Czas motyli

,,Czas motyli" autorstwa Julii Alvarez opowiada historię czterech sióstr Mirabal: Patrii, Minervy, Maríi Teresy i Dedé. Trzy pierwsze z nich były głęboko zaangażowane w walkę z reżimem i dominikańskim dyktatorem, Rafaelem Trujillo. Znane w podziemiu jako ,,Motyle", stały się swoistym symbolem rewolucji. "Widzę portret naszego prezydenta i wydaje mi się, że śledzi wzrokiem wszystko, co robię w swoim pokoju, i próbuje przyłapać mnie na czymś niewłaściwym. Wcześniej myślałam raczej, że nasz prezydent jest jak Bóg czuwający nad każdym moim przedsięwzięciem. Nie mówię, że nie kocham naszego prezydenta, ponieważ tak nie jest. To tak, jakbym odkryła, że papa zrobił coś złego. Wciąż bym go kochała, prawda?" Poznajemy je, kiedy są zaledwie dziećmi - jeszcze nieświadomymi działań dyktatora, rządzącego ich krajem iście żelazną ręką. Widzimy, jak powoli docierają do nich niedoskonałości ustroju, w którym żyją. Historię poznajemy z perspektywy każdej z dziewcząt - pozwala nam to na bardziej wnikliwe przyjrzenie się działaniom każdej z nich. Niestety autorka nie wykorzystała pełni możliwości płynących z zastosowania narracji pierwszoosobowej. Zamiast podkreślić wyjątkowość i indywidualność każdej z sióstr, sprawiła, że zlewają nam się one w całość. Sprawa podobnie ma się z rozwojem bohaterek. Mimo że między ich pierwszymi a ostatnimi wpisami mijają lata, ma się wrażenie, że w żaden sposób nie odcisnęły one piętna na ich charakterach, a wpisy dorosłych kobiet mogłyby być równocześnie wyrwane z Pamiętniczka - jak zwykła go nazywać María Teresa - niespełna dziesięcioletniej dziewczynki. Książka zahacza również o czas teraźniejszy do jej powstania - rok 1994 - w którym Dedé, jedyna ocalała z sióstr, rozlicza się ze swoją przeszłością. Próbuje udzielić odpowiedzi na pytanie, które przez ponad trzydzieści lat cisnęło się na usta wszystkim, których spotykała - dlaczego nie była wtedy z nimi? Dlaczego, pomimo poparcia udzielanego rewolucjonistom, nigdy nie zaangażowała się w czynną walkę? Jednym z większych rozczarowań, które przyniosła książka, było dowiedzenie się, że oprócz imion i nazwisk części bohaterów i daty śmierci sióstr, niewiele ma ona wspólnego z rzeczywistością. Autorka, mimo że czerpała informacje z różnych - niestety niezbyt licznych - źródeł, pozwoliła sobie wykreować od podstaw charaktery sióstr oraz zmienić niektóre daty i wydarzenia historyczne. Mimo to jestem w stanie docenić walory powieści i sposób, w który pokazuje ona surowość reżimu, stopniowe budzenie się do walki i oddanie się rewolucji. Książkę polecam jedynie osobom, którym nie przeszkadza przemycenie opartej w dużej mierze na legendzie sióstr opowieści pod płaszczykiem faktów historycznych, w które jest ubrana.

Informacje dodatkowe o Czas motyli:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2014-01-15
ISBN: 978-83-7536-693-8
Dodał/a opinię: anaemia

Zobacz opinie o książce Czas motyli

Kup książkę Czas motyli