Akuszer śmierci

Tom 4 cyklu Jakub Stern

Lwów. Okres międzywojenny. Czas wytchnienia wymieszonego z narastającym napięciem. Ludność żydowska spotyka się z coraz częstszymi zdarzeniami uderzającymi w ich godność i nietykalność. Do tego burzliwego tła dochodzą okrutne morderstwa niemowląt obleczonych różańcami. Symbol wybaczenia grzechu dla nich czy dla ich mordercy?

Różaniec w połączeniu z brutalnymi morderstwami tworzy bardzo charakterystyczny modus operandi sprawcy i pozwala przypuszczać, że jego zbrodnie mają charakter "zbawcy wszechświata". Kim jest poszukiwany? Czy postawił sobie za cel zbawienie świata, czy tylko zwyczajnie widzi siebie jako lepszy model człowieka? Paweł Jaszczuk obrał taki kierunek w swoich powieściach i bardzo dobrze! Tak samo jak doceniam Akunina za jego powieści w XIX wiecznej Rosji, tak i w tym autorze widzę potencjał w kwestii właściwego umieszczania swoich opowieści. Jeśli nawet ktoś nie przepada za kryminałami, doceni warstwę historyczną i dużo nawiązań do kultury żydowskiej (sporo tekstów w jidysz).

To czwarta książka Pawła Jaszczuka o bystrym inteligencie - Jakubie Sternie. Coś czuję, że muszę nadrobić pozostałe.Tak jak wspomniałam, mamy tutaj do czynienia z tajemniczymi morderstwami, wyjątkowo bestialskimi, bo związanymi z ledwie poczętymi dziećmi. Policja nie potrafi do końca połączyć wszystkich kropek sama, zatem inspektor Zięba wykorzystuje swoje kontakty, by szybciej złapać mordercę. A któż lepiej wie o wszystkim i o wszystkich niż dziennikarz kroniki kryminalnej w lwowskim "Kurierze"? Chcąc nie chcąc Jakub musi pomóc komisarzowi (ten ma na niego bardzo drażliwy haczyk), ale nie oszukujmy się, dużo zyskuje - jest w samym sercu wydarzeń.

Dzięki Akuszerowi Śmierci możemy na chwilę wejść do umysłu psychopaty, który myśli, że jest w stanie zbawić ludzkość. Słyszeliście kiedyś o eugenice? Wprowadzona przez Francisa Galtona (nota bene kuzyna Darwina), uwzględnia dwie formy - negatywną i pozytywną. Pozytywna zakłada, że powinni się jak najczęściej rozmnażać ludzie z pięknym kodem genetycznym. Negatywna, jak możecie się domyślać - aby nie rozmnażali się ci gorsi. Takie myślenie może prowadzić tylko do złych, bardzo złych wniosków - podziału ludności na gorszych i złych ze względu na coś, na co nie mają wpływu.

Już nasuwają się skojarzenia? Oczywiście - Hitler i naziści. Idea czystej rasy. Ale nie tylko w Niemczech ten proceder był rozwijany. W Polsce właśnie w okresie międzywojennym eugenika była bardzo popularną koncepcją - chciano przymusowo sterylizować między innymi alkoholików, którzy są przecież marginesem społecznym. Przerażające? Dla człowieka o otwartych horyzontach myślowych i nie zaślepionego wizją czystości rasowej, z pewnością.

Akuszer Śmierci jest napisany bardzo płynnie - nie ma niepotrzebnych wtrętów, całość czyta się bardzo szybko i z zainteresowaniem. Tym większym jeśli kogoś interesują tamte czasy i ówczesna mentalność. Miła odmiana od CSI, współczesnych metod śledczych i całej nowoczesnej medycyny sądowej. Polecam dla oderwania się od rzeczywistości, zderzenie z niecodzienną przeszłością i dobrze nakreślonymi bohaterami.

Informacje dodatkowe o Akuszer śmierci:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2013-09-12
Dodał/a opinię: Marta Zagrajek

Zobacz opinie o książce Akuszer śmierci

Kup książkę Akuszer śmierci

Plan Sary
Paweł Jaszczuk0
Okładka ksiązki - Plan Sary

Ekscytujący kryminał autorstwa Pawła Jaszczuka - zdobywcy prestiżowej Nagrody Wielkiego Kalibru. Nad Lwowem zawisła ciemna chmura - zwiastun krwawej zbrodni...

Ochronka Anioła Stróża
Paweł Jaszczuk0
Okładka ksiązki - Ochronka Anioła Stróża

Tajemnicze zlecenie, stare antykwariaty i magia wspomnień. Wzięty pisarz Piotr Magnus ogłasza koniec swojej kariery pisarskiej. Zmęczony wieczorną wędrówką...

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;