Opis ksiązki

Kup Teraz

Ballada o ciotce Matyldzie

Ocena ( 28 osób )
5.2
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2013-03-13
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788310122353
Liczba stron: 304
Dodał/a książkę:czytam
Dodał/a opinię:CicheBaBum
Recenzja - Ballada o ciotce Matyldzie
Z całą stanowczością zaliczam tą książkę do ulubionych i takiego właśnie stylu szukam w literaturze kobiecej.
Mam inną okładkę i według mnie jeszcze bardziej urzekającą z 2016r. wydawnictwa Filia. Na okładce napisano: "Ciepła i pełna humoru opowieść o sile kobiet, które potrafią walczyć o swoje szczęście". I nic, a nic się nie pomylili!
Autorka imponuje mi ze względu na nieogarnięty jak dla mnie sposób prowadzenia narracji. W wysublimowany sposób posługuje się kontrastami. W doskonały sposób maluje fabułę najpiękniejszymi emocjami. Dzięki niej na prawdę można bardziej kochać ludzi i zwierzęta. Nie potrafiłabym ani naśladować jej stylu, ani doczepić się czegokolwiek, aby poprawić. Nic w tej książce nie jest zbędne, niczego jej też nie brak. Zazdroszczę Wydawcy, któremu poszczęściło się współpracować z pisarką i mieć tak dobrą pozycję w swoim repertuarze.
Książkę czyta się szybko, dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu tekstu na stronie. To ważne, bo czerpie się dużą satysfakcję z tego, że już tyle się zdołała przeczytać. Po za tym ta "nie oszczędność" w papierze stanowi całość z tematyką, aurą powieści. Estetycznie i efektownie.

Popłakałam sobie nie raz ze wzruszenia, pośmiałam też. Bardzo polubiłam wszystkich bohaterów ( prócz męża Joanki). W takim świecie chciało by się żyć, ale ciotka Matylda zna i na to sposób! Trzeba powtarzać sobie, że ludzie są mili i fajni. Dodała jeszcze więcej do tej rady, ale najlepiej przeczytać całą książkę!
We wstępie książki dowiadujemy się kim jest tytułowa ciotka, a zrozumiemy myśl Autorki dzięki cytatowi z piosenki "Ballada o ciotce Matyldzie" z repertuaru Grupy pod Budą. No i się zakochałam! Po odsłuchaniu w youtoobie nabrało to wszystko zdwojonej mocy. Posłuchajcie- to doskonały wstęp! Och, na starość też planuję zostać ciotką Matyldą. W końcu jak ona będę mogła odpalać papierosa od papierosa i pić herbatki z prądem:-). I mieć kota! Muszę jednak napisać, że oczywiście subtelne różnice między książkową a wyśpiewaną ciotką są.

Poznajemy więc ciotkę Matyldę "na łożu śmierci", która herbatkę doprawianą "jedynie" łyżeczką koniaku i popalając cienkie papieroski ustanawia ustny testament ze swą jedyną dziedziczącą po niej Joanką/ Joanną. Joanka jest tuż przed rozwiązaniem ciąży. Owszem zamężna, ale od ostatnich miesięcy nie widziała się z mężem podążającym egoistycznie za swoimi marzeniami. Bynajmniej w brew jego "żarliwym" zapewnieniom życie rodzinne z Joanką nie jest jego największym marzeniem. Kobiety jednak nie wieszają przysłowiowych psów na nieobecnym. Na pewno szkoda było by im zwierząt na takie marnotrastwo, ale poważnie rzecz ujmując Joanka jest "dzielna" niczym definicja DDA. Ukrywa swoje smutki, tworząc postawę "dzielnej". Ciotka nie wyraża ciągłej surowej dezaprobaty wobec nieobecnego Piotra. Wie, że przykre słowa choć prawdy w cale nie wpłyną na poprawę sytuacji i cała książka taka jest. Nie ma tutaj utyskiwania i marudzenia. Jest swobodne godzenie się z prawdą i wykorzystywanie dobra, które zawsze się zdarza. Joanka będzie musiała poradzić sobie z samotnym wychowaniem małej córeczki i zrobi to bez udawania dzielniej świetnie. Każdy inaczej postrzega szczęście. Ta książka to opowieść właśnie o tym, sensie naszego życia.
Śmierć ciotki nie niesie ze sobą negatywnych emocji. Ona wszak sama wybrała, zdecydowała też co po niej. Pozostanie obecna w życiu, myślach, sercu Joanki, Przemcia i Olusia - najbliższych jej osób. Stanie się jakby drogowskazem w podejmowaniu właściwych decyzji przez Joankę.
Pojawią się też nowi, ważni ludzie w życiu Joanki. Agnieszka, Agata i Janek z piętnastoletnim synem.
Książka to typowy obyczaj, komedia, może i romantyczna bo każda z Czytelniczek kibicuje głównej bohaterce w osiągnięciu szczęścia. Podoba mi się zakończenie książki i to, że nie ciągnęła dalej fabuły, która byłaby już do znudzenia przewidujące. Podoba mi się również to co zrobił mąż Joanki. Wzorowa postawa.
Podsumowując to pożyteczna i przyjemna lektura, która natchnie nas optymizmem, wiarą w spełnienie własnych marzeń. Słodko- gorzka historia jest pełna humoru i... mądrości życiowych!
Polecam każdej kobiecie.
Recenzja
justa21 Linia koment
Na półkach:

Piekarnia „Słodkie Ciasteczko”

Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem: Jest czas rodzenia i czas umierania, czas sadzenia i czas wyrywania tego, co zasadzono – te słowa Księgi Koheleta doskonale oddają zmienność natury oraz naturalny cykl narodzin i śmierci czy naturę przemijania. Jak twierdziła pewna sympatyczna starsza pani – Jedna Matylda się rodzi, druga umiera, w przyrodzie nic nie ginie

cyrysia Linia koment
Przeczytane:2013-04-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2013 roku,

Magdalena Witkiewicz, marketer z wykształcenia, w wolnych chwilach pisze książki, które podobno poprawiają czytelnikom samopoczucie. Czy faktycznie tak jest? Przekonajmy się o tym na przykładzie Ballady o ciotce Matyldzie.  Joanna od kilku miesięcy jest w upragnionej ciąży. Niestety, swoją radością może podzielić się jedynie z ciocią Matyldą, bowiem jej mąż, Piotr, marynarz-geolog woli podróżować po całym świecie, marząc o sukcesie badań naukowych i niezbyt przejmując się losam

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
slk + 1 plusminus Linia koment
świetna opinia!
asymaka + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki,Mam,
To książka mimo wszystko optymistyczna, choć na początku mamy śmierć tytułowej cioci, chociaż mąż naszej bohaterki, Joanki, jest nieobecny, a bardzo potrzebny, wręcz niezbędny, szczególnie, iż poród się zbliża i na świecie pojawi się wkrótce jego jedyne dziecko. Dzieje się, dzieje i naprawdę przydałby się naszej przyszłej mamie ktoś bliski. Dziecko ma być chłopczykiem, Jasiem, naprawdę wszyscy tak uważają, poza jednym wyjątkiem. Jedynie ciotka Matylda jest pewna, że będzie dziewczynka, kolejna Matylda. Kto ma rację, jak myślicie?

Dzięki "Balladzie o ciotce Matyldzie" zrozumiałam, że śmierć nie musi oznaczać czegoś smutnego, ostatecznego, spojrzałam na nią z zupełnie innej strony, z innego punktu widzenia.
slk plusminus Linia koment
świetna opinia!
dominika_pyza plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Przyjazna, starsza pani, pogodzona ze starością, zgadzająca się na wszystko. Zaraz, zaraz. Coś pokręciłam. Ciotka Matylda faktycznie jest w sile wieku, ale na pewno nie da sobie w kaszę dmuchać. Jest rezolutna, żywa, otwarta na świat, dająca dobre rady. To cała ona. Swoim uśmiechem potrafi sobie zrównać każdego. Lubi pić herbatkę z prądem, choć czasem tego prądu jest więcej niż herbatki i wręcz uwielbia palić swoje cienkie, mentolowe papierosy. O czymś zapomniałam? A tak... Nadzwyczaj kocha swoją Joankę i swoją kocicę, Frędzla, do tego stopnia, że zaznaczyła, że kiedy umrze zabierze kotkę ze sobą. A Joanka? No właśnie, Joanna jest w ciąży. I tak kiedy jedna Matylda umiera, druga się rodzi.

Joanna Kownacka wychodząc za mąż nie wyobrażała sobie, że jej życia się tak właśnie potoczy. Joanka jest ciąży, tylko że w tak ważnym dla niej okresie życia nie ma przy niej męża. Wyjechał oglądać i badać sobie nunataki gdzieś na Grenlandię, kiedy ona przechodzi przez wahania nastrojów i generalnie wszystkie najgorsze rzeczy w tym stanie. Wreszcie rodzi dziecko, ale nawet wtedy męża ani widu ani słychu. Ten dzień dla Joanny na zawsze pozostanie w pamięci jako słodko-gorzki. Słodki, ponieważ oto urodziło się jej upragnione dziecko, a z drugiej oto jej ukochana ciotka Matylda postanawia sobie zejść z tego świata. Ale starsza pani nie zostawi swojej Joanki bez opieki. O to. to nie! Nawet po śmierci będzie w nie ingerować. I tak oto w życiu naszej bohaterki z małą Matyldą pojawiają się Oluś i Przemcio. Dwójka braci, osiłków z czarnym bmw, prowadzących dość ciekawy biznes. Jak się okazuje to nieszkodliwi i kochający ludzie, którzy znali się z ciotką Matyldą od dzieciństwa. Ba, to nawet ona pomogła im w rozwijaniu biznesu, a ten jest osobliwy. Bracia prowadzą sklep... dla dorosłych, a po śmierci ciotki to ona ma 20% udziałów w firmie!

Oto przed Wami książka, która pocieszy, rozbawi, wzruszy... niczym

najlepsza przyjaciółka. Jest to kolejna już recenzja książki Magdaleny Witkiewicz, ale mogę zapewnić, że nie ostatnia. Jest to lekka, przyjemna książka, którą czyta się w zatrważającym tempie. Nowa szata graficzna jest piękna i z daleka przyciąga uwagę. Pozytywnym plusem są retrospekcje, listy Joanny do ciotki Matyldy sprzed kilku lat, co sprawnie łączy całość i świetnie się komponuje. Bohaterki, jak zresztą zawsze, są przedstawione bardzo realnie co jest wielką zaletą. Komu polecam tą książkę? Wszystkim kobietom. I tym trochę starszym, i tym trochę młodszym, które chcą się oderwać od swoich problemów dnia codziennego, a przecież wszyscy wiemy, że najlepszą metodą oderwania się od swoich problemów jest zagłębienie się w czyjeś problemy :) A więc do dzieła, czytajmy!
CicheBaBum plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Z całą stanowczością zaliczam tą książkę do ulubionych i takiego właśnie stylu szukam w literaturze kobiecej.
Mam inną okładkę i według mnie jeszcze bardziej urzekającą z 2016r. wydawnictwa Filia. Na okładce napisano: "Ciepła i pełna humoru opowieść o sile kobiet, które potrafią walczyć o swoje szczęście". I nic, a nic się nie pomylili!
Autorka imponuje mi ze względu na nieogarnięty jak dla mnie sposób prowadzenia narracji. W wysublimowany sposób posługuje się kontrastami. W doskonały sposób maluje fabułę najpiękniejszymi emocjami. Dzięki niej na prawdę można bardziej kochać ludzi i zwierzęta. Nie potrafiłabym ani naśladować jej stylu, ani doczepić się czegokolwiek, aby poprawić. Nic w tej książce nie jest zbędne, niczego jej też nie brak. Zazdroszczę Wydawcy, któremu poszczęściło się współpracować z pisarką i mieć tak dobrą pozycję w swoim repertuarze.
Książkę czyta się szybko, dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu tekstu na stronie. To ważne, bo czerpie się dużą satysfakcję z tego, że już tyle się zdołała przeczytać. Po za tym ta "nie oszczędność" w papierze stanowi całość z tematyką, aurą powieści. Estetycznie i efektownie.

Popłakałam sobie nie raz ze wzruszenia, pośmiałam też. Bardzo polubiłam wszystkich bohaterów ( prócz męża Joanki). W takim świecie chciało by się żyć, ale ciotka Matylda zna i na to sposób! Trzeba powtarzać sobie, że ludzie są mili i fajni. Dodała jeszcze więcej do tej rady, ale najlepiej przeczytać całą książkę!
We wstępie książki dowiadujemy się kim jest tytułowa ciotka, a zrozumiemy myśl Autorki dzięki cytatowi z piosenki "Ballada o ciotce Matyldzie" z repertuaru Grupy pod Budą. No i się zakochałam! Po odsłuchaniu w youtoobie nabrało to wszystko zdwojonej mocy. Posłuchajcie- to doskonały wstęp! Och, na starość też planuję zostać ciotką Matyldą. W końcu jak ona będę mogła odpalać papierosa od papierosa i pić herbatki z prądem:-). I mieć kota! Muszę jednak napisać, że oczywiście subtelne różnice między książkową a wyśpiewaną ciotką są.

Poznajemy więc ciotkę Matyldę "na łożu śmierci", która herbatkę doprawianą "jedynie" łyżeczką koniaku i popalając cienkie papieroski ustanawia ustny testament ze swą jedyną dziedziczącą po niej Joanką/ Joanną. Joanka jest tuż przed rozwiązaniem ciąży. Owszem zamężna, ale od ostatnich miesięcy nie widziała się z mężem podążającym egoistycznie za swoimi marzeniami. Bynajmniej w brew jego "żarliwym" zapewnieniom życie rodzinne z Joanką nie jest jego największym marzeniem. Kobiety jednak nie wieszają przysłowiowych psów na nieobecnym. Na pewno szkoda było by im zwierząt na takie marnotrastwo, ale poważnie rzecz ujmując Joanka jest "dzielna" niczym definicja DDA. Ukrywa swoje smutki, tworząc postawę "dzielnej". Ciotka nie wyraża ciągłej surowej dezaprobaty wobec nieobecnego Piotra. Wie, że przykre słowa choć prawdy w cale nie wpłyną na poprawę sytuacji i cała książka taka jest. Nie ma tutaj utyskiwania i marudzenia. Jest swobodne godzenie się z prawdą i wykorzystywanie dobra, które zawsze się zdarza. Joanka będzie musiała poradzić sobie z samotnym wychowaniem małej córeczki i zrobi to bez udawania dzielniej świetnie. Każdy inaczej postrzega szczęście. Ta książka to opowieść właśnie o tym, sensie naszego życia.
Śmierć ciotki nie niesie ze sobą negatywnych emocji. Ona wszak sama wybrała, zdecydowała też co po niej. Pozostanie obecna w życiu, myślach, sercu Joanki, Przemcia i Olusia - najbliższych jej osób. Stanie się jakby drogowskazem w podejmowaniu właściwych decyzji przez Joankę.
Pojawią się też nowi, ważni ludzie w życiu Joanki. Agnieszka, Agata i Janek z piętnastoletnim synem.
Książka to typowy obyczaj, komedia, może i romantyczna bo każda z Czytelniczek kibicuje głównej bohaterce w osiągnięciu szczęścia. Podoba mi się zakończenie książki i to, że nie ciągnęła dalej fabuły, która byłaby już do znudzenia przewidujące. Podoba mi się również to co zrobił mąż Joanki. Wzorowa postawa.
Podsumowując to pożyteczna i przyjemna lektura, która natchnie nas optymizmem, wiarą w spełnienie własnych marzeń. Słodko- gorzka historia jest pełna humoru i... mądrości życiowych!
Polecam każdej kobiecie.
jusia plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,
Ciotka Matylda "postanawia" umrzeć, dzieje się to w momencie kiedy Joanna jest w zaawansowanej ciąży. Ciotka zostawia w spadku dziewczynie swój interes, który miał być cukiernią a okazał się zupełnie czymś innym oraz dwóch wspólników ciotki Przemusia i Olusia, z którymi Joanna szybko się zaprzyjaźnia i którzy są dla niej ogromnym wsparciem po urodzeniu dziecka, kiedy mąż staje się w domu gościem, nie uczestniczącym w tak ważnych wydarzeniach.
,,Ballada o ciotce Matyldzie" to opowieść o miłości, przyjaźni i rodzinie, którą można odnaleźć wśród zupełnie obcych nam ludzi, którzy pozwalają nam na nowo uwierzyć w siebie, podnieść się w najgorszych chwilach i docenić to co mamy.
helena610 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2015),
Tytułowa ciotka Matylda chociaż na samym począku ksiażki umiera to towarzyszy nam cały czas. A właściwie jej życiowa mądrość i dobro jakie zaszczepiła w Olusiu i Przemku wierząc, że uda im się być dobrymi i spełnić marzenia. Joanny było mi chwilami szkoda, a jednocześnie niejednej osobie można byłoby stawiać za wzór jej determonację! Za to jej mąż-Piotr... ech- "zakałą rodziny" ;)
Ciepła, zabawna ale i z przekazem :)
monalizka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,
Magdalena Witkiewicz tematy popularne w wielu powieściach dla kobiet takie jak: zdrada, samotność w związku, bezinteresowna przyjaźń i wiara w marzenia, ukazała w swojej książce z wdziękiem, z przymrużeniem oka, jednocześnie przekazując życiowe prawdy w lekkim i zabawnym stylu. Daje wiarę, że w naszym otoczeniu zawsze znajdą się dobrzy ludzie, przyjaciele, którzy pomogą nam w trudnych chwilach. A jeśli w coś wierzysz, to rób to, a na pewno będziesz szczęśliwa

Mamy tutaj perypetie miłosne, ukazanie macierzyństwa. Na dodatek Joasia w spadku dostaje (intrantny?) biznes, dosyć tajemniczy, w którego nikt istnienie nie wierzył; a także do pomocy dwóch złotych chłopaków. Większych zaskoczeń fabularnych nie ma, w sumie bohaterowie są jednowymiarowi: tylko pozytywni (no może oprócz Piotra), wszystko się w końcu układa. Stąd raczej nie zapadająca w pamięć.

,,Ballada i ciotce Matyldzie" to pozytywna historia, pozwalająca schować zły dzień do kieszeni. Serdecznie polecam.
Ewfor plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie czytelnicze 2015,
Ta książka trochę przeleżała u mnie na półce, ale znając pióro autorki właśnie teraz sięgnęłam po nią, ponieważ bardzo potrzebna mi była dobra energia, którą Magdalena Witkiewicz potrafi przekazać. To prawdziwe antidotum na stres i chandrę. Mimo dość poważnych problemów przedstawionych w fabule, czytelnik odbiera informacje o nich z wyjątkowym spokojem. Autorka nie po raz pierwszy udowadnia, że każdy problem jest takich rozmiarów, jakie sami mu nakreślimy. I chociaż nierzadko się zdarza, że coś wydaje nam się bardzo trudne do zaakceptowania, to przeważnie zawsze można temu w taki lub inny sposób zaradzić, tylko trzeba tego bardzo chcieć.

Fabuła tej powieści jest przeplatana listami, które Joanna kiedyś, to znaczy po śmierci rodziców pisywała do ciotki, daje to obraz przeszłości i wspomnień o nieżyjącej już ciotce Matyldzie.

Nie mogę powiedzieć, że ta książka to typowa bomba humoru, ale z pewnością mogę zakwalifikować ją do bomby pozytywnej energii. Lekkie pióro, jakim pisze autorka powoduje, że czyta się szybko i nie zwraca uwagi na mijające na czytaniu godziny.

Polecam tę książkę osobom, którym potrzebna jest duża dawka humoru i ciepła, pozytywnej energii oraz chwil, które można spędzić w towarzystwie sympatycznych i empatycznych ludzi. Polecam tę książkę osobom, które mają jakieś problemy życiowe, bo dzięki tej lekturze być może inaczej spojrzą na dotykające ich kłopoty i niedogodności życiowe. Polecam tę lekturę wszystkim, którzy mają ochotę na chwileczkę odprężenia, bo jest to powieść z pewnością lekka (ponieważ czyta się ją lekko), łatwa (ponieważ wyjątkowo życiowa) i przyjemna ( ponieważ działa odprężająco).
izus90 plusminus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,

Niech się cieszą ci, którzy w swoim życiu spotkali kobietę na miarę ciotki Matyldy. Mądrą i chętnie się swoją mądrością dzielącą, doświadczoną, obrotną, a przede wszystkim dobrą. Tak po prostu, po ludzku dobrą.


Ciężko pogodzić się z odejściem takich ludzi. Ciężko zacząć żyć bez nich. Nie mogąc spytać o radę, nie mogąc znów zwrócić się do nich o pomoc, nie mogąc kolejny raz ogrzać się w ich cieple. Joanka z tą stratą musiała pogodzić się szybko, bo w jej życiu pojawiła się kolejna Matylda, tym razem dużo młodsza, robiąca mnóstwo hałasu i nie dająca chwili na złapanie oddechu. Nie było czasu, żeby pogrążyć się w rozpaczy. Tym bardziej, że razem z małą Matyldą w życiu Joanki pojawili się Przemcio i Oluś, którzy po prostu by na żadną rozpacz nie pozwolili. 


Ballada o ciotce Matyldzie to bardzo pogodna opowieść o walce o siebie samego, dążeniu do spełnienia marzeń (i to wcale nie idąc po trupach), a chyba głównie o tym, że na miejsce starego zawsze pojawia się nowe i ktoś musi odejść, żeby mógł pojawić się ktoś inny. Ktoś, kto być może też będzie mógł wnieść w nasze życie mnóstwo radości, jeśli tylko mu na to pozwolimy.


Nieszczęścia przytrafiają się każdemu. Każdy z nas przeżywa wzloty i upadki, chwile lepsze i gorsze. Każdemu od czasu od czasu wiatr wieje w oczy, a zdarza się, że i piachem obficie sypnie. Wtedy można tylko się cieszyć, że mamy przy sobie dobrych ludzi. Że mamy prawdziwych przyjaciół. Tych, którzy pomogą w każdej sytuacji, którzy będą w stanie rzucić wszystko, gdy zajdzie taka potrzeba. Tych, od których dzień za dniem możemy czerpać pozytywną energię, nadzieję na lepsze jutro i siłę, by do tego jutra dotrwać. Najważniejsze zaś byśmy ich obecność potrafili docenić. 


- Być dobrym człowiekiem, Joanko, wcale nie jest tak trudno - powiedziała kiedyś ciotka Matylda. - Czasem po prostu wystarczy się uśmiechnąć, gdy przechodzisz obok kogoś smutnego. Wiesz, być dobrym, to po prostu mieć oczy i uszy otwarte. Na cały świat. A przede wszystkim na najbliższych. - Zamyśliła się i zaciągnęła papierosem. - Znałam takich, którzy na cele charytatywne dawali sporo pieniędzy, podczas gdy ich dzieci musiały chodzić w dziurawych butach. A to nie o to chodzi. Najpierw rodzina, pamiętaj o tym. Jeżeli twoja rodzina jest szczęśliwa, ty również jesteś. A jeżeli ty jesteś szczęśliwa, chcesz zarazić tym szczęściem cały świat!*


Ballada o ciotce Matyldzie nie jest niczym ambitnym i nawet nie aspiruje do tego, by się takim stać. Myślę, że też żadna z czytelniczek nie będzie wcale tego oczekiwać, bo nie po to się sięga po takie książki. Pewnie, nie ma się co oszukiwać, książka Witkiewicz to czytadło jakich wiele. Zabawne, momentami nawet wzruszające, ale nadal czytadło, o którym prędzej czy później pewnie zapomnimy. Może po roku, a może po miesiącu. Ale te czytadła też są potrzebne, a ja się cieszę, że sięgnęłam po tę książkę właśnie w tej chwili. Bardzo potrzebowałam tego ciepła, optymizmu i pozytywnej energii, która wypływa spomiędzy kartek. I za to autorce dziękuję.


 

nasturia plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Magdalenę Witkiewicz ,,znałam" tylko z portalu społecznościowego Facebook. Widziałam całe morze fanek i fanów, zachwyty nad Jej twórczością, kibicowanie w pisaniu, wspieranie, niecierpliwe oczekiwanie na nową książkę. Obserwowałam, obserwowałam i wiedziałam, że wcześniej czy później ciekawość mnie zje, jeśli czegoś nie przeczytam autorstwa pani Magdy. Wybór padł na ,,Balladę o ciotce Matyldzie". Prywata niewątpliwie miała tu ogromne znaczenie, gdyż moja młodsza córka nosi właśnie to imię. Dość szybko uporałam się z powieścią i wiem, że bardzo bym chciała, aby moje dziecię było tak mądre, jak książkowa ciotka Matylda. Wiem również, skąd taka popularność książek pani Witkiewicz. Ciepło i mądrość jest na każdej stronie tej historii.
A jest to historia dla kobiet i, przede wszystkim, o kobietach. O tym, że każda z nas, bez względu na to, w jak bardzo jest nieciekawej sytuacji życiowej, sama może i powinna zadbać o swoje szczęście. To książka o sile przyjaźni, dobrych duchach tuż obok nas, i tych, które czuwają nad nami z góry.
Tytułowa Matylda umiera, a ponieważ ilość Matyld musi się zgadzać, na świat przychodzi dziewczynka, której mama, Joanka - główna bohaterka, nadaje to imię. Tata i mąż w jednej osobie przebywa gdzieś na Oceanie Spokojnym, badając nunataki, wraz z Ivalo, piękną panią naukowiec ze Szwecji. Tak więc, kiedy Joanna rodzi, Piotra nie ma przy niej, za to pojawiają się bliźniacy, Oluś i Przemuś, gotowi wspierać i pomagać młodej mamie na każdym kroku. Jak Joanka poradzi sobie po śmierci ciotki? Jak Piotr odnajdzie się w roli ojca? Jaki wpływ na życie młodej kobiety będą mieli nowi przyjaciele?
Książka jest przepełniona mądrością i dobrymi radami. Dla mnie najcenniejsze były te słowa:
,,- Być dobrym człowiekiem, Joanko, wcale nie jest tak trudno - powiedziała kiedyś ciotka Matylda. - Czasem po prostu wystarczy się uśmiechnąć, gdy przechodzisz obok kogoś smutnego. Wiesz, być dobrym, to po prostu mieć oczy i uszy otwarte. Na cały świat. A przede wszystkim na najbliższych. - Zamyśliła się i zaciągnęła papierosem. - Znałam takich, którzy na cele charytatywne dawali sporo pieniędzy, podczas gdy ich dzieci musiały chodzić w dziurawych butach. A to nie o to chodzi. Najpierw rodzina, pamiętaj o tym. Jeżeli twoja rodzina jest szczęśliwa, ty również jesteś. A jeżeli ty jesteś szczęśliwa, chcesz zarazić tym szczęściem cały świat! Pamiętaj o tym!"
Dzięki ,,Balladzie o ciotce Matyldzie" Magdalena Witkiewicz zdobyła kolejną fankę, a ja mam znów nadzieję, że lepsze dni nadejdą. Pani Magdo, bardzo dziękuję.
takahe plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,Wygrane,
Piękna książka dla kobiet napisana oczywiście przez inną kobietę. Opowiada ona o równowadze w przyrodzie (jedna Matylda umiera by urodziła się inna), przyjaźni i sile marzeń.
Stara ciotka Matylda umiera zostawiając Joance udział w interesie, 20% procent od dochodów "piekarni" (która okazuje się sklepem z artykułami dla dorosłych) oraz szczerą przyjaźń braci-Olusia i Przemcia oraz Patrycji (żona Przemcia).
Historia piękna, zabawna i lekka w sam raz do poczytania w jesienne wieczory.
white_swan plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Moja biblioteczka,Wyzwanie - Pióro i Pazur,
Joanka ma niemały kłopot - umiera jej ciotka Matylda, która była dla niej największym wsparciem, rodzi córeczkę, również Matyldę, podczas gdy jej mąż jest daleko, na wyprawie badawczej zajmującej się nunatakami. W tym samym czasie jednak pojawiają się w jej życiu przesympatyczni bracia bliźniacy, którzy pomagają jej przejść przez ten trudny okres.
"Ballada o ciotce Matyldzie" to lekka, podnosząca na duchu książka, w sam raz na poprawę gorszego humoru i relaks. Pokazuje, jak bardzo ważni są w naszym życiu przyjaciele i ile możemy zdziałać, jeżeli nie poddamy się złym nastrojom. To dobra pozycja na długi, przygnębiający wieczór.
KsiazkowoLC plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2013,Autografy/Dedykacje,Mam,Recenzenckie/Autorskie,
Na wstępie pragnę podziękować Wydawnictwu Nasza Księgarnia za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Tytułowa Ciotka Matylda nie jest wcale nobliwą i stetryczałą staruszką, wręcz przeciwnie jest to niezwykle elegancka kobieta, miłośniczka herbatki z koniaczkiem mająca ogromne poczucie humoru i dystans do siebie samej... Jej niezwykle pozytywne usposobienie przyciągnęło do niej kiedyś dwóch braci - Olusia i Przemcia - barczystych osiłków o bardzo dobrych sercach, którzy do dziś jej pomagają...

Poznajemy także Joankę ulubienicę ciotki Matyldy... Dziewczyna właśnie spodziewa się dziecka i choć wszyscy włącznie z lekarzem uważają, iż będzie chłopiec, Matylda twierdzi, że będzie dziewczynka i prosi Joankę o nadanie dziecku jej imienia, gdyż tak się składa, że jakkolwiek nieprawdopodobnie to brzmi postanawia umrzeć... :)

Tak też się dzieje, a młoda mama z małą Matyldą trafia pod opiekuńcze skrzydła Olusia, Przemcia i jego żony Patrycji i staje się jednocześnie współwłaścicielka niezwykle intratnego acz tajemniczego biznesu...

"Ballada o ciotce Matyldzie" to pełna ciepła historia o szczerej i bezwarunkowej przyjaźni o tym, że rodziną nie zawsze muszą być osoby spokrewnione ze sobą więzami krwi... Autorka podkreśla, że warto wierzyć w marzenia, bo koniec końców przecież się spełniają, a postać Joanki uświadamia nam, że pozorny "koniec świata" może stać się nowym początkiem, a na samospełnienie i prawdziwą miłość nigdy nie jest za późno...

Natomiast postacie Olusia i Przemcia podobnie jak wspomniany wyżej biznes, o którym dowiecie się czytając niniejsza książkę uświadamiają czytelnikowi, iż nie należy patrzeć na człowieka czy jakąkolwiek inną kwestię w sposób wyłącznie powierzchowny, gdyż może się to okazać bardzo krzywdzące...

Według mnie fenomen tej książki polega na tym, iż historia napisana jest z przymrużeniem oka, a jednocześnie przekazuje istotne życiowe prawdy...

Gratuluję autorce pomysłu i z całą pewnością sięgnę po inne publikacje autorstwa Pani Magdaleny, gdyż z ciotką Matyldą i resztą ferajny bardzo się zaprzyjaźniłam :)

Gorąco polecam!
atena plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
Świetna książka pokazująca młodym ludziom ile znaczą przyjaciele oraz to, że wystarczy choćby jedna osoba, która w nas wierzy. W dobie sms-ów wtrącane listy to prawie archaizm, ale z jaki sentymentem można do nich wrócić.
Betsy plusminus Linia koment
Powieść pani Witkiewicz, mimo wszystko, można jednak zaliczyć do jak najbardziej udanych. Lekka, prosta, z dużą dawką humoru oraz czystym życiowym przesłaniem. Typowy nastrajacz obyczajowy, który sprawia, że po lekturze czujemy się lepiej. Nie brakuje jej świetnych momentów oraz tych gorszych, które potrafią zdenerwować. Mówiąc krótko: dobra pozycja, która przypadnie wielu osobom do gustu. Polecam szczególnie czytelnikom nastawionych na prostotę i głębię jednocześnie. Powieść tej pisarki z pewnością będzie idealną pozycją czytelniczą dla każdego z nich.
StregaBianca plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Pełna ciepła i dobrego humoru opowieść, dobra jak ciepły plaster na duszę:-).
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Rzadko zdarza mi się, żebym książkę przeczytała ,, na raz ". Zazwyczaj po kilkudziesięciu stronach muszę sobie zrobić przerwę, żeby przetrawić to, czego się dowiedziałam. Ta pozycja jednak porwała mnie już od pierwszych stron i nie wypuściła, dopóki nie przeczytałam ostatniego zdania. Z wielką przyjemnością zagłębiłam się w lekturę tej powieści. W planach mam także pozostałe pozycje Pani Magdaleny.
edith013 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Lekka, przyjemna, poruszająca.Wzrusza i zarazem rozśmiesza. Książka o przyjaźni, miłości, przemijaniu. O życiu i o śmierci. Polecam i oby każdy z nas miał swoją taką ciotkę Matyldę, zawsze czuwającą nad nami.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: 26 książek-2013,Mam,Wyzwanie-książki na wiosnę,
Jest to książka bardzo dobra i przyjemna, którą bardzo szybko się czyta i nie sposób ją odłożyć. Książkę przeczytałam w jeden dzień, nie mogłam rozstać się z bohaterami książki z Joanną i braćmi Olusiem i Przemciem ;). Książkę bardzo polecam to mądra, czasami zabawna i podnosząca na duchu książka.
Sardegna plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Prześwietna to książka, ciepła, optymistyczna, zabawna i rozczulająca. Jest to moje pierwsze spotkanie z autorką, ale na pewno nie ostatnie, bo coś czuję, że Pani Magdalena bardzo trafi w moje czytelnicze gusta.
http://ksiazki-sardegny.blogspot.com/2013/04/ballada-o-ciotce-matyldzie-magdalena.html
bibliotekarkaB plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Poznajemy rok z życia Joanki. Przełomowy rok, gdyż w tym czasie rodzi córkę, zostawia ją mąż, umiera ukochana ciotka Matylda, poznaje nowych ludzi, którzy okazują się fantastycznymi przyjaciółmi. Znakomita lektura, świetnie się czyta.
blebelebe -1 plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Opis z pewnością zachęca do przeczytania, może się skuszę.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
KKS Linia koment
Przeczytane:2016-01-29, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2016-01-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2016,
Karmelek3 Linia koment
Przeczytane:2015-08-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Przeczytane:2014-08-17, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
welka Linia koment
Przeczytane:2013-07-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki na 2013,Mam,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
KaMax Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,chcę przeczytać,
gablo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mariita Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
MariaR Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
chester Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
czytelnik1 Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Czytam,
Ruczek Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
alison2 Linia koment
Przeczytane:2013-03-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów