Gorski

,,Londyn tańczy tak, jak mu zagrają miliardy Gorskiego."- takimi słowami zaczyna się opis powieści Vesny Goldsworthy. To pozycja, którą musisz znać! Pierwsze stronice powieści przedstawiają nam skromnego pracownika księgarni, która pomimo niespotykanego zaopatrzenia w unikatowe pozycje, nie przynosi zysków. Nikola Kimowić prowadzi spokojne życie, momentami wręcz nudne. Zamieszkuje mały domek sąsiadujący z placem budowy ogromnej posesji pewnego bogacza nad samym brzegiem Tamizy, mająca na celu przyciągnięcie wzroku każdego przechodnia, jak i zaszokowanie śmietanki towarzyskiej. Dom ten ma być także oznaką miłości do pewnej Rosjanki, która obecnie jest kobietą zamężną, jednak to nie stanowi dla tajemniczego oligarchy większego problemu. Pewnego dnia Gorski przyjeżdża swoją opancerzoną limuzyną pod progi niewielkiej księgarni, gdzie oferuje młodemu Serbowi zlecenie, które odmieni jego całe życie. Zlecenie otwierające drzwi do najbogatszych domów, pełnych dzieł sztuki, przepychu i bardzo reprezentatywnych. Dzięki ofercie Gorskiego, Kimowić poznaje świat luksusu, ludzi znanych i bogatych, dla niego nieosiągalny i prawie nierealny. Chojna propozycja Gorskiego skłania Nikole do wywiadu środowiskowego na temat jegomościa, co kończy się fiaskiem. Większość nie zna tego skrytego mężczyzny. Snują przypuszczenia i pomimo kilku momentów, kiedy mijali Gorskiego na wystawnych imprezach, to nadal pozostaje najbardziej nieodgadnionym, a zarazem intrygującym facetem elity londyńskiej. Pomimo niewyobrażalnie ogromnego majątku, chętnie pomaga innym. Zawsze chce kogoś uszczęśliwić, jest cierpliwy, ale i wybuchowy. Nie lubi mówić o sobie, chyba że darzy swojego powiernika niespotykanym zaufaniem, a to nie zdarza się często. Jest lubiany, choć nikt na prawdę nie wie kim jest. Ani czym się zajmuje. Gorski uważany jest za najsilniejszego i najbardziej wpływowego człowieka w mieście. ,,Życie jest, jakby to powiedzieć, wystarczająco trudne..." ,,Gorski" to powieść niesztampowa, poruszająca ciekawe wątki, a zarazem napisana nietuzinkowym stylem, momentami lekka i zrozumiała, a chwilami zawiła i trudna. Często jest porównywana do Wielkiego Gatsby'ego i wcale się nie dziwię, gdyż faktycznie wiele wątków jest bardzo zbliżonych. Książka mimo wszystko jest na tyle ciekawa, że czyta się ją niesłychanie szybko. Dużym plusem jest na pewno morał wynikający z fabuły, którego nie zdradzą, nie mniej powiedzenie ,,Pieniądze to nie wszystko" jest całkiem trafne. Warto przeczytać tą pozycję, gdyż uważam, że można ją zaliczyć do klasyki gatunku, a takie lektury powinien znać każdy mol książkowy.

Informacje dodatkowe o Gorski:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka