Baśnie Barda Beedle'a

ISBN: 978-83-7278-343-1
Dodał/a książkę:Mariita
Dodał/a opinię:vaapu
Recenzja - Baśnie Barda Beedle
Cóż tu dużo pisać - to zbiór baśni takich jak te, które większość z nas czytała w dzieciństwie, tyle że magia jest w nich potraktowana "na serio". Bardzo przyjemna lektura, choć niestety rozczarowuje mała liczba historii. Ot taki mały dodatek do cyklu o Harrym Potterze, lektura na niecałą godzinę.
Recenzja
madak Linia koment
Na półkach:

Brytyjską pisarkę, Joanne K. Rowling znają nie tylko najmłodsi, ale również dużo starsi czytelnicy. Sławę i ogromne pieniądze przyniosła autorce saga o losach małego czarodzieja, wydana w siedmiu tomach historia Harry’ego Pottera. Jednak – jak się okazuje – pisarka nie poprzestała na zwieńczonym wielkim sukcesem cyklu, ale postanowiła wydać swego rodzaju uzupełnienie „Harry’ego Pottera”, zbiór opowieści, który rzekomo miał być czytany dzieciom czarodziejów na dobranoc – „Baśnie barda Beedle’a”

arven1989 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-10-28, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,52 w 2016,Czytnik/Ebook,
Baśnie nawet jakoś mnie zaangażowały, ale więcej jest komentarza Direktora niż treści, czasem nie potrzebnie jak dla mnie. Dla fanów HP (do których się nigdy nie zaliczałam) po przejrzeniu nadal nie rozumiem w dalszym ciągu szału panującego wokół tych dodatków. dodruk w wydawnictwie planowany na 2017 r.
vaapu plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-25, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2016,
gabolek000 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2016,52 książki 2016,chcę,ulubione,zrecenzowane,
Recenzja na:

Drogi czarodzieju, dzisiaj chciałabym zaprezentować Ci niezwykłą książkę, której zakurzone lice, oprawione w nieskazitelnie niebieską skórę, stoi na uginającej się od ciężaru książek półce. Pomiędzy "Standardową Księgą zaklęć, stopień II" a "Eliksirami dla zaawansowanych" toczy się historia - od niewinnej opowieści o Czarodzieju i skaczącym garnku czy Fontannie Szczęśliwego losu, przez mroczne Włochate serce czarodzieja, obok legendy o Czarze Marze i jej gdaczącym pieńku, aż do Opowieści o trzech braciach. Sądzę, drogi czarodzieju, że wszystkie te historie są Ci w pewnym stopniu znane. Jestem przekonana, że Twoi rodzice już nie raz wspominali o pełnych magii baśniach związanych z losem czarownic i czarowników. Teraz masz okazję, by przeżyć te opowieści z dzieciństwa na nowo. Drogi czarodzieju, czy masz na to ochotę?

Dąb i ostrokrzew w parze nie chodzą,
Połączone - nie dzieci, lecz kłopoty rodzą.

J.K. Rowling napisała niezwykłą serię o Harrym Potterze, którą wprost uwielbiam (co już wiecie), ale nie poprzestała tylko na siedmiu tomach. W prezencie dla wszystkich fanów opracowała kilka innych książeczek nawiązujących do świata czarodziejów. Jedną z nich są właśnie "Baśnie Barda Beedle'a", których dochód ze sprzedaży został przekazany na fundację Children's High Level Group (CHLG). O tej książce wiedziałam już od dawna, ale nie miałam okazji wcześniej jej przeczytać, ponieważ nie mogłam jej dosłownie nigdzie znaleźć. Teraz już wiem czemu. Jej ceny na stronach internetowych, typu Allegro, wahają się w granicach stu złotych i wzwyż, a to wszystko dlatego, że nie dostaniemy jej w żadnej księgarni. Można powiedzieć, że baśnie te są prawdziwym okazem dla kolekcjonerów.

Nadzieja nigdy nie wygasa.

"Baśnie Barda Beedle'a" to pięć różnych historii znanych przez wszystkich czarodziejów na świecie. To opowieści takie, jak dla mugoli "Kopciuszek" czy "Królewna Śnieżka". W ich skład wchodzą tytuły:

- Czarodziej i skaczący garnek,
- Fontanna Szczęśliwego Losu,
- Włochate serce czarodzieja,
- Czara Mara i jej gdaczący pieniek,
- Opowieść o trzech braciach.

Są to historie przełożone z oryginalnych run na język angielski przez samą Hermionę Granger (jeśli nie wiecie kto to jest, odsyłam Was do recenzji jakiegokolwiek tomu Pottera), dodatkowo opatrzone w komentarz legendarnego dyrektora Szkoły Magii i Czarodziejstwa Hogwart - Albusa Dumbledore'a. Profesor wspomina o wydarzeniach nawiązujących do danej baśni, wyjawia różnego rodzaju legendy i inne wersje tych opowiastek. W tekście znajdują się również jego przemyślenia, odczuciach po zapoznaniu się z daną historią, a także liczne informacje dotyczące samego Hogwartu, jak i całego czarodziejskiego świata.

I od tego czasu czarodziej pomagał wieśniakom, jak niegdyś czynił to jego ojciec, lękając się, by garnek nie zrzucił bambosza i znowu nie zaczął podskakiwać i hałasować.

Każdą z baśni cechuje inne przesłanie, inny morał, który przez ludzi może zostać odebrany różnie. Treści zawarte w tej książce są niesamowite, a mi, jako wielbicielce wszelkiego rodzaju baśni, nie mogły nie przypaść do gustu. Opowieści te były tak zróżnicowane, że po chwilowym uśmiechu na ustach, wraz z kolejną historyjką, zmieniał się mój nastrój i zaczynałam być przerażona czy zniesmaczona przez scenę wręcz psychopatyczną, która na szczęście pojawiła się tylko jeden raz. A za chwilę moje osłupienie przeradzało się w szczery śmiech i rozbawienie. Ciekawym elementem było także wplecenie mugoli w treść i zręczne sterowanie nimi przez autorkę.

Ze wszystkich historii jedna spodobała mi się szczególnie i z tego, co się orientuję, bardzo dużo osób wybiera właśnie tę na swoją ulubioną. Dlaczego? Sama nie jestem w stanie stwierdzić, ale może gdy dowiedzieć się o niej trochę, to Wy będziecie wiedzieć? Baśń ta jest na pewno mądra i wiem, że pojawi się w siódmym tomie "Harry'ego Pottera". Niesie ze sobą najbardziej widoczne przesłanie, które daje do zastanowienia.

"Opowieść o trzech bracia" jest najkrótsza spośród wszystkich. Mówi o rodzeństwie czarodziejów, które przechytrzyło Śmierć i w zamian za to wybrało sobie od niej dary. Najstarsza dwójka wzięła przedmioty pozwalające spełnić egoistyczne zachcianki, przez które odeszli ze świata szybciej, niż mogliby o tym nawet pomyśleć. Najmłodszy z braci wybrał zaś przedmiot, który pozwolił mu odejść w spokoju, a Śmierć latami nie mogła go przez to odnaleźć. Dopiero na starość przekazał ów przedmiot swojemu synowi, a sam wystawił się na widok Śmierci.

A wówczas pozdrowił Śmierć jak starego przyjaciela i poszedł za nią z ochotą, i razem, jako równi sobie, odeszli z tego świata.

Bardzo lubię pióro J.K. Rowling i tym razem również czułam się niezwykle czytając jej dzieło. Choć język był prosty, poprzez występowanie niektórych słów charakterystycznych dla baśni, autorce udało się wykreować klimat owiany tajemniczością. "Baśnie Barda Beedle'a" przeczytałam w godzinę i z pewnością nie zmarnowałam na nie czasu. Mam nadzieję, że Wy również nie będziecie tak uważać po przeczytaniu tej książki. A jej zaletą jest to, że nie trzeba znać historii zawartej w serii "Harry Potter", aby zrozumieć treści całego dzieła.

"Baśnie Barda Beedle'a" sprawiły, że mogłam z zupełnie innej strony poznać świat moich ulubionych postaci literackich, a przy tym dobrze się bawić. Jedne historie były dłuższe, inne krótsze, ale każda zupełnie różniła się od poprzedniej. Jednak książka ta ma jedną wadę - baśni było zdecydowanie za mało!

Jeśli zapragniesz manipulować najgłębszymi tajemnicami - źródłem życia, istotą ludzkiej natury - bądź przygotowany na najbardziej nieprzewidywalne niezwykle groźne konsekwencje
Vilsa plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-03, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Miło było przeczytać (tym bardziej, że uwielbiam świat Harry'ego Pottera stworzony przez J.K. Rowling), gdzieś tam przewija się postać Dumbledore'a, ale zdecydowanie nie uważam tej książeczki za arcydzieło i coś wartego swej obecnej ceny w okolicach 200 zł. Najlepsze, moim zdaniem, były baśnie o włochatym sercu i trzech braciach, reszta w porządku, ale nie tak dobra jak wymienione przeze mnie wyżej.
SITT18 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Myślę, że jest to obowiązkowa pozycja dla każdego Potteromaniaka. Jest to bardzo ciekawy, mądry zbiór opowiadań dla dzieci napisany przez panią J.K. Rowling. Nie są to zwyczajne opowiastki, każda z nich zawiera morał, z każdej można wynieść coś wartościowego. Ostatnie opowiadanie doskonale zamyka całość. Jest to opowieść o trzech braciach, którą znamy z książki "Harry Potter i insygnia śmierci". Z miłą chęcią na chwilę wróciłam do magicznego świata Harrego Pottera ;).
ot plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Ebooki,
Króciutka. Fanom Harrego Pottera zapewne się spodoba. Najciekawsza wydała mi się opowieść o trzech braciach, którą znałam już wcześniej. Reszta historyjek ciut słabsza, ale plusem jest za to dodanie komentarzy Albusa Dumbledore'a.
Skipperk plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,12 książek - 2013,
"Baśnie Barda Beedle'a" to zbiór pięciu bajek opowiadanych młodym czarodziejom i czarownicom. Jedną z nich była znana już z siódmej książki o przygodach Harry'ego Pottera "Opowieść o trzech braciach". Każda zawiera morał, który jest wyjaśniany przez świetne komentarze prof. Dumbledore'a.
J.K. Rowling znów zachwyca mnie książką, która jest dodatkiem do serii o słynnym czarodzieju. Z książki podobały mi się wszystkie historyjki z wyjątkiem jednej. Komentarze dopisane przy każdej "bajce" bardzo ułatwiały zrozumienie lub prezentowały inne przemyślenia do moich.
myszaj plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-07-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,wyzwanie - Media Rodzinna,
Książkę potraktowałam jako uzupełnienie do Sagi o Harrym Potterze tworząc autorskie scenariusze zajęć. Śmiesznie i poważnie, dla dzieci i nie tylko. Warto się zapoznać z lekturą.
white_swan plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Moja biblioteczka,Wyzwanie - Media Rodzina,
Miło było po dłuższej przerwie przypomnieć sobie magiczny świat Harry'ego choćby poprzez powrót do tego zbioru bajek - zupełnie innych od naszych, mugolskich ;) Które z tych 5 różnych opowiadań podobało mi się najbardziej? Chyba "Fontanna szczęśliwego losu" i "Opowieść o trzech braciach", choć wszystkie są warte uwagi (tylko czemu jest ich tak mało?) - może tylko "Włochate serce czarodzieja" nie nadaje się dla małych dzieci, bo choć przekazuje ważną prawdę, że w życiu nie można ustrzec się przed cierpieniem, to jednak jest zbyt drastyczne. Bardzo przydatne były komentarze Albusa Dumbledore'a, który w swoich komentarzach odkrywał nie tylko morał czy pochodzenie baśni, ale również nieznane, interesujące fakty z życia Hogwartu. Fani HP (choć nie tylko) powinni być zachwyceni.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 3, Na półkach: 52 książki 2013,
Całkiem przyjemny zbiór opowiastek, które niestety nie były zbyt zabawne.
HouseOfBooks Linia koment
Przeczytane:2016-08-12, Na półkach: Przeczytałem,