Angielski szpieg

Data wydania: 2016-09-14
Dodał/a książkę:IzaaK
Dodał/a opinię:Izabela Pycio
Recenzja - Angielski szpieg
"...określił kiedyś życie zawodowego szpiega jako nieustanną podróż i otępiającą nudę, zakłócaną jedynie chwilami czystej grozy."

Wciągająco napisana powieść szpiegowska, czyta się ją ze sporym zainteresowaniem, mocno przykuwa uwagę, a jednocześnie szeroko uchyla drzwi do świata mrocznych intryg, oszust, kłamstw, pozorów, niejawności, mydlenia oczu, zabójstw, terroryzmu, zemsty i wendety. Bezwzględnie, brutalnie, morderczo, w otoczce ścisłej tajności, konspiracji, poufności, sekretów, które nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego. Układanie wersji historii z fragmentów zdobytych informacji, nieoficjalnych danych, podsłuchów, dyskretnych inwigilacji na szeroką skalę, skrawków dowodów czy niby przypadkowo rzuconych słów. Angielskie, rosyjskie, irańskie i izraelskie przepychanki agencji wywiadowczych, wzajemne wciąganie w pułapki, pozorne porozumienia, chwilowe współprace, angażowanie agentów terenowych, podkradanie wiedzy i przekupywanie pracowników, uaktywnianie uśpionych szpiegów i zabójców. Zażegnywanie kryzysów, ale i celowe podkręcanie nowych, służących słusznej sprawie, dla dobra ojczyzny, w imię obrony interesów pewnych grup, i oczywiście podziału na tych dobrych i złych. Miks polityki, biznesu, organizacji szpiegowskich, środków masowego przekazu, teorii spiskowych, misternie ułożonych w pajęczynową siatkę zawiłych i intrygujących zależności.

Książka dostarcza satysfakcji czytelniczej, mnogość sprytnie splecionych wątków, zaskakujące zdarzenia, przekonywujące postaci, odpowiednio stopniowanie atmosfery niepokoju i niebezpieczeństwa, coraz silniejszego napięcia i rosnącej dynamiki akcji. Wszystko porządnie przemyślane, fascynująco podane, uwzględniające szczegółowość i prawdopodobieństwo zdarzeń, także w realnym świecie, wiele bezpośrednich nawiązań do znanych faktów. Powieść wzbogacają elementy dobrej sensacji, nadają szybsze tempo i większą widowiskowość fabule. Wciągająca książka, warto po nią sięgnąć, zapewnia udany wieczór czytelniczy. Zaczyna się mocnym akcentem, tragicznym wydarzeniem, które natychmiast wywołuje dreszcz emocji. Uwielbiana przez społeczeństwo brytyjska księżna ginie w zamachu bombowym podczas wakacyjnej podróży jachtem. Informacja wstrząsa opinię publiczną, tworzą się potężne naciski na służby specjalne, aby jak najszybciej wyjaśniły motywy, tożsamość sprawcy i zleceniodawcy. Agent Gabriel Allon, desygnowany na szefa izraelskich służb wywiadowych, oraz Christopher Keller, na pozór dyrektor handlowy firmy tłoczącej olej z korsykańskich oliwek, wkraczają do ryzykownej akcji, rozpoczyna się intensywny pościg za domniemanym zabójcą, wychwytywanie najdrobniejszych wskazówek i cennych przesłanek. Sprawy mocno komplikują się, dochodzą mroczne aspekty niewyrównanych prywatnych porachunków, echa dramatycznych zdarzeń z przeszłości usilnie domagającej się wzmożonej uwagi. Komu i dlaczego zależało na śmierci księżnej? Czy misja zlecona Allonowi i Kellerowi zakończy się sukcesem? Jakie będą jej nieuniknione koszty, poniesione straty? Czy uda się rozliczyć z przeszłością, spłacić długi, wymazać czarne cienie? A może, wszystkim rządzi jeszcze inny tajny aspekt szpiegowskiej gry?

bookendorfina.blogspot.com
Bookendorfina plusminus Linia koment