Opis ksiązki

Kup Teraz

Dom sióstr

Ocena ( 27 osób )
4.9
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2006-01-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 8373912673
Liczba stron: 636
Dodał/a książkę:dona
Dodał/a opinię:karrun
Recenzja - Dom sióstr
Para Niemców, Barbara i Ralph, uwięzieni przez zamieć śnieżną w starym domu w Anglii, odkrywają tajemnice mieszkających w nim ludzi. Ciekawe wątki, historie poszczególnych bohaterów w pierwszego i drugiego planu. Jednak najbardziej przyciąga postać Frances Gray- silnej, dzielnej, odpowiedzialnej, ale chyba na swoje nieszczęście inteligentnej, myślącej i pragnącej poznawać świat- to zmusza ją do podejmowania trudnych decyzji, do brania na siebie więcej niż inni. Dobrze się czyta, choć tłumaczenie nie najlepsze.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
monweg plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,Mam,
Barwna, wielowątkowa powieść obyczajowa, która łączy w sobie historię, namiętny romans i sagę rodzinną. Akcja Domu sióstr osadzona jest w Anglii w czasach współczesnych, a także w burzliwym okresie I i II wojny światowej.

Jest rok 1996. Niemieckie małżeństwo, Barbara i Ralph, chcące uratować wypalający się związek, postanawia odpocząć od codziennego życia i od pracy. Robią sobie prezent, wyjeżdżając na święta Bożego Narodzenia do Anglii. Położona na odludziu posiadłość Westhill House wydaje się odpowiednim miejscem, aby popracować nad ponownym scaleniem wątłego związku. Niestety aura nie jest ich sprzymierzeńcem, a szalejąca śnieżyca odcina dom od reszty świata. Zostają bez prądu, ogrzewania i pomału zaczyna kończyć im się jedzenie. Nie mając nic lepszego do roboty, Barbara błąka się po posiadłości. Przez przypadek natrafia na zapiski, a raczej dziennik, nieżyjącej już, dawniejszej właścicielki Westhill House, Frances Gray.

Można też trzymać się prawdy. Prawda bywa okrutna, a czasem bolesna, ale przynajmniej jest prawdą. Dzięki niej cała sprawa ma jakiś sens.

Dziennik ten stanowi bardzo intymną opowieść kobiety, która szczerze rozlicza się z życiem, ujawniając mroczne sekrety swojej rodziny. Opisana historia sięga początków XX wieku. Barbara, czytając, przenosi się między innymi w trudne czasy I i II wojny światowej. W historii tej jawi się obraz odważnej, silnej kobiety, mającej własne zdanie. Kobiety, która była nieszczęśliwie zakochana.

Dom sióstr to powieść o miłości, wielkich namiętności, pożądaniu, zdradzie, ubarwiona ruchem sufrażystek, walką o prawa wyborcze kobiet oraz historią obu wojen. Ale to także opowieść o wielkiej stracie, tajemnicach, tęsknocie i trudnych wyborach. Całkiem dobrze pokazana została relacja między siostrami (jak ktoś ma siostrę, to wie o czym piszę), która wciąga bez reszty i nie pozwala oderwać się od lektury.
karrun plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-04, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
Para Niemców, Barbara i Ralph, uwięzieni przez zamieć śnieżną w starym domu w Anglii, odkrywają tajemnice mieszkających w nim ludzi. Ciekawe wątki, historie poszczególnych bohaterów w pierwszego i drugiego planu. Jednak najbardziej przyciąga postać Frances Gray- silnej, dzielnej, odpowiedzialnej, ale chyba na swoje nieszczęście inteligentnej, myślącej i pragnącej poznawać świat- to zmusza ją do podejmowania trudnych decyzji, do brania na siebie więcej niż inni. Dobrze się czyta, choć tłumaczenie nie najlepsze.
Deutschland191 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,wypożyczone z biblioteki,Wyzwanie-książki pełne emocji 2014,
Fascynująca książka łącząca sagę rodzinną z wątkiem kryminalnym. Trzyma w napięciu i nie pozwala się oderwać. Akcja łączy dwie przestrzenie czasowe przeszłość i teraźniejszość.
wordila plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Wyzwanie - powieści obyczajowe 2014,
Kolejna powieść Link, znany bestseller. Bardzo udana, sprawnie napisana. Pogłębione rysy charakterologiczne postaci. Czytając ma się wrażenie, że Link wie o czym pisze, nieważne czy o depresji czy o pracy w policji, potrafi maksymalnie wczuć się i napisać coś co brzmi naprawdę realnie. Historia przez większość czasu tli się jako obyczajowa, by na końcu dać ujście wątkom kryminalnym. Świetna lektura.
annna84 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Świetna saga rodzinna na tle społeczno-historycznym Anglii w pierwszej połowie XX wieku. Burzliwy romans, sugestywne opisy przyrody, trudna walka o prawa kobiet, zmiana obyczajów - książka naprawdę wciąga.
morgit plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Audiobooki,
Kolejny audiobook wysłuchany :) Nie wiem czemu zasugerowałam się, że to będzie kryminał (w myśl, że jak szwedzkie, to kryminał ;)) - a to kawał dobrej powieści obyczajowej.
en-ca_minne plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Mam,
W ramach odpoczynku od "Nazywam się Czerwień" i klimatów gorącej, choć zimowej Turcji, postanowiłam zabrać się za coś lżejszego - także gabarytami - i przenieść się w klimaty prostszego kryminału i brytyjskiej tajemniczości. I choć może "Dom sióstr" nie spełnił moich oczekiwań mało wymagającego czytelnika, to zdecydowanie zapewniła mi niemal idealne poranki i wieczory przy gorącej herbacie i przy zawiejach zesłanych Polsce przez Ksawerego. Zostałam wchłonięta przez historię Frances Gray. Bez reszty.

Charlotte Link posłużyła się dość popularnym, żeby nie powiedzieć oklepanym motywem odkrywania tajemnicy sprzed lat, tajemnic domu i jego mieszkańców. Ale zrobiła to tak zgrabnie i ciekawie, że podczas czytania, na myśl przychodziły mi same arcydzieła (wg mojej prywatnej oceny) - Wichrowe Wzgórza, Trzynasta opowieść, Smażone zielone pomidory...

Bohaterowie powieści "Dom sióstr" żyją w dwóch wiekach i co najmniej czterech epokach, a wydarzeniami z życia głównej bohaterki, Frances Gray, można by obdzielić co najmniej cztery osoby. Urodzona w latach '90-tych XIX wieku, przeżyła lat prawie 90 i na jej przykładzie autorka książki pokazała przekrojowo całą najnowszą historię Anglii, ze wszystkimi jej ciemnymi i jasnymi stronami. Frances dołącza bowiem do ruchu sufrażystek, przebywa blisko frontu podczas I i II wojny światowej, organizuje życie swoje i domu w trudnych czasach po obydwu wojnach. Nie jest ideałem, nie jest kobietą ciężko doświadczoną przez los, która mimo wszystko zachowuje ideały młodości. Jest za to kobietą z krwi i kości - żywą, pełną sprzeczności, czasem bezwzględną, czasem sprawiedliwą, słowem - realną. A realizmu (choć niekoniecznie naturalizmu) przede wszystkim oczekuję od literatury.

"Dom sióstr" to mocna historia, która daje do myślenia, pociąga i absorbuje całą uwagę czytelnika. Jest, moim zdaniem, pięknie napisana (przetłumaczona?), niebanalna i nieprzewidywalna. Tajemniczość zaśnieżonych wrzosowisk z Yorkshire potęgowała tylko zimowa pogoda.

Skończyłam. I trudno mi pogodzić się z rzeczywistością.
Sardegna plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
"Dom sióstr" to historia o wielkiej miłości, ale i o równie wielkiej nienawiści. To historia o sile, wytrzymałości, honorze, lojalności, prawdzie. Przede wszystkim jest to jednak książka o ludziach, ich marzeniach, postawach i życiowych wyborach.
Wielowątkowa, wielopostaciowa powieść z historią w tle. Jak dla mnie, na dzień dzisiejszy, zasługuje na miano najlepszej książki, przeczytanej w 2013 roku.
więcej na: http://ksiazki-sardegny.blogspot.com/2013/04/dom-siostr-charlotte-link.html
bibliotekarkaB plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-11-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Tajemnice przeszłości potrafią burzyć teraźniejszość.
IzaaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
KKS Linia koment
Przeczytane:2016-01-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2012,
anoola Linia koment
Przeczytane:2016-01-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,Z biblioteki,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
beatrycze66 Linia koment
Przeczytane:2015-05-27, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Przeczytałam przed 2015,
bijtje Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
Mariita Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Velstruna Linia koment
Przeczytane:2015-02-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
joanka39 Linia koment
Przeczytane:2015-02-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
MayaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
czarniutka21 Linia koment
Przeczytane:2015-06-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,kryminały,
annakp Linia koment
Przeczytane:2015-01-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
anikirax Linia koment
Przeczytane:2015-01-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Woda_truskawkowa Linia koment
Przeczytane:2014-01-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
MonikaP Linia koment
Przeczytane:2010-11-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,x dawno temu,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Eliszeba Linia koment
Przeczytane:2014-06-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Audiobooki 2014,
fdsm Linia koment
Przeczytane:2014-07-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione,
esia189 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bambi12 Linia koment
Przeczytane:2014-02-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
adgam91 Linia koment
Przeczytane:2014-01-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Habina Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
erykmisiek Linia koment
Przeczytane:2013-10-02, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Dom sióstr Córka pirata
Margaret Cezair-Thompson
Okładka - Dom sióstr Prawda
Neil Strauss
Okładka - Dom sióstr Pokusa czerni
Carter Wilson
Okładka - Dom sióstr Ostatnie wyjście
Federiko Axat
Okładka - Dom sióstr Dotyk
Claire North
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów