb, gdy już decydują się je podać, to tylko z zastrzeżeniem, że to ponieważ ludzie lubią liczby... I to różni ten reportaż od większości rzecz, jakie możecie przeczytać o powstaniu w getcie czy o II wojnie światowej w ogóle - jest dużo mniej sucha, a bardziej bezpośrednia. Uwiera, boli, nie pozwala zapomnieć.


A zostawiając już warstwę fabularną, o której pisać by można dużo, dużo więcej, choć to tylko nieco ponad sto stron (zauważyłam ostatnio śmieszną zależność - im książki krótsze, tym dłuższe moje recenzje); język. A ten jest u Hanny Krall czymś świetnym, szczerze mówiąc nie wiedziałam wcześniej, że tak w ten reportaż można. Jest krótko, niesamowicie zwięźle, ascetycznie wręcz, a jednocześnie wymownie i artystycznie. A przy tym, gdy przychodzi do wywiadu, jest jako strona pytająca niemal transparentna, dużo więcej słucha, niż pyta. W odniesieniu do strasznych wydarzeń, które opisuje nie porywa się na sądy, nie daje czytelnikowi w żaden sposób poznać swoich odczuć czy poglądów. Pisze tylko o pamiętaniu.


Dużo więcej czasu, jeśli zdecydujecie się „Zdążyć przed Panem Bogiem” przeczytać, zajmie Wam myślenie o tej książce, niż samo jej czytanie. Bo tak naprawdę te sto stron to jedno dłuższe posiedzenie z książką, a posiedzieć warto. Bardzo, bardzo warto. Nie dlatego, że to książka fajna, bo określenia typu fajna-niefajna nie chcą się przy takim temacie przecisnąć przez gardło. Wielu mówi, że trzeba, ja tak nie uważam, bo jedyne, co względnie trzeba, gdy idzie o czytanie, to lektury szkolne (chociaż to akurat jest lektura, więc obawiam się, że prędzej czy później możecie nie mieć wyboru). To po prostu autentycznie dobra, poruszająca ważny temat książka, chwilami nawet nie reportaż, ale po prostu (aż) literatura.

majka1654 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-25, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytałam :D,
Wydaje mi się, że książek o tej tematyce nie powinno się oceniać...
just_monca plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Literatura faktu,
Poruszający wywiad Hanny Krall z Markiem Edelmanem. Wywołująca u niektórych refleksję, a u niektórych nieme pytanie "czy to naprawdę się wydarzyło?".
Nie jest ona ani łatwa, ani przyjemna, ale po jej lekturze możemy usiąść, zastanowić się i docenić to, co dają nam dzisiejsze czasy.
oliloli1991 plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-06-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Po raz kolejny powracam do tej książki. Bardzo poruszająca, nie łatwo pisać o niej opinię. "Zdążyć przed Panem Bogiem" jak na zawsze powinno zostać w spisie lektur obowiązkowych w szkołach.Świadectwo Marka Edelmana każdy powinien znać. Jest to na pewno książka, która pozostanie w pamięci na zawsze. O wielu książkach, które czytaliśmy szybko zapomnimy, zapomnimy tytuły, autorów, ich treść, bohaterów. O "Zdążyć przed Panem Bogiem" nigdy nie zapomnisz!
Anna_Valerious plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,52 książki 2014,
Naprawdę trudno ocenić tragedię. Ta książka jest smutna nie tylko przed wojnę, ale też przez ludzkie znieczulenie. Wokół dzieje się krzywda, z czasem widzisz jej więcej i więcej, i przestajesz reagować. Widzisz śmierć i myślisz o niej dzień i noc, a potem o niej marzysz, jak o jedynym wybawieniu. Marek Edelman mówi spokojnie, z dystansem, już sam przyznaje że dużo zapomina, legenda o wojnie i o bohaterach miesza mu się z tym, co sam ma w głowie. Przeżył jako jeden z niewielu, widząc śmierć setek tysięcy osób. Wielu z nich znał, lubił, kochał. Tego nie można zamienić na ocenę, tego nie można oddać w żadnej książce. Lektura zajęła mi jakieś dwie godziny, to niedużo skoro ujęto w nich tyle cierpienia z 5 lat. Jeszcze do niedawna starałam się nie czytać takich wspomnień, unikałam takich książek. Teraz jednak uważam, że należy zmierzyć się nawet z najgorszym, a ta książka na pewno sprawi, że każde twoje dzisiejsze zmartwienie przestanie mieć znaczenie.
lulux plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Zdecydowanie nie tylko godne polecenia, ale i obowiązkowa lektura. Niezwykle opisy wydarzeń, a także bardzo ciekawe i, moim zdaniem, niecodzienne zmienianie początkowego tematu utworu. W niektórych momentach ogarniał mnie wielki smutek (np. Śmierć dzieci przez otrucie, aby nie cierpiały). Jedno tylko "ale": forma wywiadu- nie zawsze tak do końca wiedziałam, kto akurat mówi.
white_swan plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-23, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
Wstrząsająca książka - nie o historii, lecz o pamiętaniu. O anonimowych bohaterach, którzy dzięki temu reportażowi zostaną jakoś ocaleni od zapomnienia, ale także o tym, jak łatwo stracić poczucie człowieczeństwa w obliczu tak wielkiego zagrożenia jakim była wojna i mieszkanie w getcie. Na pewno nie jest to łatwa lektura, nie tylko dlatego, że porusza trudny temat, ale także z powodu chaotyczności wspomnień w niej przywoływanych - z getta przenosimy się do szpitala, w którym Marek Edelman pracuje już po wojnie, by następnie ponownie wrócić do czasów okupacji. Niemniej jednak to książka, którą trzeba przeczytać.
aqunia94 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki - 2013 ,Mam,Wyzwanie - literatura faktu,
Wzięłam się za tę literaturę, pewnie głównie z tego powodu, że jest to jedna z lektur szkolnych, którą chciałam przeczytać. Cóż, jestem naprawdę miło zaskoczona. Książka opowiada o okresie kiedy, miało miejsce powstanie w getcie warszawskim w 1943 roku. Utwór ma głównie formę wywiadu, co pomogło mi w wyobrażeniu sobie prawdziwej sytuacji. Jak widać w rozmowie H. Krall z Edelmanem, próbowano zmieniać treść, np. co do ilości Żydów przeciwko Niemców. Jednak właśnie dzięki temu, że Krall zmieściła tam wywiad, znamy całą prawdę. Mogę powiedzieć, ze książka bardzo na mnie wpłynęła. Zaczęłam znacznie bardziej interesować się okresem wojennym w Polsce i sprawami z tym związanymi.
Gorąco polecam tą książkę. Osobiście bardzo mnie wciągnęła historia Marka Edelmana jak i cała historia wydarzeń opisywanych w utworze. Czytało mi się ją dość szybko. Jeśli ktoś interesuję się właśnie tematyką wojenna, naprawdę polecam.
Dorota_Dega plusminus Linia koment
Przeczytane:2005-01-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,z_do kupienia,
Niesamowita i niezwykła książka spisana w formie reportażu. Historia prawdziwa, której głównym bohaterem jest jeden z przywódców powstania w warszawskim getcie, Marek Edelman. Wstrząsające opisy i wartka akcja. To jedna z tych szczególnych książek, o których się nie zapomina. Zdecydowanie polecam.
Mamut plusminus Linia koment
Przeczytane:2008-09-02, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Lektura, pamiętam zaraz po wakacjach omawialiśmy w liceum. Wstrząsająca, jak praktycznie wszystkie książki o wojennych czasach, ale naprawdę połyka się za jednym podejściem.
Stefanek Linia koment
Przeczytane:2016-08-19, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Twiggy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
PatrycjaSienkows Linia koment
Przeczytane:2016-03-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
olywka Linia koment
Przeczytane:2016-03-14, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
ginewra Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,
AMJ1986 Linia koment
Przeczytane:2007-05-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Barso Linia koment
Przeczytane:2015-09-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Justine943 Linia koment
Przeczytane:2005-01-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Warto do nich wrócić,
castle-builder Linia koment
Przeczytane:2015-09-23, Na półkach: Przeczytałem,Na ciche wieczory...,
Flawsoffancy Linia koment
Przeczytane:2015-08-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
listyodm Linia koment
Przeczytane:2015-06-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
dallea Linia koment
Przeczytane:2015-06-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Aramina Linia koment
Przeczytane:2015-04-19, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2014 i wcześniej,
xOxIvyxOx Linia koment
Przeczytane:2015-01-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Ulubione,
chabrowacczyteln Linia koment
Przeczytane:2014-11-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014 ,
ufo1651 Linia koment
Przeczytane:2014-01-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
annak Linia koment
Przeczytane:2014-10-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Mariita Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
origami Linia koment
Przeczytane:2014-09-26, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
stokrotka22 Linia koment
Przeczytane:2014-07-21, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Deutschland191 Linia koment
Przeczytane:2010-04-07, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,wypożyczone z biblioteki,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
varginnes Linia koment
Przeczytane:2014-02-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2014,
hegemo Linia koment
Na półkach: Czytam,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 3, Na półkach:
Sadu Linia koment
Przeczytane:2014-02-06, Na półkach: Przeczytałem,
Lemureczek Linia koment
Przeczytane:2007-11-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
katiewa92 Linia koment
Przeczytane:2012-04-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
esia189 Linia koment
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
czarniutka21 Linia koment
Przeczytane:2010-03-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Martinezzz Linia koment
Przeczytane:2007-04-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
StArOmOdNa Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
mama_kazala Linia koment
Przeczytane:2013-10-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Shi4 Linia koment
Przeczytane:1998-08-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Florentynka Linia koment
Przeczytane:2013-08-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: lektury,
janilorak Linia koment
Przeczytane:2012-03-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
agni79 Linia koment
Przeczytane:2008-03-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Posiadam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów