Dziennik Helgi

Książka "Dziennik Helgi" ukazuje okrucieństwo wojny oczami bezbronnego dziecka, które musi błyskawicznie dorosnąć w nowych, dramatycznych realiach, pełnych zagrożenia i strachu. Uczy się jak przetrwać w tych warunkach. Świadectwo Helgi jest równie przejmujące, co pamiętnik Anny Frank, ponieważ widać, że dziewczynka z początku niewiele rozumie z tego, co się wokół niej dzieje. Najpierw poniżana ze względu na swe pochodzenie, potem trafia do miejsca, gdzie codziennością jest głód, brud, brak odzieży, choroby. Do tego dołącza lęk przed wywózką do obozu koncentracyjnego. Dziennik ukazuje funkcjonowanie w Terezinie także poprzez barwne rysunki Helgi, która na polecenie ojca "rysowała to, co widzi". Na końcu książki znajduje się również wywiad z autorką, który pozwala na uzupełnienie wiadomości wyniesionych z lektury. Sądzę, że "Dziennik Helgi" to bardzo wartościowa pozycja, zwłaszcza dla osób, które interesują się historią. Polecam.

Informacje dodatkowe o Dziennik Helgi:

Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 2013-03-20
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-63944-04-9
Dodał/a opinię: koshi

Zobacz opinie o książce Dziennik Helgi

Kup książkę Dziennik Helgi

Najgorzej jest nam, Żydom. Na nas wszystko można zwalić. To wszystko przez nas, wszystkiemu jesteśmy winni, chociaż nic złego nie zrobiliśmy. Nic nie możemy poradzić na to, że jesteśmy Żydami, ani na nic innego. Nikt o nic nie pyta, trzeba tylko wyładować na kimś swoją złość, a któż inny nadaje się do tego lepiej, niż... no tak, Żydzi. Antysemityzm przybiera na sile, gazety są pełne ataków na Żydów.

Coraz więcej rozporządzeń przeciwko Żydom. Wielki niepokój wśród rodzin żydowskich wywołała wiadomość, że Żydzi nie będą mogli dłużej pracować na państwowych posadach. Poza tym żaden Aryjczyk nie może zatrudniać Żyda- nie- Aryjczyka.... Zakazano wstępu do kawiarni, kina, teatru, na bosko, do parku... jest tego tyle, że nawet wszystkiego nie pamiętam.