27 pięter

ISBN: 978-83-8069-390-6
Dodał/a książkę:dayna15
Dodał/a opinię:Izabela Pycio
Recenzja - 27 pięter
"... życie pozbawione przygód gwarantuje doczekania imponująco późnej starości."

Ciekawa propozycja czytelnicza bazująca na dobrym humorze, wychwytywaniu komizmu sytuacji, dodawaniu ironii i nieco karykaturalnego obrazu. Już samo przywołanie jako książkowej postaci złotej rybki Iana, stworzenia nieprzystosowanego do latania przez ewolucję, zmuszonego zmierzyć się z niebezpieczną powietrzną podróżą, wywołuje uśmiech i podkreśla nietuzinkowość fabuły. Powieść intrygująco odmienna, z łatwością wciąga w nieco zabawny, lecz realny i prawdziwy świat. Szybko mkniemy po kolejnych kartkach, zakończenie fascynująco zaskakuje, idealnie wpasowuje się w ogólny klimat książki, łączy wszystkie wątki i pozostawia nas z uczuciem świetnie odmalowanego obrazu współczesnych mieszkańców dużych miast, a także dobrej satysfakcji czytelniczej.

Sewilla na Roxy, wieżowiec, zamknięte i odcięte od zewnętrznego świata ogromne pudełko, w którym dzieją się ludzkie dramaty, tragedie, ale również radosne i szczęśliwe wydarzenia. Przekrój mieszkańców bloku jest bardzo różnorodny, kobiety, mężczyźni, dzieci, marzyciele, malkontenci, introwertycy, ekstrawertycy, pedantycznie dbający o porządek, niedostrzegający bałaganu, poszukujący własnej tożsamości, studenci, pracujący w wielu zawodach czy bezrobotni. Obawiają się samotności, wyobcowania, alienacji, nietolerancji, wierzą w miłość, samospełnienie, wątpią w szczęście, oddają smutkowi, kochają, zdradzają, rodzą się, umierają.

W krótkim czasie powstaje mnóstwo zależności między głównymi postaciami powieści, często mijają się na piętrach znając jedynie z widzenia, czasem zdawkowo wymieniają grzecznościowymi formułkami. Ich losy stykają się w nieuchwytny i niedostrzegalny sposób, a jednocześnie znacząco oddziałują na siebie, współtworzą teraźniejszość i przyszłość. Wszystkich łączy chęć wpływania na własne życie, samodzielne podejmowanie decyzji, nieustanne starania o spełnienie pragnień i marzeń. Dzielą przeznaczenie i zbiegi okoliczności, dokonują wyborów uwarunkowanych przyczyną, której źródłem jest ktoś poza nimi. Nie mogą całkowicie odgrodzić się od wpływu innych, nawet jeśli obsesyjnie zamykają drzwi mieszkań.

Scenariusze ludzkiego życia widzimy od środka, poprzez narrację autora, jak i od zewnątrz, oczami złotej rybki pędzącej ku swojemu przeznaczeniu. Dostrzegamy następstwa kolejnych czterosekundowych chwil, ułamkowych błysków czasu, naprzemienności, wymienialności, naturalnej kolei rzeczy. Podróż przez życie, migawki wspomnień, mniej lub bardziej istotne zdarzenia, ludzie przypadkowo lub celowo podrzuceni przez los. Wszystko ma swój początek i powód, koniec i skutek, zmieniamy innych, a inni zmieniają nas. Potrzeba wielkiej determinacji i odwagi, aby wyruszyć w świat spełniania marzeń, tak jak złota rybka zdać się na własne możliwości i wewnętrzną siłę. I choć czasami wydaje się, że nie warto, to jednak z perspektywy czasu lęki i obawy stają się mało istotne, zaś wrażenie życia w pełni liczy się niezmiernie.

bookendorfina.blogspot.com
wkp plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
PRZYGODY ZŁOTEJ RYBKI

Zwierzęcych bohaterów, którzy w swoich zabawnych, pozornie lekkich przygodach ukazują nam więcej prawd o naturze ludzkiej i naszych zachowaniach, niż my sami było już wielu, ale nie było chyba dotychczas złotej rybki. Lukę tą zapełnił Bradley Somer, którego ,,27 pięter" ukazuje się właśnie na naszym rynku, przynosząc mnóstwo szalonej, ale mądrej zabawy.

Ian jest złotą rybką, dla której za mało jest akwarium. Żyje na balkonie tytułowego 27 piętra i w chwili, w której go poznajemy, korzystając z okazji wyskakuje ze swojej szklanego, kulistego domu, przeskakuje barierkę i zaczyna spadać w kierunku rozciągającej się poniżej ulicy. Jednak nie jest to typowy swobodny lot ku pewnej zagładzie, a prawdziwie filozoficzna podróż przez dwadzieścia siedem pięter wieżowca. Wielki budynek, anonimowe pudełko pełne życia, odsłania przed Ianem swoje bogate wnętrze wypełnione najróżniejszymi indywiduami. Wypełnione ludźmi, którzy mają swoje miłości, słabości, lęki, dziwactwa, problemy, szczęścia i tragedie. Pudełko, w którym miesza się wszystko: i piękno, i brzydota, miłość i seks, szara zwyczajność i niezwykłości. Tajemnicy pakunek, chłopiec wierzący, że podróżuje w czasie, ciężarna kobieta... Każda z tych osób żyje, każda coś robi i każda wywiera wpływ na innych i świat. A mała złota rybka obserwuje to wszystko w rwanych fragmentach, wraz z kolejnymi piętrami odliczając ku swojemu przeznaczeniu. 27... 26... 25... Jaki finał będzie miała ta nietypowa podróż?

Kilka lat temu zespół Naiv śpiewał, ,,a gdyby tak choć raz złamać kark, odważyć się i złamać kark". Na taki krok decyduje się główny rybi bohater tej powieści, wyrywając się własnym ograniczeniom i decydując się na skok, który na zawsze odmieni jego życie. Ian jest jedynie obserwatorem, dostrzega tyle, na ile pozwala mu czas spadania, od środka losy widzianych postaci dopowiada sam autor. Pomiędzy owymi postaciami zaś zaczyna się rozciągać pajęczyna wzajemnych relacji, niepozornych przelotnych spotkań i niedostrzegalnych na pierwszy rzut oka wpływów. A wszystko to razem tworzy intrygującą, fascynującą i częstokroć przejmującą opowieść o ludzkim życiu. O naszych charakterach, lękach i miejscu pomiędzy innymi. Ale przede wszystkim o naszych marzeniach. Pragnieniach. I o tym, że każdy z nas potrzebuje czasem wyskoczyć ze swojego akwarium i w pełni doświadczyć życia, dostrzegając rzeczy, z których nie zdawał sobie dotychczas sprawy.

Stylistyka powieści jest lekka i przyjemna, ale ma swoją wagę i siłę. Ciekawe jest podejście autora do przedstawionej treści, jej opisy i rozkład akcentów. ,,27 pięter" czyta się szybko, miło, ale przede wszystkim z refleksją. Zaciekawienie miesza się tu z przemyśleniami, jak nicie żyć poszczególnych ludzi mieszają się ze sobą, tworząc coś wspaniałego.

Dlatego też polecam gorąco.

Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/07/12/27-pieter-bradley-somer/
Bookendorfina plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,