Opis ksiązki

Kup Teraz

Bestiariusz słowiański, czyli rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach

Ocena ( 4 osoby )
4.5
Wydawnictwo: Bosz
Data wydania: 2012-02-03
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788375762211
Liczba stron: 208
Dodał/a książkę:Szesana
Dodał/a opinię:madziap
Recenzja - Bestiariusz słowiański, czyli rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach
Do poczytania w ramach relaksu. Z humorem przedstawiono istoty, w które wierzyli nasi przodkowie.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
adreswyobraznia plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-15, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2016,
Czyli rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach. Nie wiem jak Was, ale mnie fascynuje świat z pogranicza baśni i fantazji. Legendy, przekazywane z pokolenia na pokolenie, przedziwne stworzenia, wymyślne historie, trochę złego i odrobina dobrego. Słowiańska mitologia jest dzisiaj w pewnym sensie elitarna. Nie tak popularna jest grecka czy rzymska, której uczą w szkole, a równie interesująca. Jestem zdania, że samo położenie geograficzne sprzyjało takim opowieściom - tereny Środkowej Europy pokrywały właściwie same bezkresne puszcze, gdzieniegdzie poprzecinane mglistymi bagnami czy masywami górskimi. Taki krajobraz aż się prosi o zapełnienie go istotami nie z tego świata.

"Bestiariusz" wypatrzyłam dawno temu w małym bieszczadzkim sklepiku. Przekartkowałam i od razu zwróciłam uwagę na ilustracje. Są naprawdę ozdobą tej książki. Utrzymane w klimacie, przyjemne dla oka, czasem żartobliwe, czasem straszne. Naprawdę świetne.

Co innego treść... Choć sam pomysł stworzenia Bestiariusza, czyli spisu wszystkich bestii, jest dobry, to już wykonanie trochę kuleje. Powiem wprost, według mnie książka opisuje kolejne stwory "po łebkach". Kilka(naście) zdań, czasami niezbyt odkrywczych i to wszystko. Szkoda! Miałam nadzieję na zagłębienie się w świat mitologii słowiańskiej, byłam ciekawa jeśli nie opowieści, to chociaż anegdot o kolejnych bohaterach. Wiele sobie obiecywałam po tym tytule. No ale, ładne wydanie, przepiękne obrazki i naprawdę bogaty zbiór tych dziwnych istot nie rekompensuje tego, że w "Bestiariuszu słowiańskim" właściwie nie ma o czym czytać. Owszem, przy niektórych postaciach autorzy pokusili się o trochę obszerniejszy komentarz. Zwłaszcza spodobały mi się próby logicznego wytłumaczenia skąd wziął się dany przesąd u ludzi. W końcu często się okazywało, że różnego typu demony wywołujące wśród ludności na przykład jakieś schorzenia okazywały się później chorobą zakaźną albo skutkiem zaburzeń w środowisku. Ciekawie do tego tematu podeszli w książce.

Lecz niestety nawet te plusy nie są w stanie sprawić, żebym była pod wrażeniem "Bestiariusza". Powtórzę jeszcze raz, szkoda. Jeśli macie ochotę pooglądać ilustracje, myślę, że niestety wystarczy przekartkowanie.
madziap plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Do poczytania w ramach relaksu. Z humorem przedstawiono istoty, w które wierzyli nasi przodkowie.
SteveS plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,Ulubione,
Cenna lektura, zwłaszcza z punktu widzenia polonisty zakochanego w folklorystyce. Ciekawe obrazki - realne, nie bajkowe - w połączeniu z interesującymi opisami poszczególnych potworów sprawiają, że książka daje nie tylko szansę zdobycia wiedzy, ale również pobudzenia wyobraźni. Można czytać od deski do deski, na wyrywki albo przeglądając według interesujących obrazków. Z pewnością książka rozwiewa wiele wątpliwości co do znaczenia niektórych słów, dziś wchodzących już do języka potocznego i zacierających swoją genezę.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
amalka Linia koment
Przeczytane:2014-05-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów