Ella zaklęta

„Ella zaklęta” jest to powieść typowo dla dzieci tak do dwunastego roku, ale mimo, że mam prawie siedemnaście  lat książka mnie zachwyciła. Opowiada historię dziewczyny żyjącej w innym świecie. W świecie magii, wróżek, elfów i ogrów.  Niestety Ella zaraz po narodzeniu zostaje ‘obdarowana’ przez wróżkę Lucinde dość specyficznym darem, mianowicie jest to dar posłuszeństwa. Musi wykonać każdy rozkaz, nieważne jak bardzo byłby głupi. W wieku piętnastu lat główna bohaterka zostaje bardzo dotkliwie dotknięta przez los – umiera jej mama. Była to jedna z dwóch osób które wiedziały o jej przekleństwie. Ostatnim rozkazem matki przed jej śmiercią jest to aby Ella nigdy nie wyjawiła nikomu swego sekretu, aby ten nie został wykorzystany przeciwko niej.

Książkę bardzo szybko się czyta i na długo zostaje ona w pamięci, nie da się jej tak łatwo z niej wymazać. Historia dziewczyny jest bardzo ciekawie opisana. Ciekawym zabiegiem jest podobieństwo do niektórych tradycyjnych bajek, takich jak „Kopciuszek”. W końcu szklany pantofelek, znaleziony wcześniej przez Ellę i Charla w starym zamku pasuję tylko na główną bohaterkę, Ella musi użerać się z dwiema wrednymi przyrodnimi siostrami i złośliwą macochą spragnioną bogactwa. Moją ulubioną postacią jest  książę Charl, mimo, że na pogrzebie matki Elli widzi ją po raz pierwszy, zakochuję się w niej od pierwszego wejrzenia. Jest nią zafascynowany i gdy nadchodzi właściwy moment prosi Ellę o rękę. Jednak główna bohaterka ma bardzo ważny powód aby nie tak łatwo przystać na tę propozycję.

Na podstawie książki Gaila Carsona Levine powstał film o takim samym tytule. Mimo, że film jest adaptacją powieści jest zupełnie różny od pierwowzoru. Jest bardziej unowocześniony, z akcentami XXI wieku (fanki księcia, ruchome schody). Film jest na pewno interesującą pozycją dla tych którzy czytali książkę, ale nie ma szans dorównać słowu czytanemu.

Interesują bohaterką jest też wróżka Lucinda, która jest całkowicie przekonana o dobrodziejstwu swoich darów, uważa, że wszyscy obdarowani bardzo się z nich cieszą. Ale pomyślcie, czy młode małżeństwo obdarowane tym, że na zawsze będzie już razem jest szczęśliwe? Gdy się pokłócą nie będą mogli w spokoju przemyśleć swojego zachowania a to będzie prowadziło tylko do nieszczęścia w związku.

„Ella zaklęta” to bardzo interesująca pozycja dla wszystkich, niezależnie od wieku.

Informacje dodatkowe o Ella zaklęta:

Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: b.d
ISBN: 83-7278-103-6
Dodał/a opinię: agusia97

Zobacz opinie o książce Ella zaklęta

Kup książkę Ella zaklęta

Przystań elfów i wyprawa po różdżkę
Gail Carson Levine0
Okładka ksiązki - Przystań elfów i wyprawa po różdżkę

Przystani elfów grozi niebezpieczeństwo. Rozżalona syrena Ona, która nie doczekała się magicznej różdżki, obiecanej jej przez Rani, sprowadza na przystań elfów powódź.......

Elfi pyłek i wyprawa po jajko
Gail Carson Levine0
Okładka ksiązki - Elfi pyłek i wyprawa po jajko

Bryłka, nowy elf, który przybył do Nibylandii, jest tak dziwna, że sama Nibylandia ma wątpliwości, czy wpuścić ją do Przystani Elfów. Bryłka zachowuje...