Dwa szczęścia do wyboru

Niektórzy podejmują decyzję pod wpływem chwili, czasem żałując pochopności, inni z kolei mierzą się z daną kwestią dniami czy miesiącami. Ale są też tacy, nieliczni, którym żaden wybór nie sprawia kłopotu. Ale czy wszystko, co nas spotyka jest na pewno powodowane naszą wolą czy raczej mamy do czynienia z dziełem przypadku? Taylor Jenkins Reid „Dwóch szczęściach do wyboru” pyta o wiarę w los, przeznaczenie i wiarę człowieka w moc sprawczą swoich postanowień. Pokazuje także, że jedna decyzja może rzutować na całe życie.

Hannah po wieloletniej tułaczce, próbie znalezienia własnego miejsca na ziemi i uleganiu rozmaitym pokusom wraca do rodzinnego miasta, do ukochanej (jedynej, ale prawdziwej) przyjaciółki, Gabby, u której pomieszkiwała w czasach licealnych, gdy jej rodzice opuścili kontynent. Koleżanki postanowiły uczcić to wydarzenie imprezą w klubie, wśród zaproszonych był także Ethan – wielka miłość Hannah, chłopak, do którego bohaterka nadal żywi głębokie uczucie.
W środku nocy, gdy flirt z byłym chłopakiem nabiera tempa, Gabby proponuje powrót do domu, a Taylor Jenkins Reid zaskakuje czytelnika nagłym rozwidleniem narracji. Pierwszy wątek to opowieść rozpoczynająca się od powrotu Hannah z przyjaciółką, druga – jak łatwo się domyślić – będzie ukazywać następstwa nocy spędzonej u Ethana. Ten wybór, którego bohaterka nie była w stanie podjąć (zawsze miała z tym kłopot, wolała poczekać, aż los sam rozwiąże jej sprawy) okaże się – w obu wariantach – kluczowy dla jej późniejszego życia.
Reid posiada niebywały wzrok, spostrzega niuanse, pozornie nieistotne szczegóły, ale to właśnie one sprawiają, że czytelnik nabiera sympatii do bohaterki, wszak łączy go z nią tyle doświadczeń. Wielokrotnie podczas lektury zdarzy nam się pokiwać głową, w której pojawiają się stwierdzenia typu „też tak mam”, „znam to!”.
Hannah relacjonuje zdarzenia których jest uczestnikiem (i/lub świadkiem), jednocześnie komentując je i zdradzając własne emocje. Jest fantastyczną bohaterką-narratorką, potrafi zbudować głęboką więź z czytelnikiem. Przeżywamy z nią na równi wszelkie zdarzenia, w których bierze udział.
„Dwa szczęścia…” to – poza wymienionymi już tematami przeznaczenia i wyborów – książka o sile przyjaźni, miłości i wiary w siebie. Hannah musi na nowo zbudować siebie, znaleźć utraconą pewność siebie i nadzieję na szczęśliwe życie – ale nie da rady osiągnąć tego sama, na pomoc przychodzi jej niezawodna Gabby. Ale jak można wyciągać przyjaciółkę z psychicznego dna, gdy właśnie jest się  zdradzoną żoną z widmem żmudnego rozwodu w bliskiej przyszłości? U Reid, jak w życiu, smutek przeplata się z radością, śmiech przegania łzy itp. Wielkim atutem tej prozy jest wielkie poczucie humoru – gwarantuję, że przynajmniej kilkakrotnie dopadnie was niekontrolowany wybuch śmiechu.
Książka Reid to doskonały przyjaciel, nie tylko na poprawę humoru. Życiowe tematy, prawdziwi bohaterowie, sprawna narracja i czyhające, na czytelnika elementy zaskoczenia sprawią każdemu dużą przyjemność. Pisarka pod maską dowcipu i dystansu ukryła niekiedy wzruszające, innym razem nawet bolesne kwestie, których nie sposób pozostawić bez refleksji.
Zachęcam do lektury, podarujcie sobie odrobinę szczęścia!

Informacje dodatkowe o Dwa szczęścia do wyboru:

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2015-08-11
ISBN: 978-83-241-5488-3
Dodał/a opinię: Kinga Młynarska

Zobacz opinie o książce Dwa szczęścia do wyboru

Kup książkę Dwa szczęścia do wyboru

Rozstańmy się na rok
Jenkins Reid Taylor0
Okładka ksiązki - Rozstańmy się na rok

Zakochać się to najłatwiejsza część związku… Przedtem: 11,5 roku temu Lauren i Ryan zakochali się bez pamięci. 9,5 roku temu pierwszy raz się pokłócili…...