Opis ksiązki

Kup Teraz

Zły

Ocena ( 11 osób )
5.4
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2011-03-15
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-61297-67-3
Liczba stron: 760
Dodał/a książkę:zuzankawes
Dodał/a opinię:nureczka
Recenzja - Zły
Są książki, których rekomendować nie trzeba, bo to tak jakby turystom w Krakowie ,,rekomendować" Wawel, a recenzować nie uchodzi, gdyż byłoby to równie żenujące jak wyścig zwycięzcy igrzysk gminnych w Pikutkowie Dolnym z Usainem Boltem. Jeśli jakaś książka zasługuje na miano kultowej (choć słowo to mocno się przez ostatnie dziesięciolecia zdewaluowało), to jest to niewątpliwi ,,Zły" Tyrmanda, chociaż, żeby to zrozumieć musiałam nieco dorosnąć. Gdy po raz pierwszy czytałam ,,Złego" potraktowałam go jako powieść kryminalną. Gnałam do przodu, żeby dowiedzieć się kim jest tytułowy Zły, czy śledztwo dziennikarskie redaktora Kolanko zakończy się sukcesem, czy Marta zaręczy się z Halskim, czy może wyjdzie za Zenka. Jednym słowem akcja gnała, a ja pędziłam za nią.
Dopiero teraz, po latach, gdy wiem już ,,co będzie dalej" przeczytałam ,,Złego" tak, jak go czytać należy: nieśpieszne, zagłębiając się barwny świat Warszawy lat pięćdziesiątych. Tej Warszawy, której już nie ma, a której słabe echa dotarły do czasów mojego dzieciństwa.
W moim odczuciu, stolica lat 50. jest równoprawnym bohaterem jest równoprawnym bohaterem ,,Złego".
Lektura obowiązkowa! Swoją drogą ciekawe, dlaczego książka nie weszła do kanonu szkolnego. Choć z drugiej strony może to i lepiej? Nic nie potrafi tak obrzydzić najlepszej książki, jak słynne ,,Co autor chciał przez to powiedzieć?".

Opinia pochodzi z bloga http://polekturze.blogspot.com/
Recenzja
zuzankawes Linia koment
Na półkach: Czytam,

Bardzo zły facet

 

Warszawa na przemian drżała i oddychała z ulgą, gdy w stolicy pojawił się mężczyzna, który niczym Zorro, Janosik czy Robin Hood postanowił wymierzać sprawiedliwość. Wziął on sprawy w swoje ręce, a bandziorów warszawskich w obroty, spuszczając im manto na prawo i lewo. Dla jednych stał się ostatnim sprawiedliwym, dla innych - Złym. Kim jest w rzeczywistości? Na to pytanie próbują odpowiedzieć mieszkańcy Warszawy, z bandytami i Filipem Merynosem na czele, ale też zwykli, uczciwi ludzie, wśród których prym wiedzie doktor Witold Halski, redaktor Edwin Kolanko czy tajemniczy starszy pan w kapeluszu

catarina78 Linia koment
Przeczytane:2015-12-11, Na półkach: Przeczytałem,

Co nowego można powiedzieć o kultowej powieści Leopolda Tyrmanda, której akcja toczy się w początkach Polski Ludowej, a do tego lektura ta jest jednocześnie kryminałem, powieścią sensacyjną, obyczajową, romansem, trochę też powieścią policyjną? Zły odnosi się do najprostszych instynktów masowej publiczności. Szuka sensacji, a zarazem jest znakomitym dokumentem swojej epoki. Dodać można tylko to, że znakomicie się tę powieść czyta. Nawet dziś, po tak wielu dekadach.

 

W czasach mojego dzieciństwa, w latach osiemdziesiątych, Zły stał na najwyższej półce z książkami

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Karl plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-21, Na półkach: Przeczytałem,
"Zły" jest napisany w bardzo filmowy sposób - hollywood'zko poprowadzony scenariusz, suspens, powolne odsłanianie wątków, wyraźne punkty zwrotne, przeplatanie scen dramatycznych z komediowymi i lirycznymi, puenty każdej sceny, czy zabijanie ulubionego bohatera w połowie - to po prostu dobra szkoła opowiadania historii.
Do tego pełen ironii i ciepłego humoru dickensowski język - w opisach ludzi, budynków, sytuacji można się pławić - tak są w wykonaniu Tyrmanda celne i zabawne.
Połączenie trzymającego w napięciu kryminału z wielowątkowym romansem (tam niemal każdy jest w kimś zakochany) gwarantuje zainteresowanie czytelnika. Jednak w "Złym" to nie są romanse, ale mądre opowieści o miłości na różnych etapach życia i w wykonaniu różnych typów ludzi, pełne uniwersalnych uwag o różnicach i podobieństwach płci w związkach.
Ta psychologiczna prawda sprawia, że "Zły" jest po prostu wielką literaturą, kanonem, klasyką.

Rosnąca Warszawa w odbudowie lat '50-tych to pewnie smaczek dla warszawiaków. Zastanawiam się czy nie znając tych ulic i parków miałbym taką samą radość z ich tyrmandowskich opisów - nie wiem. Z drugiej strony lokali gastronomicznych, potańcówek i autobusów w których spotykają się bohaterowie "Złego" już dawno nie ma, a przecież są fascynującym dokumentem kultury i obyczajów epoki.
I wreszcie socjalizm - ta książka wcale go nie zgłębia. Szczęśliwie. Bo właśnie dzięki temu jest uniwersalnym, wiecznie aktualnym rozmyślaniem nad relacją między prawem, a sumieniem; systemem, a instynktem; państwowym porządkiem, a anarchią. I nie daje łatwych morałów, bo wszystkie strony są opisane z fascynacją człowieka, który kocha i chłonie ludzi i życie. I taki obraz lat '50 tych w powstającej z wojennych gruzów Polsce zostawia lektura wielkiej powieści "Zły" Leopolda Tyrmanda.

Dizzy plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-06, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Kryminały zazwyczaj uważane są za gorszy rodzaj literatury. Mówi się dobrze o Agacie Christie i Arturze Connanie Doylu, współcześnie też powstają kryminały dobrze oceniane przez krytyków i czytelników, jednak mimo wszystko uważa się je tylko za literaturę rozrywkową. Są pewne wyjątki od tej reguły, jest nim między innymi Zły Leopolda Tyrmanda. Powieść powstała w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku i już wtedy czytelnicy okazali jej dużo zainteresowania, dziś natomiast jest jednym z najbardziej znanych lektur czasów PRL. Niektórzy mówią nawet, że to książka legendarna.

Zły nie jest jednak tylko kryminałem, to powieść wielowątkowa w barwny i dość lekki sposób przedstawiająca polskie realia czasów PRL. Dlatego właśnie książkę można nazwać historyczną. Pięknie autor opisuje Warszawę zniszczoną w czasie Drugiej Wojny Światowej. Postacie chodzą wśród gruzów odbudowującego się miasta, pojawiają się w miejscach dobrze znanych również osobom spoza Warszawy. Dzięki autorowi można poznać historię odbudowy wielu historycznych miejsc stolicy. Tyrmand bardzo ciekawie obrazuje również działania milicji oczącej walkę z plagą chuligaństwa, jaka wówczas nękała to miasto. Opisuje też świat dziennikarski i trudności w zdobywaniu na przykład odzieży.

Historia opisana w Złym opowiada o nagminnie powtarzających się bezczelnych napadach chuligańskich na niewinnych obywateli Warszawy. Są to jakieś pijackie zaczepki, wandalizm, ale i naprawdę poważne ataki na przechodniów czy pasażerów komunikacji miejskiej. Wszyscy mieszkańcy czekają kiedy wreszcie się to skończy i kiedy wreszcie będzie spokój. Wtedy pojawia się tajemnicza ciemna postać, której twarzy nikt nie może dostrzec, trudno też świadkom ocenić, czy jest wysoka czy niska. Wielu z nich zauważa natomiast, że człowiek ten ma bardzo dziwne i przerażające białe oczy. Wiadomo też, że jest to mężczyzna. Postać ta pojawia się, gdy złoczyńcy napadają przechodniów i sama wymierza im sprawiedliwość w bardzo brutalny sposób. Potrafi pobić kilku silnych mężczyzn bez niczyjej pomocy. Chuligani, którzy dostali od niego lanie często ze strachu postanawiają zacząć uczciwie żyć.

W tej tajemniczej historii dużą rolę odgrywa fukcjonariusz policji, Dziarski oraz redaktor Edwin Kolanko. W ślad za tajemniczą postacią podąża też równie tajemniczy jak ona, staroświecki pan w meloniku. W całe to zamieszanie włącza się cała masa ludzi. Niektórzy, bardzo zadowoleni z działania bohatera, zostają zwerbowani przez niego do pomocy. Inni są werbowani przez świat przestępczy. Pojawia się też miłość, jak w większości książek.

Bardzo rozbawiły mnie nazwiska postaci. Jest pan Franciszek Życzliwy, jest młody redaktor Kubuś Wirus, fryzjer Mefistofeles Dziura, jest prezes Filip Merynos, bokser Robert Kruszyna, jest Jonasz Drobniak i bardzo ważna postać w świecie przestępczym, Kudłaty. Nazwiska są tym zabawniejsze, że w większości przypadków (choć może nie we wszystkich) zupełnie nie pasują do postaci, na przykład fryzjer jest całkiem dobrym człowiekiem i nazywanie go Mefistofelesem to gruba przesada.


Powieść podobała mi się bardzo, choć nie przepadam za kryminałami. Jest napisana z poczuciem humoru i lekkością. Wciągnęła mnie i długo nie mogłam odgadnąć, kim jest ten superman ratujący niewinnych obywateli i dlaczego to robi. Oczywiście nie zdradzę tego tutaj, a zaciekawionych odsyłam do powieści Leopolda Tyrmanda.

Ivy plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,Przeczytałam,
Moją tegoroczną '' przygodę '' z wyzwaniem 26 książek na 2016 rok,rozpoczynam dziełem niebagatelnym.Mianowicie rozpoczynam od książki kultowej ,do której długo się zabierałam,o tytule '' Zły ''. To naprawdę świetna książka.Pod każdym względem i technicznym i merytorycznym i każdym innym autor wykazał się niezwykłym profesjonalizmem.Nie często zdarza mi się tak zaczytać,że praktycznie wylogowuje się z zewnętrznej rzeczywistości ,a wnikam całkiem w tę powieściową.Tym razem właśnie tak było.Nagle znalazłam się w powojennej Warszawie,z lat pięćdziesiątych,mieście totalnie zniszczonym pełnym gruzów ,ale i wielkiej odbudowy.Mieście gdzie wszystko jeszcze wciąż powstawało ,organizowało się ,dopiero przybierało,jakby przymierzało swoje formy,które później miałyby pozostać na stałe.Jak wynika z tej opowieści najszybciej i najdokładniej zorganizowała się Warszawa podziemna,ale nie to wojenne podziemie,które nieraz grało na nosie okupantowi.Tym razem to podziemie półświatkowe,kryminalne.To które ma opanowane wszystkie ważne ''gałęzie'' życia powstającej z gruzów Warszawy.A zwłaszcza handel.'' Koszyki '',sprzedaż biletów na imprezy kulturalne.Zresztą akurat ten przekręt ze sprzedażą biletów na słynny mecz Polska - Węgry ,został w książce dokładnie opisany.Tyrmand,nie boi się jawnie powiedzieć że ówczesna władza zupełnie nie radziła sobie z już zorganizowaną przestępczością.Sam porucznik Dziarski przyznaje że nie bardzo wiadomo jak karać tych złoczyńców,bo tak naprawdę nie wiadomo gdzie przebiega granica między chuligaństwem,a już przestępstwem i zbrodnią.Nagle w roku 1954 w samym środku Warszawy pojawia się jakiś jegomość,który bezceremonialnie rozprawia się nawet z najbardziej groźnymi zabijakami.Pojawia się,robi swoje i znika.A co ciekawe,nikt ze świadków nie jest w stanie opisać tego kogoś.Każdy mówi co innego,każdy inaczej zapamiętuje tego człowieka.Jedyne co wydaje się spójne w owych zeznaniach,to fakt że ów człowiek posiadał niezwykłe świetliste ,'' jarzące '' się wręcz,oczy.Wieści roznoszą się szybciutko i nagle ów tytułowy '' Zły '' ścigany jest i przez Milicję Obywatelską (bo przecież w państwie prawa,nie wolno uprawiać samosądów) i przez przestępczy półświatek.Ale czy działa sam jak słynny Zorro czy inny Desperados ? Oraz co w końcu wynika z jego działań i jak to się wszystko kończy,musicie sobie przeczytać sami.Książka jest gruba,ale tak ciekawa i tak bardzo wciąga że właściwie nie wiadomo kiedy strony '' przewracają '' się same.W mojej ocenie lektura ta w pełni zasługuje na miano kultowej i legendarnej.Ten niepowtarzalny specyficzny warszawski folklor jest nie do ''podrobienia''. Te nazwiska i ksywki.Te teksty na przykład w trolejbusie '' Co się pani tak pcha,a jak mam się pchać ? '' ; ''Zatrzaśnij się na kłódkę Kruszyna ''? Czyż nie urocze ?. A kupowanie cegły od ''solidnego przedsiębiorstwa '' przez Pana w Meloniku - bezcenne.Te nazwy własne,wiecie na przykład co to jest oprychówka i w jakim celu wypycha się ją gazetami ?. Bardzo podobało mi się też zakończenie,a właściwie to że tak jak lubię,wszystko zostało dokładnie wyjaśnione ,kto i skąd się wziął,dlaczego działo się tak a nie inaczej.Taki sposób kończenia opowieści mnie bardzo odpowiada,pozwala skonfrontować się z tym co ja myślałam,czy miałam rację ,czy jednak nie.Bardzo ,bardzo polecam tę niesłusznie często pomijaną przez czytelników i ginącą w zalewie literatury współczesnej,naprawdę niesamowitą powieść.
zebon75 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Znakomity portret socjologiczny powojennej Warszawy, powoli dźwigającej się z gruzów. Autor bardzo obrazowo opisuje szarą codzienność warszawiaków. Jednocześnie ukazuje drugie oblicze miasta - jego drugie życie, zdominowane przez wszechobecną patologię.
tlenianka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Rewelacyjna historia. Wartka akcja z wyczuciem stopowana jest zadziwiającymi opisami niezwykłych miejsc, zwyczajów oraz mody panującej w stolicy w latach 50 XX w. Majstersztyk.
nureczka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Są książki, których rekomendować nie trzeba, bo to tak jakby turystom w Krakowie ,,rekomendować" Wawel, a recenzować nie uchodzi, gdyż byłoby to równie żenujące jak wyścig zwycięzcy igrzysk gminnych w Pikutkowie Dolnym z Usainem Boltem. Jeśli jakaś książka zasługuje na miano kultowej (choć słowo to mocno się przez ostatnie dziesięciolecia zdewaluowało), to jest to niewątpliwi ,,Zły" Tyrmanda, chociaż, żeby to zrozumieć musiałam nieco dorosnąć. Gdy po raz pierwszy czytałam ,,Złego" potraktowałam go jako powieść kryminalną. Gnałam do przodu, żeby dowiedzieć się kim jest tytułowy Zły, czy śledztwo dziennikarskie redaktora Kolanko zakończy się sukcesem, czy Marta zaręczy się z Halskim, czy może wyjdzie za Zenka. Jednym słowem akcja gnała, a ja pędziłam za nią.
Dopiero teraz, po latach, gdy wiem już ,,co będzie dalej" przeczytałam ,,Złego" tak, jak go czytać należy: nieśpieszne, zagłębiając się barwny świat Warszawy lat pięćdziesiątych. Tej Warszawy, której już nie ma, a której słabe echa dotarły do czasów mojego dzieciństwa.
W moim odczuciu, stolica lat 50. jest równoprawnym bohaterem jest równoprawnym bohaterem ,,Złego".
Lektura obowiązkowa! Swoją drogą ciekawe, dlaczego książka nie weszła do kanonu szkolnego. Choć z drugiej strony może to i lepiej? Nic nie potrafi tak obrzydzić najlepszej książki, jak słynne ,,Co autor chciał przez to powiedzieć?".

Opinia pochodzi z bloga http://polekturze.blogspot.com/
Birgitta plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2013,Mam,
Cudowny świat powojennej Warszawy! Do przeczytania koniecznie dla każdego wielbiciela tego miasta (i nie tylko).
bibliotekarkaB plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-08-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Lektura obowiązkowa! Koniecznie.
Twiggy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
zbigiz Linia koment
Przeczytane:2016-02-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
nunachopin Linia koment
Przeczytane:2016-04-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,Mam,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
edytka222 Linia koment
Przeczytane:2013-11-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Mam,
MonikaP Linia koment
Przeczytane:2014-02-13, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,x przeczytane 2013,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Maryanna Linia koment
Przeczytane:2013-05-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów