Doktor Sen

ISBN: 978-83-7839-618-5
Dodał/a książkę:czytam
Dodał/a opinię:Katarzyna Szczurkowska
Recenzja - Doktor Sen
Z pewnością jest to kontynuacja "Lśnienia". Główny bohater (teraz już dorosły człowiek) znów powraca do "koszmarów" swego dzieciństwa. Przychodzi mu się również zmierzyć z alkoholizmem, który w jego rodzinie odbił niezatarte piętno. Książkę czyta się szybko, a świat Danny'ego szybko staje się światem czytelnika. Brakuje jedynie "drapieżności", która w hotelu Panorama była częstym gościem. Cóż, może ma na to wpływ ponad trzydziestoletnia przerwa, a co za tym idzie dojrzałość i zupełnie już inne spojrzenie na rzeczywistość samego autora.
Recenzja
slk Linia koment
Przeczytane:2013-11-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,

Pamiętacie Danny'ego, małego chłopca, który wraz z rodzicami spędził koszmarną zimę w odciętym od świata hotelu Panorama? Pamiętacie dramatyczne wydarzenia z historii tej luksusowej placówki, które prześladowały Jacka, Danny'ego i Wendy? Pamiętacie przeszłość Jacka i nękające go koszmary? A może w pamięci pozostało Wam przede wszystkim aktorstwo Jacka Nicholsona w znakomitej ekranizacji powieści Stephena Kinga?

Niezależnie od tego, jak odpowiecie na powyższe pytania, mam dobrą wiadomość: mistrz grozy po

Eirene + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-18, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Moja biblioteczka: S. King,
Z kontynuacjami różnie bywa. A z kontynuacjami napisanymi po latach tym bardziej. Co kierowało autorem, że zdecydował się napisać dalszy ciąg bestsellerowej powieści ,,Lśnienie"? To pytanie pozostanie chyba bez odpowiedzi, bo czytając książkę, nie znalazłam w niej ,,ducha starego dobrego mistrza horroru".
Mamy w książce przedstawioną zgrabną historyjkę Dannego, który po wydarzeniach opisanych w ,,Lśnieniu" dorósł, przeszedł wiele w życiu walcząc z alkoholizmem i zapragnął w końcu małej stabilizacji. Przez przypadek spotyka kogoś, kto ma bardzo podobne zdolności do niego, a dodatkowo znajduje się w tarapatach. Historia lubi się powtarzać? A może to koło historii powoli się zamyka?
Niby wszystko w tej powieści pasuje, jest wartka akcja, ciekawie opisani bohaterowie, intrygujący przeciwnicy, a jednak mam wrażenie, że czegoś nieuchwytnego, a tak fascynującego w innych książkach Kinga, brakuje. Może to zbyt wysokie wymagania? A może to sentyment do książek, które King pisał lata temu?
Podsumowując: dobre, ale nie wybitne czytadło, nadające się do pociągu czy tramwaju.
W każdym razie ekranizacji tej książki nie chciałabym już oglądać, zaś Kubrick ze swoim Lśnieniem wciąż i od nowa mnie straszy.
Wybór należy do ciebie czytelniku.
kroplina + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Stephen King,
elizak + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
W notce od autora King wyjaśnia, że napisał kontynuację Lśnienia bo był ciekawy jak dalej potoczyły się losy Dannego. Pewnie wielu po udanej lekturze snuje przypuszczenia co było dalej. Wśród nich i ja. Jak spotkanie z Panoramą i jego mieszkańcami wpłynęło na dalsze życie chłopca? Czy wykorzystał swój dar dobrze? Czy spotkał inne jaśniejące osoby? Oh, na pewno było dobrze. Po tym co go spotkało, zasługiwał na spokojne życie. W szkole miał same piątki i kilka razy trafił szóstkę w totka...

"Życie to koło, jego jedynym zadaniem jest się toczyć

i zawsze wraca do punktu wyjścia."

Danny, a właściwie już Dan, jest teraz dorosłym mężczyzną. Niestety nie udało mu się uniknąć pułapek życia, w które wpadał jego ojciec. Nie udało mu się znaleźć swojego miejsca na świecie. Jest samotny, spłukany, jaśnieje coraz mniej. Obietnica, że nigdy nie będzie pił jak Jack Torrance, poszła w zapomnienie, a Dan sięga kolejnego już dna.

W końcu z całym dobytkiem w jednym plecaku wysiada na dworcu we Frazier, do którego skierował go niewyraźny przebłysk jasności.
"W oknie pokoju w wieżyczce stał Tony.
Patrzył z góry. Napotkał spojrzenie Dana, pomachał mu.
To było to samo dostojne skinienie dłoni, które Dan pamiętał z dzieciństwa,
kiedy Tony często się zjawiał."

W tym samym czasie autostrady międzystanowe przemierza kolumna kamperów, a w nich Prawdziwy Węzeł. Nie zwracają na siebie niczyjej uwagi, wyglądają jak zwykli turyści. Pod tą maską kryje się...

Powracają duchy przeszłości. Pojawia się wiele nowych tajemnic, których nie będę zdradzać, aby Ci, którzy zdecydują się przeczytać książkę, mogli sami je odkrywać.
zuza30rebus + 1 plusminus Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Chcę przeczytać,
Po pierwsze - dlaczego kontynuacja? Owszem, są tu wątki
z ,,Lśnienia", bohaterem powieści jest Dan Torrance, syn ,,strasznego" Jacka. Miejsce, w którym rozegra się OSTATECZNA bitwa, to miejsce, gdzie stał hotel "Panorama i gdzie klęskę (i śmierć) poniósł ojciec Dana. Mistyczne.
Także problem przemocy i alkoholu pojawiający się w obu powieściach zostaje definitywnie rozpracowany (w tle kochająca się rodzina po wstrząsających przejściach i wspólnota talentów parapsychicznych). Epickie.
Czyli kontynuacja, ale w sensie dopełnienia, zamknięcia pewnego ciągu zdarzeń, zakreślenia koła - coś w rodzaju powrotu, który jest przede wszystkim rozpoczęciem nowego cyklu.

King ma 66 lat i trudno spodziewać się po nim takich fajerwerków wyobraźni i takiej drapieżności, jaką siał w swoich niesamowitych historiach sprzed 30 lat. Ale żeby aż tak sflaczeć?

Nie można nie podziwiać stylu: akcja, bohaterowie, język - znakomicie dostosowanego do krótkotrwałej percepcji i oczekiwań współczesnego czytelnika.
King jest świetnym rzemieślnikiem, a kilka razy zdarzyło mu się otrzeć o wielkie pisarstwo.

Powieść czyta się znakomicie, ani się człowiek obejrzy, a już jest w połowie książki, jednak co jakiś czas, gdzieś w tyle głowy, odzywa się głos: Hej, to już było w... albo: No i gdzie tu się bać?

Gdybym nie znała wcześniejszego dorobku Kinga, nie miałabym oczekiwań. Nie mając ich, mogłabym z czystym sumieniem polecić ją jako świetne czytadło - choć nie horror (ale czy Zmierzch nim jest?) - w dużej mierze składające hołd wartościom, za którymi, mimo ich niedostatku na co dzień, tęsknimy najbardziej: miłości rodzinnej, przyjaźni, uczciwości, wytrwałości. Ale z książki przede wszystkim przebija przekonanie, że dobro (z pewną trudnością, ale) jednak zwycięża.
Furin + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
"Lśnienie" i "Doktora sen" traktuję jako jedną książkę. Po przeczytaniu "Lśnienia", można powiedzieć - ok, było fajnie, spoko się zakończyło, ale co dalej? Co z Dannym?
No i teraz wiemy, co z Dannym.
Los wcale nie obszedł się z nim łaskawie. Obserwujemy bowiem upadek dorosłego człowieka, którego poznaliśmy jak był zaledwie małym chłopcem i zachodzimy w głowę, czy faktycznie oczekiwaliśmy takiego obrotu sprawy. Chociaż z drugiej strony, gdzieś w głębi serca wiedzieliśmy, że nie mogło być inaczej. Ze strony na stronę "Doktor sen" coraz mocniej przyciąga, a fabuła dosłownie porywa. Jest ogromny rozmach, wartka akcja a napięcie sięga naprawdę wysoko. A zakończenie...
Mocne 6! Polecam
pajeja88 + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-14, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku,Mam,

„Doktor Sen” jest kontynuacją znanego chyba wszystkim „Lśnienia”. Nie ma co ukrywać, „Lśnienie” to jeden z moich ulubionych tytułów. Nie zliczę razy kiedy zastanawiałam się jak potoczyły się losy jaśniejącego chłopca, kim się stał i jakie dalej miał przygody. Bo z jego umiejętnościami i przeszłością przecież jakieś mieć musiał. Gdy dowiedziałam się, że nie tylko King udzielił mi odpowiedzi ale w dodatku książka za chwilę będzie dostępna od razu wpisałam ją na listę „Must have” . W końcu się doczekałam… Tylko czy naprawdę się z tego cieszę? S. King wyrobił sobie tak wielką renomę wśród czytelników, że praktycznie każda jego nowość staje się od razu bestsellerem. Uwielbiam tego autora, jednak coraz częściej czuje się rozczarowana.
„Doktor Sen” zaczyna się świetnie, poznajemy losy małego Dana krótko po wydarzeniach ze „Lśnienia”. Później Dan dojrzewa, a razem z nim jego problemy. Ze słodkiego, skrzywdzonego chłopca robi się mniej słodkim alkoholikiem staczającym się na samo dno. Uciekając od swojego jaśnienia, wspomnień i samego siebie wędruje do miasteczka które odmieni jego życie. Znajduje pracę, przyjaciół, przestaje pić. Sielanka prawda? Wszyscy wiemy, że sielanka długo trwać nie może więc na scenę wkraczają ci źli- Prawdziwy Węzeł. Grupa obrzydliwie bogatych, długowiecznych istot które żywią się „parą” którą zdobywają dzięki torturowaniu i zabijaniu jaśniejących dzieci. Nasz stary dobry znajomy dzieckiem już nie jest, to nie na niego będą polować. Na celowniku tych energetycznych wampirów znajduje się Abra, dziewczynka która ma moc o wiele większą niż ktokolwiek inny i która jeszcze bardziej niż ktokolwiek inny potrzebuje pomocy Dana.

Tyle na temat fabuły. Zacierałam ręce, na samą myśl że klimat będzie ten sam co w „Lśnieniu”. Jeżeli ty też tak pomyślisz ostrzegam. Srogo się pomylisz. Mistrz grozy albo stracił do grozy talent albo asekuracyjnie postanowił się zabezpieczyć i zamiast horroru stworzyć zwykłą przygotówkę z elementami fantastyki. Mimo tego, że książka sama w sobie zła nie jest, że wszystko bardzo fajnie się ze sobą łączy i bardzo fajnie przeczytać prozę Kinga w czasach nam współczesnych „Doktor Sen” słabo się broni. Porywając się na kontynuację czegoś co tak mocno zapisało się w historii gatunku trzeba być naprawdę pewnym swego, mieć dobry pomysł na fabułę, budować klimat tak jak w części pierwszej. Tutaj tego ewidentnie zabrakło. Jest wiele ciekawych wątków które same proszą się o rozwinięcie, można by wyciągnąć z nich o wiele więcej a tutaj mamy wrażenie, że akcja toczy się aż za szybko. Tak naprawdę „Doktor Sen” jako powieść niezwiązana ze „Lśnieniem” wypada całkiem nieźle, nie jest co prawda bardzo ambitną pozycją ale można przeczytać momentami czerpiąc z tego prawdziwą przyjemność. Czułam jednak podobny niedosyt jak członkowie AA na finalnym wyznaniu Dana, spodziewali się czegoś wystrzałowego, a dostali coś co słyszą codziennie. Sam King w swoim posłowiu opisywał reakcję fanów „Psychozy” Hitchcocka którzy oglądając sequel tego filmu kręcą głowami i mówią „Nie, nie, to nie to samo„. Niestety panie King w tym wypadku to naprawdę nie to samo.

KasiaiDaniel + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2013,Posiadam,
Gdy w czerwcu na polski rynek wydawniczy weszła powieść "Joyland" to myślałem, że Stephen King powoli odchodzi na pisarską emeryturę. Kilka miesięcy później tj. we wrześniu na rynek wszedł "Doktor Sen" to prawie od razu pobiegłem do sklepu i kupiłem tę nową powieść, tym bardziej, że w mojej ulubionej księgarni Matras była na nią promocja. Udało się wiec upiec dwie pieczenie na jednym rożnie.

Mimo wszystko po "Joylandzie" byłem pewien obaw o poziom nowo zakupionej książki. Jak się okazało wszelkie objawy były bezpodstawne a książka okazała się niesamowita. Jednak wszystko po kolei.

Jak wszyscy wiedzą "Doktor Sen" jest kontynuacją jednej z pierwszych jego powieści pt. "Lśnienie". Na dobrą sprawę druga część Lśnienia z pierwszą częścią ma wspólnego tylko głównego oraz pierwszą część książki, która dzieje się kilka miesięcy po pożarze w hotelu Panorama.

Później Dan Torrance dorasta dziedzicząc problemy swojego ojca, w tym największy czyli problem z alkoholem. Dan próbuje zagłuszyć swój dar, a alkohol jest do tego najlepszy (jednak chwilowo). Pod wpływem wielu wydarzeń Dan próbuje odnaleźć swoje miejsce na Ziemi i próbuje zrzucić z siebie brzemię alkoholizmu.

Jednak nie tylko Dan Torrance jest głównym bohaterem powieści. Jedną z nich jest także Abra Stone posiadająca wiele nadprzyrodzonych darów. Ich drogi się schodzą i od tego momentu ich życia nie są już takie same. Obydwoje mają do pokonania grupę ludzi zwanych "Prawdziwy Węzeł". Grupa ta wyszukuje dzieci posiadające różne nadprzyrodzone dary, aby stały się dla nich "pożywieniem".

Książka naprawdę wciąga jak za najlepszych lat. Czyta się ją bardzo szybko, a akcja chwilami pędzi na łeb na szyję. Są chwilę w czasie których włos może zjeżyć się na głowie. Trzeba jednak przyznać, że Doktor Sen nie jest już takim typowym kingowskim horrorem, lecz bardziej thillerem.

Ja oceniam tę książkę bardzo wysoko. Jej plusem/minusem, że można ją czytać osobno niż "Lśnienie". Wychodzi na to, że jest to kontynuacja bez kontynuacji, której bał się sam Stephen King. Na szczęście wszystko wyszło mu dobrze. Książkę jak najbardziej polecam.

Ocena: 9/10

Recenzja opublikowana na moim blogu:
Natalia_Katarzyn + 1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2014 (52 książki),Mam,
S. King to autor, którego czytam niemalże od początku mojej kariery czytelniczej. Wprawdzie nie sięgam po niego zbyt często, ale czasem lubię poczytać coś jego autorstwa. Tym razem padło na powieść "Doktor Sen", która jest kontynuacją "Lśnienia".

W wielu przypadkach czytanie książek Kinga szło mi jak po grudzie, jednakże w tym przypadku czytało mi się zadziwiająco szybko i lekko. Być może spowodowane było stylem zastosowanym w powieści, ciekawą historią lub umiejętnym budowaniem napięcia. Niezależnie od tego co to było cieszę się, że w końcu znalazłam powieść tegoż autora, która w pełni do mnie trafiła.

Dlatego też, jeśli czytaliście "Lśnienie" i zastanawialiście się nad dalszymi losami małego chłopca z wielką mocą, który był nękany przez duchy to ta historia na pewno Was zaciekawi.
Grupa staruszków nazywająca się Prawdziwym Węzłem przemierza autostrady Ameryki w poszukiwaniu pożywienia. Z pozoru są nieszkodliwymi emerytami, którzy nie rozstają się z samochodami turystycznymi i nie wyróżniają się z tłumu. Jednak Dan Torrance oraz niezwykła nastolatka Abra wkrótce mają się przekonać, że Prawdziwy Węzeł to prawie nieśmiertelne istoty, żywiące się substancją wytwarzaną przez poddawane torturom dzieci, które są obdarzone tym samym darem co Dan.

W powieści możemy też śledzić losy Dana, który jest nękany przez mieszkańców hotelu Panorama, w którym spędził jedną przerażającą zimę. Błąka się on po Ameryce i usiłuje zrzucić z siebie odziedziczone po ojcu brzemię beznadziei, alkoholizmu i przemocy. Po wielu latach znajduje swoje miejsce w małym miasteczku, grupie AA i domu opieki, w którym dzięki zachowanej resztce mocy niesie ulgę w chwili śmierci podopiecznym placówki, w której pracuje. Po pewnym czasie do Dana przylega przydomek Doktor Sen. W momencie, kiedy Dan poznaje Abrę Stone, jej nadzwyczajny dar budzi w nim uśpione demony i każe mu stanąć do walki o jej duszę i życie.

Doktor Sen to krwawa i napisana z rozmachem opowieść o walce dobra ze złem, która powinna spodobać się wszystkim miłośnikom twórczości Kinga. A mnie się spodobała bardziej niż inne jego książki.
W sumie nie muszę dopisywać już nic, ponieważ wszystko zostało napisane. Osobiście bałam się, ze nie dam rady przeczytać tej powieści w miarę sprawnie i będę ją męczyć w nieskończoność, jednakże bardzo pozytywnie się rozczarowałam w momencie, w którym zorientowałam się, że czytanie idzie mi szybciej niż myślałam. Chwile spędzone z tą książką Kinga okazały się niemalże zbawienne, ponieważ powoli traciłam już nadzieję na przeczytanie świetnej książki, która przywróciłaby mi wiarę w talent pisarzy, z którymi miałam do czynienia. Na szczęście Mistrzowi to się udało i chwała mu za to, bo znów odzyskałam swoją dawną chęć i energię do czytania książek.

Podsumowując - "Doktor Sen" to historia, którą czyta się niemalże jednym tchem, niosąca za sobą przesłanie oraz chwile grozy (które o dziwo nie były tak częste). Nie raz przyłapywałam się na tym, że wstrzymuję oddech, albo z nerwów przygryzam wargę. Dlatego też polecam z czystym sumieniem, a ten kto nie przeczyta ten niech już zaczyna żałować;p.

P.S. Kiedy mój Mężczyzna dowiedział się co czytam stwierdził, że to musi być stara książka. A kiedy dowiedział się, że to jest najnowsza powieść Kinga, która nie dawno się ukazała zapytał: To on jeszcze żyje? Normalnie nie mam pojęcia z kim ja się związałam;p
ladowarka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Pewnego dnia,gdy bardzo mi się nudziło, spojrzałam na półkę z książkami "do przeczytania".Znajdowało się tam kilka powieści Kinga, kupionych za grosze na aukcji.Nie mogłam się zdecydować, po którą sięgnąć. Pomocny okazał się Internet. Kontynuacja "Lśnienia"?! Eureka! "Lśnienie" to jedna z moich ulubionych powieści, nie tylko jeśli chodzi o Kinga, ale o wszystkie książki,które darzę ogromną sympatią.W wielu przypadkach zdarza się,że mimo najszczerszych chęci autorów sequele są po prostu...nudne. Tutaj tak nie było! Akcja, toczy się tak samo zaskakująco jak w "Lśnieniu",a patrzenie na świat oczami Dannyego jako dorosłego faceta,a nie dziecka, jest fascynujące. Przeczytałam ją jednym tchem,zarywając nockę, spóźniając się do pracy. Nie żałuję. Obowiązkowa pozycja dla fanów "Lśnienia", S.Kinga i dobrych,budzących grozę powieści! Polecam z czystym sumieniem.
PozycjeObowiazkowe plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Niestety, słabsza od pierwszej części. http://pozycjeobowiazkowe.blogspot.com/2016/02/stephen-king-best-of.html
radeksc-wp plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2015,
Obietnica spełniona. Kolejna historia która jest prosta ale genialnie opisana.
magdalena130 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Przeczytane,
Zakochałam się w tym autorze. To moja druga przeczytana książka od niego i obie były świetne. Jest to horror i jednocześnie fantastyka. Opisuje także po części zjawiska paranormalne. Polecam wszystkim, którzy uwielbiają fantastykę i horrory.
Domi__T plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-26, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014,
Mały Danny, który jeździł na rowerku po nawiedzonym hotelu Panorama w "Lśnieniu" jest już dorosły. Niestety bardzo szybko okazuje się, że odziedziczył po ojcu nadmierną skłonność do alkoholu i przemocy. Gdy w końcu osiedla się w małym miasteczku, wstępuje do grupy AA i pracuje w domu opieki (gdzie, dzięki swoim zdolnościom może przynieść ulgę umierającym) nawiązuje z nim kontakt dziewczynka, która również ma dar. Abra zaczyna dojrzewać a jej moc staje się coraz większa, co sprowadza na nią poważne kłopoty. Dan Torrance czuje się zobowiązany do pomocy jej.
Muszę przyznać, że "Doktora Sen" czytało mi się lepiej niż "Lśnienie", choć zabrakło mi tu atmosfery grozy obecnej w hotelu Panorama.
Eli1605 Linia koment
Przeczytane:2015-05-19, Na półkach: Przeczytałem,
tradescope Linia koment
Przeczytane:2015-05-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Aramina Linia koment
Przeczytane:2015-04-06, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2014 i wcześniej,
IzaaK Linia koment
vesta Linia koment
Przeczytane:2015-01-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Przeczytane do 2015,
kysia Linia koment
agga Linia koment
Przeczytane:2013-11-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Dibbuk_ Linia koment
Gosia2725 Linia koment
Przeczytane:2013-12-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Mam,Stephen King,
slk Linia koment
Przeczytane:2013-11-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,