Opis ksiązki

Kup Teraz

Filary ziemi

Ocena ( 19 osób )
5.5
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2007-01-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788378855255
Liczba stron: 832
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Dodał/a opinię:Monte Christo
Recenzja - Filary ziemi
Pierwsze strony strasznie mnie nudziły, ale wraz z rozwojem fabuły ta książka powoli stawała się moim numerem 1. Ciekawa fabuła, intrygująca tematyka i wszechobecne przeświadczenia, że to się wcale nie musiało dziać dawno temu. Gorąco polecam.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Dominika_21 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
Fantastyczna!Wciągająca!Nie można się od niej oderwać!!!Polecam!
Po przeczytaniu pozostaje niedosyt i przez pewien czas trudno się odnaleźć w rzeczywistości.
helena610 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2016),
Świetna!
Wielowątkowa, ale nie przytłaczająca nadmiarem bohaterów i przeskokami akcji. Postacie poznajemy stopniowo i zaglebiamy się w ich historię na przestrzeni czasu, a jednocześnie zwrotów akcji nie brakuje i wielokrotnie możemy pewnych bohaterów żałować a innych delikatnie mówiąc niezbyt polubić.
Realia epoki pozwalają na przeniesienie się w tamte czasy i dokładne wyobrażenie tamtych czasów. Polecam nie tylko fanom powieści historycznych!
MonikaP plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Świetna powieść, której akcja dzieje się w średniowieczu. Obszerna, wielowątkowa, z wieloma głównymi bohaterami, z akcją trwającą wiele lat. To opowieść o miłości, wierze, zdradzie, o wojnie. Dzięki niej możemy tę odległą epokę zobaczyć z bliska, poznać z perspektywy zwykłego człowieka. Możemy też cieszyć się, że nie przyszło nam żyć w tamtych czasach. Czasach pełnych okrucieństwa, ciągłych walk o władzę i pozycję.
Znakomita saga, która spodoba się nie tylko fanom powieści historycznej. Znaleźć tu można elementy powieści przygodowej i romansu, a także powieści obyczajowej. Polecam!
losar plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Swietna i interezujaca ksiazka. Godna pecenia.
agusia97 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Akcja "Filarów ziemi" toczy się w średniowieczu. Jest to powieść wielowątkowa, w związku z tym na początku czytamy o Tomie Budowniczym, a już za chwilę na pierwszy plan wysuwa się mnich Philip. Bardzo mi się podobało to 'zaplatanie' się ze sobą wątków. W jednym rozdziale dana osoba jest głównym bohaterem, a w następnym jest już tylko przypadkowo spotkaną postacią. Wszyscy bohaterowie powieści Kena Folletta mają różnorodne charaktery, często skrywane przez prawie całą książkę. Postacią, która wzbudziła we mnie najwięcej emocji był William. Na początku był bohaterem, który okropnie działał mi na nerwy i strasznie mnie denerwował, a raczej jego zachowanie, lecz później zaczęłam mu trochę współczuć. Zastanawiałam się czy gdyby Aliena nie odrzuciła go w pierwszej księdze, byłby inną osobą. Chodź swoją drogą już wtedy przejawiał pewne objawy samouwielbienia. Tak samo jego strach przed piekłem, świadczy o tym, że jest bohaterem przede wszystkim zagubionym, który chce wbrew wszystkiemu dążyć do osiągnięcia władzy.
Mimo tego, że "Filary..." są dość grubą książką, naprawdę bardzo szybko się ją czyta, wręcz pochłania. Autor perfekcyjnie konstruuje wszystkie intrygi, a jego opisy są naprawdę ciekawe. Jest to pierwsza książką Kena Folletta, którą przeczytałam, lecz po jej lekturze, z pewnością sięgnę po kolejne jego dzieła.
Stella_Aga plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Przeczytane,
Interesuje mnie średniowiecze i często czytam powieści, których akcja rozgrywa się w tych czasach lub stylizowanych na nie. Jednak za "Filary Ziemi" jakoś nie mogłam się zabrać i wciąż odwlekałam ich lekturę. Duża ilość stron mnie nie przerażała, ale długie opisy owszem, a czułam, że takich mogę się spodziewać. W końcu odważyłam się i zaczęłam czytać. Zajęło mi to około tygodnia, lecz uwierzcie, że warto poświęcić swój czas na tę powieść.

Tom jest ubogim budowniczym i wraz ze swoją rodziną wyrusza na poszukiwanie pracy. Niestety, wkrótce jego żona, Agnes umiera po porodzie. Mężczyzna nie ma czym nakarmić syna, więc zostawia go na mogile ukochanej. Dziecko znajdują mnisi i zabierają do klasztoru, a tymczasem Tom ponownie spotyka poznaną wcześniej intrygującą Ellen oraz jej syna Jacka. Zakochuje się w niej i razem przybywają do Kingsbridge. Jak na złość okazuje się, że nie ma tam dla niego pracy. Jednak w nocy wybucha pożar, a katedra ulega całkowitemu zniszczeniu, co oznacza, że trzeba wybudować nową...

Całkiem możliwe, że powyższy opis nie brzmi szczególnie zachęcająco. Pewnie zastanawiacie się, co może być ciekawego w budowie katedry. Ale to właśnie ona jest świadkiem rozgrywanych przez około czterdzieści lat wydarzeń. "Filary Ziemi" to opowieść o ludzkich dramatach i tragediach, polityce, władzy, intrygach, miłości i nienawiści, zdradach i kłamstwach, okrucieństwie i przemocy, życiu i śmierci, dobru i złu. Ma w sobie coś takiego, co porywa czytelników, oddziałuje na ich emocje i nie pozwala o sobie zapomnieć.

Powieść ta została napisana ze staranną dbałością o szczegóły, jest całkowicie dopracowana i kompletna, niczego jej nie brakuje. Poza tym wszystko jest bardzo realne, wiarygodne i naszpikowane emocjami. Nie miałam problemu z uwierzeniem w uczucia bohaterów, w "Filarach Ziemi" brak jakiejkolwiek sztuczności. Ważne jest też to, że pomimo dużej liczby wątków i postaci, właściwie nie ma szans, żeby się pogubić. Poszczególne wydarzenia są jasne i spójne ze sobą. Co do opisów - zostały bardzo dobrze napisane, ale niestety często przerażają swoją długością. Oczywiście powieść jest ciekawa, a akcja dynamiczna, lecz opisy momentami nudzą i autor mógł je trochę skrócić. Jeśli zaś chodzi o brutalność, to jest jej dużo, choć obawiałam się, że będzie jeszcze gorzej. Okrutnych egzekucji nie ma aż tak wiele i właściwie większość nie została opisana zbyt drastycznie. Jednak w książce pojawia się np. kilka gwałtów. Niektóre z nich są tylko wspomniane, ale z pewnością to nie jest powieść dla chociażby gimnazjalistów. Niestety, takie były realia tej epoki.

Większość bohaterów to osoby niejednoznaczne, pełne zarówno zalet, jak i wad, choć oczywiście są też postacie, o których niczego dobrego powiedzieć się nie da. Wszyscy zostali świetnie wykreowani. Polubiłam Toma, który tak bardzo chce zbudować katedrę, mnicha Phillipa, mądrego i dobrego człowieka. Ciekawą postacią jest także temperamentna Ellen, uważana za czarownicę. Kolejni bohaterowie to rywalizujący ze sobą Alfred (syn Toma) i uzdolniony Jack (syn Ellen), Aliena, obiekt ich westchnień, piękna, inteligentna, dzielna dziewczyna, której życie wciąż rzuca kłody pod nogi oraz jej brat, któremu cały czas musi pomagać. Zaś zdecydowanie czarny charakter to okrutny lord William Hamleigh, gwałciciel, morderca, uwielbiający pastwić się nad ludźmi, a szczególnie Alieną, która kiedyś odrzuciła jego oświadczyny.

"Filary Ziemi" są niezwykle bogate pod względem historycznym. Czytelnicy nie tylko mają okazję poznać życie ludzi z tamtej epoki, ale też być świadkami wielu istotnych wydarzeń. Dwunastowieczną Anglią rządzą normańscy panowie, panuje wojna domowa, wybuchają konflikty polityczne i religijne, trwają walki o władzę, nawet wśród duchowieństwa. Wiele osób, aby zwalczyć przeciwników, nie ma żadnych skrupułów przed morderstwem, a każdy kto się sprzeciwi, zostanie surowo ukarany. Najgorsze jest to, że przez te zagrywki cierpią niewinni. Powieść Folletta jest pełna intryg i tajemnic, między innymi właśnie dlatego tak wciąga.

"Filary Ziemi" to opowieść o ludziach, którzy borykają się z wieloma problemami. Często są ofiarami polityki, egoizmu i kaprysów innych. Życie stawia ich przed wieloma trudnymi wyborami: praca czy miłość, dobro czy zło, szczęście bliskich czy własne. Zazwyczaj nie ma całkowicie słusznej i właściwej decyzji... Oczywiście większość z tych osób marzy o prawdziwej miłości, walczy o nią, ale nie wszystko zależy tylko od nich. Na szczęście wielką determinacją można zdziałać wiele. Ten, kto się poddaje, przegrywa na pewno.

Naprawdę zachęcam Was do przeczytania "Filarów Ziemi", ponieważ to kawał dobrej literatury. Każdy wymagający czytelnik powinien sięgnąć po tę powieść. Jeśli lubicie historie, wzruszają Was wątki miłosne, potraficie współczuć i chcecie przenieść się na kilkanaście godzin do Kingsbridge - na co jeszcze czekacie?
Betsy plusminus Linia koment
Książki Folleta są niesamowite. Potrafi napisać historię w taki sposób, że aż chce się czytać każdą kolejną jego książkę. "Filary ziemi" to opowieść bogata w różnorakie wątki, które obrazują dawne czasy: od kulturę po zachowania i moralność ludzką. Fantastyczna powieść. Godna polecenia...
aneri plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Sam autor uważa tę powieść za swoją najlepszą, rzeczywiście zapada w pamięć. Chociaż niektóre sceny są drastyczne i barbarzyńskie, całość wzbogaca wątek historyczny, miłość i intrygi.
Mayene plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Poruszająca fabuła o sile miłości, tryumfie sprawiedliwości i wiary i potędze jedności ludzi w obliczu klęsk i niepowodzeń.
kselope plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Wciągająca i inna, przenosi czytelnika w inne czasy razem z kapciami! Polecam!
Monte Christo plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-06-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Pierwsze strony strasznie mnie nudziły, ale wraz z rozwojem fabuły ta książka powoli stawała się moim numerem 1. Ciekawa fabuła, intrygująca tematyka i wszechobecne przeświadczenia, że to się wcale nie musiało dziać dawno temu. Gorąco polecam.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Twiggy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
AMJ1986 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ewia101 Linia koment
Przeczytane:2015-11-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Gutek Linia koment
Przeczytane:2015-10-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Z biblioteki,
Ronja Linia koment
Przeczytane:2015-07-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2015,
Aramina Linia koment
Przeczytane:2014-11-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2014 i wcześniej,
Alicja14 Linia koment
Przeczytane:2015-03-29, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
KKS Linia koment
Przeczytane:2015-02-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiązki 2015,
figuratywna_tm Linia koment
Przeczytane:2014-07-31, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
marrrtusia Linia koment
Na półkach: Czytam,
stokrotka22 Linia koment
Przeczytane:2014-07-23, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2007-03-02, Na półkach: Przeczytałem,
Robert85 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
katibe Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Poema Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
break
Okładka - Filary ziemi Nieznajomy (Audiobook)
Harlan Coben
Okładka - Filary ziemi Władza miecza
Wilbur Smith
Okładka - Filary ziemi Ogród kości
Tess Gerritsen
Okładka - Filary ziemi Dziecko w czasie
Ian McEwan
Okładka - Filary ziemi Sześć lat później
Harlan Coben
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów