Opis ksiązki

Kup Teraz

Czerwone liście

Ocena ( 8 osób )
5.0
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2014-09-24
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788379434305
Liczba stron: 400
Dodał/a książkę:dona
Dodał/a opinię:Damian Kopeć
Recenzja - Czerwone liście

Hodujemy to, co zasadzimy. Zbieramy to, co posiejemy.

Prestiżowy Dartmouth College w Hanover w Nowej Anglii. Kampus, gdzie toczy się normalne studenckie życie wypełnione nauką, imprezami, miłosnymi przygodami. Czwórka przyjaciół tworzy pozornie mocno związaną ze sobą grupę. Kristina Kim, Conni Tobias, Jim Shaw i Albert Maplethorpe znają się już pewien czas i spędzają ze sobą dużo czasu. Jak na grupę przyjaciół robią jednak dość dziwne wrażenie.

Grupa dzieli się na pary, Kristinę i Jima oraz Conni i Alberta. Kiedyś parą byli Kristina i Albert oraz Jim i Conni. Potem się to zmieniło, niestety nie do końca w sferze uczuć. Wydaje się, że Jim ciągle z głębokim uczuciem patrzy na Conni, nie czując nic do Kristiny, a Albert wyjątkowo ciepło traktuje raczej ją niż Conni. Albert traktuje wręcz swoją aktualną dziewczynę dość opryskliwie, a ona ślepo zakochana nie dostrzega, a może raczej nie chce dostrzec prawdy. Czuć napięcie towarzyszące spotkaniom nie tylko całej czwórki przyjaciół, ale i wtedy, kiedy widzą się w mniejszym gronie. Dominuje aura niedopowiedzenia, zazdrości, niechęci, żalu, unikania prawdy, brak szczerości, rozmów o niczym. Atmosfera jest niezwykle gęsta, zwiastująca nadciągające jak burza problemy.

Niczego specjalnie nie wyjaśnia, choć dla czytelnika jest zaskakujące spotkanie Kristiny z Howardem Kimem, jej mężem w sprawie rozwodu. Przyjaciele Krissy nie są świadomi jej małżeństwa. Nie znają się bowiem nawzajem zbyt dobrze. Nie rozmawiają o przeszłości koncentrując się na bieżących sprawach i na czekającej ich przyszłości. Taka jest ta przyjaźń.

Atmosfera jest coraz bardziej napięta, wszystko zdaje się zmierzać ku unhappy endowi. I do tego w końcu dochodzi. Sprawa kryminalna, zabójstwo, staje się okazją do lepszego przyjrzenia się wszystkim postaciom dramatu, do zerknięcia za nieprzejrzyste zasłony, które rozwiesili wokół siebie. Do wyjawienia bolesnych i zaskakujących faktów z przeszłości i prawdy o teraźniejszości.

Książka Czerwone liście Paulliny Simons, znanej m.in. z bestsellerowego Jeźdźca miedzianego, została podzielona na dwie części. Pierwsza, krótsza, to wydarzenia widziane okiem Kristiny, druga, to śledztwo prowadzone przez detektywa Spencera Patricka O’Malleya. Całość spinają klamrą ważne z punktu widzenia fabuły prolog i epilog. Nie jest to klasyczny kryminał, raczej sensacyjna powieść psychologiczna z wątkiem kryminalnym. Nie chodzi tu bowiem tylko o wyjaśnienie zagadki śmierci bohaterki i przyczyn, które do niej doprowadziły, lecz o ukazanie złożonej przeszłości, której skutkiem stały się tragiczne wydarzenia. O przyjrzenie się ludziom w sytuacjach dla nich mało komfortowych, żyjącym na co dzień w kłamstwach, manipulującym innymi i własnym sumieniem, zagubionym w gąszczu namiętności, chęci i możliwości. O ukazanie destrukcyjnej siły namiętności, które potrafią być motorem napędowym ludzkiego życia, ale i przyczyną destrukcji.

Najsilniej w powieści są ukazane myśli i emocje, ich kłębowisko oplata postaci jak węże duszące ojca i synów w Grupie Laokoona. Uczucia nie są tu źródłem wzlotu człowieka, rozwoju, dojrzewania. Sprowadzają raczej na niego nieszczęścia. Nie są darami losu, raczej ciężarem. Przyczyną tego wydają się kłamstwa, na których wielu próbuje budować udane związki, własne życie. Dom zbudowany na piasku nie potrafi się jednak ostać nawet niewielkim burzom i potokom. Wykorzystywanie innych, nie liczenie się z nimi i tym, co czują, prędzej czy później prowadzi do tragedii.

Narracja jest gęsta, pełna szczegółów. Postacie rozmawiają, ale jednocześnie śledzimy myśli i emocje głównych bohaterów. To, co dzieje się w ich głowach i to, jak to się wyraża na zewnątrz, w postawie, wyrazie twarzy, zachowaniu, gestach. Powoli odkrywana przeszłość i teraźniejszość mieszają się ze sobą, przed oczami czytelnika pojawiają się jakieś wspomnienia, wyrwane z kontekstu i niewiele początkowo mówiące. Wszystko powoli układa się w spójną całość, ale prawda ujawniana jest praktycznie do samego końca książki. Dużo jest podejrzeń, mylnych tropów, sugestii w których nie jest łatwo się połapać.

Cały czas towarzyszy nam ponura, męcząca, dość klaustrofobiczna atmosfera. Postaci zdają się komplikować wszystko, co tylko mogą. Żyją wśród niedopowiedzeń, ukrywają za zasłoną słów, kłamstw, półprawd, za parawanem ironii, odgrywają pełne fałszywych uśmiechów role. Grają wzajemne na swoich uczuciach, koncentrując się przede wszystkim na sobie. Są bardzo literaccy, sztucznie skomplikowani, mało życiowi, realistyczni. Cała historia jest zresztą wymyślna, poskładana z intrygujących, ale zarazem w dużym stopniu odrealnionych kawałków. Ciekawsza jest część opisująca śledztwo prowadzone przez sierżanta O’Malleya, choć on sam nie jest postacią z krwi i kości. To niby doświadczony policjant, który angażuje się w sprawę niezwykle emocjonalnie, trochę być może ze względu na pamięć o swojej zmarłej żonie Andie. Z jednej strony stara się wyjaśnić wszystkie okoliczności zbrodni, z drugiej co chwilę zachowuje się nieprofesjonalnie, reaguje jak emocjonalnie rozchwiany, egzaltowany, niedojrzały młodzieniec.

Trudno mówić o czystej przyjemności czytania Czerwonych liści. Zarówno klimat książki, atmosfera wydarzeń czy psychologia postaci sprawiają, że czytelnik mocno odczuwa pesymizm,negatywne emocje. Wiele sytuacji jest mocno przerysowanych, niektóre dialogi są sztucznie melodramatyczne. Ta mieszanka dramatu, tragedii, pesymizmu, nieuchronności katastrofy jest przygnębiająca. Tak jak kontakt z postaciami u których empatia jest mocno ograniczona.

Jest to jedna z pierwszych powieści Paulliny Simons. Pochodzi z 1997 roku i jako taka jest właściwie dopiero zapowiedzią rozwijających się umiejętności pisarki. Świetnie operuje ona samym językiem, potrafi interesująco ukazywać szczegóły, zadbać o psychologiczne portrety i ciekawe ukazanie relacji międzyludzkich. Brak tu jednak pewnego zrównoważenia pomysłów, zbyt duże jest nagromadzenie zbiegów okoliczności i ostentacyjnego tragizmu. Wyraźna jest sztuczność wielu sytuacji czy dialogów, nadmierne komplikowanie wszystkiego. Postaci są złożone, ale momentami nienaturalne. Zachowują się często w sposób przerysowany, zbyt cynicznie, z wyrachowaniem, z wyolbrzymionymi emocjami.

Recenzja
speedi Linia koment
Przeczytane:2014-10-14, Na półkach: Przeczytałem,

Hodujemy to, co zasadzimy. Zbieramy to, co posiejemy. Prestiżowy Dartmouth College w Hanover w Nowej Anglii. Kampus, gdzie toczy się normalne studenckie życie wypełnione nauką, imprezami, miłosnymi przygodami. Czwórka przyjaciół tworzy pozornie mocno związaną ze sobą grupę. Kristina Kim, Conni Tobias, Jim Shaw i Albert Maplethorpe znają się już nieźle i spędzają ze sobą dużo czasu. Jak na grupę przyjaciół robią jednak dość dziwne wrażenie. Grupa dzieli się na pary, Kristinę i Jima

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
basia02033 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiażki 2016,Przeczytane w 2016,
Książka mi się bardzo dłużyła, chociaż treść była nawet ciekawa. I oczywiście zakończenie zaskakuje. Już myślałam że sprawa się wyjaśniła a tu... zwrot akcji...
arven1989 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,,
Nie do końca wiem jaką dać ocenę tej książce, ponieważ czyta się bardzo dobrze, ale momentami dłuży się i irytuje zbieg okoliczności, zbyt mało akcji czasem, a zbyt dużo drobiazgowości i szczegółów, choć o to przecież chodzi w śledztwach. ale całość wg mnie jest nierówna, choć początek i koniec intrygują najbardziej, środek taki sobie.
speedi plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-14, Na półkach: Przeczytałem,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sweetcoala Linia koment
Przeczytane:2015-07-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2015 roku,Mam,
agasam9 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Bas1992 Linia koment
Przeczytane:2014-11-02, Na półkach: Przeczytałem,
anlio Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
alesia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mol-sylwka Linia koment
Przeczytane:2015-01-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Tindomerel Linia koment
Przeczytane:2014-10-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - książki pełne emocji 2014,Mam,
agga Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
godmyt Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
oldzix Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
baddieanna Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
violabu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
joakrz1983 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sylzia Linia koment
Przeczytane:2011-07-14, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Czerwone liście Prawda
Neil Strauss
Okładka - Czerwone liście Pokusa czerni
Carter Wilson
Okładka - Czerwone liście Ostatnie wyjście
Federiko Axat
Okładka - Czerwone liście Dotyk
Claire North
Okładka - Czerwone liście Dollbaby
Laura Lane McNeal
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów