Ani śladu Elizabeth

„Ani śladu Elizabeth” to książka, która intryguje i wciąga od pierwszych stron. Jest ona po trosze kryminałem, powieścią obyczajową i psychologiczną, w której powaga przeplata się z humorem. Główna bohaterka, Maud, to leciwa kobieta, która stopniowo traci pamięć. Mimo iż zapomina, co robiła i mówiła kilka godzin temu, doskonale odnajduje się we wspomnieniach z dzieciństwa, które spowija mgiełka tajemnicy. Oba światy przenikają się, tworząc wzruszającą opowieść, pełną sekretów i niedopowiedzeń. Dodatkowo ubarwiają ją poszukiwania tytułowej Elizabeth, przyjaciółki Maud. Staruszka jest przekonana, że musiało stać się jej coś złego, więc prowadzi prywatne śledztwo, które niestety utrudniają kłopoty z pamięcią. Na rozwiązanie zagadek trzeba poczekać, ale warto uzbroić się w cierpliwość, bo zakończenie zaskakuje. Czyta się tę powieść z dużymi emocjami – w napięciu trzymają retrospekcje i zagadka kryminalna sprzed lat, wzruszeń dostarczają opisy dramatycznych sytuacji, zagubienia i samotności kobiety, która tracąc pamięć, wciąż popada w jakieś tarapaty, nie rozpoznaje bliskich i żyje w ciągłym lęku, mimo iż troskliwą opiekę zapewnia jej córka. Autorce udało się z wielkim wyczuciem i wrażliwością przedstawić świat człowieka, który popada w starczą demencję. To świat, który wciąż niepokoi, i ten niepokój stopniowo udziela się czytelnikowi. „Ani śladu Elizabeth” to książka dająca do myślenia i zapadająca w pamięć. Wraca się do niej nawet po odstawieniu na półkę, gdyż jest życiowa i poruszająca. Mimo iż treść jest literacką fikcją, odnosi się wrażenie, że Maud to autentyczna postać, być może mieszkająca obok nas… Dlatego właśnie powieść Emmy Healey przekazuje wiedzę na temat choroby Alzheimera znacznie lepiej niż encyklopedyczne i medyczne, bezduszne opisy tzw. przypadków. BEATA IGIELSKA

Informacje dodatkowe o Ani śladu Elizabeth:

Wydawnictwo: Media Rodzina