Szacunek ulicy

Bezkompromisowa i inspirująca opowieść o próbie odkupienia tyrana. Trzynastoletni Buła zabiera czytelnika w podróż przez chwile, które uczyniły go tym kim się stał. Historia jest luźno inspirowana wspomnieniami autora i rozmową z jego nastoletnim synem.

Buła nie miał łatwego życia. Rodzice chłopaka się rozwiedli, musiał się przeprowadzić z matką z miejsca, które kochał - na przedmieścia Long Island. Usiłował dostosować się do nowego otoczenia. Tęsknił za ojcem i nienawidził nowego "przyjaciela" matki. W nowym miejscu był po prostu grubym, czarnym dzieciakiem. Rodzice traktowali go jak powietrze. Wreszcie wylądował w areszcie. Co gorsze - zmuszony został do rozmowy z terapeutką. Liz starała się dotrzeć do sedna incydentu, który doprowadził Bułę na terapię. Chłopak dość długo odmawiał współpracy...

Kiedy pierwszy raz usłyszałam, że 50 Cent napisał książkę byłam zaskoczona. To tak jakby Snoop Dog zaśpiewał w operze. Nie jestem fanką tego twórcy i nie wiem zbyt wiele o nim jako o osobie, ale cieszę się, że zdecydowałam się przeczytać jego książkę. A dlaczego? Sami sprawdźcie...

Powyższa książka porusza tematykę znęcania się. Nie zawsze znęcanie się nad kimś oznacza przemoc fizyczną. Może się ono objawiać słownie. Z mojego doświadczenia najczęściej takie książki koncentrują się wyłącznie na doświadczeniach z punktu widzenia ofiar. Tutaj obserwowałam wszystko oczami tyrana. Miałam możliwość poznać motywy jego postępowania.

Rodzice Buły są tu wyraźnie i realistycznie nakreśleni. Mogłam poznać błędny, których powinien wystrzegać się każdy rodzic. Bardzo obrazowo i jednocześnie ciekawie autor przedstawił zmianę w postrzeganiu rodziców przez głównego bohatera. Dzięki lekturze poznałam również konsekwencje bycia tyranem i wpływ jaki ta osoba ma na otoczenie.

Podeszłam do tej pozycji z ciekawością, ale także ze sceptycyzmem. Bałam się, że nie spełni moim oczekiwań. Ale okazała się utworem żywym, pełnym życia i emocji. Slang, przekleństwa, krótkie zdania i proste słownictwo - wszystko to przyczyniło się do jej uautentycznienia. Podobało mi się, że mogłam patrzeć na świat jego oczami i wierzcie lub nie, ale naprawdę było mi go czasami żal.

Niszczycielska historia wzbogacona jest o rysunki, co czyni ją bardziej prawdziwą. To opowieść o odkupieniu, zrozumieniu i nadziei. Uczy, żeby traktować innych tak jak sam chcesz być traktowany i że przemoc nie rozwiązuje żadnego z problemów. Wiarygodna, zabawna, wnikliwa. Dotyka wielu kwestii, bardzo ważnych w życiu każdego z nas: samooceny, wyglądu fizycznego, tożsamości, bogactwa, męskości, przyjaźni i homofobii.

Publikacja oferuje czytelnikowi nowe, świeże podejście do kwestii znęcania się. Skłania do refleksji i otwiera oczy na wiele ważkich kwestii. To pouczające spojrzenie na psychologię młodego tyrana. Historia z morałem. Fabuła jest prosta, dobrze przemyślana i biegnie w szybkim tempie. Jakież było moje zdziwienie, gdy nagle okazało się, że książka już się skończyła. Przeczytałam ją jednym tchem. Nie pozwólcie, aby uprzedzenia powstrzymały Was przed jej poznaniem - warto przeczytać!

Informacje dodatkowe o Szacunek ulicy:

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2014-03-27
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-7924-208-5
Dodał/a opinię: Agnieszka Chmielewska-Mulka

Zobacz opinie o książce Szacunek ulicy

Kup książkę Szacunek ulicy