Opis ksiązki

Kup Teraz

Zmierzch

Ocena ( 133 osób )
4.6
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2011-10-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7384-632-6
Liczba stron: 414
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Dodał/a opinię:Luiza Roszak
Recenzja - Zmierzch
W przeciwieństwie do licznych przeciwników "Zmierzchu" sądzę, że książkę warto przeczytać. Jest ona ciekawa i porusza tematykę, którą doceni każdy wielbiciel fantastyki, a zwłaszcza książek o wampirach. Przede wszystkim w ocenie nie należy sugerować się produkcją filmową. Książka to książka i żyje "własnym życiem". Powieść można zaliczyć do najlepszych książek tego typu wydanych w 2011 roku ;)
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Gosiek + 1 plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Na książkę trefiłam zupełnie przypadkowo. bardzo dużo o niej słyszałam. Wszyscy się nią zachwycali...wszędzie roiło się od plakatów promujących książkę, artykułów w gazetach o tej jakże cudownej powieści. Mnie jednak to nie przekonało. Wampiry? To nie dla mnie, pomyślałam.

Po książkę sięgnęłam chyba w 2010r. Poszłam do biblioteki szkolnej oddać książki. Na ladzie zobaczyłam dwie pierwsze części Sagi Zmierzch. Nie zastanawiałam się długo. Pożyczyłam ją. Chciałam zobaczyć, czy to, o czym piszą gazety to prawda. Był to akurat kwiecień. Los sprawił, że akurat dzień czy dwa później rozchorowałam się i musiałam leżeć w łóżku. Była to świetna okazja, aby zacząć czytać.

Gdy zaczęłam, książka nie podobała mi się. Stwierdziłam, że jest taka zwyczajna. Główna bohaterka wyprowadza się do ojca. Czytałam takich mnóstwo. Jednak czytając dalek nie mogłam się oderwać ani na chwilę. Ciężko mnie było zawołać nawet na obiad. Nie przypuszczałam, ze ta książka, ąz tak przypadnie mi do gustu.

Powieść opowiada o 17letniej Belli Swan, która musi przeprowadzić się do ojca, do Forks. Mysi zmienić szkołę, przystosować się do odmiennych warunków pogodowych.(gdzie w znacznejczęści roku jest pochmurno i deszczowo) i przygotować się na wspólne mieszkanie z ojcem, którego nie widziała dobrych kilka lat.

Autorka opisuje miłość nastolatki do wampira poznanego w szkole, na lekcji biologii. dziewczyna (podobnie jak ja) nie znosi sportu i wszystkiego co z tym związane). Edward natomiast jest przystojny, ale i niedostępny dla uczennic kochających się w nim. Od samego początku zaczyna się coś dziać. chłopak ratuje Bellę przed potrąceniem przez samochód. Już wtedy dziewczyna wyczuwa, ze nie jest o normalnym człowiekiem. O tym, kim jest, Bella dowiaduje się dużo później. Edward mieszka ze swoim rodzeństwem: Emmetem, Rosalie, Jasperem i Alice oraz przybranymi rodzicami - Carlise i Esme Cullen. Cała rodzina to wampiry.

W powieści spotykają się wampiry (Cullenowie) i wilkołaki (Jacob- przyjaciel Belli z dzieciństwa). Bella i Edward stopniowo zakochują się w sobie i żyją szczęśliwie. Bella poznaje również prawdziwe oblicze wampira, który jest bardzo agresywny, ale i walczy o życie swojej ukochanej.

Książka jest rewelacyjna. Ukazane są w niej dwa światy: Belli - człowieka i edwarda - wampira.

Pokazuje uczucia Belli do chłopaka i jej ojca - Charliego, który pracuje jako policjant. Początkowo dziewczyna jest bardzo nieśmiała, cicha i zamknięta w sobie. Później okazuje się, że zainteresował się nią najprzystojniejszy chłopak z całej szkoły. Bellę, jako bohaterkę bardzo polubiłam.

Dziewczyna jest drobną, długowłosą brunetką z czekoladowymi oczami. Blada jak na osobę, która wychowała się w upalnym stanie Arizona. Ubiera się na luzie, do założenia bardziej eleganckich kreacji zwykle zmusza ją Alice, jednak Bella nie lubi makijażu i ciągłego przebierania się. Jest dość niezdarna, łatwo się potyka i kaleczy, co często kwituje ironicznymi uwagami.

Jest ona inteligentna i obdarzona ironicznym poczuciem humoru, jednak cechą, która najbardziej rzuca się w oczy, jest jej zamknięcie w sobie. Bywa zbyt poważna i rozsądna jak na swój wiek, jednak wewnątrz jest wrażliwa i uczuciowa. Jest bardzo opiekuńcza i troskliwa, zwłaszcza w stosunku do swojego ojca.. Nie potrafi kłamać, oraz nie cierpi być też w centrum uwagi. Lubi czytać - do jej ulubionych autorów zaliczają się Jane Austen i Szekspir.

Książkę polecam wszystkim bez wyjątku. Bez względu na wiek czy płeć.
Regalia plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Coś do powiedzenia mam,Pożyczone od innych,
To nie jest kompletna strata czasu. Książka potrafi być ciekawa. Zdziwieni? Wierzcie mi, czytałam w swoim życiu kompletne beztalenciowe mangi, gdzie co dwie strony się rżnęli, to wiem. Problemem tej serii jest, to że to... seria. Równie dobrze Meyer mogła poprzestać na tej jednej książce. Może wtedy 'Zmierzch' nie dostałby takiego hejtu - bo to nie jest zła książka, po prostu jej dalszy ciąg doprowadza do potępienia całej serii, i dlatego część pierwsza obrywa.

Bella-łamaga, jak się miło czyta, kiedy każdy ją ratuje, nie potrafi odbić piłki na siatkówce (nawet beztalencie jak ja potrafi NIE uderzyć w zawodniczkę) i przewraca się na źdźble trawy. Może, gdyby zginęła, przygnieciona przez to autko stałaby się duchem i mielibyśmy KATASTROFICZNY romans ducha z wampirem (a seks? egzoplazma to co to to w ogóle, że się da?), a tak mamy biedną śmiertelniczkę, która wie, co widziała. A widziała niebywałą siłę błyszczącego w słoneczku ponadczłowieka.

Najbardziej żenujące jest wyznanie w lesie, kiedy NACISKA na nią, żeby powiedziała kim jest. Czy naprawdę nie mogli po prostu siąść/spacerować i o tym porozmawiać? Musiało to być aż tak patetyczne? Musiało. Bo to tragiczny romans jest.

Ale mówię, możliwa do przeczytania. Szybko idzie, bo język nie jest wyszukaną angielszczyzną potomkinią Szekspira. Jak gdzieś czytałam - 'napisane dla kur i podlotek'. Ale przy okazji człowiek dowie się tyle rzeczy, jak choćby że hiszpanka siała śmierć i że jest takie miasteczko, gdzie promienie słońca docierają tak rzadko, iż świecące jak kule dyskotekowe wampiry mogą tam spać i ssać spokojnie.
Mada013 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2016,Mam,
Czytałam to już dwa razy właśnie skończyłam i mówiąc szczerzę sądzę, że jeszcze kiedyś to przeczytam. 6+
kobra18 plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-09-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,"Ale to już było" ;),Wakacje 2015,
W przeciwieństwie do licznych przeciwników "Zmierzchu" sądzę, że książkę warto przeczytać. Jest ona ciekawa i porusza tematykę, którą doceni każdy wielbiciel fantastyki, a zwłaszcza książek o wampirach. Przede wszystkim w ocenie nie należy sugerować się produkcją filmową. Książka to książka i żyje "własnym życiem". Powieść można zaliczyć do najlepszych książek tego typu wydanych w 2011 roku ;)
Edyta_S plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Przyjemne czytadełko na wieczór w samotne dni :) czyta się szybko i przyjemnie
Fleur plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-12-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
marrrtusia plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-10-15, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
Książkę "Zmierzch" przeczytałam jeszcze na długo zanim wybuchło wokół niej ogromne "bum".
Powieść o wampirach i wilkołakach, z niemalże idealną miłością w tle. Czego chcieć więcej? Na początku myślałam, że niczego. Z czasem zadałam sobie jednak pytanie: może nieco realności?
Książka opowiada piękną historię miłości wampira do kobiety, nie zabrało również scen akcji i fantastyki.

To dobra książka dla młodych ludzi, którzy nie wymagają jeszcze wiele od literatury lecz również dla starszych, którzy mają ochotę oderwać się od dnia dzisiejszego i podryfować w krainie z bajki.
Simi_48 plusminus Linia koment
-Bello!
-Tak, Edwardzie...?
-Co ja zrobię, Bello?
-Co się stało, Edwardzie?
-Kompletnie nie wiem, co z tym zrobić, Bello...
-Co się stało, Edwardzie?
-Co ja pocznę, Bello?
-Co się stało, Edwardzie?
-Przez to wszystko błyszczę się bez słońca, Bello.
-Co się stało, Edwardzie?
-Teraz nie mogę nawet przenieść naszego domu w inne miejsce.
-Dlaczego, Edwardzie?
-Straciłem wszystkie moje wampirze zdolności, Bello.
-Co się stało, Edwardzie?
-Jak mogłaś mi to zrobić, Bello?
-Co się stało, Edwardzie?
-Jestem zdruzgotany, Bello.
-Co się stało, Edwardzie?
-Wczoraj znalazłem w twojej torbie eliksir, Bello.
-Jak to się stało, Edwardzie?
-Nie wiem, Bello.
-Dlaczego to zrobiłeś, Edwardzie?
-Nie wiem, Bello.
-Wypiłeś go, Edwardzie?
-Tak, Bello.
-Co się stało, Edwardzie?
-Nie mogę już czytać w myślach innych ludzi, Bello...
-To ja chciałam go wypić, Edwardzie.
-Dlaczego, Bello?
-Chciałam czytać w twoich myślach, Edwardzie?
-No to mamy problem, Bello.

Można przeczytać tę historię, ale nie jest to zniewalająca powieść, która pokaże nam inny, niesamowity świat. Zdecydowanie to książka na tylko jeden raz!
just_monca plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka/Fantasy/SF,Mam,
Chociaż słyszałam wiele negatywnych opinii na temat tek książki, ja sama (jako miłośniczka wszystkiego co dotyczy wampirów) byłam mile zaskoczona. I chociaż Edward wcale wampira nie przypomina(zacznijmy od tego, że pierwszy raz spotkałam się z opisem, że wampiry skrzą się w słońcu), a Bellę stylizuje się na ofiarę losu, to sama historia była jak najbardziej wciągająca.
A z Alice (narwanym chochlikiem) sama się utożsamiam xD
figlarna24 plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-02-20, Na półkach: Przeczytałem,

Są książki, które jakby na mnie "ciążą". Są pozycje, które "wypada" przeczytać, choćby spróbować.  Takimi lekturami, do których moim skromnym zdaniem, mimo mojego wieku "jeszcze nie dorosłam" jest zdecydowanie wielotomowa opowieść o Harrym Potterze, ale i saga "Zmierzch. I tak, jak Harry Potter musi poczekać na TEN dzień, ale i na nieodpartą pokusę, by w końcu, dołączyć do milionowej rzeszy czytelników oraz fanów tego młodego czarodzieja, to "Zmierzch" nie musiał tyle czekać. Po książkę sięgnęłam po obejrzeniu (któryś raz) ekranizacji tejże powieści. I co? Chyba nie muszę, w tym miejscu opisywać choćby zarysu fabuły. Po domniemam, że każdy wie o co w niej chodzi. A chodzi o miłość człowieka, Belli do wampira Edwarda.  I tu już wspomnę, że to, co teraz napiszę spotka się z w wielkim zaskoczeniem, a nawet śmiem twierdzić, że z oburzeniem. Ale, naprawdę wierzcie mi. Nie byłam w stanie tej książki dokończyć. Stanęłam w połowie i pierwsza moja myśl była taka: "Co za ckliwy chłam? Co za dziadostwo? Po co tracę czas? ". Albo jestem za stara i nie czuję "magii" tego literackiego fenomenu.. Albo historie o wampirach, to nie moja bajka. Albo czytając fragmenty, gdzie Bella grała dominującą rolę, to miałam przed oczyma Kristen Stewart, która wcielając się w rolę nastolatki stale miała taki płaczliwy wyraz twarzy (nie do zniesienia).  Najgorsze było to, że nie czułam żadnych emocji.  "Zmierzch" nie budzi we mnie nic. Obojętność, to właściwe słowo, które teraz określa moje nastawienie do tego "dzieła. Nuda, patos oraz przewidywalność. Każda kolejna strona była dla mnie torturą. Zdarza czytać mnie się patologicznie kiepskie książki. Nie da się takich uniknąć. Przecież żaden czytelnik nie jest jasnowidzem. Ale "Zmierzch" jako fenomen, literackie objawienie powinien choć minimalnie się spodobać. Czasami trzeba się zetknąć się z czymś , co nie powala, a raczej wzbudza poczucie winy, że zmarnowano czas. Otrzeźwia nas. Wstrząsa czytelnikiem, by docenił inne , ciekawsze, wartościowsze pozycje.  Dlatego wybaczcie, ale nie wrócę do "Zmierzchu" oraz zaniecham wszelkiej innej działalności w kierunku kontynuacji tej sagi. Tę wątpliwą przyjemność zostawiam wchodzącym w lata nastoletnie  pokoleniu. Być może oni to coś docenią, a może i się zachwycą. Aha. Zapomniałabym. Niech mi ktoś wytłumaczy, bo może kolokwialnie pisząc- nie kumam, o co chodzi z tą okładką? Co łączy wampiry z jabłkami?

rysia420 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-26, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Zmierzch to historia romansu Edwarda i Belli. Książka jest skierowana do młodych i dorosłych, ale ma zdolność do przekraczania barier wiekowych i zadowoli zarówno młodszych i starszych

Historia opowiedziana jest w pierwszej osobie, z punktu widzenia Belli, więc czytelnik zawsze wie, to co ona, jaką tajemnicę ma Edward i jego rodzina. Nawet pod koniec książki byłam wciąż spragniona dowiedzieć się więcej o historii rodziny Cullenów - mam nadzieję, że ich losy będą dalej rozwijane w kolejnych książkach. Bella sama jest dobrze opisana i ma realistyczny charakter, nieśmiała, nieśmiała ciamajda.

Zmierzch jest pięknie napisany. Opisy Forks są tak szczegółowe, że można niemal poczuć zapach wilgotnego powietrza i usłyszeć deszcz uderzający o dachówki.

Romans między Edwardem i Bella jest zarówno wzruszający i przekonujący. Jest melancholijne uczucie ich niemożliwej miłości, a jednak w tym samym czasie oboje nie chcą tracić nadziei, że ich związek nie jest skazany na porażkę. Książka sięga zenitu emocji w miarę jak romans między Bellą i Edwardem zamienia się w dziki wyścig, aby pozostać przy życiu.

Słyszałam Zmierzch opisany jako "opowieść o wampirach dla ludzi, którzy nie lubią opowieści o wampirach"i z tym się zgadzam. Ta książka naprawdę ma coś dla każdego: młodych czy dorosłych czytelników, fanów wampirów lub czytelników romansów.

Dla niektórych książka może wydawać się dość długa, ale nie pozwól, żeby zniechęciło cię to przeczytania, ponieważ każda strona jest do degustacji. Uwierz mi, to jest jedna z książek, w której nie chcesz dojść do końca.
Maryszka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Książka jest znacznie lepsza od filmu. Edward jest bardziej tajemniczy, Bella bardziej zwyczajna i dająca się polubić. Jedna z niewielu książek, których czytania doczekać się nie mogłam, dlatego też czytałam ją w każdej wolnej chwili.
Mimo wszystko, nie zaliczyłabym jej do książek wyższej półki. No ale cóż, tak to bywa z książkami o wampirach i innych fikcyjnych postaciach.
EvilAngel16 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-08, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,2013,
W niektórych scenach wieje tanim romansidłem dla nastolatek, więc mówię "spoko".
al-ks plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-31, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
Koszmar. Nie polecam tej autorki. Kolejny raz sięgnęłam po książkę S. Meyer i zawiodłam się. Nie podoba mi się styl pisania tej pani, Zmierzch jako film jest okej, ale książka bardzo mi się nie podobała. Miejscami jest nawet zabawna, ale to nie to. Męczyłam się czytając.
LilAlia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Wbrew niektórym opiniom krążącym ostatnio wśród osób, które miały styczność z książką, muszę powiedzieć, że naprawdę świetnie mi się ją czytało.
Napisana w sposób, który naprawdę pozwala na lekką i przyjemną, a zarazem niezwykle wciągającą lekturę.
Podzielam opinię, iż książka jest o niebo lepsza od filmu ;)
semiramis81 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Co tu pisać. To trzeba przeczytać. Miłość w świecie wampirów. Świetny pomysł i świetne wykonanie.
patusia1990 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Przeczytałam dosłownie jednym tchnieniem. Miłość, nieśmiertelność, przyjaźń, nienawiść - to wszystko znajdziesz w jednej książce. Która z nas nie chciała by przeżyć romantycznej przygody takiej jaka połączyła Bellę i Edwarda...
ffiona902 plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-09-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Zdecydowanie książka o wiele lepsza od filmu. Choć na początku nie za bardzo rwałam się do jej przeczytania, to jednak pod presją innych, którzy tak jarali się tą książką i oczywiście Robertem Pattinsonem, wzięłam ją do ręki i skończyło się na tym, że przeczytałam wszystkie cztery części, jedna po drugiej. Bardzo mnie wciągnęła i myślę, że warto ją przeczytać.
aqunia94 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki - 2013 ,Mam,Wyzwanie - fantastyka ,
Po książkę sięgnęłam tylko dlatego, że wszystkie moje koleżanki się nią zachwycały, więc pomyślałam czemu nie? Książka jest naprawdę fajna i wciągająca. Całą sagę przeczytałam w lekko ponad tydzień. Naprawdę byłam nią miło zaskoczona. W tym roku był 3 raz jak czytam ta książkę. Polecam :)
dominika76767 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Książka bardzo mnie pochłonęła. Jedna z lepszych książek, które przeczytałam. ;)
karla1214 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-18, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Po przeczytaniu serii "Szeptem" słyszałam wiele opinii, że Zmierzch jest do niej bardzo podobny. Szeptem bardzo mi się podobało, więc postanowiłam spróbować. Książka jednak okazała się kompletną klapą ! Główna bohaterka bardzo mnie irytowała, a główny bohater zwyczajnie denerwował. Fabuła książki bardzo mi się nie podobała, ponieważ jestem fanką wampirów rodem z "Miasteczka Salem" a nie wyciągniętych z jakiegoś romansidła. Ale jest jeden plus tej książki - jest lepsza niż film ! Tutaj przynajmniej mogłam sobie wyobrazić głównych bohaterów, a w filmie nie mogłam na nich patrzeć. Zdecydowanie nie polecam !
monika11281 plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-08-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Pierwsza saga o wampirach która mi się osobiście spodobała bardzo!!!
mesenger plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku,Mam,
Długo się zabierałam do przeczytania tej książki. Sprawę ułatwiło to, że dostałam cały komplet sagi w prezencie. Sięgnęłam po Zmierzch parę dni temu... i nie mogłam sie od niej oderwać! Od samego początku wciągnęła mnie całkowicie. Bella przeprowadziła sie do ojca i zaczęła zupełnie nowe życie... tak bardzo mi się to podobało, choć pominęłabym tak wielką niezdarność dziewczyny. Opisywane wydarzenia z punktu widzenia bohaterki, jej dostosowywanie się do otoczenia i poznawanie Edwarda - z każdą stroną chciałam więcej i więcej. Kiedy w końcu dotarłam do szczęśliwego rozwoju uczucia między głównymi bohateriami, nagle pojawiły się komplikacje w postaci tropiciela Jamesa. Z zapartym tchem śledziłam rozwój wydarzeń. Trochę brakowało mi opisu walki ze złowrogim wampirem, ale w gruncie rzeczy zakończenie tej sytuacji nie było takie złe. Końcówka związana z balem absolwentów wywołała usmiech na mojej twarzy, z żalem zamknęłam książkę po przeczytaniu ostatniej strony. Dobrze, że losy bohaterów mogę prześledzić w kolejnych częściach sagi, bo nie wiem, jak przezyłabym to rozstanie z wampirzym światem ^^.
anonimowa000 plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Po przeczytaniu zmierzchu , byłam po uszy zakochana w tej książce, ale z czasem zmieniłam zdanie.Jednakże polecam ją wszystkim fanom wampirów.
Co do filmu :zdecydowanie jest gorszy,ale miło się go ogląda.
klaudia2310 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Bardo wciągająca książka. Serdecznie polecam !!
Altaria plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Dobry wampir nie jest zły....
Dizzy plusminus Linia koment
Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,
Nie rozumiem fascynacji tą serią. Jest paskudnie sztuczna i niczego nie wnosi poza wampirami świecącymi jak disco balle i romansem najniższych lotów...
Sylwia-T plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Zauroczyła mnie ta książka! Przed rokiem przeczytałam całą serię po raz pierwszy, teraz 2 stycznia sięgnęłam po nią znów i... nadal jestem pod jej urokiem. W ciągu 4 dni przeczytałam 2 części! Nie ma porównania z filmem. Bogactwo wątków, przygód, wrażeń, uczuć, przeżyć nie pozwala się oderwać :) Dla mnie to przepiękna historia o miłości.
W tej części urzeka mnie Edward swoją delikatnością i siłą woli, a bawi Bella swoją niezdarnością i naiwnością :)
Perspektywa plusminus Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Po książkę sięgnęłam ze sceptycyzmem. Myślałam sobie ,,Kurczę, wszyscy się tak zachwycają tym Zmierzchem, zobaczę, co tam takiego świetnego". Zaczęłam czytać i...może to banalnie zabrzmi, ale powieść wciągnęła mnie w swój dość nierealny świat. Całą sagę pochłonęłam w tydzień i uważam, że to naprawdę fenomenalna książka, przynajmniej dla mnie. Okej, może nie jest to jakaś klasyka gatunku, język nie jest mistrzowski, ale podczas czytania nie zwracałam na to szczególnej uwagi. Kocham Zmierzch i uważam się za fankę sagi :)
Anytsuj plusminus Linia koment
Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
Momentami nudna i nie wnosząca niczego nowego. Szału nie ma, w pamięć nie zapada. Ale przynajmniej szybko się czyta
Cassidy95 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-27, Na półkach: Przeczytałem,
zgadzam się
damonowa plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-05, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Ta część jak i pozostałe są niezwykłe, o wiele wiele ciekawsze od filmów. Pani Meyer na prawdę umie zainteresować człowieka byle wampirem.
loveit244 plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-08-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Przeczytałam tę książkę i pozostałe tomy, chyba ze 100 razy. Stephanie potrafi naprawdę świetnie wprowadzić człowieka w napięcie. Książka jest godna polecenia.
atram01 plusminus Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Czytam,
wole film choć książka też była niezła
Lily plusminus Linia koment
Na półkach: Czytam,
To jeden z tych wyjątków kiedy film jest lepszy niż książka. Przeczytałam całą sagę i mówię jej stanowcze "nie". Przyznam, że z początku mnie wciągnęła. Byłam nawet zachwycona. Ale z każdym kolejnym rozdziałem myślałam już tylko o tym, by dotrwać do końca.
oldzix plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-10-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Lubię czytać, ale tylko wtedy gdy coś mnie naprawdę wciągnie. Przeważnie jest tak, że przeczytam góra dwa rozdziały i już nigdy nie zaglądam do książki. To chyba pierwsza tak gruba książka, którą przeczytałam w tak krótkim czasie (3 dni), ponieważ tak wciąga...
darinda plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-08-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
czytałam ją do rana :)
Nataluch plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-08-21, Ocena: 6, Na półkach: Czytam,
Książka super. A jeśli chodzi o film to zmieniłabym kilka rzeczy.
Elena plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,
Cudowna cała sagaa! Uwielbiam! <3
Rozczochrana plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-07-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Losy Belli i Edwarda bardzo mnie pochłonęły. Zagubiona nastolatka szukająca swojego miejsca w świecie, niespodziewanie znajduje miłość swojego życia.
Lubię powracać co jakiś czas do tej książki, ponieważ jest jedną z moich ulubionych. Za każdym razem odkrywam jakieś szczegóły, które wcześniej przeoczyłam. Ta saga nigdy mi się nie znudzi! ;)
zetka21 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Cała seria napisana jest fantastyczna:)
Książkę, czyta się szybko, miło i przyjemnie:)
AnnaJo plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Pierwsza część jest zdecydowanie najlepsza !
Rzepusia plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 2, Na półkach:
Szkoda czasu na czytanie. Fabuła prościutka i jedynym przyciągaczem jest wampirowatość "chłopaka". Poza tym romans najniższych lotów.
lidziak plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-04-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Być może nie napawa takim niesamowicie wielkim entuzjazmem na przeczytanie kolejnych części, ale uwierzcie mi - warto!
RattyAdalan plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Książka wciągająca, ma coś w sobie. Film wywarł na mnie pozytywne wrażenie.
catling plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-02-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
przeczytałam ją 4 razy i moim zdaniem jest najlepsza z wszystkich czterech ; p
agaj100 plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-12-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Goraco polecam ksiazke. Jest rewelacyjna. Jesli komus podobal sie film to ksiazka tym bardziej sie spodoba. Mnie osobiscie film nie zachwycil. Ksiazka jest godna polecenia i smialo moge powiedziec ze o wieleale to o wiele lepsza od filmu. Wszystko jednak zalezy od czyjegos gustu.
asiulla plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-11-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
super książka polecam przeczytałam wszystkie tomy bardzo wciągająca .
ARTa plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Książka wciągająca.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Film odchodzi trochę od prawdziwej fabuły książki jednak z czystym sumieniem można ocenić je na 6.
Fabian plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
Film ... zły .
Książka dość dobra!
claracorelli plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-03-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
jest genialna
maddziaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-04-20, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
Książka jako tako, a film mi się zupełnie nie podobał. No ale kto, co lubi.
kkiinnaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-02-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Bo lubie !. I film też mi się podoba !.
anita0201 Linia koment
Przeczytane:2016-09-14, Na półkach: Przeczytałem,
wiolamp Linia koment
Przeczytane:2016-07-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Dominika_21 Linia koment
Przeczytane:2016-03-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Różniste,
Magnolia044 Linia koment
Przeczytane:2012-11-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
posredniczkaa Linia koment
Przeczytane:2016-02-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kasia986753421 Linia koment
Przeczytane:2016-01-09, Na półkach: Przeczytałem,
Vilsa Linia koment
Przeczytane:2015-11-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Gutek Linia koment
Przeczytane:2015-10-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Pożyczone,
Sheelka Linia koment
Przeczytane:2015-07-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Mikobelle Linia koment
Przeczytane:2015-07-15, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
KArolina_dzt Linia koment
Przeczytane:2015-07-16, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Filipeciek Linia koment
Przeczytane:2015-05-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Idalia Linia koment
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Anakonda11 Linia koment
Przeczytane:2013-10-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
IzaaK Linia koment
Przeczytane:2015-03-24, Na półkach: Przeczytałem,2014 i wcześniej,Mam,
magda690 Linia koment
Przeczytane:2013-10-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
surfinia Linia koment
Przeczytane:2012-05-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Przeczytane,Serie,
oliwia1125 Linia koment
Przeczytane:2014-03-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
akuS Linia koment
Przeczytane:2014-02-24, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane przed 2015. 😏,
alisonek Linia koment
Przeczytane:2015-01-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Moje <3,
kotokoto Linia koment
Przeczytane:2015-01-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
AgnieszkaG Linia koment
Przeczytane:2014-11-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
migotynka Linia koment
Przeczytane:2015-01-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Justine943 Linia koment
Przeczytane:2008-01-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2014-12-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,z_Przeczytałam przed 2013,
kysia Linia koment
Przeczytane:2014-12-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Woda_truskawkowa Linia koment
Przeczytane:2009-12-01, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
onceuponinbook Linia koment
Przeczytane:2014-12-02, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
zaczytanamimi Linia koment
Przeczytane:2014-11-03, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
annak Linia koment
Przeczytane:2014-10-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
lustitia Linia koment
Przeczytane:2014-10-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
xOxIvyxOx Linia koment
Przeczytane:2014-10-12, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
origami Linia koment
Przeczytane:2014-09-26, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: Literatura młodzieżowa,Moja domowa biblioteczka,
oliw333ia Linia koment
Przeczytane:2014-08-18, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
stokrotka22 Linia koment
Przeczytane:2014-07-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Przeczytane:2014-07-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
kasiulek Linia koment
Przeczytane:2014-07-17, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Tamarka Linia koment
Przeczytane:2014-07-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
kinguszka Linia koment
Przeczytane:2014-06-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
kazejczyk Linia koment
Przeczytane:2010-01-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2011-11-27, Na półkach: Przeczytałem,
slena1098 Linia koment
Przeczytane:2014-03-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
alesia Linia koment
Przeczytane:2012-07-18, Na półkach: Przeczytałem,
celalala Linia koment
Przeczytane:2014-08-18, Na półkach: Przeczytałem,
oklaskim Linia koment
Przeczytane:2014-02-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
kozunia97 Linia koment
Przeczytane:2014-02-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
katiewa92 Linia koment
Przeczytane:2011-09-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Sadu Linia koment
Przeczytane:2014-02-06, Na półkach: Przeczytałem,
Eliszeba Linia koment
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,
esia189 Linia koment
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
czarniutka21 Linia koment
Przeczytane:2011-06-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
RoT Linia koment
Przeczytane:2014-01-28, Na półkach: Przeczytałem,
magdkos Linia koment
Przeczytane:2014-01-25, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane odkąd pamiętam do końca 2013 ;),
kpotter Linia koment
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Martinezzz Linia koment
Przeczytane:2012-03-22, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,
ewaboruch Linia koment
Przeczytane:2012-04-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,fantastyka,
Conoo Linia koment
Przeczytane:2014-01-13, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
Willa871 Linia koment
Przeczytane:2009-01-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
agusia97 Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
majka1654 Linia koment
Przeczytane:2012-05-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytałam :D,
Olesska19 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Habina Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
LenaVenator Linia koment
Przeczytane:2013-12-30, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
sylwiagrochala Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
patt23r Linia koment
Przeczytane:2013-12-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
ConnieHabitet Linia koment
Przeczytane:2013-12-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
pinczerakapinczp Linia koment
Przeczytane:2013-12-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
basia02033 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
dona Linia koment
Przeczytane:2010-11-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ot Linia koment
Przeczytane:2013-12-06, Na półkach: Przeczytałem,Ebooki,
Martina Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane!,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach: Mam,
KlaudiaKonieczna Linia koment
Przeczytane:2013-11-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
KasiaiDaniel Linia koment
Przeczytane:2013-11-14, Na półkach: Przeczytałem,
KsiazkowoLC Linia koment
Przeczytane:2013-11-13, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane, bez opinii,
Accole Linia koment
Przeczytane:2011-09-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
StArOmOdNa Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
blackithilien Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Mysza_99 Linia koment
Przeczytane:2013-11-06, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Milly Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Kyou Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Moje, własne, prywatne,
Angie17 Linia koment
Przeczytane:2012-03-02, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
roksiaaa Linia koment
Przeczytane:2013-09-20, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
TakeItIzzy Linia koment
Przeczytane:2013-09-03, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
rama83 Linia koment
Przeczytane:2013-08-27, Na półkach: Przeczytałem,
Van-chan Linia koment
Przeczytane:2013-08-22, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
aishiteru Linia koment
Przeczytane:2011-04-29, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
aggi Linia koment
Przeczytane:2013-08-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ivka86 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
karoola_m Linia koment
Przeczytane:2013-08-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Maria_K Linia koment
Przeczytane:2013-08-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
beatka1524 Linia koment
Przeczytane:2013-08-01, Na półkach: Przeczytałem,
20ewelka Linia koment
Przeczytane:2013-07-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Olena Linia koment
Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2010),
Cassidy95 Linia koment
Przeczytane:2013-06-27, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,
Anusss1 Linia koment
Przeczytane:2013-06-19, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,
Malgorzata88 Linia koment
Przeczytane:2013-06-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem, Mam,52 książki 2013,Stephenie Meyer - Zmierzch,
edith013 Linia koment
Przeczytane:2013-01-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
oszosz Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
mirabell3012 Linia koment
Przeczytane:2011-01-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
patiroza Linia koment
Przeczytane:2013-04-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
white_swan Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
janilorak Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
maari Linia koment
Przeczytane:2013-04-03, Na półkach: Przeczytałem,
pisak14 Linia koment
Przeczytane:2013-04-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Ruczek Linia koment
Przeczytane:2013-03-25, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów