¦wiat³o we mgle

Ocena: 5.5 (2 g³osów)
Choæ czasy m³odzieñcze mam ju¿ dawno za sob± z wielka przyjemno¶ci± przeczyta³am debiutanck± ksi±¿kê Kasi Gasparik. Czy pamiêtacie te chwile, kiedy pierwszy raz siê zakochiwali¶cie, motyle w brzuchu, nie¶mia³e poca³unki, trzymanie za rêkê? W³a¶nie o tym wszystkim i wiele wiêcej bêdzie ta ksi±¿ka. Autorka porusza szereg ciekawych problemów, które s± bardzo aktualne - gonitwê za sukcesem, ci±g³e samodoskonalenie, alkoholizm, zaniedbanie obowi±zków wobec dzieci, wp³yw komputera, czy zalety zdrowego od¿ywiania siê. Humor, optymizm to najwiêksze zalety tej ksi±¿ki. Dla mnie najwiêkszym smaczkiem by³y w±tki z zespo³em IRA, Arturem Gadowskim, którego jestem wielk± fank±. Bohaterowie z bardzo du¿± szczegó³owo¶ci± scharakteryzowani - zarówno g³ówne, jak i te poboczne. Ksi±¿ka napisana jêzykiem m³odzie¿owym, doskonale pasuj±cym do tematyki. Pojawiaj± siê wulgaryzmy, ale w odpowiedniej ilo¶ci, wiêc nie ra¿±, wszystko jest ze smakiem. Taka przecie¿ jest m³odzie¿, jest przez to wiarygodnie. Autorka pisze wprost, bez ¿adnych metafor czy skomplikowanych okre¶leñ, tak wiêc wszystko mo¿na doskonale zrozumieæ. Podczas czytania nie brak zabawnych perypetii, które niekiedy doprowadza³y mnie do wybuchu ¶miechu. "Szczê¶cie pijaka j± chyba trzyma, bo pijanym ludziom nigdy nic z³ego siê nie dzieje (...) Co tu tak kurde, nie³adnie ¶mierdzi, Radek? Chyba mi siê nie spierdzia³a¶ ze strachu? (...) i w szoku chyba nie jeste¶, a poczuæ, poczujesz wszystko na pewno, bo upad³a¶ g³ow± w psi± kupê...". Bohaterowie przywdziewaj± maski obojêtno¶ci i drwin, za którymi skrywaj± swoje prawdziwe oblicze, kompleksy, obawy i mi³o¶æ. Z czasem jednak wszystko wychodzi na jaw i mo¿emy poznaæ ich z innej strony. Jedynie jak dla mnie móg³by byæ bardziej rozwiniêty w±tek alkoholizmu, który zosta³ trochê zepchniêty na drugi plan, potraktowany jakby prze¶miewczo. Ale mo¿e tak w³a¶nie mia³o byæ. Ksi±¿ka o przyja¼ni, dojrzewaniu i problemach w domu. Smuci, ale i bawi, tchnie nadziej± na lepsze jutro, mówi ¿e zawsze jest ¶wiat³o we mgle. Choæ powie¶æ skierowana jest docelowo do m³odzie¿y, to bez obaw mog± siêgn± po ni± ci starsi czytelnicy. Debiut udany, chêtnie przeczytam kolejne ksi±¿ki pani Kasi.

Informacje dodatkowe o ¦wiat³o we mgle:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2014 (data przybli¿ona)
Kategoria: Dla m³odzie¿y
Doda³/a opiniê: izabela81

wiêcej
Zobacz opinie o ksi±¿ce ¦wiat³o we mgle

Kup ksi±¿kê ¦wiat³o we mgle

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Recenzje miesi±ca