Opis ksiązki
Okładka - Człowiek, który gapił się na kozy
Kup Teraz

Człowiek, który gapił się na kozy

Ocena ( 1 osoba )
2.0
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2010
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-7414-730-9
Liczba stron: 288
Dodał/a książkę:milwaukee meg
Recenzja - Człowiek, który gapił się na kozy
Wojna w Wietnamie. Podpułkownik Jim Channon wpada na pomysł stworzenia nowego modelu żołnierza - superwojownika wyposażonego w nadnaturalne zdolności, które pozwolą odmienić okrutne oblicze wojny. Nie zdaje sobie sprawy, jakie owoce wydadzą jego odjazdowe pacyfistyczne koncepcje... Rok 1983, Arlington w Wirginii. Człowiek w mundurze zafrasowany chowa głowę w dłoniach. Znów nie udało mu się przejść przez ścianę. To generał Albert Stubblebine, szef amerykańskiego wywiadu. Ma jeden cel - urzeczywistnić wizje Channona. Czy uda mu się przekonać do tego zwierzchników? Fort Bragg w Karolinie Północnej. W niepozornym budynku stoi stado supertajnych kóz, pozbawionych zdolności meczenia. Co właściwie trenuje na nich grupa starannie wyselekcjonowanych komandosów? Fort Meade w stanie Maryland. Nędzny barak w głębi bazy wojskowej. Czy pracujący tam zespół szpiegów o zdolnościach parapsychicznych naprawdę potrafi zdalnie przeniknąć tajemnice wroga? Jon Ronson, dziennikarz i dokumentalista, postanowił rzucić światło na historię niekonwencjonalnych broni stosowanych przez amerykańską armię. Przed dwa i pół roku zbierał materiały i przemierzył setki kilometrów, docierając do zaangażowanych w projekt ludzi. Efekt tej pracy zapiera dech: niewiarygodne historie, postacie jak z filmu sf, pomysły, które wydawały się bardzo zabawne, dopóki nie wprowadzono ich w życie... Po atakach z 11 września 2001 roku przypominano sobie o ekscentrycznych koncepcjach Channona i wykorzystano je do walki z terroryzmem. Z przerażającym skutkiem. Ronson po mistrzowsku żongluje historiami, które składają się na zaskakujący obraz współczesnej Ameryki i absurdów nowoczesnej wojny, ukazując też cienką granicę między technokratyczną racjonalnością a szaleństwem. Książkę, pełną czarnego humoru, czyta się jak świetnie napisaną powieść. Ronson żywo opisuje jednego pomyleńca za drugim. W świetny sposób łączy wątki, nie tracąc z oczu tematu przewodniego - obłędu. „The New York Times" Koszmarnie śmieszne. „Publishing News" Szalona podróż przez najciemniejsze strony wojen ery Busha. A także okrucieństw, które popełniono w imię wojny z terroryzmem. „The Observer" Ronson podchodzi do zgromadzonego materiału bez uprzedzeń, z otwartym umysłem i rozkosznie złośliwym poczuciem humoru. „Publishers Weekly" Często zajmujący i zabawny, częściej niewygodny i prowokujący - Ronson potrafi zbliżyć się do swoich rozmówców. „The New York Times"
Recenzja
milwaukee meg Linia koment
Przeczytane:2010-07-17, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Zabijanie spojrzeniem, przechodzenie przez ściany, niewidzialność, postrzeganie pozazmysłowe i inne parapsychologiczne zdolności – czy mogłyby być wykorzystane w prowadzeniu wojny? Na pierwszy rzut oka wydaje się to absurdalne i po prostu niemożliwe. Ale, z drugiej strony patrząc: czy kiedykolwiek takie błahostki jak realizm powstrzymały amerykańskie wojsko? Jeśli ktokolwiek ma wątpliwości, czy rzeczywistość potrafi być dziwniejsza od fikcji, powinien sięgnąć po reportaż Jona Ronsona o zaskakującym tytule „Człowiek, który gapił się na kozy”, opowiadający właśnie historię wykorzystywania niecodziennych technik i zdolności w służbie bezpieczeństwa narodowego USA, a dokładnie
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
apogeum55 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-24, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Jakiś czas temu siostra namówiła mnie do obejrzenia filmu pod tym samym tytułem. I to był pierwszy błąd. Jednak nauczony doświadczeniem że filmy z reguły nie oddają całości treści z książki sięgnąłem po pierwowzór. I to był błąd drugi. Autor opisuje nam różne historie amerykańskich szpiegów, którzy ćwiczyli różne techniki manipulacji umysłami. Mamy więc testy na chomikach, wstrzymywanie pracy serca kóz, które nie beczą, rycerzy jedi, manipulowanie umysłami poprzez muzykę itp. Im głębiej tym bardziej niewiarygodnie i mimo iż w dzieciństwie zaczytywałem się w fantastyce tutaj praktycznie przez cały czas zastanawiałem się w jakim celu ta książka powstała bo nawet sam autor nie dowierzał w rzeczy, które opisywał. Książkę przeczytałem, ale polecać jej nie zamierzam bo zaciekawiła mnie właściwie jedna historia (i to praktycznie przy samym końcu książki), w której syn wojskowego naukowca próbuje dotrzeć do prawdy o śmierci swojego ojca. Według mnie zarówno film jak i książkę można sobie spokojnie odpuścić.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
arven1989 Linia koment
Przeczytane:2013-08-20, Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Człowiek, który gapił się na kozy Sonderkommando
Venezia Shlomo
Okładka - Człowiek, który gapił się na kozy Ziarno prawdy
Zygmunt Miłoszewski
Okładka - Człowiek, który gapił się na kozy Pogrom w przyszły wtorek
Marcin Wroński
Okładka - Człowiek, który gapił się na kozy Nielegalne związki
Grażyna Plebanek
Okładka - Człowiek, który gapił się na kozy Lód i woda, woda i lód
Majgull Axelsson
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów