Farbowana blondynka

Data wydania: 2015-10-08
Dodał/a książkę:elibri
Dodał/a opinię:Magdalena Marchewka
Recenzja - Farbowana blondynka
wow jakie to prawdziwe w dzisiejszym zabieganiu :) wszysko chcemy miec idealnie poukladane a potem wkrada sie rutyna i zaczyna nam brakowac normalnosci
Recenzja
madak Linia koment
Przeczytane:2015-10-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015 roku,Mam,Obyczajowe,

Sięgając po którąś z powieści Danuty Noszczyńskiej – czy to po jedną z pierwszych książek, takich jak Blondynka moralnego niepokoju czy Hormon nieszczęścia, czy po pozycje o zdecydowanie bardziej „poważnej” tematyce – Pod dwiema kosami, czyli przedśmiertne zapiski Żywotnego Mariana i

kingaz86 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 w 2016,
Szczęście? Jest na nie jakaś recepta?

Tamara przyjeżdża z prowincji z gotowym planem na szczęście: najpierw kariera i odpowiedni status materialny, później mąż, może nawet dzieci... Nie. Jedno dziecko. W dalekiej przyszłości - i tylko wówczas, jeśli on się będzie upierał. Ma jasno wytyczoną ścieżkę. Konsekwentnie realizuje kolejne cele i krok po kroku osiąga to, co sobie założyła. Jej pierwsze sukcesy zawodowe zbiegają się w czasie ze świadomą i dość znaczącą zmianą wizerunku. Rodzi się w niej przekonanie, że odpowiedni wygląd jest furtką do osiągniecia wszelkich zamierzeń.
W pracy bezwzględna, chłodna i dumna, prywatnie poszukująca silnego męskiego ramienia. Wspierają ją cztery dzielne przyjaciółki.
W ich idealnie poukładanym świecie zaczyna jednak czegoś brakować. A może to najwyższa pora, żeby przestać planować?
CicheBaBum plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-18, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Farbowana blondynka- Tamara ma 30 lat, piękny apartament w najnowszej dzielnicy wielkiego miasta, kierownicze stanowisko w firmie produkującej wyroby czekoladowe. Uważa, że wszystko co zdobyła może zawdzięczać tylko sobie, a właściwie własnej aparycji.
Kobieta jest typową, współczesną singielką. Robi karierę i nie ogląda się za siebie, brnąc uparcie w stronę kolejnego awansu.
Rzadko odwiedza najbliższą rodzinę i robi to tylko z poczucia obowiązku. Ma nadzieję, że nigdy nie będzie musiała zająć się w razie czego schorowaną mamą i jakoś wyręczy ją w tym starsza siostra Gośka z mężem i dorosłymi już siostrzeńcami.
Miewa "chłopaków", którzy od niej odchodzą cyklicznie po półtora roku znajomości. Ostatni zarzuca jej, że ich relacje nie były związkiem, a jedynie "konfiguracją". Tamara nie widzi w tym nic złego- do czasu.
Po zjeździe klasowym jej rocznika wszystko zacznie się zmieniać, a to za sprawą Maćka- jej byłej miłości.
Maciek zdaje się nie zauważać zainteresowania nim. Tamara zaczyna czuć się samotna i od tego momentu ulegnie przemianie już nie tylko jaj kolor włosów.
Styl Autorki jest dopracowany i pasuje do opisów perypetii "korpo- kobiety". Świetnie łączy się ta trzecioosobowa narracja z duszą Tamary. Ale cóż... Tamara nie potrafi być blisko nawet z przyjaciółkami, które znają niewypowiedziane prawo tego, że nie mogą liczyć na siebie w sprawach ważnych jak choroba, śmierć członka rodziny. Dosyć powierzchowne relacje.
Szukałam poczucia humoru jak u Michalak czy Pietrzyk, ale Autorka skupia się za bardzo na faktach. Fajnie nawet pisze, tak dla kobiet, lekko, ale za mało w tym śmiechu. Myślę, że to przez przewidywalność fabuły, schematyczność, szablonowość- PRZEZ TO, ŻE JUŻ naczytałam się podobnych powieści o singielkach butnych, wyniosłych a życiowo- uczuciowo bezradnych- głupich niczym przysłowiowa blondynka. A tu mamy farbowaną, czyli nie wszystko stracona, życie można naprawić, bo jak twierdzi sama bohaterka: "Nie ma spraw beznadziejnych, są tylko beznadziejni ludzie".
Polecam Paniom lubującym się w polskiej literaturze lekko obyczajowej z nutą romansu. Zakończenie- wzruszające...
magda690 plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
biedro_nka plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-03, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,

Czytałam wcześniej o lekkim i przyjemnym stylu pisania Danuty Noszczyńskiej, o tym jak ciężko oderwać się od lektury i jak łatwo zapomnieć o otaczającej nas rzeczywistości. Dlatego też z ogromnym entuziazmem sięgnęłam po "Farbowaną blondynkę". I cóż... prawdę mówiąc odrobinę się zawiodłam, ale o tym na koniec.

Główną bohaterką powieści jest pochodząca z małego miasteczka Tamara - mądra, ambitna, zaradna trzydziestolatka. Pomimo młodego wieku osiąga sukcesy w pracy, w życiu osobistym również nie dzieje się źle. Jednak w tym pędzie za karierą, drogimi ciuchami, w przesadnym dbaniu o własną powierzchowność gubi prawdziwą siebie, staje się 'plastikową lalą', farbowaną blondynką.

Co powinno się wydarzyć, by Tamara zmieniła swoje priorytety? Czy to w ogóle jeszcze możliwe? Niestety we współczesnym świecie coraz więcej jest takich osób jak ona, coraz więcej kobiet myśli podobnymi kategoriami i dlatego ogromny plus dla autorki za właśnie takie jej przedstawienie. Może ktoś pochłonięty karierą zastanowi się nad własnym życiem i spróbuje je przewartościować. Autorka porusza w swojej powieści także inne istotne tematy, takie jak: opieka dzieci nad rodzicami czy nieporozumienia ze spadkiem.

Czytając powieść zawsze wnikliwie zagłębiam się w treść, od samego początku tworzę sobie w głowie pewien schemat dotyczący bohaterów, staram się zapamiętać kto jest kim, z kim i dlaczego. Kiedy więc zaczęłam zagłębiać się w akcję powieści poczułam rozczarowanie pewnymi nieścisłościami – może to zwykłe niedopatrzenie bądź niewinna pomyłka. Niestety to bardzo irytujące uczucie czytać i gubić się w tekście, wracać z powrotem, by sprawdzić i dalej nic nie rozumieć!

O czym piszę? Otóż Tamara – nasza farbowana blondynka, tytułowa i główna bohaterka powieści, ma dwóch siostrzeńców: Tomka i Krzysia. Kiedy odwiedza dom rodzinny pyta siostrę co u nich słychać. I zaczyna się! Siostra i jej mąż na początek mówią co się dzieje u starszego – Krzysztofa, potem pada zdanie: "zaczekam jeszcze, aż się Tamara zapyta o Krzyśka", na co ta odpowiada: "chyba wiem co u Tomasza" i wtedy siostra opowiada co u młodszego syna – oczywiście Tomasza, nazywając go... Krzysiem!

Ostatecznie, nawet czytając kilkakrotnie, trudno zrozumieć, który chłopak jest którym.

Po takim wstępie obawiałam się, że takie sytuacje będą powtarzać się częściej. Na szczęście przypuszczenia okazały sie błędne i już do końca powieści nic podobnego się nie zdarzyło. Szczerze przyznam, że ten, może niezbyt istotny dla treści opowieści błąd, zraził mnie do całej lektury. Zamiast skupić się na tekście i dobrze się bawić, próbowałam odszukać kolejnych wad.

Książkę czyta się szybko i niestety, dość szybko się o niej zapomina. Fabuła nie jest zbyt wciągająca, przez większość powieści nie dzieje się nic ciekawego, pozostała część jest dość schematyczna i przewidywalna. Oczekiwałam czegoś więcej.

Eli1605 Linia koment
Elia Linia koment