Czerwona kartka dla Sprężyny

Dodał/a książkę:elibri
Dodał/a opinię:wkp
Recenzja - Czerwona kartka dla Sprężyny
PIŁKARSKA SZKOŁA ŻYCIA

Ta książka w chwili obecnej jest bardziej nawet niż na miejscu. Po ostatnich sukcesach Polaków w piłce nożnej ten sport, który w naszym kraju i tak cieszył się największą ze sportów popularnością, zyskał jeszcze większe zainteresowanie. Książek o piłce jest wiele, tak dla młodych, jak i starszych czytelników, jednak niewiele jest w tym temacie powieści. Macie ochotę na jedną z nich? Sięgnijcie po ,,Czerwoną kartkę dla sprężyny" - książkę roku 2009 nagrodzoną przez polską sekcję IBBY, która właśnie ponownie trafiła na księgarskie półki.

Większość chłopców marzy, żeby zostać piłkarzami. Daniel nie jest wyjątkiem, ale w jego przypadku to marzenie może się spełnić. Ma talent, ma także zapał więc pewnego dnia zostaje zauważony przez trenera i wkracza w świat profesjonalnego futbolu dla młodych. Wkrótce przekonuje się co to trening piłkarski z prawdziwego zdarzenia i poznaje nowych, często osobliwych kolegów, którzy tak jak on realizują się w szkółce piłkarskiej. Kiedy nadchodzi czas sprawdzianu, rozgrywki Złotej Ligi Juniorów, Daniel i reszta chłopaków stają przed szansą zdobycia tytułu mistrza Warszawy. Takiej okazji nie mogą przepuścić, taka wygrana byłaby spełnieniem kolejnych ich marzeń. Gotowi na wszystko zaczynają przygotowania do meczów...

Szkółka piłkarska szkołą życia? Dlaczego nie. Wszystko w końcu może być okazją do nauczenie się co to znaczy życie. Wzloty i upadki, przyjaźnie i wrogości, rywalizacja i wspieranie się. Jacek Podsiadło, literacki człowiek orkiestra, bo i poeta, i prozaik, i tłumacz, i felietonista, przy okazji także dziennikarz, zabiera czytelników na wyprawę po spełnienie marzeń i poznanie wielu prawd. Jego bohaterowie to chłopcy z krwi i kości, ze swoimi charakterami i cechami - tak dobrymi, jak i złymi. Czasem wulgarni, czasem wciąż dziecinnie naiwni, balansują na tej krawędzi, na której balansuje każdy nastolatek.

Całość została jednak napisana w sposób właściwy dla młodych odbiorców, lekko, przyjemnie, głęboko wnikając w sportowe realia i świat piłkarskich emocje. Nie ma tu infantylizmu, choć dydaktyzm znalazł dla siebie miejsce. Jest przede wszystkim to, czego oczekują czytelnicy sięgając po tę książkę - sportowa adrenalina i towarzystwo nastolatków takich, jakimi są oni sami oraz sporą porcję ciekawostek futbolowych.

Podsiadło w swojej karierze zdobył wiele nominacji i nagród, tak literackich, jak i poetyckich. I czuć w nim tę klasę pisarką. I chociaż pewnie nie do wszystkich sportowa tematyka trafi, młodzi kibice będą bardziej niż zachwyceni, dlatego to im głównie polecam niniejszą pozycję.

Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/06/28/czerwona-kartka-dla-sprezyny-jacek-podsiadlo/
wkp plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,