Baśnie i legendy polskie

Z ogromną przyjemnością sięgnęłam po zbiór baśni i legend , którego wyboru dokonała Elżbieta Brzoza. Pięknie wydane przez „Naszą Księgarnię”, w twardej oprawie, zdecydowanie przyciągają uwagę. Dodatkowym atutem są interesujące, barwne ilustracje Mirosława Tokarczyka, którego prace już w drugiej części serii „Poczytaj mi mamo” przypadły mi do gustu. Nie udziwnione, proste, ogromnie barwne rysunki, świetnie ilustrują tekst i są zrozumiałe dla młodego czytelnika. Bardzo dobrym pomysłem jest umieszczenie wprowadzenia, w którym podano definicje baśni, legend i podań. Pomaga to, zwłaszcza młodemu czytelnikowi w odróżnieniu tekstów o treści fantastycznej, od tych opartych na historiach autentycznych postaci, czy dotyczących danego regionu. Ich twórcami są znakomici polscy autorzy : Maria Krüger, Janina Porazińska, Ewa Szelburg- Zarębina, Hanna Zdzitowiecka, Franciszek Fenikowski, Zdzisław Nowak i wielu innych. Spotkamy tu tak charakterystycznych bohaterów jak Pan Twardowski, diabeł Boruta, Szewczyka Dratewka, Janosik jak i tych mniej znanych jak kamieniarz Daniel Eggert czy Elżbietka, córka rycerza Bolecha zwanego Wielgoszem. Poznamy legendy związane z Poznaniem, Krakowem, Warszawą czy też Toruniem.

Zarówno baśnie jak i legendy to elementy tradycji, które w sposób ogromnie interesujący przybliżają wydarzenia ważne naszej historii, ówczesne realia i wierzenia. Najważniejsze jednak dla mnie są ogromne emocje w nich zawarte. Dziecko nie tylko ma możliwość odróżnić dobro od zła, lecz uczy się pewnej wrażliwości, zauważa jak z pozoru błaha pomoc drugiej osobie może skutkować wielkim sukcesem. Teksty nie tracące nic na aktualności, wciąż ogromnie żywe, zapraszają do podróży w świat, gdzie problemy rozwiązywane są na bieżąco, bohaterowie nie boją się trudnych wyzwań a marzenia urzeczywistniają się.

Baśnie zawarte w tomie są niedługie, idealnie nadają się na wieczorne, wspólne czytanie.

Zbiór ten, będzie bardzo dobrą pomocą również do szkoły, legendy tutaj zawarte (np. krakowskie i warszawskie) omawiane są na zajęciach z języka polskiego.

Warto przybliżyć sobie, lub po prostu powtórzyć ten zapomniany czas, kiedy opowieści przekazywane były z pokolenia na pokolenie a wierzenia stanowiły ogromną siłę. Zdecydowanie polecam.

Informacje dodatkowe o Baśnie i legendy polskie:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: b.d
Kategoria: Inne
ISBN: 83-10-11037-5
Dodał/a opinię: jezyna122

Zobacz opinie o książce Baśnie i legendy polskie

Kup książkę Baśnie i legendy polskie

Karnawał z wyrokiem solidarność 1980-81
Opracowanie Zbiorowe0
Okładka ksiązki - Karnawał z wyrokiem solidarność 1980-81

Od września 1980 do grudnia 1981 - za sprawą sierpniowego porozumienia strajkujących z władzą - zdarzyło sie w Polsce, w środku realnego komunizmu, powszechne...

Cypr przewodnik wiedzy i życia
Opracowanie Zbiorowe0
Okładka ksiązki - Cypr przewodnik wiedzy i życia

Nowej generacji przewodnik wizualny zawierający ponad 600 kolorowych zdjęć wykonanych specjalnie do niego. Unikalne przekroje i plany najciekawszych obiektów...