Epoka hipokryzji. Seks i erotyka w przedwojennej Polsce

W dzisiejszych czasach seks nie jest już tematem tabu, opuścił zacisze alkowy, wspiął się na  billboardy, zagościł na stronach czasopism i książek oraz na ekranach kin... Aż trudno uwierzyć, że wystarczyło zaledwie sto lat, by odejść od sztywnych wiktoriańskich konwenansów oraz spotkań pod czujnym okiem przyzwoitki i przenieść do epoki gender, sex-shopów i „Pięćdziesięciu twarzy Greya” na liście bestsellerów. Ewoluujemy, a przyczyn tego procesu można doszukiwać się na wielu płaszczyznach. I choć trudno nam wyobrazić sobie, że nasze babki i prababki „to” robiły, choć sami jesteśmy żywym dowodem, że nasi przodkowie poznali smak seksu, dopuszczamy jedynie myśl, że akt ten odbywał się po ślubie, po ciemku, po bożemu” i tylko w celach prokreacyjnych. Ale czy będąc zbudowanym z tej samej gliny, co poprzednie pokolenia nie jesteśmy obłudni w naszych osądach?

„Epoka hipokryzji” to podróż do roku 1930, gdzie nieskazitelni dżentelmeni, niewinne damy i patrioci stali się prekursorami pierwszej rewolucji seksualnej. Ukazująca odważne, czasem bezwstydne oblicze II Rzeczypospolitej, a w szczególności obyczaje seksualne i podejście do erotyzmu przeciętnego Polaka. Prawda o seksie w okresie przedwojennym jest szokująca, ale czy rzeczywiście społeczeństwo znalazło się na krawędzi moralnej zagłady? Czy też zachodzące zmiany były nieuniknioną konsekwencją przemian społecznych, politycznych i kulturowych?
Autorem książki jest Kamil Janicki - historyk, publicysta, redaktor i pisarz. Autor książek „Pijana wojna”, „Pierwsze damy II Rzeczpospolitej” i „Upadłe damy II Rzeczpospolitej” oraz współautor „Elit w II Rzeczpospolitej” i „Źródeł nienawiści”. W 2010 roku założył serwis popularnonaukowy "Ciekawostki Historyczne" poświęcony historii. Jego ulubione epoki to dwudziestolecie międzywojenne i średniowiecze. Ulubiony temat: życie codzienne, a ulubiona postać historyczna: Bona Sforza.
Kamil Janicki w swojej publikacji wnikliwie analizuje temat: posługuje się tekstami źródłowymi, statystykami, autentycznymi wydarzeniami oraz cytuje wypowiedzi ówczesnych obywateli. Na kartach książki pojawiają się m.in. takie nazwiska jak: Irena Krzywicka - feministka, pisarka, publicystka propagatorka świadomego macierzyństwa, antykoncepcji i edukacji seksualnej, Iza Moszczeńska - publicystka, feministka i działaczka społeczna, Stanisław Kurkiewicz – seksuolog, który zasłynął z ekscentrycznego słownictwa, jakie stosował w swoich publikacjach oraz Tadeusz Boy-Żeleński, którego chyba nikomu przedstawiać nie trzeba.
Opracowanie nie jest tylko interesującym studium zmian zachodzących w moralności, mentalności i intymnych relacjach międzyludzkich w czasach II Rzeczypospolitej, ale też źródłem ciekawostek pozwalających czytelnikowi m.in. zgłębić metody międzywojennej antykoncepcji. Odróżnić dziewicę od mężatki. Poznać definicję półdziewicy, odkryć nowe oblicze narzeczeństwa, zdrady małżeńskiej oraz kobiecego orgazmu. A także dowiedzieć się, co jest doskonałą sposobnością do „samieństwa” gromadnego.
Autor posługuje się przyjemnym w odbiorze stylem, a podejście do tematu i sama konstrukcja utworu sprawiają, że książka przykuwa uwagę czytelnika. Fakty wzbogacone o wspomnienia, anegdoty, refleksje oraz ilustracje i zdjęcia tworzą spójną całość. A sama lektura prócz niedowierzania, a nawet szoku wywołuje również uśmiech.
„Epoka hipokryzji” to godna uwagi lekcja historii, która nie tylko pozwala przyswoić wiedzę, ale jest również rozprawą na temat natury ludzkiej i przemian zachodzących w dziedzinie seksuologii w okresie międzywojennym. Zdzierająca maskę hipokryzji, a jednocześnie odsłaniająca jej przyczyny. Myślę, że książka nie tylko miłośnikom historii przypadnie do gustu. Polecam.

Informacje dodatkowe o Epoka hipokryzji. Seks i erotyka w przedwojennej Polsce:

Kup książkę Epoka hipokryzji. Seks i erotyka w przedwojennej Polsce

Żelazne damy
Kamil Janicki0
Okładka ksiązki - Żelazne damy

Musiały być silne, by przeżyć w bezwzględnym świecie polskiej polityki. Dobrawa wie, że jej przyszły mąż Mieszko to zatwardziały poganin i morderca. Mimo...

Damy Złotego Wieku
Kamil Janicki0
Okładka ksiązki - Damy Złotego Wieku

Żyły w epoce największej potęgi Rzeczpospolitej. Opływały w niewyobrażalne luksusy, na swoje zawołanie miały setki dworzan i służących. „Złoty wiek”...