OPIS CZYTELNIKA:

ISBN: 978-83-7971-181-9
Dodał/a książkę:czytam
Dodał/a opinię:Katarzyna Krzan
Recenzja - Bajeczki na dobry sen

Bajeczki na dobry sen Miklós Malviny, wydane przez Jedność dla dzieci to zbiór kilkudziesięciu opowiastek o zwierzętach. Książka jest bogato ilustrowana, co dzieci na pewno lubią. Do każdej bajeczki jest adekwatny rysunek, co pomaga zorientować się w przedstawionym świecie. Jak to w przypadku bajek dla dzieci bywa, wszystkie wyposażono odpowiedni morał i przesłanie. Na przykład: „Kiedy robisz coś, co rani ciebie lub innych, to nie odwaga, tylko głupota”, albo: „Ktoś mądry zmieni zdanie, głupiec nigdy”. Mnóstwo tu rozrabiających zwierzątek, psocących dzieciaków, które czują się już na tyle duże, by być „mądrzejsze” od rodziców, co oczywiście nie wychodzi im na dobre.

Każda z opowieści, choć krótkich, zaledwie naszkicowanych, przekazuje jakąś prawdę, zasady, którymi należy kierować się w życiu, by świat stał się lepszym miejscem dla wszystkich.

Najmłodsi dowiedzą się z książki, czy warto dochowywać tajemnic, do czego prowadzi pycha, czy cierpliwość jest łatwa, jak ważna jest odwaga, czym jest talent, na czym polega prawdziwa przyjaźń, czego należy się wystrzegać oraz o tym, jak często pozory mogą mylić. Przekonamy się o tym, że należy akceptować innych takimi, jacy są, nie należy nikogo odrzucać tylko dlatego, że wygląda inaczej. Mamy tu zatem pełen przegląd zachowań i sytuacji, które mogą spotkać kiedyś dziecko w życiu. Dzięki takim bajkom można się przygotować lepiej do nowych sytuacji.

Czytając co wieczór po jednej, krótkiej bajeczce, książka starczy na długo, treści tu bowiem niemało. A opowiedziane tu historie mogą prowokować do dyskusji o tym, czy bohaterowie postępują słusznie czy nie, i dlaczego... Co prawda styl nie należy do wybitnych, całość napisana jest prostym językiem, bez specjalnej dbałości o szczegóły, pogłębienie charakterystyk postaci czy opisów miejsc. Ale nie o to przecież chodzi. Bajeczki na dobry sen mogą inspirować także rodziców do opowiadania dzieciom własnych wersji przeczytanych tu historii.

catarina78 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-11, Na półkach: Przeczytałem,