Śmierciowisko

Lubię debiuty. Chętnie sięgam po powieści nieznanych autorów, zwłaszcza naszych rodzimych. Uważam że każdemu trzeba dać szansę. Jednak nie raz i nie dwa zawiodłam. Mogłabym stworzyć długą listę lektur które nie spełniły moich oczekiwań. Jak dobrze że ,,Śmierciowisko" Anny Głomb na tym spisie miejsca nie znajdzie. Od strasznej Epidemii minęło kilkanaście lat. Ludzie powrócili do normalnego życia i tylko niektórzy pamiętają straszne wydarzenia, gdy wirus zabrał miliony ludzi. Ci, którzy ocaleli musieli stawić czoło nowej rzeczywistości. Wielu z nich miesiącami wędrowało, aby znaleźć miejsce, gdzie istnieje szansa na rozpoczęcie nowego życia. Cywilizacja wymarła na a jej miejscu wyrósł olbrzymi las, który chowa w sobie wiele tajemnic. W jednej z osad, ukrytych głęboko w lesie mieszka Dorota. Nie pamięta ona czasów sprzed Epidemii jednak od dzieciństwa towarzyszą jej historie opowiadane przez rodziców i przez ich znajomych. Dziewczyna czuje że nie pasuje do nowego świata- tęskni za cywilizacją, pragnie zobaczyć wspaniałe miasta, odwiedzić piękne chociaż wymarłe zakątki świata. Często przesiaduje na stacji, na którą nie przyjeżdżają już żadne pociągi i marzy, aby chociaż jeden przyjechał i zabrał ją daleko od miejsca, gdzie się wychowała. Gdy we wsi zaczynają dziać się dziwne rzeczy, Dorota nie przeczuwa że mogą bezpośrednio dotyczyć jej osoby. Tylko tajemnicza postać ze skraju lasu przeraża ją coraz bardziej. Gdy wydarzenia przybierają coraz gorszy obród Dorota postanawia działaś. Więcej wam nie zdradzę, aby nie odebrać wam tego podekscytowania, które towarzyszyło mi już od pierwszych kart powieści. Temat antyutopii, dystopii, świata po apokalipsie uwielbiam. Wszystko zaczęło się od trylogii pani Collins którą zna niemal każdy, chociaż z tytułu. Podobnie jak ,,Zmierzch" Meyer który wywołał lawinę książek o wampirach, wilkołakach i innych paranormalnych stworzeń, tak ,,Igrzyska Śmierci" wywołały istną lawinę powieści o charakterze dystopii. Przyznam, nie spodziewałam się że polska autorka może stworzyć dzieło godne porównania do ,,Igrzysk". Mogę się nawet posunąć do stwierdzenia że pani Anna stworzyła świat o wiele bardziej mroczniejszy i przerażający niż Suzanne Collins. Dodatkowo w karty swojej powieści wplotła magię, tajemnicę i coś mrocznego- koszmary, które towarzyszą nam od dzieciństwa. Autorka zmaterializowała lęki bohaterki i sprawiła, że to właśnie przy nich skupia się cała akcja. Jestem strasznym ,,Strachem". Książki King'a planuje poznawać dopiero w Lublinie, od pierwszego października, gdy będę wiedziała że w tym samym pokoju śpi ktoś, kto w razie czego wysłucha moich lęków i uspokoi. Nic więc dziwnego że gdy dobrnęłam do połowy powieści trochę się bałam. Byłam sama na piętrze z racji tego że moja siostra wyjechała do szkoły. Jednak nie mogłam się oderwać. Co chwilę odkładałam książkę, aby zaraz znowu zapalić światło i zagłębić się w losy Doroty. Autorka wykreowała wspaniały, inny świat, mroczny i pełen tajemnic. Widać, jaki ogrom pracy włożyła ona w pracę nad powieścią. Każda karta odkrywa przed nami rąbek tej innej rzeczywistości. Wiadomości i fakty autorka dawkuje po troszku, aby zachęcić czytelnika do dalszego czytania. Gdy narrator zaczyna rozwodzić się nad epidemią, zaraz przerywa, aby za kilka stron wrócić do wspomnień danej osoby. Bohaterowie, których stworzyła autora są niemal idealni. Z wielką dokładnością opisała ich lęki, przeszłość, marzenia tak, że wydawałoby się ze są to postacie niemal żywe. Z wielką przyjemnością odkrywałam kolejnych bohaterów. Każdy był z nich inny, ale coś ich łączyło- Dorota. Każdy miał coś wspólnego z dziewczyną. I przeważnie wszyscy zdawali sobie z tego sprawę. ,,Śmierciowisko" jest książką godną polecenia. Świat stworzony przez autorkę jest bardzo realistyczny, a zarazem magiczny. Wielowątkowość, mnogość bohaterów i tajemnica sprawiają, że powieść czyta się szybko i przyjemnie.

Informacje dodatkowe o Śmierciowisko:

Wydawnictwo: Videograf II