Opis ksiązki

Kup Teraz

Dom w Riverton

Ocena ( 8 osób )
5.4
Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2007
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-74-95242-2
Liczba stron: 576
Dodał/a książkę:szczepanik
Dodał/a opinię:Karolina Kuć
Recenzja - Dom w Riverton
ciekawa książka, która wciągnęła mnie od pierwszego słowa. Zawiera dużo wątków, nie sposób się przy niej nudzić
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Deutschland191 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,wypożyczone z biblioteki,Wyzwanie 52 książki 2015,
"Dom w Riverton" to opowieść o rodzinie z tajemnicą z przeszłości w tle. Nie czytałam wcześniej innych powieści tej autorki, dlatego jej styl jest dla mnie nowością. Jestem zaskoczona, że książka jest debiutem.
Historię poznajemy z perspektywy Grace Bradley, starszej kobiety, która w młodości służyła w bogatej posiadłości w Riverton.
Narracje z perspektywy Grace oceniam na plus, ponieważ mogłam wczuć się w sytuacje i bohaterka jako narratorka idealnie potrafiła opisać wydarzenia z minionych lat.
Nie podobało mi się, że akcja jest powolna, toczy się w strasznie żółwim tempie. Myślę, że jakby pani Morton skróciła pewne opisy to tempo byłoby szybsze i nie miałabym uczucia znużenia. Trzeba mieć ogromną cierpliwość, żeby dotrwać do końca.
Mimo tej wady powieść podobała mi się. Bardzo wiarygodnie zostało tu przedstawione "wypieranie" bolesnych wydarzeń. Zakończenie bardzo mnie zaskoczyło i wzruszyło, polecam wszystkim, którzy lubią opowieści z nutką tajemnicy.
monalizka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,
To historia o duchach przeszłości. Niezmiernie intrygowało mnie, co zaszło między Hunterem a siostrami Hartford i nie zawiodłam się. Pisarka za pomocą wspomnień Grace, powoli odkrywa przeszłość.

,,Wspomnienia, dawno wepchnięte w najciemniejsze zakamarki mojego umysłu, zaczęły się stamtąd wydostawać przez szczeliny."

Wydawałoby się, że wszystko wiadomo: poeta angielskiej sceny odbiera sobie życie nad jeziorem, a świadkami są dwie siostry. Ale... jest tajemnica, którą zna Grace. Nikomu jej nie wyjawiła, bo świat się zmienił i nie została by zrozumiana.

W sumie zauważyłam tylko małą nieścisłość na początku: najpierw Grace była przeciwna prośbie reżyserki, a za chwilę już się zgodziła- winna, ale zainteresowana? Ale to mały szczegół. I oczywiście zdarzenia z przeszłości wydały mi się o wiele ciekawsze i barwniejsze, niż te obecne, ale pisarka zdecydowanie skoncentrowała się na dawniejszych latach, co jest ogromnym atutem powieści.

Najpierw poczytamy o tym, jak Grace poznała trójkę dzieci swoich państwa: Hannah, Emmeline i Davida. O tym, jak żyją Grą, złożoną fantazją, która miała wpływ na koniec tej historii, zaprowadza ich do pewnego miejsca. Dzieje się to w roku 1914, w którym jak wiemy, wybucha I Wojna Światowa- będę miały miejsce pożegnania, także to ostateczne. Niektórzy bohaterowie, młodzi mężczyźni, wrócą z frontu, jako ,,inni ludzie", skrzywieni powojennymi urazami, z nerwicą frontową, co wpłynie nie tylko na nich, ale też pośrednio na życie innych osób.

Prawie wszyscy bohaterowie są pełnokrwiści, to barwna mozaika, naznaczona wspólną historią, która spaja ich ze sobą. Życie w Riverton zmieniło ich, także z wiekiem zmieniają się relacje między nimi. Szczególnie nasila się u Grace fascynacja osobą Hannah- dostrzega w niej cień możliwości, które nigdy nie otworzą się przed osobą z niższej klasy. Bo Hannah walczy o niezależność, czy jednak uda jej się osiągnąć to, co sobie wymarzyła? Emmeline z dziewczynki wyrasta na szokującą buntowniczkę, wywołującą skandale.

Wiele tutaj emocji, samotności i niechcianej odpowiedzialności, zazdrości, źle ulokowanych uczuć, konfliktów, popełnionych błędów, niezrozumienia. Także odkrywanych jest wiele sekretów, nie tylko ten o tym, co wydarzyło się nad jeziorem, lecz także dotyczący pochodzenia Grace, zachowań bohaterów i ich relacji. Niektóre tajemnice połączą bohaterów, Grace stanie się ,,wspólniczką" Hannah, dokonując wyboru i zamykając sobie pewną drogę życiową.

,,Dom w Riverton" to wielowątkowa powieść w stylu gotyckim, z intrygującą historią o tajemnicach z przeszłości, tragicznej miłości i dokonywanych wyborach. Fanom takiego gatunku serdecznie polecam.
kalcia1998 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki-2014,
ciekawa książka, która wciągnęła mnie od pierwszego słowa. Zawiera dużo wątków, nie sposób się przy niej nudzić
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Twiggy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
dayna15 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mamulka14 Linia koment
Przeczytane:2015-02-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,przeczytane,
annakp Linia koment
Przeczytane:2015-02-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
MonikaP Linia koment
Przeczytane:2010-09-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,x dawno temu,
Ania727 Linia koment
Przeczytane:2014-01-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
grazka Linia koment
Przeczytane:2013-11-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów