Opis ksiązki

Kup Teraz

Alchemik

Ocena ( 65 osób )
4.4
Wydawnictwo: Drzewo Babel
Data wydania: 2012-01-08
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788389933430
Liczba stron: 212
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Dodał/a opinię:Sumire
Recenzja - Alchemik
Piękna, refleksyjna powieść
Recenzja
MiSticMe Linia koment
Na półkach:

„…Twoje życie w twoich rękach…Nie bój się, wypłyń na głębię…” Ostatnią lekturą, po jaką sięgnęłam był „Alchemik” Paula Coelho. Muszę przyznać, że była to najwspanialsza książka, jaką przeczytałam w całym moim życiu. Nie jest to „sucha” opowieść o wędrówce i losach andaluzyjskiego pasterza, lecz dzieło łamiące wszelkie bariery bojaźni, strachu przed naszymi pragnieniami. Autor przedstawia Czytelnikom człowieka postępującego zgodnie z własnym sumieniem, a przede wszystkim - wolą

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
inspired7 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-22, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Mam,

,,Alchemik" - jeden wielki KWAS, czy źródło życiowych ZASAD?

,,Alchemik" Paulo Coelho zazwyczaj budzi skrajne emocje. Czytelnicy albo są zachwyceni tą pozycją, albo mają ją za pseudofilozoficznego śmiecia. To nie koniec kontrowersji. Niektórzy bowiem twierdzą, że jest to książka, w której pojawiają się twierdzenia sprzeczne z religią chrześcijańską. Inni natomiast sądzą, że treść zawartą w ,,Alchemiku" można potraktować jako swego rodzaju życiowy drogowskaz. Jak jest naprawdę?

Fabuła ,,Alchemika" jest dość prosta. Książka opowiada o młodym andaluzyjskim pasterzu, o imieniu Santiago. Nie jest to zwyczajny pasterz. Ma pasję. Uwielbia czytać książki, które służą mu, podczas podróży za poduszkę. Pragnie zwiedzać, poznawać otaczający go świat. Nic go nie zatrzymuje w danym miejscu. Jest wolny. Gdy jednak zakochuje się w dziewczynie o kruczoczarnych oczach czuje po raz pierwszy chęć pozostania w jednym miejscu. Wie, że miałby po co, ale przede wszystkim dla kogo zostać.

,,Ale w głębi serca czuł jednak, jak bardzo jest to ważne. I że pasterze, marynarze czy kupcy znają zawsze takie miasto, w którym żyje ktoś, kto sprawia, że pewnego dnia zapominają o urokach beztroskiego wędrowania po świecie".

Tak jak już wspomniałam Santiago nie jest typowym pasterzem. Interesuje go coś więcej niż pasanie owiec. Analizuje rzeczywistość. Zazdrości owcom, że nie muszą podejmować decyzji, że jest ktoś, kto je poprowadzi, kto je pokieruje.
Santiago też znajduje swojego mentora. Chłopak jest w niego wpatrzony. Jest nim tytułowy Alchemik. Ten doświadczony człowiek pomaga pasterzowi zrozumieć i przyjąć pewne sytuacje, które go spotykają. Coelho pokazuje jak ważne jest, by w życiu mieć mentora, motto, autorytet - jakiś ideał, do którego staralibyśmy się dążyć.

,,To możliwość spełniania marzeń sprawia, że życie jest tak fascynujące".

Pasterz Santiago został wystawiony na próbę. Dwa razy przyśnił mu się ten sam sen. Śniło mu się, że w pobliżu piramid jest ukryty skarb. Pasterz nie wierzy, że może to być prawda, lecz dzięki spotkaniu z cyganką, królem czy też samym Alchemikiem podejmuje wyzwanie. Czy bohater odnajdzie Własną Legendę, skarb, którego szuka? Przeczytajcie koniecznie!

,,Wędrówka była sensem jego życia".

Santiago miał zostać księdzem. Rodzice zaplanowali mu życie. Ułożyli je nie pytając chłopca o zdanie. Bardzo podobała mi się rozmowa Santiago z ojcem, kiedy to młodzieniec oznajmił, że chce zostać pasterzem. Mimo, że dla ojca ta decyzja była trudna do przyjęcia, zaakceptował ją. Pobłogosławił chłopca i dał mu trzy złote monety na drogę. To wielka sztuka, mimo różnych zdań, szanować decyzje innych.
Wędrówka była sensem życia Santiago. Czy nie jest również celem każdego z nas? Ciągle czegoś szukamy, chcemy czegoś więcej, do czegoś dążymy. Szukamy miłości, akceptacji i samorealizacji. Na drodze życia są jednak liczne zakręty. Ale mimo potknięć wstajemy, by iść dalej.

,,- A jakie jest największe kłamstwo świata? - spytał zaciekawiony młodzieniec.
- To mianowicie, że nadchodzi taka chwila, kiedy tracimy całkowicie panowanie nad naszym życiem i zaczyna nim rządzić los. W tym tkwi największe kłamstwo świata".

W ,,Alchemiku" pojawia się wiele ,,sformułowań kluczy" np. Własna Legenda, Kamień Filozoficzny czy też Język Wszechświata. Nie da się ich wytłumaczyć w prosty sposób. Każdy te wyrażenia może zrozumieć inaczej.
Chciałabym się skupić na Własnej Legendzie, bo to o niej po zamknięciu książki pomyślałam, w nią uwierzyłam. Jest ona czymś z czym każdy z nas się rodzi. Jest ona czymś do czego powinniśmy dążyć. Własna Legenda to również coś, co musimy sami odkryć, poznać znaczenie pewnych znaków, by na mapie naszego życia odczytać je prawidłowo. Własna Legenda to pojęcie, które łączy się z marzeniami. Każdy z nas powinien dążyć do ich spełnienia, by czuć się w pełni szczęśliwym człowiekiem, by spełnić to, co dla nas przeznaczone, zaplanowane.

Jako, że mamy do czynienia z alchemią, a więc nauką łączącą elementy chemii i między innymi fizyki, o ,,Alchemiku" można napisać równanie chemiczne.

Do przeprowadzenia doświadczenia niezbędne będzie 212 stron w twardej okładce zadrukowanych czarnym tuszem.

filozofia na siłę + liczenie baranów (w tym przypadku owiec Santiago) = KWAS

kwas, jakim niewątpliwie są fragmenty bardzo filozoficzne + woda = WYBUCH (bo pamiętaj chemiku młody zawsze wlewaj kwas do wody, nie odwrotnie)

Oprócz kwasów i wybuchów ,,Alchemik" stał się dla mnie źródłem życiowych zasad. Pomijając nieciekawe wywody filozoficzne, w drugiej warstwie utworu, tej metaforycznej można odnaleźć wartościowe stwierdzenia. ,,Alchemik" jest więc, moim zdaniem, mieszaniną życiowych zasad i kwasów.

Zabrzmi to górnolotnie: ,,Alchemik" dał mi życiową lekcję. Oprócz tego, że należy dążyć do spełnienia Własnej Legendy, utwierdziłam się w przekonaniu, że jeśli coś chcemy osiągnąć należy próbować, aż do skutku. Należy wtaczać kulę na górę niczym Syzyf - nieskończoną ilość razy. Warto próbować do skutku, bo jak pokazuje Paulo Coelho, może od zrealizowania marzeń dzielić nas tylko jedna próba. ,,Alchemik" pokazuje również, że warto doceniać to, co się ma, bo największy skarb może być tuż obok nas, a my zaślepieni tym, co mają inni, tym co jest daleko i przez to wydaje nam się lepsze, bo tego nie znamy, nie dostrzegamy tego, co moglibyśmy mieć, gdybyśmy to zauważyli.

Jak widać po ostatnim, bardzo filozoficznym, zawiłym zdaniu, jestem tuż po lekturze Paulo Coelho.

Valancy92 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2015 roku,
"Alchemik" nie jest dziełem obszernym i na upartego można by go przeczytać w jeden wieczór. Jednak jest to ten typ literatury, który lepiej jest czytać fragmentami, smakować poszczególne fragmenty, zostawić sobie czas na przemyślenie...
Książkę można odbierać wprost, jako historię młodzieńca, który szuka Własnej Legendy. Jednak ja to traktuję przede wszystkim jako alegoryczne rozważania na temat ludzkiej egzystencji oraz jej sensu. Główna myśl mówi o tym, że każdy z nas posiada Własną Legendę, czyli główny cel życia, a reszta to wskazówki, jak do niego dążyć.
Nie jestem w stanie znaleźć w tej pozycji nic, co by mnie upoważniało do ocenienia jej na mniej, niż 6... :) Polecam!!!
Daisy plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 ksiazek,Mam,
Powieść zawierająca przesłanie dla odbiorcy,wszystkie powieści Coelho oparte są na bibli,pokazują sens życia i jaką drogę można wybrać żeby samemu być szczęśliwym i pomóc innym.
DanutaB plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Książka "Alchemik" jest bardzo religijna..
Książka "Alchemik" to zastanowienie sie nad wiarą w Boga i życiowe prawdy..
"ALCHEMIK" to lektura dla tych, którzy chcą być wierzącymi lub Nimi już są.
Polecam.
just_monca plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, Literatura iberoamerykańska/hiszpańska,26 książek 2014,
Nie rozumiem fali krytyki jaka przelewa się zarówno przez osobę Paula Coelho jak i jego książki. Ci, którzy są tak skorzy do górnolotnych słów "antycoelhowskich" po prostu nie powinni czytać jego książek bo zwyczajnie nie rozumieją ich sensu.
Sam "Alchemik" to powieść o poszukiwaniu szczęścia (któż z nas się na to odważy?) i realizowaniu marzeń. Na tej ścieżce - niezwykle trudnej główny bohater - poznaje nowych ludzi, którzy stają się jego przyjaciółmi, uczy się, dojrzewa psychicznie i emocjonalnie, odnajduje miłość i w końcu zostaje nagrodzony - odnajduje to, czego szukał.
pszczolaa89 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
"Bo nie żyję ani w przeszłości, ani w przyszłości. Dla mnie istnieje tylko dzisiaj i nie obchodzi mnie nic więcej. Jeśli kiedyś uda Ci się trwać w teraźniejszości, staniesz się szczęśliwym człowiekiem"

Takie właśnie książki powinny być lekturami w szkole.
Przeczytaj, a zapewniam, że inaczej spojrzysz na swoje życie :)
whisky plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-18, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
O Coelho słyszy się wszędzie. Postanowiłam przekonać się na własnej skórze. I było to bardzo bolesne przeżycie.
Być może "Alchemik" mówić miał o sensie istnienia i celu w życiu.
Być może o Bogu i niewidzialnej Ręce stworzenia.
A może o miłości. Nie, o Miłości.

Nic z tego niestety nie wyszło. Stos nadętych frazesów, ezoterycznych prawd życiowych i co najmniej nieciekawa fabuła. Nie o nią tu pewnie chodziło, ale niestety "głębokiego przesłania
też zabrakło.
nati104 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-03, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
"Alchemik" nakłania do przemyśleń i rozważań, zawiera wiele mądrości życiowych. Nie są jednak one zbyt odkrywcze, większość jest znana już od wielu lat.
Słyszałam mnóstwo pochlebnych i zachęcających opinii, ale ja nie do końca się z nimi zgadzam. Moim zdaniem książka jest dość przewidywalna, a bohaterowie nie specjalnie przypadli mi do gustu.
Inka plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-01-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione,
Mam swoje własne zdanie, niekoniecznie do książki, bo była fascynująca i wiele cytatów z niej powypisywałam żeby pamiętać, ale do autora. Coelho nie jest głupi i nie pisze durnych książek. Niektórzy nie lubią Coelha, bo go nie rozumieją, a ci, którzy mówią, że jest świetny nie zawsze tak uważają, po prostu chcą się popisać przed innymi.
W książkach Coelha należy się wielu rzeczy domyślić samemu. To nie jest lektura dla tych, co chcą mieć wszystko "podane na tacy". To książka dla tych, którzy lubią charakter refleksyjny i jednocześnie dla tych, którzy przebrną przez tę książkę, ale coś z niej wyciągną, a nie odstawią na półkę i "good bye" jesteś głupia.
Czytałam książkę w dwa wieczory, nie chciałam jej szybko odkładać, choć szybko się skończyła. Na pewno nie jeden raz do niej wrócę. :)
haselek plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-19, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Książka bardzo ciekawa, fajnie pokazuje jak mamy podchodzić do życia. Pomagajmy marzeniom się spełniać! ;D
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Kiedy czytałam po raz pierwszy byłam zachwycona mądrością zawartą w słowach, z góry znałam też wypowiedzi innych osób na temat tej pozycji, którzy polecali ją i byli zachwyceni tak samo. Daję ocenę 4, wówczas za pierwszym razem dałabym 5. Zauważyłam też, że po pewnym czasie od zasłynięcia tej książki dał się słyszeć pogłos kpin na jej temat, jak i jej autora. Jednak myślę, że nagonka ta powoli ucicha, jak widać nie każdy rozumie pewne podejścia do życia, jakie wskazuje pisarz. Myślę, że warto przeczytać.
justa1001 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2014,
Zdecydowanie najlepsza pozycja Coelho. Przeczytałam po raz trzeci i pewnie nie raz jeszcze do niej wrócę. Życiowe mądrości, kultowe cytaty - dla jednych banał, dla innych motywator. Ja gdzieś tam po środku, ale zdecydowanie polecam, jeśli ktoś jeszcze nie przeczytał.
agasam9 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Wyzwanie - powieści obyczajowe 2014,
ciekawa historia z głębszym przesłaniem
ania87 plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-12-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Wspaniała opowieść o poszukiwaniu tego co najważniejsze w życiu.
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-24, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Santiago jest pasterzem i razem ze swoimi owcami wędruje po Andaluzji. Miał być księdzem, ale wybrał podróżowanie, bo to właśnie to było jego marzeniem. Wędruje i szuka skarbu, wyrusza na poszukiwanie Własnej Legendy.

Przeczytałam i sama nie wiem, co mam o tej książce myśleć i jak ją ocenić.Wiem, że są jej zwolennicy i przeciwnicy, a ja chyba jestem gdzieś pośrodku. Z jednej strony książka mi się podobała, bo zawiera bardzo ważne przesłanie. Jednak powieść ta jest jakaś taka skomplikowana. Autor na siłę wpycha w nią mądre myśli, odnosiłam wrażenie, że chce mnie umoralnić. W książce tak naprawdę mało się dzieje, wieje nudą (fanów Paula Coelha przepraszam za te słowa). Początek zapowiadał się świetnie, ale czym więcej przeczytałam, tym bardziej czułam się przygnębiona. Miałam już dość tym wszystkich mądrych zdań, tej filozoficznej gadki pana Coelha. Niektóre jego mądrości zdenerwowały mnie, bo były absolutnie nieprawdziwe ( w moim odczuciu oczywiście).


Powstrzymuję się od oceny, bo nie wiem, jaka miałabym dać. Chyba bardziej jestem na NIE dla tej książki. Ten nadmiar "filozofii" mnie przytłacza.
kingaczyta.blogspot.com
azetka79 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
cudna, pełna energii i światła dla życia... polecam
Dizzy plusminus Linia koment
Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,
Mam wrażenie, że "Alchemik" to zbiór płytkich tekstów. Nie wiem jakim cudem dobrnęłam do końca...
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 1, Na półkach: 52 książki 2013,
Pseudofilozoficzny bełkocik z gatunku "słońce wschodzi i zachodzi" dla egzaltowanych gimnazjalistów.
Istny szmateks z bezlitośnie płytkimi tekstami, które chyba miały być głębokie i prowokujące do rozmyślań. Coś jakby nie wyszło...
Najwidoczniej jestem nieczułą kłodą, bo mnie "Alchemik" raczej załamał. To naprawdę smutne, że coś tak miałkiego stało się bestsellerem.
violabu plusminus Linia koment
Przeczytane:2003-07-01, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,2012 i wcześniej,
Hmmm... zastanawiam się jak okreslić "Alchemika". W jednym zdaniu: niemal cała książeczka jest jednym wielkim aforyzmem. A przynajmniej odniosłam wrażenie, że właśnie taki cel miał autor. W treści co chwilę rzucają się w oczy zdania, które przejęta przepisywałabym koleżankom do pamiętników będąc w podstawówce. Jednak zdarzało się, że na siłę szukałam morału wynikającego z zachowania bohaterów. Książka niesie co prawda ze sobą uniwersalną przesłanie: mocno wierz, że marzenie się spełni, a tak się stanie. Obecnie, jako dorosła osoba nie przepadam za górnolotnymi sentencjami, jednak młodym dziewczętom polecam - poszukującym sensu życia i nadziei miłości. Za 10-20 lat same uśmiechną się na to wspomnienie :-)
Birgitta plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-13, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Lektura tej książki była dla mnie bardzo dużym rozczarowaniem. Po tylu okrzykach zachwytu spodziewałam się więcej. Książka jest do bólu naiwna. Nie polecam.
kpt_Yossarian plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-11-29, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,
Jedna z nielicznych książek z której przeczytaniem się męczyłem. Jest zdecydowanie zbyt naiwna. Książka przekazuje ważne wartości, ale robi to w taki monotonny sposób, że ciężko dotrwać do końca. Nie zmieniła mojego życia i zapewne nie sięgnę po inne dzieła Paulo Coelho.
ladowarka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Jedyna ksiazka autora, ktora mi sie spodobala- a przeczytalam ich kilka. Nie wiem jak inni, ale ja osobiscioe po jej przeczytaniu zmienilam sie w filozofke haha :-D Choc osobiscie uwazam,ze Coelho to tani nawracacz (bez urazy) to jednak ta ksiazka bardzo przypadla mi do gustu.
kropka27 plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-07-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Postanowiłam przeczytac ze względu na Wasze opinie, gdyż jedne są bardzo złe inne znów bardzo dobre-nic pomiedzy i to mnie zaintrygowało.

Z opowiadaniem o pasterzu jest tak jak z różnicą pomiedzy słyszeć, a słuchać czy widzieć, a zauważyc- niby wiemy co jest ważne w życiu, wiemy że można spelniac swoje marzenia, wiemy że trzeba być cierpliwym i wytrwałym,ale jak często o tym zapominamy?
Ta książka pomaga wskoczyć na właściwe i pozytywne tory zycia i uświadamia,ze nic nie dzieje sie przypdakiem,a po deszczu zawsze wschodzi słonce.
Teraz juz wiem skąd nieprzychylne recenzje tej książki..Rożnica jest taka sama jak pomiędzy przeczytać, a zrozumieć.
RattyAdalan plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-04-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Ta ksiazka na dlugo pozostanie w mym umysle.. dala mi duzo do myslenia.. Polecam!
Ervisha plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-06-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Od tej książki zaczęła się moja przygoda z Paulem Coelho. Sięgnęłam po nią bo wcześniej słyszałam wiele pochlebnych opinii na jej temat. A kiedy już zaczęłam ją czytać, nie mogłam się oderwać.
Książka być może nie ma porywającej fabuły, czy zaskakujących zwrotów akcji. I może niektórzy uznają ją za nudną i beznadziejną. Ale w tą książkę trzeba się wczuć, trzeba poczuć jej specyficzny klimat, stać się na chwilę biednym pastuszkiem pragnącym spełnić swe marzenia. Jeżeli posiadasz choć odrobinę wrażliwości, potrafisz czytać "między wierszami" i odczytywać metafory, i jeśli lubisz czasem pofilozofować i porozmyślać nad sensem życia, to ta książka jest dla Ciebie idealna.
Książka nadaje się do wielokrotnego czytania, bo za każdym razem można odkryć w niej coś nowego. Osobiście sięgałam po nią kilkakrotnie i każdorazowo czytałam ją jednym tchem. Dodatkowo odkryłam, że ma bardzo pozytywne działanie - niesamowicie poprawia humor.
Jak dla mnie to klasyk, który naprawdę trzeba koniecznie przeczytać.
malgorzata89 plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-06-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
"Alchemik" to książka, która zasługuje na miano powieści ponadczasowej. To książka, która będzie z zachwytem czytana jeszcze przez długie lata. Polecam!
maddziaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-04-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
"Alchemika" podobno nie wypada nie znać. Powieść analizuje życie każdego z nas. Pięknie napisana o sprawach codziennych.
astamate plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-01-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
dla mnie przewodnik życiowy.
Sumire plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-01-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Piękna, refleksyjna powieść
anita0201 Linia koment
Przeczytane:2016-09-14, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
e0 Linia koment
Przeczytane:2016-09-08, Na półkach: Przeczytałem,
wiolamp Linia koment
Przeczytane:2016-08-05, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
AgnieszkaSC Linia koment
Przeczytane:2016-03-27, Na półkach: Przeczytałem,
SlasheE Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Nazaria Linia koment
Przeczytane:2001-01-31, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
anoola Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
eti Linia koment
Przeczytane:2015-11-14, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Antosia Linia koment
Przeczytane:2014-07-14, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,
origami Linia koment
Przeczytane:2015-10-16, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
zaczytanaKlaudia Linia koment
Przeczytane:2014-09-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Gordian Linia koment
Przeczytane:2015-07-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
mojeksiazki Linia koment
Przeczytane:2015-07-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Mikobelle Linia koment
Przeczytane:2015-07-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Styrana Linia koment
Przeczytane:2015-05-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione,
bijtje Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Chcę przeczytać,
Zoe Linia koment
Przeczytane:2015-04-18, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Anakonda11 Linia koment
Przeczytane:2007-04-09, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
angel86 Linia koment
Przeczytane:2015-04-08, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
agata20793 Linia koment
Przeczytane:2015-04-05, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
WiedzmAnn Linia koment
Przeczytane:2009-03-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,drugie dno,
Madlene Linia koment
Przeczytane:2015-03-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
ania19880 Linia koment
Przeczytane:2015-03-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
StillChangeable Linia koment
Przeczytane:2012-09-19, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
patita1990 Linia koment
Przeczytane:2012-12-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
akarasek Linia koment
Przeczytane:2014-10-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Bas1992 Linia koment
Przeczytane:2014-10-24, Na półkach: Przeczytałem,
Tindomerel Linia koment
Przeczytane:2014-10-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - książki pełne emocji 2014,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 3, Na półkach: Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Mindfreak Linia koment
Przeczytane:2014-02-26, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,
anonimowa000 Linia koment
Przeczytane:2014-08-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Mariita Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
rabiosa7 Linia koment
Przeczytane:2014-05-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
szamiran Linia koment
Przeczytane:2014-02-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
oklaskim Linia koment
Przeczytane:2014-02-15, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,
kozunia97 Linia koment
Przeczytane:2014-02-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-02-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,1999,
katiewa92 Linia koment
Przeczytane:2014-02-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Karmelek3 Linia koment
Przeczytane:2014-02-08, Na półkach: Przeczytałem,
celalala Linia koment
Przeczytane:2013-08-07, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: przeczytane dawno temu,
esia189 Linia koment
Przeczytane:2014-01-29, Na półkach: Przeczytałem,
annna84 Linia koment
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
czarniutka21 Linia koment
Przeczytane:2010-06-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Martinezzz Linia koment
Przeczytane:2004-01-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
agusia97 Linia koment
Przeczytane:2013-11-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
RoT Linia koment
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
kobra18 Linia koment
Przeczytane:2012-04-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,"Ale to już było" ;),
slk Linia koment
Przeczytane:2005-01-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
pinczerakapinczp Linia koment
Przeczytane:2013-12-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
AnitaJot Linia koment
Przeczytane:2013-11-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2012,
annaart Linia koment
Przeczytane:2013-11-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
mama_kazala Linia koment
Przeczytane:2013-10-11, Na półkach: Przeczytałem,
Cytrus Linia koment
Przeczytane:2012-07-10, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
response Linia koment
Przeczytane:2013-06-25, Na półkach: Przeczytałem,
Malgorzata88 Linia koment
Przeczytane:2013-06-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, Mam,
Katarzyna_15 Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów