Opis ksiązki

Kup Teraz

Biały ogień

Ocena ( 5 osób )
5.4
Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2014-04-16
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-7778-767-0
Liczba stron: 494
Dodał/a książkę:SteveS
Dodał/a opinię:Paulina Grzybowska
Recenzja - Biały ogień
Dawno żadna książka mnie tak nie wciągnęła. To pierwsza moja lektura tego duetu, ale już teraz mogę powiedzieć - wrócę do poprzednich książek. Autorzy prowadzą fabułę dwutorowo, przeszłość splata się z przyszłością, bohaterowie zachwycają, fascynują oraz przerażają... A zupełnym mistrzostwem jest język, dzięki któremu książkę czyta się z przyjemnością i bardzo szybko.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
kasiulek17 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2014 roku,Mam,
Są autorzy, a niestety jeszcze niewielu, po których sięgam w ciemno. To nic, że to dopiero moje drugie spotkanie z ich twórczością, ale pierwszy tytuł zawładnął mną całkowicie na tyle, że ich pierwszą książkę przeczytałam w bardzo ekspresowym tempie. Douglas Preston i Lincoln Child stworzyli bardzo interesujący cykl o agencie Pendergaście. Biały ogień przeczytałam w ciągu jednego dnia, naprawdę ciężko było się oderwać od lektury.

Biały ogień to najnowsza powieść Douglasa Prestona i Lincolna Childa o agencie Pendergaście. Tym razem agent odgrywa tu rolę drugoplanową, a na pierwszy plan wysuwa się jego podopieczna Corrie Swanson. Corrie to młoda dziewczyna, która w swoim życiu przeszła bardzo wiele, sama musiała walczyć o dobre jutro przy rodzicach alkoholikach. Pendergast bierze ją pod swoje skrzydła i to dzięki niemu i przede wszystkim swojemu samozaparciu rozpoczyna naukę w John Jay College of Criminal Justice. Jako swój temat pracy wybrała rozwiązanie zagadki śmierci górników pożartych prawdopodobnie przez niedźwiedzia ponad sto lat temu. Udaje się do Roaring Fork, bardzo prestiżowej miejscowości w górach, która zamieszkują celebryci i bardzo bogaci ludzie. W Roaring Fork przed stu laty znajdowała się kopalnia srebra, a obecnie funkcjonuje kurort narciarski. W momencie badania jednego ze szkieletów górników odkrywa, że skutkiem ich śmierci nie był atak niedźwiedzia. Niestety to odkrycie rozpoczyna lawinę zdarzeń. Są ludzie, którym nie podoba się odkrywanie przeszłości przez Corrie. Coraz częściej w bardzo spokojnym do tej pory kurorcie dochodzi do podpaleń domów wraz z domownikami. Pomimo tego, że życie Corrie jest zagrożone, ta postanawia pozostać w kurorcie i odkryć tajemnicę miejscowości. Pomaga jej w tym agent Pentergast oraz odnalezienie zaginionego opowiadania ,,Przygody w Aspern Hall" o Sherlocku Holmesie.

Biały ogień to moje drugie spotkanie z autorami. Wcześniej niechętnie siegałam po lekturę, która posiadała dwóch autorów. Zawsze była obawa przed jej odbiorem, bo jakże można napisać jedną, spójną historię - przecież każdy ma inny pomysł, zapatrywanie na rozwój akcji. Jednak w tym wypadku wszystko ładnie się składa, a efekt końcowy jest zadowalający. Autorzy stworzyli bardzo interesującą i wartką historię. Zakończenie również było nie takie, jakiego można było się spodziewać w trakcie lektury. Autorzy nakierowują czytelnika na pewien wątek, by za chwilę wszystko odwrócić i zakończyć opowieść w całkiem inny sposób. To jak panowie pogrywają z czytelnikiem jest niesamowite, a ja uwielbiam i cenię autorów, którzy umiejętnie i w bardzo interesujący sposób potrafią zachęcić czytającego do rozwiązania zagadki.

Dynamiczna akcja, fabuła pełna zwrotów, mnóstwo ciekawych bohaterów oraz plastyczny język przemawiają do mnie w 100%.

Biały ogień polecam fanom duetu Preston i Child, zachwyconych agentem Pendergastem oraz zainteresowanych kontynuacją serii jak również tym, którym detektyw Holmes nie jest obcy. To naprawdę świetna lekturą, od której ciężko się oderwać.


Sheti plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2014 roku,Mam,
Douglas Preston i Lincoln Child już jakiś czas temu trafili do grona moich ulubionych autorów. Książki, które wychodzą spod pióra tego duetu trafiają do mnie w 100 procentach i zawsze czytam je z ogromną przyjemnością i zaangażowaniem. Tym razem w moje ręce wpadła ich najnowsza powieść wydana w naszym kraju - ,,Biały ogień". To kontynuacja przygód agenta Pendergasta, chociaż tym razem na pierwszy plan wychodzi Corrie Swanson - jego podopieczna.

Corrie ma 20 lat i planuje zostać policjantką ze specjalizacją w antropologii sądowej. Studia przybliżają ją do osiągnięcia postawionego sobie celu, a praca dyplomowa naprowadza ją na ślad seryjnego morderstwa sprzed wielu wielu lat. Im głębiej Corrie poznaje historię miejsca, w którym przeprowadza badania, tym więcej tajemnic wychodzi na jaw. A są w miasteczku osoby, które koniecznie chcą utrzymać taki stan rzeczy - prawda musi pozostać ukryta. Jedynym rozwiązaniem jest uciszenie Corrie Swanson i utrudnienie jej wykonywania pracy. Jednak czy podopiecznej samego Pendergasta można przeszkodzić?

,,Biały ogień" to nie pierwsza książka, w której pojawia się postać Corrie. Już w kilku innych powieściach tych autorów mogliśmy się z nią zapoznać, a teraz panowie Preston i Child zrobili z niej główną bohaterkę. Na moje szczęście nie usunęli oni Pendergasta z tej historii, czego bym im nie wybaczyła, bowiem jak już nie raz wspominałam, jest to mój ulubiony agent specjalny. Ten człowiek jest niesamowity - jego sposób bycia, tajemnicza osobowość, analityczny umysł i przebiegłość - jego działania są po prostu nie do opisania zwykłymi słowami, a stworzenie tak znakomitego bohatera zasługuje na uznanie. Corrie póki co nie dorasta mu do pięt, ale widać w niej chęć do działania i ogromny potencjał! Dziewczyna powoli zaczyna myśleć tak, jak jej opiekun, potrafi użyć siły perswazji do osiągnięcia swoich celów i nie boi się pogróżek ani zastraszania.

Pojawiają się tutaj dwa śledztwa, które są ze sobą w dosyć dużym stopniu powiązane. Śledztwo prowadzone przez Pendergasta dotyczące zaginionego opowiadania o Sherlocku Holmesie pomaga Corrie w odkryciu i ujawnieniu prawdy. Te dwie sprawy są ze sobą połączone, a współdziałanie panny Swanson z Aloysiusem jest niezwykle owocne. Nie da się ukryć, że oboje stąpają po grząskim gruncie, co doprowadza ich na skraj niebezpieczeństwa, zwłaszcza niedoświadczoną jeszcze odpowiednio Corrie. Tempo akcji jest doskonale dopasowane i umożliwia śledzenie poczynań bohaterów w połączeniu z głębszą analizą ich zachowań, a dodatkowo prowadzenie własnego dochodzenia, choć nie jest ono wcale takie proste.

Mimo tego, że książka liczy sobie około 500 stron, czyta się ją bardzo szybko i lekko, co zawdzięczamy stylowi autorów. Fabuła jest nieco zaplątana i do łatwych nie należy, ale to przecież zaleta, a nie wada. ,,Biały ogień" jest jednak niezwykle wciągający i ciężko się oderwać od czytania choćby na chwilę. Intryga jest doskonale skonstruowana, a postępujące wydarzenia wiążą się ze sobą w intrygujący sposób. Odkrycie osób, które stoją za poszczególnymi działaniami okazuje się być zaskakujące, podobnie jak wyjaśnienie tajemnicy morderstw sprzed lat. No i jeszcze jedna rzecz - punkt kulminacyjny, w którym Corrie znajduje się w sytuacji bez wyjścia, w sytuacji tak beznadziejnej, że nawet Pendergast nie jest w stanie jej uratować... to mnie dobiło. Naprawdę co chwilę powtarzałam sobie, że przecież to nie może się tak skończyć...

,,Biały ogień" to kolejna znakomita powieść Douglasa Prestona i Lincolna Childa. Łączy w sobie wszystko to, co powinna zawierać dobra książka - wciągającą fabułę, konkretnych bohaterów, sprytnie uknutą intrygę, barwne i dokładne opisy oraz przyjemny język. Agent Pendergast nadal potrafi mnie oczarować i jest dodatkowym powodem, dla którego uwielbiam sięgać po twórczość tych autorów. Cieszę się, że mogłam poznać tę historię i wrócić do świata stworzonego przez panów Prestona i Childa. Teraz pozostaje tylko pytanie - kiedy kolejny tom?! Będę go wyczekiwać z niecierpliwością, a Wam szczerze polecam przygody Corrie i Aloysiusa! Potrafią porwać i zaufajcie mi - tak łatwo Was nie wypuszczą ze swoich objęć.

SteveS plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014,Mam,Preston - Child,Ulubione,
Dawno żadna książka mnie tak nie wciągnęła. To pierwsza moja lektura tego duetu, ale już teraz mogę powiedzieć - wrócę do poprzednich książek. Autorzy prowadzą fabułę dwutorowo, przeszłość splata się z przyszłością, bohaterowie zachwycają, fascynują oraz przerażają... A zupełnym mistrzostwem jest język, dzięki któremu książkę czyta się z przyjemnością i bardzo szybko.
Eirene plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Po poprzedniej części cyklu z Pendergastem - ,,Bez litości", który wzbudzał we mnie mieszane uczucia, z wahaniem sięgnęłam po kolejną część, o dziwo tym razem to nie specjalnego agenta stawiającą w głównej roli, a jego asystentkę Corrie Swanson. To jedna z barwniejszych postaci z cyklu, która zadebiutowała w ,,Martwej naturze z krukami". Krnąbrna natura, szczerość i inteligencja stanowią w jej przypadku wybuchową mieszankę, która powoduje, że mimo dobrych intencji, ciągle popada w tarapaty. Tak jest również i tym razem, Corrie postanawia napisać przełomową pracę z dziedziny kryminologii. Pokonuje przeszkodę za przeszkodą, nie poddaje się, chociaż i promotor i jakby same okoliczności starają się jej ten pomysł wyperswadować. W końcu jednak podążając za tematem pracy popadnie w tarapaty, które mogą kosztować ją życie. Czy rozwiąże zagadkę ukrytą w małym turystycznym miasteczku, mimo czyhających na nią pułapek? Czy i tym razem skorzysta z pomocy Pendergasta? Czy wyjdzie żywo z tarapatów w jakie sama się wpędziła?
Warto sięgnąć po tą pozycję i znaleźć odpowiedzi na te wszystkie pytania. Duet Douglas Preston i Lincoln Child znowu w najwyższej formie.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
akarasek Linia koment
Przeczytane:2014-10-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów