Akademia Pana Kleksa

Przeczytane:2016-08-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2016,
Wspaniały powrót do dzieciństwa
ROptymista plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Pan Kleks to bohater, którego zapewne zna każdy Polak, potrafiący czytać. Brzechwa wykreował postać oraz jej otoczenie, od wielu już lat zachwycając kolejne pokolenia. Trudno zatem oceniać styl, umiejętność kreacji postaci, poprawne kreślenie akcji i inne elementy składające się na dobrą książkę, bowiem "Akademia Pana Kleksa" ma w sobie to wszystko. A może nawet więcej. Bowiem wiele osób kojarzy tę książkę, jak i całą trylogię z dzieciństwem oraz niezapomnianymi chwilami - a tak na czytelników działają tylko arcydzieła. Tych, którzy jeszcze nie czytali, serdecznie zachęcam do przeczytania powieści. Tych, którzy już czytali, nie trzeba zachęcać.

recenzjeoptymisty.blogspot.com
Natawki plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Najlepsza książka mojego dzieciństwa!
AMAF12 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Książka opowiada o panu Kleksie.Jest on trochę dziwny np. każe grać w piłkę globusem,uczniowie muszą się myć sokami.robi potrawy z szkła i wiele innych pomysłów.
Amarisa plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-04, Na półkach: Przeczytałem,Mam,

Adam Niezgódka jest zwyczajnym dwunastoletnim chłopcem o bujnej rudej czuprynie. Spośród swoich rówieśników nie wyróżnia się niczym szczególnym. Może jedynie tym, że dotąd w życiu nic mu nie wychodziło. Aby pomóc swemu synowi, rodzice Adasia postanawiają wysłać go do Akademii prowadzonej prze pana Kleksa. A jest to szkoła doprawdy niezwykła, tak samo, jak prowadzący ją pan Kleks. W szeregi uczniów przyjmowani są jedynie chłopcy, których imiona zaczynają się na literę „A”. Dlaczego? Tego Wam nie zdradzę. Lekcje w Akademii są również osobliwe. Uczniowie pobierają nauki z zakresu kleksografii, czyli nauki odpowiedniego posługiwania się atramentem, czy też przędzenia liter polegającej na rozwijaniu wyrazów z książek i zwijaniu ich w kłębki nitek, które później można odczytywać palcami. Akademia otoczona jest murem, w którym znajdują się niezliczone furtki do innych bajek, do których pan Kleks wielokrotnie wysyła Adasia po różne sprawunki. Ale to zaledwie czubek góry lodowej tego, co można odnaleźć i przeżyć w murach Akademii. Chcecie poznać sekret szpaka Mateusza? Odbyć podniebny lot do pieskiego raju? Stawić czoła lalce o imieniu Alojzy? Zwiedzić fabrykę dziur i dziurek? Jeśli tak, musicie sięgnąć po „Akademię pana Kleksa” !

Któż z nas nie zna niezliczonych cudownych historii autorstwa Jana Brzechwy? Chyba nie ma takiej osoby, której obce byłyby bajki spisane jego piórem. „Kaczka Dziwaczka”, „Tańcowała igła z nitką” czy „Na wyspach Bergamutach” to tylko nieliczne z jego utworów. Do najbardziej znanych należy z pewnością seria książek o przygodach pana Ambrożego Kleksa. Tego ekscentrycznego dziwaka z burzą wielokolorowych włosów, czarną jak smoła brodą i masą przyklejanych piegów poznały już całe pokolenia czytelników. Pierwsza część jego przygód, tj „Akademia pana Kleksa” po raz pierwszy została wydana w 1946 roku. Dziś, ponad siedemdziesiąt lat później, książka ta znajduje się w kanonie literatury dziecięcej.

Mimo iż historia pana Kleksa nie jest mi obca, postanowiłam ponownie sięgnąć po książkę i powrócić do czasów dzieciństwa. A wszystkiemu winne jest wydawnictwo Skrzat, które to postanowiło wypuścić na nasz rynek wznowienia największych dziecięcych bestselerów, do których z całą pewnością zalicza się „Akademia pana Kleksa”. Książka zwróciła moją uwagę pięknym, doprawdy starannym wydaniem. Twarda oprawa oraz odpowiednia wielkość czcionki to główne atuty tej pozycji. Do tego dochodzą interesujące i bardzo sympatyczne ilustracje autorstwa Surena Vardaniana, zarówno czarno – białe, jak i kolorowe. Dzięki temu wszystkiemu czytając po raz kolejny znaną mi już historię, miałam wrażenie, że odkrywam ją na nowo.

„Akademia pana Kleksa” zalicza się do historii, które wypada znać. Wstyd byłoby się przyznać do tego, że nie zna się jednej z najciekawszych i najlepszych książek wielkiego bajkopisarza jakim był Jan Brzechwa. To ponadczasowa i ponadpokoleniowa opowieść, która zawsze znajdzie swoich odbiorców. Tak było w przeszłości, jest obecnie i z pewnością będzie w przyszłości. Warto zadbać o to, aby nasze dzieci poznały niezwykłego człowieka, jakim jest pan Kleks. Nauczy je on bowiem, czym jest tolerancja względem drugiego człowieka oraz otaczającego nas świata, a także pomoże im pokonać ich słabości. Gorąco polecam!

Moja ocena: 5/6

nunachopin plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,Półka moich chłopców,
Nie pamiętam z dzieciństwa lektury Pana Kleksa - może nie czytałam? Pamiętam film. Dziś, czytając synkowi, odkryłam Pana Kleksa zupełnie innego. Więcej w nim czaru niż w wersji filmowej. Tak czy inaczej, uwielbiam Pana Kleksa, choć wedle norm jestem za stara. Żałuję też, że nie mam piegów, muszę nabyć. ;)
KsiazkowoLC plusminus Linia koment
Niezapomniany Ambroży Kleks i jego szkoła, w której uczniowie zgłębiają tajniki wielu bardzo niecodziennych przedmiotów.
Tsukiyomi plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Dzieciństwo,Faworyty,Lektury,
Ukochana lektura z dzieciństwa.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: 52 książki 2013,
,,Akademia pana Kleksa" to pierwsza powieść, a czwarte dzieło jakie napisał Jan Brzechwa. Kolorowa okładka jest miła dla oka, a narysowane karykatury od razu mówią nam, że powieść jest napisana z humorem. Ostatni raz książkę czytałem w czwartej klasie. W ramach wyzwania postanowiłem odświeżyć pamięć i przeczytać książkę. Kiedyś śmiałem się i uśmiech nie schodził mi z twarzy, gdy czytałem ,,Akademię pana Kleksa", a teraz wzdycham, gdy przypominam sobie te niezapomniane chwile.

Głównym bohaterem powieści jest Adam Niezgódka, 12-letni chłopiec, który cały czas coś psuje i przez to rodzice zapisują go do akademii pana Kleksa. Do szkoły tej chodzą tylko chłopcy, których imiona zaczynają się na literę A, a uczy mówiący szpak, Mateusz. Akademia mieści się w ogromnym parku, który otacza mur. W murze tym znajdują się furtki do różnych bajek, od których Adam często chodzi po sprawunki. Chłopiec przeżywa niezapomniane przygody i nie raz wpada w tarapaty, z których wyciąga go pan Kleks. W każdym rozdziale poznajemy nową przygodę Adasia i na nowo wspominamy dawne czasy, w których z zapartym tchem czytaliśmy ,,Akademię...".

Jan Brzechwa, a właściwie Jan Wiktor Lesman to znany polski pisarz pochodzenia żydowskiego, autor wielu tomików poezji, wierszy i powieści dla dzieci, a także tłumacz literatury rosyjskiej. Jego największe dzieła to ,,Tańcowała igła z nitką" oraz ,,Akademia pana Kleksa".

,,Pan Kleks przyjmuje do swojej Akademii tylko tych chłopców, których imiona zaczynają się na literę A, bo
RattyAdalan plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,
Zgadzam się! :)
rebellion plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-06-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Książkę warto przeczytac, przez odpowiednią grupę wiekową. Rozwija wyobraźnię, uczy szacunku, współpracy. Myślę, że jest to ważna pozycja.
Regalia Linia koment
ot Linia koment
Twiggy Linia koment
Przeczytane:2015-05-10, Na półkach: Przeczytałem,Dzieciństwo c:,
Aramina Linia koment
Przeczytane:2015-04-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2014 i wcześniej,
dreamer08 Linia koment
Przeczytane:2005-01-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
AgnieszkaG Linia koment
Przeczytane:2009-11-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2014-12-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,z_Przeczytałam przed 2013,
Przeczytane:2014-08-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
stokrotka22 Linia koment