Dziewczyna z sąsiedztwa

ISBN: 978-83-61386-01-8
Dodał/a książkę:Magdalena Galiczek-Krempa
Dodał/a opinię:secretelle
Recenzja - Dziewczyna z sąsiedztwa
Na pewno był na to paragraf, lecz Ruth, przekonana o swych dobrych (ha, ciekawe dla kogo) intencjach, nie uważała tego, co robi, za wykroczenie i nie obawiała się wymiaru sprawiedliwości. Przecież nikt by nie uwierzył, że w piwnicy jej domu ktoś codziennie godzinami wyje z bólu... Decydowała się zatem na coraz to okrutniejsze kary dla Bogu ducha winnej dziewczyny. Tak, Jack Ketchum wiedział, że powieść jego pióra to mocna rzecz. Przerażająca nie za sprawą duchów czy innych zjaw, lecz ludzkiej bezwzględności, która może okazać się najgorszym koszmarem. Byłam w szoku. Nadal jestem. Jak to możliwe, że żadne z dzieci Ruth nie uważało tortur za dziwactwo lub zwyczajną przesadę, natomiast każdy czerpał z zadawania bólu i obserwowania katuszy dziką satysfakcję? Jak to możliwe, że policjant zignorował rozpaczliwą prośbę Megan o pomoc? Jak to możliwe, że matka nakłaniała swoje dzieci do dręczenia dziewczyny i z dumą patrzyła, jak okładają ją pięściami, przywiązują do lampy na suficie, nacinają skórę nożem? Nie mieści mi się to w głowie. Nie rozumiem. I chyba nigdy nie pojmę. Bardzo bym chciała w tym momencie zarzucić Ketchumowi przekroczenie granic rozsądku i zbyt dosłowne potraktowanie przyzwolenia do pisania we własnej książce czego tylko dusza zapragnie, bo to okrucieństwo zbyt potworne, by o nim pisać, a następnie wydawać i przekazywać rzeszom czytelników, których umysły mogłyby zostać już na zawsze doszczętnie zrujnowane przez potężną dawkę cierpienia. Ale nie mogę. Bo choć bohaterowie "Dziewczyny z sąsiedztwa", czas i miejsce akcji, a zapewne również niektóre wydarzenia, są fikcją literacką, to całość oparta jest o historię, która faktycznie miała miejsce - w Stanach Zjednoczonych, w 1965 roku. W porównaniu z tą książką, "Igrzyska śmierci" - w których tysiące osób corocznie obserwują, jak dwudziestu czterech trybutów walczy o życie - są sielankową bajeczką dla dzieci. W powieści Ketchuma ilość okrucieństwa jest wprost monstrualna. Podczas lektury miałam wrażenie, że mój mózg obija się o czaszkę i próbuje z niej wydostać, nie mogąc pojąć słów pisarza i przetworzyć ich na obraz. Wciąż nie mogę uporządkować myśli. Jak można być tak bezwzględnym, pozbawionym krztyny empatii? Co z sumieniem? Czy człowiek, który w dzieciństwie był obserwatorem tortur lub oprawcą, może normalnie żyć w społeczeństwie, nie zostając seryjnym, psychopatycznym przestępcą? Najbardziej przerażająca spośród prawdziwych i najbardziej prawdziwa spośród wszystkich przerażających znanych mi książek - taka właśnie jest "Dziewczyna z sąsiedztwa". Nigdy nie zapomnę, nigdy nie zrozumiem, nigdy także nie polecę powieści Jacka Ketchuma, bo nie każdy jest gotów na gigantyczną porcję tortur, cierpienia i bólu, którą autor serwuje na przestrzeni zaledwie trzystu stron. To książka zbyt rzeczywista, zbyt straszliwa i niedająca spokoju. Ale bardzo dobra. Po prostu świetna.
Recenzja
Gyero-Saski Linia koment
Przeczytane:2011-07-06, Na półkach: Przeczytałem,

Jack Ketchum to autor kontrowersyjny, słynący z brutalności, przemocy i ukazywania najciemniejszych zakamarków ludzkiej duszy. Przy tym w Polsce praktycznie nieznany, ponieważ nikt (aż do zeszłego roku) nie odważył się wydawać jego książek. Po latach oczekiwania, Papierowy Księżyc postanowił zaprezentować polskim czytelnikom najbardziej przerażającego pisarza USA. Wydawnictwo zaczęło od Dziewczyny z sąsiedztwa, którą uznaje się za największe literackie osiągnięcie Ketchuma

Kasiek Linia koment
Na półkach:

Jack Ketchum nie funduje swoim czytelnikom opisów strasznych zjaw, nadprzyrodzonych mocy, pogranicza światów. Udowadnia, że aby napisać genialną, mrożącą krew w żyłach opowieść, nie trzeba wymyślać zjawisk nie z tej ziemi, bo największym potworem jest człowiek, a żadna inna istota nie dorównuje mu okrucieństwem. Wyposażony w genialny umysł, potrafi zmienić życie innego człowieka w piekło bez logicznego powodu. Dla zabawy, aby poczuć się bogiem, by wyrównać wyimaginowane rachunki…

David mieszka na przedmieściu - jednym z wielu, jakie znamy z amerykańskiego kina
MonikaP plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,x 52 książki 2015,x Wyzwanie - z historią w tle,
Straszna, przerażająca, oparta na faktach historia. Małe amerykańskie miasteczko, lata pięćdziesiąte - znakomicie opisane miejsce i czas akcji, początek wydaje się sielski, prawie czuć atmosferę tamtych lat, tamtego miejsca (wspomnienia o Presleyu czy ataku na Hiroszimę tylko to wzmagają). Styl pisania przypominał mi na początku Stephena Kinga - genialne opisy, czułam się, jakbym była tam wtedy tuż obok.
Później zaczyna się właściwa historia - historia okrutna i nieprawdopodobna, oparta na faktach, co czyni ją jeszcze straszniejszą. Szaleństwo, obłęd, okrucieństwo, granice człowieczeństwa - oto czego możemy się spodziewać.
Tylko dla czytelników o mocnych nerwach!
To, że Ketchum napisał tę książkę na faktach czyni ją jeszcze bardziej niewiarygodną i nieprawdopodobną. Nie mogę uwierzyć, że to mogło się wydarzyć, że zło w takiej postaci rzeczywiście istnieje, że nikt nie reagował.
OkiemMK plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-22, Na półkach: Przeczytałem,

O powieści, która złamała moje serce i sponiewierała duszę…[ Dziewczyna z sąsiedztwa – Jack Ketchum ]

Znacie uczucie niesprawiedliwości, bólu, nieopisanej złości i nienawiści, gdy stajecie się świadkiem zła? Odczuwacie niemoc, macie ochotę potrząsnąć światem? Nie? Czytając Dziewczynę z sąsiedztwa Jacka Ketchuma na pewno je poznacie. Autora, którego poleciła mi Ewa Książkówkamiałam wcześniej przyjemność poznać w o wiele lżejszych formach jak Rudy. Prawo do życia czy zbiorze opowiadań Czas Zamykania. Były to dobre książki, jednak nie wstrząsnęły moim światem, moim postrzeganiem życia tak jak Dziewczyna z sąsiedztwa, która o zgrozo – okazała się luźną adaptacją prawdziwych wydarzeń. Główna bohaterka – Meg Loughlin okazała się Sylvią Likers[1], a oprawca Ruth Chandler – Gertrude Baniszewski[2]. Książka czy film z 2007 roku [3], który powstał na jej podstawie różnią się od prawdziwych wcześniejszych i późniejszych wydarzeń z życia bohaterów- jednak jeśli jesteście ciekawi – najpierw przeczytajcie książkę, by nie popsuć sobie pierwszego wrażenia. Sam opis wydarzeń z domu Ruth-Gertrude jest wręcz przerażająco znajomy. Nie bez powodu prokuratura opisała zbrodnię jaka spotkała Sylvię jako „najbardziej straszliwą zbrodnie jaką kiedykolwiek popełniono w stanie Indiana”[4]

Można byłoby pomyśleć, iż Jack Katchum nie stworzy bardziej przerażającej historii niż prawdziwe wydarzenia – jednak pewne zabiegi i elementy związane z życiem przed i po tragedii w domu Chandlerów [m.in. wypadek rodziców dziewczynek, dalsze losy postaci czy osoba zagubionego Davida] spowodowały, iż ta historia stała się jeszcze bardziej emocjonalna. Sama nie wiem czy jej finał był lepszy czy gorszy. Oba były zdecydowanie niesprawiedliwe.  Bez wygranych i przegranych.

Fabuła. Dziewczynę z sąsiedztwa poznajemy poprzez flashbacki, których narratorem jest David – sąsiad Ruth i kolega jej synów. Ten 13-latek walcząc z młodzieńczą miłością, pożądaniem i ciekawością staje się świadkiem i oprawcą Meg i jej siostry Susan. Głównodowodzącą w tej „grze” jest Ruth – matka i opiekunka dziewczyn, które latem straciły rodziców. A pionkami są jej właśni synowie oraz kilka dzieciaków z najbliższej okolicy. To co miało stać się karą za nieposłuszeństwo zmieniło się w najczystszą formę zła i eskalację przemocy na siostrach Loughlin. Z całej tej grupy tylko David dostrzegał nieopisaną niegodziwość – jednak czy obierze właściwą drogę, czy oprze się złu?

Postacie. Ruth już od samego początku objawia się jako postać nie zrównoważona, bez zahamowań. Pozbawiona jakichkolwiek rodzicielskich instynktów. Z każdą kolejną stroną powieści zauważamy szaleństwo, które wyziera z jej działań i decyzji. Widać, iż znęcanie czy zachęcanie synów oraz innych dzieci z sąsiedztwa do rozmaitych tortur sprawia jej przyjemność. Toczy ją choroba. To najbardziej przerażająca postać kobieca o jakiej czytałam. Przy niej Annie Wilkes ma przyjemne i dobrotliwe oblicze.

Jednak najbardziej przerażającymi postaciami w tej opowieści są synowie pani Chandler oraz kilka dzieciaków z sąsiedztwa: Donny, Willie, Woofer, Eddie i Denise. Ich motywy działań, skwapliwość do zadawania cierpienia, wymierzania kar, tortur i wymyślania erotycznych zabaw – zatrważa. Powodując, iż to oni stają się głównym najbardziej nikczemnym, niegodziwym, niemoralnym i grzesznym elementem tej historii, który nie boi się konsekwencji, a obszar hańbiących zachowań rozciągają do granic niemożliwych – przynajmniej dla człowieka obdarzonego empatią i sumieniem.

David będący na początku zauroczony Ruth, która objawiała mu się jako „klawa” matka proponująca piwko – zauważa jej szaleństwo, jednocześnie widząc, iż wydarzenia, których stał się świadkiem przekroczyły wszelkie możliwe bariery. Tylko czy zdoła odwrócić ich bieg, czy będzie tego chciał? To także swego rodzaju sumienie tej opowieści, którego według mnie zabrakło w prawdziwej historii Sylvii-Meg.

Styl. Ketchum to według mnie mistrz prostoty, który poprzez opisy pozbawione: banału, czczych słów czy mądrości zapewnia nam ogrom emocji. Wstęp do tej powieści napisał King, którego osobiście uwielbiam, ale przy Dziewczynie z sąsiedztwa – jego Misery wypada wręcz blado. Kingniesamowicie operuje słowem, ale jednocześnie stosuje obszerne i szczegółowe opisy. Ketchum nam tego oszczędza przechodząc od razu do sedna sprawy i problemu. To nieokiełznany, przerażający i jednocześnie genialny autor. Tym razem darowałam sobie zamieszczanie cytatów, ale jeśli ktoś z Was jest zainteresowany fragmentem znajdzie go tutaj. Mocna rzecz. Polecam także przeczytać wstęp Mistrza Kinga już po lekturze książki. To świetna analiza i dygresja, ale także spoiler.

Wrażenia. Dziewczyna z sąsiedztwa to powieść, której się nie zapomina. Niesamowicie realna, bezkompromisowa i wywołująca ogromne pokłady złości, niemocy i nienawiści. Jest to także powieść opowiadająca o tym jak łatwo ulec grupie, jak łatwo być w niej biernym. Poddać się jej działaniu i iść w tym samym kierunku co inni. Czego dowodem jest postać Davida. Na wydarzenia i ogrom cierpienia w tej książce nikt nie może się przygotować. Drugą jej połowę czytałam w gorącej kąpieli, która w pewnym momencie wydała mi się przejmująco zimna. Większość momentów powodowało u mnie łzy i drżenie ciała. Dobrą godzinę opowiadałam o niej i o moich przeżyciach mężowi – szukając pocieszenia. Ketchum prostym językiem bez zbędnych frazesów stwierdził, iż to ludzie są największymi potworami na świecie. Może istnieć w nas szaleństwo i nieopisane zło. To powieść, której się nie poleca, ale Ci, którzy z Was postanowią ją przeczytać na pewno zapamiętają ją – zmieni Wasz światopogląd. Nawet największy przeciwnik kary śmierci zacznie się zastanawiać czy nie powinna obowiązywać na całym świecie.

karolina_c plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Historia ktora buduje napiecie i przeraza. Pokazuje ze najwiekszymi potworami jakie w zyciu spotykamy sa inni ludzie.
Rewolwerowiec plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-08-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Pamiętam jakim szokiem było dla mnie zakończenie 'Mrocznej Wieży' Stephena Kinga...Coś podobnego czułem czytając 'Dziewczynę z sąsiedztwa'.Czysta groza.I to bez fantastyki co potęguje miażdżące wrażenie.Są książki które czyta się raz i zostają z nami na zawsze,gdzieś bardzo blisko,bez problemu możemy przypomnieć sobie nie tylko imiona bohaterów ale ich wizerunki,gesty,słowa,po prostu wszystko.Książki które wyryły swoją treść w naszej wyobraźni,podświadomości...'Dziewczyna z sąsiedztwa' jest dla mnie taką właśnie książką.Nawet gdybym chciał,nigdy jej nie zapomnę.
jenny777 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,sensacja, kryminał, thriller,
Zaczyna się niczym zwyczajna opowieść obyczajowa. Młody chłopak poznaje młodą dziewczynę. Jest ona nowa w sąsiedztwie. Po ciężkich przeżyciach jakie ją spotkały, wraz z siostrą zamieszkuje u rodziny Chandlerów. Brzmi jak zwykły romans, prawda? A tymczasem książka Wami wstrząśnie. Podniesie, upuści, przeciągnie w jedną i drugą stronę, by na koniec zrzucić z przepaści. Przekonacie się, jakim podłym gatunkiem jest człowiek. Jak wiele zła potrafi wyrządzić. To co tutaj przeczytacie, bez wahania można nazwać... eksterminacją - totalną zagładą. Człowieka przez człowieka.

Ketchum wyśmienicie stopniuje napięcie. Zaczyna się zwykłą historią, która stopniowo przekształca się w koszmar. Przed oczami czytelnika obraz sielankowego dzieciństwa i - być może - początków młodzieńczego zafascynowania płcią przeciwną, zmienia się w koszmar. W coraz bardziej wymyślne tortury, które ciężko przechodzą nawet przez myśl. Wydaje się, że już okrutniej być nie może. Jednak autor w opisywaniu kolejnych scen nie zna umiaru. A najgorszy jest fakt, że całej historii nie wyssał z palca. Nie zrodziła się w jego umyśle, a w umyśle człowieka, który w tak bestialski sposób potrafi postępować. Dziewczyna z sąsiedztwa została spisana na podstawie faktów.

Dziewczyna z sąsiedztwa to historia dla ludzi o bardzo mocnych nerwach. Z okrutnymi opisami, którymi wspomniany wyżej King by się nie powstydził. Samo jej czytanie może wciągnąć. Ale w pewnym momencie można stwierdzić, że dalszej części nie chce się znać. Lecz jeżeli wytrwa się do końca, powieść pozostawi w człowieku głębokie piętno. Prawdopodobnie poczujecie się winnymi. Winnymi, że jesteście ludźmi i stąpacie po tym świecie. Winnymi tego, że każdy z Was pewnie - choć się do tego nie przyzna - mógłby postąpić jak bohater powieści i zostać po prostu niemym obserwatorem.
secretelle plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
Shi4 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-31, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 (190) książek w 2013,E-booki,Mam,Sensacja,
Autor umiejscowił akcję w końcu lat 50 - tych, czasie, kiedy sam miał tyle lat, co główny bohater. Był to okres paru lat po wojnie, gdy jeszcze nie mówiło się tyle o przemocy domowej.

Wydarzenia z powieści przedstawione są z punktu widzenia 12 - letniego chłopca, kiedy to do domu jego sąsiadów wprowadzają się dwie siostry, których rodzice zginęli w wypadku.
Starsza z nich, 14 - letnia Meg od samego początku jest surowo karana przez swoją nową opiekunkę Ruth. Powoli kary kobiety przybierają coraz mocniejszą formę, by w końcu przemienić się w istne tortury, w których uczestniczą jej synowie oraz dzieci sąsiadów. W tym nasz narrator.

Nie do pojęcia jest jakie rzeczy mogą się dziać za zamkniętymi drzwiami w miasteczku, które słynie z bezpieczeństwa, gdzie nie ma przestępczości, nie zamyka się tu nawet drzwi od domu nawet na klucz. Czysty paradoks.

Książka wstrząsająca. Nie raz miałam ochotę potrząsnąć głównym bohaterem, który zamiast pomóc siostrom, tylko biernie się przyglądał. Przeraża go to, ale jest też po części zafascynowany przemocą. Drugi raz jednak nie sięgnę po "Dziewczynę z sąsiedztwa". ponieważ powieść jest dla mnie zbyt brutalna.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: 52 książki 2013,
Brutalna i niewiarygodnie smutna historia, pełna bezsensownego i niezrozumiałego okrucieństwa, które wylewa się z każdej strony. Narratorem powieści jest chłopiec biorący udział w tej całej makabrze. Jest on chyba jedyną pozytywną postacią w książce, jednak brak działania z jego strony nie pozwala na obdarzenie go sympatią.
Czytając, ciężko było mi uwierzyć, że coś takiego mogłoby kiedykolwiek się wydarzyć. Sądziłem, że autor ma chorą wyobraźnię i mocno przesadził z ilością tortur.
Byłem ogromnie zszokowany, kiedy dowiedziałem się, że to historia oparta na faktach.
Książka wstrząsa i naprawdę porusza do głębi.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: 52 książki 2013,
Przerażająca, obrzydliwa, a niekiedy nawet sadystyczna powieść dla ludzi o prawdziwie mocnych nerwach. Historia opierając się o prawdziwą historię z lat 60 ubiegłego wieku, ukazuje ból w taki sposób, że niejednokrotnie przejdą was ciarki - tylko tutaj dowiecie się jak silne zwierzęce instynkty mogą siedzieć w człowieku.

Sama książka nie straszy jak większość horrorów - wilkołakami czy innymi demonami. Tutaj przerażające jest to, że wszystko zostało spisane przez życie i spotkać może właściwie każdego z nas.

Pozycja obowiązkowa, ale jak wspominałem:
TYLKO DLA LUDZI O MOCNYCH NERWACH
truskaweczka8989 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - Papierowy Księżyc,
Muszę przyznać, że lektura budziła we mnie różne emocje: złość, współczucie, niedowierzanie czy nawet nadzieje.
Książka zaskakuje przede wszystkim swoją prawdziwością i tym że takie historie mogą mieć miejsce każdego dnia, w każdym miejscu i o każdej porze. Jak dla mnie pozycja jest przerażająca, ale zarazem cudowna.

Do końca powieści nie mamy świadomości kto kim jest, jak wygląda ich, ile ma lat itp. Osobowości nie mają znaczenia, liczą się jedynie czyny jakich się dopuszczają i chore fantazje które targają ich umysłami. Styl autora rzeczywiście przyciąga uwagę i pociąga czytelnika swoją prostotą.

Świadomość, że człowiek potrafi drugiemu człowiekowi, i co najgorsze - całkowicie bezbronnemu, wyrządzić tak wiele zła, jest najgorszym,i najsmutniejszym obrazem, jaki może tylko być.

Jeśli bowiem cenisz sobie dobre, klasyczne horrory, gdzie potwory to jednak nie ludzie, ale wilkołaki, zombie i inne stwory, i tkwisz w bezpiecznym przeświadczeniu, że ,,takie rzeczy" zdarzają się tylko w książkach i filmach, to ta powieść na pewno ci się nie spodoba. Polecam osobą, które mają wiarę w ludzi i , które lubią czytać PRAWDZIWE książki.
slpablos plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Wyzwanie - Papierowy Księżyc,
Dotychczas znałem Ketchuma z... opinii polecającej Edwarda Lee na okładce "Sukkuba". Przedmowa Stephena Kinga ("tylu tuzów, to musi być dobre" pomyślałem) zainteresowała, ale też ostrzegła. Słusznie. U Eda Lee horror jest ekstremalny i może wywoływać mdłości, ale mamy ten pierwiastek nieprawdopodobieństwa, fantazji, który daje bezpieczny, nawet jeśli minimalny dystans do opisanych sytuacji. Ketchum wściekle uderza pięścią realności. Najstraszniejszy horror to ten w naszych głowach. Początkowa senna sielanka zmienia się w makabrę, szczerze mówiąc wielokrotnie chciałem tą książkę przerwać (co u Lee mimo obrzydzenia mi się nie zdarzało), ale zgodnie z zapowiedzią Kinga, wciągała mnie głębiej, w podróży przez bagno ludzkiego okrucieństwa, dobra, zła, miłości, pożądania, władzy, szaleństwa. Sięgnę z pewnością po inne książki autora, ale musi minąć chwila.
Geronimo26 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - Papierowy Księżyc",
"Dziewczyna z sąsiedztwa" to doskonały przykład dobrze napisanego, intelignetnego horroru, co wcale nie jest normą w przypadku książek tego gatunku. Powieść Jacka Ketchuma broni się sama, zarówno swoją treścią jak i ogromną popularnością na całym świecie.

"Dziewczyna z sąsiedztwa" przedstawia losy 14-letniej Meg i jej niepełnosprawnej siostry, które po śmierci rodziców zamieszkały u zdziwaczałej ciotki Ruth. Z czasem ich pobyt pod dachem ciotki, staje się prawdziwym koszmarem. Przemoc psychiczna i fizyczna, jakiej poddawane są dziewczynki przez coraz bardziej szalone i przerażające poczynania ciotki, jej synów, a po pewnym czasie i sąsiadów, przekracza ostateczne granice. Tym strasznym wydarzeniom przygląda się pewien kilkunastoletni letni chłopiec - David, który początkowo jedynie biernie się przygląda, a dopiero po pewnym czasie stara się zareagować..

Książka ta z pewnością jest pozycją wielce kontrowersyjną, niemniej spełnia swoje zadanie w stu procentach, czyli przeraża i szokuje czytelnika. Wydaje się, że spełnia jeszcze jedno ważne zadanie, jakim jest analiza ludzkiego zachowania w obliczu wszechogarniającego szaleństwa i podporządkowywaniu się większości wpływom jednostki. Do czego zdolny jest człowiek? Jak daleko może się posunąć w zaspokajaniu swych chorych żądz? Czy tak trudno jest powiedzieć nie, gdy wszyscy wokół mówią tak..?
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Wyzwanie - Papierowy Księżyc,
Po śmierci rodziców czternastoletnia Meg Loughlin wraz z niepełnosprawną, dziewięcioletnią siostrą Susan przeprowadzają się do swojej ciotki Ruth Chandler. W domu tym mieszkają też synowie Ruth: Willie, Donny i Woofer.

Pewnego dnia dwunastoletni David poznaje Meg i jak się później okazuje jest ona jego sąsiadką.

Meg nie trafiła do przyjaznego domu tylko do piekła. Zaczynało się niewinnie, bo od złośliwości. Później jednak nad dziewczyną zaczęto się znęcać zarówno psychicznie jak i fizycznie. Meg próbowała się bronić, ale to tylko pogarszało cały ten koszmar. Ciotka wpadała w szał i robiła naprawdę straszne rzeczy. Zamknęła dziewczynę w piwnicy, w schronie, związała i razem ze swoimi synami i chłopakami z sąsiedztwa znęcała się nad niewinną nastolatką.

David również w tym wszystkim uczestniczył. Targało nim poczucie winy, ale również fascynacja, która niestety zwyciężyła.

Jestem wstrząśnięta. Ta książka jest straszna ( w pozytywnym znaczeniu) i zdeptała moją psychikę. W trakcie czytania najchętniej krzyczałabym o pomoc dla Meg.

Nie potrafiłam zrozumieć Davida, który widział to wszystko, był biernym obserwatorem i nic nie zrobił. Fascynacja zwyciężyła. Myślał, że skoro tylko patrzy to jest niewinny, ale nic bardziej mylnego. Milczenie oznacza przyzwolenie.

Książka pokazuje ile zła może być w człowieku. Nie potrafię zrozumieć jak można znęcać się nad drugą osobą, torturować ją, poniżać. Tacy ludzie nie powinni w ogóle chodzić po świecie, ale niestety chodzą.

Takie sytuacje zdarzają się. To historia, która wydarzyła się na prawdę. Jack Ketchum zainspirował się prawdziwymi wydarzeniami , które miały miejsce w 1965 roku. W domu 37-letniej Gertrude Baniszewski odkryto zmasakrowane zwłoki 16-letniej Sylvii Likens.

Powieść jest brutalna, pełna przemocy, bólu i cierpienia. Autor nie szczędzi nam opisu brutalnych scen, właściwie cała książka się z nich składa. Były momenty gdzie odkładałam książkę, dochodziłam do siebie i czytałam dalej. Powiedziałabym, że aż się we mnie gotowało.

Książka trzyma w napięciu, czyta się ją bardzo szybko.Jest to powieść dołująca. Z pewnością nie jest to książka dla ludzi ze słabą psychiką, więc radzę uważać. Chciałam horror, miałam horror. Nie ma tu co prawda duchów, wampirów i innych potworów. Tutaj potworem jest człowiek.

Jestem bardzo ciekawa innych książek autora i z chęcią po nie sięgnę.

slk plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
szokująca, porażająca, miejscami nawet - odrażająca książka, odsłaniająca mroczne zakątki ludzkiej duszy. dobra, ale zdecydowanie nieodpowiednia dla bardziej wrażliwych czytelników
Gyero-Saski plusminus Linia koment
blackolszi Linia koment
Przeczytane:2012-06-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2012,
babet Linia koment
Przeczytane:2015-03-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: Moja domowa biblioteczka,Thriller / Sensacja / Kryminał,
andr Linia koment
Muminka789 Linia koment