Gra cieni

ISBN: 9788379991914
Dodał/a książkę:elibri
Dodał/a opinię:annna84
Recenzja - Gra cieni
Sprawnie napisana, dobrze nakreślone sylwetki bohaterów, ale średnio przypadła mi do gustu. Po prostu oczekiwałam thrillera z tajemnicą, czyli to, co najbardziej lubię u autorki. A ta książka jest po prostu kryminałem.
djas plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-12-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Rok bez kilku dni zbierałem się do przeczytania tej książki. Dostałem ją na imieniny 19 grudnia 2015. Kiedy jednak do niej zasiadłem i przebrnąłem przez pierwszych nijakich kilkadziesiąt stron wpadłem po uszy. Nie mogłem się od niej oderwać. Jeśli szukacie czystego kryminału - wybierzcie coś innego. Jeśli jednak chcecie przeczytać w sumie mrożącą krew w żyłach historię, gdzie nóż w kieszeni wam się otwiera i sami bylibyście chyba gotowi zabić, gdzie wątek kryminalny jest jedynie tłem niesamowicie wciągającej opowieści o grupie przyjaciół (?) - szukajcie w księgarniach, bibliotekach u znajomych - bo to kawał świetnej literatury!
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-10-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
kingaczyta.blogspot.com

David Bellino, pozbawiony skrupułów bogacz, pławiący się we własnym luksusie, otrzymuje pogróżki. Tajemnicze wiadomości stają się pretekstem do konfrontacji z przeszłością. Mężczyzna postanawia znaleźć sprawcę i zaprasza w tym celu do swojego domu czwórkę dawnych przyjaciół. Jest przekonany, że wśród nich znajduje się osoba, która pragnie jego śmierci.

Każdy z czterech przyjaciół Davida tak naprawdę miał powód, by się go pozbyć, by odpłacić mu za wyrządzone zło. Pomimo upływu lat niechęć do niego pozostała niezmienna, zadane rany ciągle były świeże. David popełnił wiele błędów; skomplikował życie każdego ze swoich przyjaciół i być może wpłynął na ich całe życie. Był człowiekiem pozbawionym skrupułów, który szybciej robił, a dopiero potem myślał. Jednak warto się zastanowić, czy te wszystkie nieszczęścia to wina tylko i wyłącznie Davida, czy może szukanie kozła ofiarnego, którego można obwinić za zło całego świata?

Opis z tyłu okładki sugerował mi, że "Gra cieni" to kryminał. Od razu jakoś tak skojarzyła mi się książka "Dziesięć małych żołnierzyków" Agathy Christie. Byłam jednak w błędzie, bo chociaż jest trup, jest morderstwo i są podejrzani, to autorka nie skupia się w ogóle na żadnym śledztwie, ale za to tworzy złożoną powieść psychologiczną, przepełnioną ludzkimi tragediami i trudnościami, które mają wpływ na życie człowieka. Zajmuje się bardziej portretem psychologicznym przyjaciół Davida, a zagadka rozwiązuje się sama.

Uważam, że książka jest dobra, ale do doskonałości sporo jej brakuje, Przydałoby się tu chociaż trochę dynamizmu, żeby więcej się działo. Autorka też odrobinę zaszalała z tym ogromem ludzkich tragedii, co wyszło lekko naciągane, tym bardziej, że wszystkiemu w życiu bohaterów miał być winny David.
azetka79 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2016 roku,
podobało mi się do ostatniej stronki:) bardzo wciągająca fabuła, mocne i konkretne zwroty akcji
annna84 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-16, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Azucena plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-21, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Thriller/sensacja/kryminał,
Miał być triller, wyszedł dramat
malczes88 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
"Gra cieni" to opowieść o życiu pięciu osób, które poznały się szkole średniej i uważały za przyjaciół. David, Mary, Steve, Natalie oraz Gina. Każdy z nich w trakcie tej opowieści odsłoni przed nami swoją duszę. Poznamy ich losy począwszy od dzieciństwa a skończywszy na momencie, w którym po wielu latach spotykają się ponownie w posiadłości Davida. To na zaproszenie Davida, którego w pewnym momencie życia każdy z pozostałej czwórki miał okazję znienawidzić, przyjeżdżają, by osiągnąć swoje cele. David chce się dowiedzieć kto mu grozi śmiercią. Wie, że wobec każdego z byłych przyjaciół zawinił w przeszłości. Do grona podejrzanych trafia również Linda, jego żona. Sytuacja gości ulega dramatycznej zmianie, gdy David zostaje zamordowany. Każdy z nich miał zarówno pretekst, jak i możliwości, by pozbyć się znienawidzonego przyjaciela.
Inspektor Kelly zmusi ich do retrospekcji życia, by odkryć prawdę.

Akcja powieści toczy się w zamkniętym kręgu domu Davida i osób w nim przebywających. Dzięki pamiętnikowi Davida oraz wspomnieniom każdego z podejrzanych osób, przemieszczamy się w czasie i miejscu, by poznać chwilę, w której David zrujnował każdemu z nich życie. Jest to bardzo wciągająca i pouczająca wędrówka. Autorka zmusza do przemyśleń. Człowiek, któremu powinie się noga zawsze stara się znaleźć winę w kimś innym. Chcemy kogoś winić, by nie brać odpowiedzialności za swoje decyzje. Każdy z nich w jednej chwili podjął decyzję, która zaważyła na jego życiu. Każdy z nich mógł obwinić Davida. Niektórzy mieli do tego pełne prawo, lecz to, co zrobili ze swoim życiem później, było tylko i wyłącznie ich zasługą. Link bardzo fajnie ukazuje tu tzw. efekt motyla. Jedno zdarzenie, jedna zła decyzja, zmarnowane życie.

Stylowi Link nic nie można zarzucić. Pomimo praktycznie obyczajowej formy powieści, panuje w niej stałe napięcie a ciekawość, by poznać losy bohaterów jest o wiele większa niż chęć, by dowiedzieć się, kto zabił. Zresztą akurat osoba mordercy nie była zbyt długo dla mnie tajemnicą, natomiast ciekawa byłam motywów. Autorka stworzyła bardzo dobre portrety psychologiczne sześciu osób, co jest nie lada sztuką. Każdej z nich poświęciła na tyle dużo czasu, byśmy mogli ich zrozumieć. Każda z tych osób budzi konkretne uczucia. Zagadka kryminalna jest tylko pretekstem do przedstawienia ich życia i sprawia, że osoby dramatu uzmysławiają sobie bezcelowość swej nienawiści.

Moim zdaniem jest to jedna z lepszych książek autorki. Nie jest to typowy kryminał czy thriller, w którym obgryzamy paznokcie, by dowiedzieć się, kto zabił. Dochodzenie do prawdy zamyka się w rozmowach pomiędzy uczestnikami spotkania oraz spowiedzi przed inspektorem. Powieść obyczajowa z rozbudowaną warstwą psychologiczną, która naprawdę mocno mnie wciągnęła. Ciekawa fabuła, dobra kreacja bohaterów. Trochę za mało dynamiki. Zakończenie przewidywalne, co dla niektórych może być zniechęcające. Dla mnie nie było, bo powieść czyta się świetnie.
Hitomi plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
Wspaniała! Wprost nie mogłam się od niej oderwać. Przyznam, że to nie moja pierwsza książka tej autorki i mam nadzieję, że każda jej kolejna, przeczytana książka będzie takim samym zaskoczeniem. Najbardziej spodobało mi się wnikanie w przeszłość bohaterów, bez zbędnych ceregieli z całą ich brzydką prawdą.
patsi plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-29, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2015,Charlotte Link,Mam,
Prezent pod choinkę przeczytany szybko. Niewątpliwie jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników książek Charlotte Link. Niestety ja się zawiodłam. Czegoś mi brakło. Niby fabuła ciekawa - szukanie mordercy wśród przyjaciół zaproszonych na kolację przedstawia całe życie bohaterów i to w jaki sposób zawiódł ich David. Czytałam i czekałam kiedy już się skończy. Ciężko przewidzieć kto jest mordercą, ale być może ja już się "przejadłam" książkami tej autorki.
martaper91 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-14, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Wątek wspomnień bardzo ciekawy! Element kryminalny mógłby nie istnieć.
Deutschland191 plusminus Linia koment
Charlotte Link jak dla mnie zawsze niezawodna. "Gra cieni" nie jest jej najnowszą pozycją , została wydana w 1991 roku w Niemczech i dopiero teraz doczekała się polskiego wydania. David Bellino to zadufany w sobie bogacz , który dla majątku byłby w stanie poświęcić wszystko. Nawet przyjaźń nie ma znaczenia, żeby się wzbogacić. David postanawia zaprosić swoich byłych przyjaciół, aby rozwiązać zagadkę tajemniczych pogróżek. Jak zakończy się ta historia?
Autorka od początku tak kierowała akcją , że nie byłam pewna kto okaże się winny. Porusza tyle trudnych tematów jak trudne dzieciństwo w dysfunkcyjnej rodzinie, uzależnienie od narkotyków, prawdziwa, ale niespełniona miłość, bogactwo, które przyczynia się do upadku. Charlotte Link nie skupia się w swoich pozycjach tylko na odkryciu mordercy, ale też pokazuje relacje międzyludzkie. Nie brak tutaj nienawiści czy zazdrości, fałszywych pomówień , trudnych wyborów między miłością a karierą. Jedyne co mnie denerwowało to ukazywanie homoseksualizmu jako czegoś wybitnego. Czytając o tym wątku czułam się trochę przymuszana do akceptowania tej idei. Poza tym książkę oceniam pozytywnie, nie mogłam się oderwać , z ciekawością zastanawiałam się co będzie dalej. Polecam osobom,które lubią kryminały z wątkiem psychologicznym i fanom Charlotte Link. Ja nadal jestem na tak, jeśli chodzi o twórczość autorki.
addictedtobooks plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-17, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Egzemplarze recenzenckie,Mam,
David Bellino jest milionerem, który otrzymał w spadku po przyjacielu jego matki prawdziwą fortunę. Mężczyzna już od dzieciństwa czuł ogromną presję, jaką wywierała na niego jego matka. David miał wiele kompleksów, związanych z ogromną samotnością oraz odrzuceniem. Już od lat walczy ze swoimi licznymi lękami oraz koszmarami. Jego bezwzględność oraz egocentryzm spowodowały, iż w przeszłości stracił jedyne bliskie mu osoby. Swoim postępowaniem zniszczył on życie swoim przyjaciołom. Choć bardzo żałuje swoich dawnych czynów, to jednak nigdy nie udało mu się wynagrodzić dawnych krzywd, jakie przysporzył Mary, Natalie, Steve'owi oraz Ginie.

,,Musisz mierzyć się z tym, czego się boisz. To jak z rekinami. Odpływają, jeśli płyniesz w ich stronę."

Teraz David obawia się o swoje życie. Już od jakiegoś czasu dostaje liczne anonimowe pogróżki, które skłaniają go do konfrontacji ze swoją przeszłością. Kto życzy mu śmierci? Czy ta osoba posunie się do zamachu na jego życie. Mężczyzna nie zamierza bezczynnie czekać i postanawia zaprosić czwórkę swoich dawnych przyjaciół do jego apartamentu. Każde z nich ma powody, aby życzyć mu jak najgorzej, przez to, co im zrobił. Jednak czy ktoś z nich posunie się do tego, aby odebrać mu życie? Czy nadal żywią oni do niego aż tak wielki żal oraz nienawiść?

,,Są koszmary, które nigdy się nie kończą."

Kiedyś Mary, Natalie, Steve oraz Gina chodzili razem z Davidem do tej samej szkoły i byli ze sobą bardzo blisko. Jednak dawne wydarzenia spowodowały, że potem żadne z nich nie chciało mieć nigdy więcej do czynienia z mężczyzną. Co David takiego zrobił, że jego przyjaciele postanowili się od niego odwrócić? Tymczasem mężczyzna próbuje zdemaskować osobę, która jest odpowiedzialna za anonimowe pogróżki. Podczas wspólnej kolacji wszyscy będą musieli zmierzyć się z demonami swojej przeszłości oraz błędami jakie popełnili. Czy Davidowi uda się odkryć prawdę oraz uzyskać przebaczenie? Jak cała ta sprawa się zakończy?

,,Powinnam była [...] wieść swoje własne życie. Byłabym wierna samej sobie, to najważniejszy rodzaj lojalności, i pozostałabym człowiekiem, który jest wewnętrznie wolny."

Pierwszy raz zetknęłam się z twórczością tej autorki i muszę przyznać, że było to niezwykłe doświadczenie. Największym atutem tej książki są bohaterowie, którzy zostali bardzo dobrze wykreowani. Każda z postaci jest na swój sposób wyjątkowa, a ich przeżycia są naprawdę bardzo ciekawe. Przez większość książki poznajemy przeszłość zarówno Mary, Natalie, Steve'a oraz Giny. Niektóre z tych historii były bardzo intersujące, niestety czasami zdarzały się także nudne fragmenty. Nie nazwałabym tej książki kryminałem, a raczej dobrym thrillerem, w którym autorka wnika w psychikę człowieka.

Każdy z przybyłych gości ma uraz do Davida za wyrządzone dawniej krzywdy. Czytelnik dowiaduje się o problemach z jakimi musieli się mierzyć oraz zobaczyć, jak te wydarzenia wpłynęły na całą ich przyszłość. Autorka nie boi się poruszać ważnych jak i zarówno trudnych tematów. Choć akcja nie odznacza się może jakimś zawrotnym tempem, to i tak czytelnik z ogromnym zaciekawieniem poznaje losy bohaterów i wraz z nimi próbuje uporać się z przeszłością. Książka naprawdę mi się podobała, chociaż liczyłam chyba na coś innego. Jeśli będę miała okazję, to na pewno sięgnę po inne książki autorki :)).
MonikaP plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,x 52 książki 2015,x Wyzwanie - z historią w tle,
Nie jestem obiektywna, jeśli chodzi o twórczość Charlotte Link - uwielbiam wszystkie jej powieści. ,,Gra cieni" nie jest wyjątkiem. Nie umniejsza mojego uwielbienia fakt, że tym razem bardzo szybko zorientowałam się, kto jest winny.
,,Gra cieni" to znakomita powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym w tle. Mamy tu kilka osób, z których każda jest podejrzana, każda miała motyw i żadna nie ma alibi. Stopniowo poznajemy historie wszystkich osób zebranych na miejscu zbrodni - historie niezwykle ciekawe, pogmatwane. W tle mamy między innymi Berlin w 1940 roku, upadek muru berlińskiego w 1989, walki w Rumunii po egzekucji Ceausescu, pojawia się także motyw wojny wietnamskiej oraz katastrofa lotnicza w 1983 roku nad terytorium ZSRR. Wszystkie te wydarzenia są znakomitym tłem opowieści Link - opowieści o zdradzie, miłości, o chciwości, egoizmie. Mamy tu kilka znakomitych postaci, świetne tło historyczno-obyczajowe i zabójstwo, o dokonanie którego podejrzani są wszyscy. Znakomita lektura!
IzaaK Linia koment
emulina Linia koment