Bracia Hioba

Ocena: 5 (6 głosów)
opis

Zarówno okładka, jak i grubość pozycji mogą zniechęcić do siebie już na wstępie, ale uwierzcie mi – warto po nią sięgnąć. Wyobraźcie sobie grupę ludzi tak skrajnie różnych, jak tylko się da. Dodajcie do tego fakt, że ta grupa musi na sobie polegać, aby uratować swoje życie. Czy egzystencja w odizolowanym środowisku czyni niemożliwym powrót do zwykłego życia? Czy da się żyć w świecie, w którym traktowani są jak istoty niegodne bycia człowiekiem? Czy inni ludzie nie będą ich wrogami i pozwolą żyć im obok siebie wbrew ich przywarom? Tak wiele wątków, na tak niewielkiej przestrzeni „Braci Hioba”.

„Bracia Hioba” Rebecci Gable są podzieleni na trzy części, dzięki czemu poznajemy każdą z naszych postaci znacznie lepiej i z innej perspektywy. Ci, którzy choć trochę znają się na historii, wiedzą, że
Średniowiecze nie było dobrym okresem dla tego, co odmienne od pewnej „normalności”. Umysłowo chorzy, czarownice parające się choćby tylko ziołami, ludzie z mniejszą sprawnością ruchową – wszyscy byli traktowani jak „trędowaci”, choć to porównanie w tym kontekście nabiera znacznie większego znaczenia. Autorka ukazuje Czytelnikowi ich ówczesne traktowanie, a biorąc pod uwagę jej zainteresowania i wiedzę, mogę podchodzić do tego z małą dozą sceptycyzmu.

Będzie idealna dla każdego, kto szuka rozwiniętej fabularnie powieści historycznej umiejscowionej w Średniowieczu (bowiem nie każdy lubi akurat książki z tej epoki). Znajdzie tutaj swoje miejsce każdy, kogo fascynują morderstwa, wszechobecny brak standardów higieny i kultura klasztorna, która niewątpliwie miała wtedy znacznie większe wpływy i znaczenie niż w czasach obecnych. Jedynym minusem tej historycznej powieści jest czcionka, w jakiej książka została wydana. Zdecydowanie za mała, aby czytać ją z przyjemnością, jaką zapewnia jej treść.

Autorka, zakochana w czasach Średniowiecza, także w tych czasach utrzymuje swoje książki. Choć ten okres kojarzy się przede wszystkim z Inkwizycją, czarną magią i torturami, to nie należy zapominać o tym, że właśnie ogromna różnorodność tych czasów wyróżnia je spośród wszystkich epok. Owszem, to moment niewątpliwego zaciemnienia w pewnych aspektach, ale w końcu czy Renesans byłby tak światłą epoką bez porównywania do szarego świata pełnego rozlewów krwi i bólu? Chcę wierzyć, że czasy Średniowiecza czegoś nas nauczyły, niemniej jednak czasem wydarzenia z teraźniejszości mogą przeczyć temu stwierdzeniu.

Informacje dodatkowe o Bracia Hioba:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2013-09-13
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-61989-97-4
Liczba stron: 872
Dodał/a opinię: Marta Zagrajek

więcej
Zobacz opinie o książce Bracia Hioba

Kup książkę Bracia Hioba

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Osadnicy z Catanu
Rebecca Gable0
Okładka ksiązki - Osadnicy z Catanu

Bestsellerowa powieść o wikingach oparta na fenomenalnej, znanej na całym świecie grze planszowej. "W porównaniu z powieściami Rebecci Gable każdy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy