Opis ksiązki

Kup Teraz

Dziewczyna z zapałkami

Ocena ( 7 osób )
4.6
Wydawnictwo: Nowy Świat
Data wydania: 2007
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7386-237-1
Liczba stron: 264
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Anna Janko
Recenzja - Dziewczyna z zapałkami
"Dziewczyna z zapałkami" to olśniewający debiut prozatorski Anny Janko, znanej poetki (nominowanej do Nagrody NIKE w 2001 r.). Jesteśmy przekonani, że "Dziewczyna..." będzie wydarzeniem literackim roku. Książkę rekomendują Krystyna Kofta i Paweł Huelle. KRYSTYNA KOFTA: "W swojej powieści, znakomita poetka Anna Janko udowodniła, że poezja może być świetną szkołą prozy. Autorka ma niezwykłą zdolność do zaklinania rzeczywistości w słowo, i przekładania jej na myśl. Czuje się pokrewieństwo z Sylwią Plath, w podobny sposób język Janko działa na nasze zmysły. Główna bohaterka, postać z krwi, kości i ciała, przeżywa kryzys małżeński. To piękna opowieść o tym jak poprzez twórcze życie można podnieść się z upadku i zyskać prawdziwą wolność." PAWEŁ HUELLE: "Anna Janko napisała książkę bardzo przewrotną, bardzo inteligentną, bardzo kobiecą. Jej kobiecość jest subtelna, jej przewrotność zaskakująca, inteligencja - po prostu błyskotliwa. Czy można oczekiwać więcej? Zwłaszcza jeśli treść jest przykuwająca, a język tej prozy - pisanej przez poetkę - precyzyjny, współczesny, a równocześnie pełen głębokich, niemal archetypicznych znaków i symboli."
Recenzja
mrowka Linia koment
Na półkach:

„Dziewczyna z zapałkami” to debiutancka powieść poetki – Anny Janko, książka, w której fabuła podporządkowuje się językowi poetyckiemu, a bieg wydarzeń nie jest tak ważny jak autotematyczne refleksje. Autorka, świadoma siły słowa, kreuje swój powieściowy świat tak, by najgłębszego znaczenia nabierał dopiero w zestawieniu z warsztatowymi wynurzeniami. I trudno, doprawdy, przypuszczać, by w „Dziewczynie z zapałkami” jakaś namiastka akcji wybiła się na pierwszy plan.

 

Dwudziestojednoletnia Ha

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
izabela81 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Moje audiobooki,
Autorka używa bardzo bogatego języka, charakterystycznego dla poetycko twórczego umysłu. Język wręcz momentami powala. Jest soczysty, bardzo twórczy, pobudza wyobraźnię. Autorka stosuje wiele eksperymentów lingwistycznych, wstawia błyskotliwe spostrzeżenia, autoironię. Posługuje się barwnymi, niesloganowymi porównaniami. Z książki aż bije samotność, przygnębienie i nostalgia, która muszę przyznać bardzo udzielała mi się. Jednak warto było zapoznać się z książką dla samego niezwykle barwnego i bogatego języka oraz dla zadumy, która towarzyszyła mi prawie na każdej stronie książki. Myślę że dużym atutem książki jest szata graficzna wykonana przez Wydawnictwo Literackie. Zdjęcie cierpiącej, osamotnionej kobiety idealnie oddaje treść książki. Książka niesie przesłanie, że czasem warto iść za głosem serca a nie rozsądku, czasem warto pomyśleć o sobie a nie tylko o innych, czasem i siebie trzeba uczynić szczęśliwą. Wystarczy trochę odwagi i wiary w siebie.

To mądra powieść, powieść rozrachunkowa, smutna ale z ogólnym wydźwiękiem bardzo pozytywnym. Może trochę powieść - podręcznik, powieść - ku przestrodze. Polecam!

takahe plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-08, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,pożyczone ;),
Książka szczerze powiedziawszy nie podobała mi się. Jest nieco mdła co powodowało że niestety czytając ją w listopadowe popołudnie nieco przysypiałam.
Książka opowiada o losach Hanny (Ha), młodej kobiety (nieco po 30-stce) która jest matką, żoną i poetką. Jest ona rozczarowana swoim życiem. Gdy wychodziła za mąż za Pawła (Pawia) miała wiele planów na życie, Wstąpienie w związek małżeński miało być ucieczką od toksycznej rodzicielki. Paw miał dać jej to, czego nie otrzymała w domu (miłość, bezpieczeństwo i spełnienie) stało się jednak zupełnie inaczej. Dla Pawła posiadanie rodziny zdaję się być ciążącą koniecznością. Również teściowie Ha zdają się uprzykrzyć jej życie. Na każdym kroku uświadamiają kobiecie jak mało wartościowa jest jej osoba w komórce zwanej Rodzina.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: Mam,
Smutna, czasami wręcz przygnębiająca czytelnika, ale jak wspaniale opisane jest tu nasze szare życie kobiet w czasach pustych półek, kartek, kolejek... Życie kobiety niepracującej, tylko tzw. gospodyni domowej. Polecam wszystkim kobietom i młodym, i tym, trochę już z bagażem życia. Książka do powolnego czytania, z częstymi przerwami, ale warto!
Madaleno plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-06-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Dla mnie ta książka to ostrzeżenie, jak łatwo czasem można przegapić swoje życie.. Dobra powieść, prawdziwa, nie lekkie "kobiece" opowiastki.
maddziaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-04-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Idealna książka dla kobiet... Można utożsamiać się z bohaterką...
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Barbarka Linia koment
Przeczytane:2015-12-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015 ,
annakp Linia koment
Przeczytane:2015-02-23, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2008-03-27, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
madrill Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Dziewczyna z zapałkami Każdy by się chciał powiesić!
Anna Staszewska
Okładka - Dziewczyna z zapałkami Obnażone
Janusz Garbaliński
Okładka - Dziewczyna z zapałkami Fantasmagorie
Julia Miłosz
Okładka - Dziewczyna z zapałkami Paranoia
Piotr Adach
Okładka - Dziewczyna z zapałkami Źródło Mamerkusa
Leszek Biały
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów