Harry Potter i kamień filozoficzny

Data wydania: 2000-11-05
Dodał/a książkę:Magdalena Galiczek-Krempa
Dodał/a opinię:Marta Bednarska
Recenzja - Harry Potter i kamień filozoficzny

Pierwsza część z  z kultowej serii opowieści o młodym czarodzieju, Harrym Potterze. Chłopiec był świadkiem tragicznej śmierci swoich rodziców i od tamtej pory jego wychowaniem zajmuje się wujostwo. Zarówno Wuj Vernon jak i ciotka Petunia starają się ukryć jego przynależność do świata magii. Wkrótce jednak chłopiec ląduje w szkole magii i czarodziejstwa w Hogwarcie. Harry będzie musiał podołać trudnemu wyzwaniu.

Kiedy pierwszy raz czytałam tą książkę nie mogłam się od niej oderwać. Jest to niezwykła i poruszająca historia, pozwalająca oderwać się od codziennych problemów.  Pisarka J.K. Rowling zadbalła o każdy szczegół, aby każdy czytający mógł się jednym z uczniów Hogwartu. Historia Harrego Pottera pozwala nam znów poczuć się dziećmi.Ta niesamowita opowieść zarówno mnie rozchmurzyła i wzruszyła.Serdecznie ją polecam.

Cartercon plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
W Nowy Rok strasznie mi się nudziło i przeglądając półkę z książkami mojego brata natrafiłam na to cudo. Niezwykły i pełen magii świat, gdzie z chęcią się przeniosłam.
Myślę, że jeszcze nie przeczytałam tak magicznej książki, jak ta i kolejne części.
I to nie wcale z względu na obecność czarodziei, czarodziejek i magii, jako takie mocy, ale dzięki niepowtarzalnej atmosferze.
Gorąco polecam :))
AMAF12 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiażki 2016,wyzwanie książki dla młodzieży 2016,
Harry to chłopiec ,który ma niezwykłe zdolności magiczne.Jego rodziców zabił Voldemort,najgorszy z wszystkich żyjących czarowników.Harry zostaje oddany pod opiekę siostrze swojej nieżyjącej mamie.Mieszka w domu z siostrą swojej mamy,jej męża i z ich rozkapryszonym dzieckiem Dudleyem.Harry dostaje mnóstwo listów z prośbą podjęcia nauki w Hogwarcie.Harry zgadza się i przybywa do Hogwartu.Książka bardzo mi się podobała.
natalia6202 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2016,

Młody 10-letni chłopak, jest przed swoimi jedenastymi urodzinami. Nie ma świadomości, że w ten dzień odmieni się jego dotychczasowe życie. Harry żyje u ciotki i wuja, którzy go wręcz nienawidzą. Żyje sobie pod schodami, a w każdy dzień zaczepiany jest przez ...swojego kuzyna. Gdy był mały zginęli jego rodzice, dlatego też skazany jest na takie, a nie inne życie. Na jego czole jest blizna, którą nabył za czasów dziecka, jednakże sam nie wie skąd się tam wzięła.
Przed urodzinami chłopca pojawia się masa listów, zaadresowanych do niego. Wujostwo z całej siły stara się ich pozbywać, aby ten ich nie dostał, jednak każdego dnia przychodzi pocztą ich coraz więcej. Na niebie pojawia się pełno sów, dookoła domu siedzą koty, a przestraszone wujostwo przeprowadza się do małej chaty na wyspie oddalonej od wszystkiego. W urodziny Harrego w chacie pojawia się dziwny, brodaty, dobrze zbudowany i wysoki mężczyzna, który zabiera chłopca ze sobą.
Razem wyruszają do nieznanego miasta, gdzie młody czarodziej zaopatrza się w różdżkę i inne potrzebne rzeczy, które przydadzą mu się w nowej szkole w Hogwarcie. W nowym miejscu jest bardzo sławny, nie potrafi jednak zrozumieć dlaczego, ponieważ uważa się za zwyczajnego chłopca

plusminus Linia koment

"Są takie wydarzenia, które – przeżyte wspólnie – muszą się zakończyć przyjaźnią, a znokautowanie trzymetrowego trolla górskiego na pewno jest jednym z nich. "

Harrego Pottera przeczytałam już nie raz jestem wielką fanką tej serii i teraz postanowiłam napisać recenzję bardzo pozytywną na temat po kolei każdej książki o Harrym, oczywiście zaczynam od pierwszej, ta część najbardziej mi się podobała, mimo że jestem fanką całej serii i z chęcią przeczytałabym jeszcze kolejne tomy jakby takowe były, ale mimo to wydaje mi się że z książki na książkę było coraz mniej zabawy, a coraz więcej poważnych scen. Mimo to poziom książki się nie obniżył, a może nawet dzięki filozoficznym myślom wzrósł. Jednak wiele zabawnych fragmentów i stwierdzeń takich jak cytat powyżej dodawały książce uroku i brakuje mi ich w ostatnich tomach, ale teraz wróćmy do pierwszej części.

Na początku książki poznajemy rodzinę Harrego i dowiadujemy się co nieco również o jego przeszłości oraz poznajemy dyrektora Hogwartu - Albusa Dubledora i nauczycielkę - Minerwę Mcgonagall. Rodzice Harrego zginęli kiedy on był małym dzieckiem i niewiele rozumiał z tego co się wydarzyło, a wydarzyło się wiele Voldemort którego wszyscy się boją i nazywają inaczej "Ten-którego-imienia-nie-wolno-wymawiać" zaatakował rodziców chłopca, a później i jego samego, ale zaklęcie się odbiło od niego i zaatakowało rzucającego zaklęcie przez co stracił całą magiczną moc, Harry albo inaczej "chłopiec-który-przeżył"został wtedy zabrany przez gajowego Hogwartu - Hagrida i podrzucony pod dom jego ciotki i wuja - państwa Dursley oraz kuzyna w jego wieku Dudleya. Przez następne 10lat Harry musiał znosić życie z nimi które bynajmniej nie było sielanką. Wszystko co Harry dostawał było po jego kuzynie więc najczęściej za duże lub zepsute, albo to i to. W domu tym były surowe zasady np. Chłopiec nie mógł zadawać pytać, a jeśli wspomniał o czymś magicznym, lub zachował się w "nienormalny" sposób, zasłużył na brak kolacji lub inne niezbyt przyjemne kary.

Harry nigdy nie miał przyjaciół Dudley zastraszał wszystkich wraz ze swoją bandą, a ponieważ nie znosił Harrego i lubił go dręczyć, nakazywał to również wszystkim uczniom szkoły do której chodzili. Chłopiec-który-przeżył żył więc sam z niejasnym przeczuciem że nie należy do tego świata, często spotykały go dziwne rzeczy, raz np. rozmawiał z wężem i wypuścił go na wolność innym razem uciekając przed swoim kuzynem i jego przyjaciółmi przeniósł się nie wiedząc jak na dach szkoły.

Dopiero w wieku 11lat dokładnie w urodziny chłopiec dowiedział się czemu jest inny - był czarodziejem tak jak jego rodzice. Harry poszedł wtedy do szkoły w Hogwarcie i poznał prawdziwego przyjaciela - Rona, a następnie również przyjaciółkę - Hermionę. Nie będę zdradzać dalszej treści książki, powiem tylko że chłopiec niewątpliwie spotka się ze swoim niedoszłym zabójcom, ale czy i tym razem ujdzie z życiem? Czy pokona Volde... tzn. sami-wiecie-kogo? Dowiecie się jeśli przeczytacie książkę.

fishtalking plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Przeczytana ponownie, tym razem w wersji ilustrowanej. Myślałam, że nie da się tej książki bardziej kochać, a jednak. Ilustracje dodają nowych przeżyć. Absolutnie piękna.
paulina0944 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-11, Na półkach: Przeczytałem,
Tak pewne każdy zna już tą historię, jak nie z książki, to z filmu. Harry- biedny chłopiec, który jako jedyny przeżył tragedię, po której ma bliznę na czole w kształcie pioruna, trafia do rodziny zastępczej, która go nie znosi i nic nie mówi o jego prawdziwym pochodzeniu. Jednak w jedenaste urodziny wszystko się zmienia. Dostaje list z Hogwartu z informacją, że dostaje się do tej szkoły i zaczyna naukę w szkole magii. Praktycznie cała powieść dzieję w tej właśnie szkole. Harry zaczyna tam naukę, zostaje przydzielony do odpowiedniego pokoju i poznaje bardzo ciekawych ludzi. Postacie były ciekawie wykreowane. Każda miała to coś i była inna i wyjątkowa zarazem. Mimo wszystko z żadną nie zżyłam się mocno... Harry, Ron i Hermiona to taka dobrana trójka. Hermina mózgowiec, Harry dowódca, a Ron to taki od reszty roboty. Szczerze mówiąc denerwowała mnie postać Harrego, no dobra jego rodzice byli wielkimi czarodziejami, ale to chyba nie powinno oznaczać, ze od samego początku będzie we wszystkim najlepszy. Za szybko było pokazane jaki to on jest wspaniały.

"(...) ludzie mają wrodzony talent do wybierania właśnie tego, co dla nich najgorsze."

Akcja, no jest jej dużo. Jest bardzo ciekawie opisana i autorka nie przesadziła z przedłużaniem ich. Choć denerwowało mnie przesadne opisywanie posiłków. Każde jedzenie było dokładnie przedstawione, co było wręcz denerwujące. Bardzo podobały mi się akcje z Hagrid, jak miał tego smoka lub jak był z uczniami w zakazanym lesie <3 Albo mecze quidditcha. To mi się z największą przyjemnością czytało. Kocham jak autorzy opisują jakieś mecze lub zawody <3 <3

To czas teraz trochę poopowiadać o postaciach... To na pierwszy ogień idzie główny bohater Harry. W sumie to nic nie mam do dodania, bo o nim już wcześniej wspominałam, ale pomimo tej małej wady, że od początku musiał być najlepszy to nic do niego nie mam. Jest dobrą postacią i doskonałym szukającym. Mimo wszystkiego jest dzielny i nie wywyższa się będąc tym, który osłabił Złego Pana. Hermiona za to była taką z początku irytującą kujonką. Musiała wszystko wiedzieć i być przemądrzała w każdej dziedzinie. Jednak później zaczyna częściej łamać zasady i coraz bardziej być wyluzowaną osobą. Czasami jej wiedza ratowała życie. Ron ma trochę ciężko, prawie najmłodszy z dzieci, musi mieć rzeczy po starszym rodzeństwie, bo rodzina jest biedna. Pomimo tego chłopak ma poczucie humoru i cieszy się z tego co ma. Jest zabawny i chętny do przygód. Nauczyciele za to z tej szkoły bardzo mnie przerażały, zwłaszcza profesor Snape. Za to dyrektor i Hagrid <3 Cieszyłam się i chętnie czytałam z nimi akcje! Gajowy był chyba najzabawniejszą postacią.

Co do samej książki nic nie mam. Bardzo podobało mi się jednak zakończenie i ten nieoczekiwany zwrot akcji. Serio to daje ogromny plus tej książce. Poza tym ta cała sceneria magii, teraz wiem dlaczego osoby w wieku od 11 lat, które czytały wtedy Harrego tak się nią zachwycają, cały ten świat wykreowany przez autorką jest nieziemski! <3

I to chyba wszystko w tej recenzji, oczywiście niedługo zabieram się za drugi tom i mam nadzieję, że będzie lepszy od pierwszej :)
Almiria plusminus Linia koment
2016: Tym razem w języku hiszpańskim. Polecam uczenie się języków czytając książki które się zna na pamięć. Serio, to jest świetne, zwłaszcza jak jednocześnie podłączy się audiobooka. Może nie wiem w danym momencie co oznacza dane słowo, ale na przykład wiem jakie zwierzątko miał Neville, więc automatycznie się uczę. Polecam!

2014: Dla rozluźnienia zaczęłam przypominać sobie świat, w którym bardzo chciałam dorastać (i w sumie dorastałam). Jednak dla odmiany, czytam serię w języku angielskim. Ja wiem że jest to tylko usprawiedliwienie, że niby się w ten sposób uczę, nie marnując czasu, ale tak naprawdę po prostu czasem lubię przypomnieć sobie dzieciństwo. Jak tak dalej pójdzie to niektóre zdania i akapity które lubię najbardziej będę mogła recytować z pamięci. Cóż, mimo wszystko, trzeba przyznać że cała seria jest wyjątkowa, jedyna w swoim rodzaju, wręcz... magiczna!
Marcik plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
figlarna24 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-30, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,

Nie wiem, ja wy, ale ja posiadam listę książek, które można , by nazwać światowymi bestsellerami , które cierpliwie czekają na zapoznanie się z nimi. Jedną z nich jest, w właściwie był "Harry Potter i kamień filozoficzny", autorstwa J.K.Rowling Niewątpliwie 'Harry Potter i kamień filozoficzny" jest pozycją, którą czytają czytelnicy i ci mali, i ci duzi. Minęło już piętnaście lat odkąd brytyjska pisarka Joanne Kathleen Rowling zdobyła niesłychany rozgłos dzięki postaci młodego czarodzieja. Piętnaście lat temu byłam nastolatką i wówczas , gdy moi rówieśnicy zakochiwali się z Harrym Potterze, to ja czytywałam np. Tolkiena. Nie miałam jeszcze sposobności czytać tej pierwszej części z serii, i co dziwne nie oglądałam nawet ekranizacji. Ale "co się odwlecze, to nie uciecze". Na każdego przychodzi pora. Przyszła i na mnie. Stało się to za przyczyną wydania pierwszej części serii, pod tytułem "Harry Potter i kamień filozoficzny" w pięknej ilustrowanej oprawie. Ale trochę o fabule.. Harry Potter to sierota i podrzutek, od niemowlęcia wychowywany przez ciotkę i wuja. Pewnej ciemnej nocy, dnia 31 października 1981 roku, pod drzwi rodziny Dursley, zostało podrzucone zawiniątko. Tego zadania podjęli się Albus Dumbledore, Minerwa McGonnagal i Rubeus Hagrid. . Wujostwo chłopca Petunia i Vernon Nie są szczęśliwi z tego faktu, gdyż wiedzą, że rodzice dziecka byli czarodziejami. Oni tak zwani mugole uważają inność za dziwactwo i powód do wstydu.Wujostwo podobnie jak ich syn Dudley traktowali Harry'ego jak piąte koło u wozu.Stale okazują mu pogardę, brak szacunku a grubaśny kuzyn z koleżkami stale się nad bohaterem znęca. Pochodzenie chłopca owiane jest tajemnicą, jedyna pamiątka z przeszłości to zagadkowa blizna na jego czole. Skąd jednak biorą się niesamowite zjawiska, które towarzyszą nieświadomemu niczego Potterowi? I kim jest brodaty wielkolud, który zjawia się w dniu urodzin Harry'ego, by zarać go do szkoły magii -Hogwartu? To tu Harry pozna przyjaciół na całe życie. Byli to Hermiona Granger, czyli najmądrzejsza i najlepiej oczytana dziewczyna w szkole oraz Ronald Weasley − członek ubogiej i starej rodziny czarodziejów czystej krwi, zabawny i nieco nieokrzesany. Wkrótce cała trójka odkryła intrygę w szkole...

Wytłumaczcie mi dlaczego tyle lat zwlekałam, by przeczytać tę książkę? Urzekła mnie. Moja sympatia do Harry'ego Pottera spotęgowana została przez cudowne ilustracje, które wyszły spod kredki Brytyjczyka Jima Kay, zdobywcy nagrody Kate Greenway Medal. Zdradził on, że każdej ilustracji nie mógł poświęcić więcej niż kilka dni, bo musiał ich stworzyć ponad 100 (ilustrowana jest każda strona książki!). Rysownik inspirował się ludźmi i miejscami, które dobrze zna. Postać Hermiony, na przykład, wzorowana jest na jego siostrzenicy! Książka jak już wspominałam bardzo mi się spodobała. Nie czytałam jeszcze kolejnych serii , ale teraz wiem, że obowiązkowo muszę te zaległości nadrobić. Ciekawa jestem, czy pozostałe części także zostaną wydane w tak pięknej oprawie. Bardzo bym chciała.

Autorce, J.K.Rowling udało się świetnie ukazać barwny świat Hogwartu. Wszędobylska magia związana z nauką magii przezz młodych czarodziei uwypukla sylwetki poszczególnych bohaterów. Fabuła jest bardzo inteligentnie nakreślona a postacie pełnokrwiste i wręcz namacalne. Język jest bardzo ładny, dialogi ciekawe a opisy żywe i realistyczne. Wielkim plusem jest fakt, że do końca książki autorka trzyma nas w napięciu i niepewności. Akcja posuwa się dynamicznie, często występują elementy zaskoczenia, więc nuda nikomu nie grozi.

Musicie przeczytać!! „Harry Potter i kamień filozoficzny” to fenomenalna książka nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale również dla dorosłych. Ta pozycja z pewnością Was nie zawiedzie. Wszyscy pragnący nietypowej lektury osadzonej w magicznym klimacie, pełnej przygód i wywołującej niemałe emocje będą zachwyceni. Polecam czytelnikom w każdym wieku. Pozdrawiam!!

LilyBlack plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Fantaza,
Super.
karola137 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015 roku,Mam,
Jak co wakacje zabrałam się za czytanie i chyba nie ma sensu pisania czegokolwiek o tej książce, bo każdy wie, jakie arcydzieło stworzyła autorka.
krasu plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Przygody rozpoznawanego na całym świecie Harrego Pottera, którego jak dotąd dane mi było poznać tylko z copiątkowych wakacyjnych seansów w TVN. Mimo, iż znam już zakończenie historii to chciałem przekonać się na własne oczy jak wygląda książka.
Harry, który dzięki Hagridowi w swoje 11 urodziny dowiaduje się o swoim magicznym przeznaczeniu i o historii swoich rodziców. Dociera do Hogwardu i poznaje prawdziwych przyjaciół Rona i Hermionę Grenger. Z dala od wrednej rodzinki mugoli, apodyktycznego wuja Vernona, wścibskiej ciotki Petuni i rozpieszczanego przez matkę kuzyna Dudleya, chłopiec rozpoczyna najwspanialszą historię swojego życia, która obfitować będzie w radość, miłość, smutek, a czasami nawet i śmierć. Moim ulubionym momentem z całej książki jest walka o Kamień Filozoficzny z Quirrilem, pierwszy mecz quidditcha, w którym Harry zagrał jako najmłodszy przejmujący w stuleciu i to wszystko dzięki Draco Malfoyowi, gdzieki któremu mógł popisać się umiejetnościami latania na miotle by odzyskać skradzioną przez niego kulę przypominajkę należącą do Nevila Longbottoma.
Nie mogę zrozumieć jednak jak można w tej książce doszukiwać się okultyzmu czy innych wpływów złych mocy. Tak samo jest również w przypadku Pokemonów czy osławionej Hellow Kitty z Japonii. Denerwuje mnie to, że ludzie uznają coś z góry za złe tylko z czystych uprzedzeń, a nie z rzetelnej wiedzy. Kultura japonii jest inna od naszej i ludzie tam żyjący postrzegają świat inaczej niż my. J.K. Rowling stworzyła świat, w którym działają zasady inne niż w naszym. Myślę, że w naszym kraju niektórzy zbyt łatwo oceniają inność, mierząc świat wyłącznie swoją miarą, żyjąc w błogim stanie nieświadomości zjawisk dziejących się w społeczeństwie. Dam sobie uciąć rękę, że osoby tak głośno i chucznie krytykujące autorkę i jej dzieło same nie raczyły nawet zajżeć do tej pozycji, a przecież wiadomo, że KSIĄŻKI NIE OCENIA ŚIĘ PO OKŁADCE.
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Dziesięcioletni Harry Potter nie ma łatwego życia. Jest sierotą i mieszka u swojego wujostwa, które go nienawidzi. Jego pokój znajduje się w maleńkiej komórce pod schodami, a chłopak jest stale obrażany przez swojego okropnego kuzyna Dydley'a i traktowany jak ktoś gorszy. Wszystko zmienia się w dniu jedenastych urodzin Harry'ego, kiedy to odwiedza go Rubeus Hagrid, gajowy Hogwartu, wręczając mu list z zaproszeniem do szkoły magii i czarodziejstwa. Teraz zaczyna się wielka przygoda Pottera, którą przeżyje wraz z Ronem i Hermioną.

Nie wiem, jak odebrałabym tę książkę kilka lat temu, ale teraz jestem nią wprost zachwycona. Chociaż nie jestem wielką fanką fantastyki i rzadko sięgam po tytuły z tego gatunku, to Harry Potter zdobył moje serce. Ta historia jest po prostu taka magiczna i w tym tkwi jej urok. To to jedna z tych książek, którą mimo wszystko powinno się poznać i samemu przekonać, co w niej takiego jest, że tyle osób się nią zachwyca. A jest się czym zachwycać, gwarantuję. Przede wszystkim są tutaj świetni bohaterowie, ale o nich za chwilę, ciągle się coś dzieje i nie ma tutaj miejsca na nudę. Ten tajemniczy świat naprawdę przyciąga do siebie czytelnika, a ja z chęcią w Hogwarcie jeszcze zagoszczę. I oby jak najszybciej!

Sądzę także, że jest to niezwykle mądra powieść, która może czegoś nauczyć. Autorka przekazuje za jej pomocą wartości, które powinny być obecne w życiu każdego człowieka. Mamy tutaj przyjaźń, ale taką prawdziwą, wymagającą często poświęceń oraz męstwo i odwagę. I fakt, że warto być dobrym, bo kłamstwo zawsze wyjdzie na jaw.

Harry Potter zdobył moje serce. Tak po prostu. Zaimponowała mi jego odwaga, wytrwałość i zaangażowanie.Wyjątkowo nie przeszkadzała mi Hermiona Granger, która jest zarozumiałą i miejscami naprawdę denerwującą kujonką, ale potrafiła mnie też rozbawić swoimi wysokimi ambicjami. Z kolei Ron Wesley jest dla mnie takim uroczym rudzielcem, którego nie da się nie polubić. Na uwagę zasługuje też Rubeus Hagrid, który jest olbrzymim mężczyzną pełniącym funkcję gajowego w Hogwarcie. Jego język jest naprawdę bardzo zabawny i można się pośmiać. O bohaterach można by było wiele pisać, ale najlepiej poznać ich samemu. Tutaj każda postać jest dobrze dopracowana, charakterystyczna, a nie tylko Harry Potter i jego najbliżsi. Za to ogromny plus.

Kurcze, teraz mogę jedynie żałować, że nie poznałam tej książki jakieś 10 lat temu. Sądzę, że miałabym dzisiaj co wspominać.

kingaczyta.blogspot.com
Sadu plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Za niemowlaka osierocony, teraz 11- letni Harry musi znosić okropne chartery swojego wujostwa i być stale gnębionym przez rozwydrzonego kuzyna. Jego okropne życie zmienia się gdy przylatuje sowa z listem. Zresztą co tu dużo pisać historię młodego czarodzieja zna każdy.
Książka przesiąknięta magią, bo jak inaczej wytłumaczyć to, że w dzieciństwie potrafiłam kilka razy do niej wracać. Czytać od nowa gdy pojawiał się kolejny tom. Teraz gdy mam dawno za sobą wszystkie czytać to od początku i nadal tak się fascynować? Moja siostra czyta po raz pierwszy i zazdroszczę jej poznawania dopiero tego świata. Każdy kto był lub dalej jest fanem Harry'ego Pottera pewnie tez nie potrafi jednoznacznie powiedzieć co takiego jest w tej książce. Chyba po prostu magia ;). Magia przyjaźni, miłości i ta z czarodziejskiej różdżki. Ciągle coś się dzieje. każdy nowy rozdział zachęca do czytania kolejnego. Nawet gdy już wiesz coś się stanie miło czytać i odkrywać rożne szczegóły na które się wcześniej nie zwróciło uwagi. Ciekawa treść, dobry humor, nadająca się zarówno dla dzieci, młodzieży i ludzi dorosłych, chłopców i dziewczyn. Drugiej takiej książki nie znalazłam choć jestem książkoholiczką wiele książek mnie oczarowało ale żadna tak jak ta.
Ta książka wiele we mnie zmieniła.Nauczył mnie czym jest prawdziwa przyjaźń, odwaga, że nie ocenia się tak szybko ludzi, rozbudziła moją wyobraźnię. Zamiast gier chciałam dostawa tylko książki. Sama pisałam opowiadania. Pozwoliła mi także zajrzeć w głąb siebie, bo chyba każdy jak ja w trakcie czytania zastanawiał się do jakiego domu by się dostał, co by ujrzał w zwierciadle Ain Eingarp, czy miałby na tyle odwagi by ruszyć po kamień filozoficzny, pomóc przyjaciołom?
Edyta_S plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Przyjemna lekka książka na jeden dzień czyta się miło i szybko
chatka01 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Książka, która jest doskonałym pretekstem do rozmów rodziców z dziećmi. Łączy wzruszającą historię z humorem, współczesny świat (bliski młodym czytelnikom) z urokiem magii, która przecież kojarzy się z urokiem baśni poznawanych na kolanach rodziców we wczesnym dzieciństwie. Łączy tematykę szkolnego życia z historią jak z horroru. po prostu przepis na idealną książkę dla nastolatków i ich rodziców. Przetestowałam na własnych dzieciach.
Simi_48 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - książki zekranizowane",52 książki - 2015,
,,(...) ludzie mają wrodzony talent do wybierania właśnie tego, co dla nich najgorsze."
Niezwykły i pełen magii świat,który fascynuje od początku. Zawsze byłam fanką filmów o Harrym, a teraz mam w planach przeczytać całą serię. Kamień filozoficzny jest napisany prostym i lekkim językiem. Czytając tę książkę czułam się jak uczeń Hogwaru i zagłębiałam się w ten fascynujący świat. Polecam!
cichaczytelniczka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Harry Potter- chłopiec, który nie wie kim tak naprawdę jest. Mieszka w schowku pod schodami u ciotki i wuja, którzy traktują go jak piąte koło u wozu. Pewnego dnia do domu trafia list zaadresowany do Harry'ego, którego wuj nie pozwala mu przeczytać. Przychodzą kolejne i kolejne..
Tak zaczyna się przygoda z małym czarodziejem, który dopiero pozna swoje pochodzenie, zrozumie kim jest i gdzie jest jego miejsce
pabelkopablo plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-04-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Pierwsza książka z dzieciństwa, która otworzyła świat fantastyki ;) Przeczytana przeze mnie kilka razy i bardzo, ale to bardzo godna polecenia ;)
surfinia plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Jeszcze do nich wrócę,Mam,Przeczytane,
Wciągająca seria o młodym czarodzieju. Czytałam ją kilka lat temu i z chęcią do niej powracam.
just_monca plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka/Fantasy/SF,Mam,
Ja z pewnością nie jestem mugolem i z największą przyjemnością wróciłam do czytania przygód o małym czarodzieju, który po 11 latach bycia wyrzutkiem i samotnikiem znajduje sens życiowy, przyjaciół i ciągle pakuje się w kłopoty, z których wychodzi obronną ręką.
W pierwszej części zdecydowanie moimi ulubionymi postaciami są : Profesor Dumbledore, Hagrid i Profesor Snape (tak, tak to ta 'czarna' postać, która wcale nie jest taka czarna jak się wydaje)
A książka opowiada o chęci zdobycia i posiadania kamienia filozoficznego, dającego nieśmiertelność i moc temu, kto go posiądzie.
I tu po raz pierwszy spotykamy Lorda Voldemorta (akurat ja nie boję się wypowiadać jego nazwiska ;D)

mouna plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Moje,
Pierwsza część opowieści o małym czarodzieju, który, po śmierci rodziców, mieszka u wujostwa, zawsze przepełnia moje serce współczuciem. Mały, zgnębiony i zahukany chłopiec, który pewnego dnia dowiaduje się, że jego imię zna każdy czarodziej. Lubię czytać tę książkę (tak jak i całą serię o Harrym Potterze), aby odpocząć od świata i zająć głowę niezobowiązującą lekturą.
al-ks plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Przeciętna. Nawet OK, ale wolę czytać książki bardziej wartościowe. Nudziła mnie ta książka, film ciekawszy.
oliw333ia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku ,Mam,
pierwsza z książek o Harrym Pottrze który pewnego dnia dowiaduje się że jest czarodziejem i ma zacząć naukę w Hogwarcie szkole magi i czarodziejstwa jak każdy nastolatek pakuje się w kłopoty( chcecie wiedzieć jakie przeczytajcie książkę)
od tej książki zaczęła się moja przygoda z książkami dlatego wracam do niej regularnie
Skipperk plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,12 książek - 2014,
Pierwsza część przygód "chłopca, który przeżył" zaczynająca całą opowieść. Młody czarodziej mieszkających u swych nieprzyjemnych krewnych poznaje świat magii. Rusza na pierwszy rok nauki do najlepszej szkoły dla czarodziejów - Hogartu. Poznaje tam nowych przyjaciół oraz wrogów.
Książka zaczyna się trochę zbyt ociężale, przez co nie zainteresowała mnie od razu. Zwykła rodzina, dzień jak co dzień ze zwykłą praca i ludzie w pelerynach... WHAT??? Właśnie wtedy zaczynamy rozumieć, że zaczyna dziać się coś grubszego. Historia właśnie wtedy najbardziej zachęca do dalszego czytania, gdyż nie wiemy co dokładnie nas czeka.
SITT18 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Ta książka ma w sobie wszystko to, co powinna mieć świetna książka. Wspaniała fabuła, świat, do którego aż chciałoby się przenieść, charakterystyczni bohaterzy i magiczne "coś", co sprawia, że chce się do niej powracać. Jest to moja ukochana książka z dzieciństwa, uwielbiam ją czytać, mimo tego, że jest przeznaczona raczej dla dzieci. Tak naprawdę dzięki tej i następnych książkach opisujących przygody małego czarodzieja, pokochałam czytać. Za to właśnie jestem niezmiernie wdzięczna pani Rowling. Polecam tą książkę każdemu, niezależnie od wieku czy upodobań. Jest to historia pełna przygód, czarów, magicznych stworzeń historia o przyjaźni, lojalności, poświęceniu, odwadze, słowem, o czymś, co w dzisiejszych czasach zaczyna tracić na wartości.
MrsCrux plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Zawsze nazywam tę książką początkiem końca. Dlaczego? Bo przecież Harry i tak będzie musiał zginąć.
Jest to jednak genialna książka, z którą moja przygoda z HP się rozpoczęła. Cała magia jest zawarta w tej książce.
LilAlia plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Super, naprawdę świetnie napisana i wciągająca książka. Czytałam wszystkie części, jako dziecko i nadal je uwielbiam :)
dami200114 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 ksiazek 2014 ,Mam,
Te książkę dostałem na gwiazdkę gdzieś tak, 2 lata temu. Pamiętam ze Pochłonąłem ją jednym tchem. Teraz chciałem sprawdzić czy na prawdę jest taka dobra. J.K Rowling stworzyła wspaniale dzieło, które z pewnością warta tego całego rozgłosu . Kubki, koszulki, filmy, gry, mógłbym tak wymieniać bez końca .
Harry, sierota mieszkająca w komórce pod schodami u wujostwa. Ciotka Petunia wraz z wujem Veronem traktują go gorzej niż psa. Rówieśnikiem Harr'ego jest ich gruby syn - Dudley. Niestety on tak jaki i jego rodzice nienawidzi go. Chłopak z blizną musi po nim nawet nosić ciuchy, o wiele za duże z powodu nadwagi kuzyna. W domu dzieją się cały czas dziwne, niewyjaśniane rzeczy. Dzień w dzień, z coraz większą ilością przychodzą do Harr'ego korespondencje, które wuj ukrywa nie pokazując mu. Jest północ, nagle solenizant (czyt.Harry ) słyszy głośne pukanie do drzwi. Okazuje się ze to Hagrid, olbrzymi gajowy w Hogwardzie. Przychodzi by powiedzieć chłopakowi, ze został przyjęty do szkoły, tzw. Szkoła Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. W pociągu zaprzyjaźnia się z rudowłosym chłopcem o imieniu Ron. Na miejscu okazuje się, iż Harry jest rozpoznawalny w całej szkole. Dlaczego?

Seria J.K. Rowling nie jest tylko głupią bajeczką. Jest powieścią, która zmienia patrzenie na świat każdego, kto jest w stanie wczuć się w akcję dzieła J.K. Rowling. Treść zawiera mnóstwo prawd moralnych i pokazuje nam co jest w życiu najważniejsze. Dlatego apeluję: Jeśli jeszcze nie zagłębiłeś się w treść przygód Harry'ego Pottera, nie czekaj! Zrób to! Warto!
To zmieniło moje życie. Dowiedziałem się, że w życiu jest odwaga, a najpotężniejszą magią jest miłość. Tego nauczył mnie sam Harry. Ron i Hermiona nauczyli mnie, że nie ma nic piękniejszego niż przyjaźń, ta z głębi serca.

Każdy z poznanych bohaterów jest inny, lecz idealny. Pani Rowling przede wszystkim stworzyła ciekawe i bogate sylwetki bohaterów.
Jedna z problematyk ksiazki jest właśnie nienawiść krewnych odnoszących się do niego, takich jak zamkniecie pod schodami czy tez głodówka. Jest to dla mnie niewyobrażalne jak ludzie i to rodzina może się traktować. Jedynym plusem w tej sytuacji jest to ze nie wydarzyło się to naprawdę. Czytając i świetnie się bawiąc uczyłem się o życiu innych ludzi. ,, Harry Potter i Kamien Filozoficzny ,, to książka, którą się naprawdę szybko czyta, jest napisana lekko i prosto, jednym słowy napisana zrozumiale dla czytelnika. Kartka za kartkom coraz bardziej mi się podobała.
Cały czas towarzyszyły mi nieoczekiwane zwroty akcji wraz z zaskakującymi wydarzeniami.
Szczerze Wszystkim jak najbardziej Polecam wlasnie Herego Potera !
RaQ plusminus Linia koment
Przeczytane:2008-05-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Z sentymentu daję 6. Harry Potter przełamał we mnie niechęć do książek wiele lat temu, od niego zaczęła się książkomania.
takahe plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Bardzo bardzo długo zwlekałam z rozpoczęciem słynnej sagi o małym czarodzieju (poprtostu stwierdziłam iż jest to nudna książka a ja w dodatku do niedawna nie lubiłam słowa pisanego).
Harrego Pottera poznajemy jako wątłego jedenastolatka, który stracił rodziców i jako niemowlę trafił ku swojemu nieszczęściu do rodziny Dursley
aqunia94 plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki - 2013 ,
Pierwsza fantastyka, z którą miała doczynienia- zaczęłam w podstawówce:)
Nie powiem, ale wiele razy wracałam do całej serii- chyba nigdy mi się nie znudzi. Chyba podstawa ksiązkowa, jak dla mnie:) Oryginalny świat magii, w któych chyba każdy chciałby się znaleźć :)
EmnildaAmelberga plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Zapoznałam się z książkami o Harrym dość dawno, ale pozostały miłe wspomnienia po udanej lekturze.
CorkaHermesa plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Książkę oceniam na 100/6. ;)
Świetnie napisana, dało się przy niej płakać ze śmiechu, jak również i wzruszenia. Joanne K. Rowling doskonale zarysowała magiczny świat wciągający każdego, kto sięgnie po książkę, bez względu na wiek czy preferencje czytelnicze. Każdy z nas posiada w sobie dziecko i pragnienie takowego świata, a ta książka doskonale je w nas rozbudza. Opowieść ,,Harry Potter i Kamień Filozoficzny" dała początek całej serii przygód tytułowego chłopca i rozpoczęła wręcz jego kult sięgający w każdy zakamarek globu.
wiola120892 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Początek historii o młodym czarodzieju. Piękna, zabawna opowieść o fantastycznym świecie magii. Harry to bohater który potrafi wywołać uśmiech na twarzy każdego czytelnika - młody, z potencjałem, a zarazem pogardzany i wyszydzany przez własną rodzinę. Znajduje szczęście i przyjaciół w Hogwarcie, gdzie czeka na niego wiele radosnych jak i niebezpiecznych przygód. Polecam!
Tinger plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki,Przeczytane,
Harry jest popychadłem w domu swojego wujostwa. Co wydarzy się, gdy pewnego dnia dostanie list z tajemniczej szkoły-Hogwartu? Jego życie zostanie wywrócone o 360 stopni. Pozna świat, którego nigdy wcześniej nie widział-świat czarodziejów pełen magii. Do tego Harry nie jest po prostu zwykłym czarodziejem. Gdy był niemowlakiem, jako jedyny, przeżył atak jednego z najpotężniejszych czarodziejów. Młody chłopak, dopiero co wprowadzony w nowy świat, musi sobie poradzić z wielką sławą, w czym pomogą mu przyjaciele-Ron i Hermiona.
myszaj plusminus Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,wyzwanie - Media Rodzinna,
Książka którą przeanalizowałam do granic możliwości tworząc autorskie scenariusze dla dzieci. Z pozoru banalna, nieco infantylna, ot czary i magia. Jednak im dłużej sie w nią zagłębiałam tym więcej walorów przede mną otwierała. Z czasem doceniłam fakt że jest pisana nie tylko o dzieciach ale też dla dzieci.
aaxxx plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
To już pewnego rodzaju klasyka:) Świetnie pomaga się odprężyć i zapomnieć o problemach.
mysha plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,100 książek wartych przeczytania wg BBC,26 książek 2013,
To jedyna część Pottera, którą przeczytałam. I to chyba bardziej z "przyzwoitości", aby wiedzieć, o czym się mowi. Cóż, nie każdemu musi sie podobać wszystko ;) próbowałam się nawet przełamać i zacząć następną częśc, ale nie dałam rady. Nie podoba mi się tutaj zacieranie dobra i zła, ale i tak ogólnie nie przepadam za fantastyką.
violabu plusminus Linia koment
Przeczytane:2000-12-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2012 i wcześniej,Mam,
Cóż z tego, że pani Rowling pisząc "Harrego Pottera" czerpała garściami ze źródeł klasyków, takich jak np. Tolkien. Książka o uroczym chłopcu-sierocie, który, jak się okazuje, jest czarodziejem była strzałem w dziesiątkę. Jako dorosła kobieta zostałam przeniesiona do magicznej krainy, poczułam klimat niesamitego Londynu, jego podziemi i wszelkich innych tajemniczych miejsc opisanych w książce. Nietuzinkowe postaci, rozbudowana fabuła, magia, pozytywne przesłania (np. dotyczące przyjaźni i honoru) - wszystko to powoduje, że lektura "Harrego Pottera" jest miłą odskocznią od rzeczywistości, jest przeniesieniem się w świat fantazji z dzieciństwa.
olka00 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki- 2013,
bardzo fajna, lekka książka na zimne szare dni.
esperanza plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Pewnie jestem za stara na takie bajki, ale wciąż z przyjemnością wracam do przygód Harrey'ego Pottera.
kacpi71935 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Bardzo fajna,zaskakująca przygodowa książka opowiadająca o Harrym Potterze,uczniu Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie.
martellina plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:

Paulina1992 plusminus Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Dobrze się czyta, bardzo szybko i z przyjemnością
1994Migu plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-09-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
The Best !!!
Convenant plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,
Świetna książka opowaidajaca o chłopcu ktory stał sie czarodziejem jako 11 latek. Pełna przygód i przyjaźni.
AnnaJo plusminus Linia koment
Każdy zdecydowanie powinien przeczytać
izek plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-01-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Seria bardzo w porządku, ale pierwszy tom nie zachęca do sięgnięcia po więcej - książka zbyt dziecinna. Choć ja miałam to szczęście, by razem z Harrym dorastać... Stąd mój ogromny sentyment.
yerba plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
Ja dam czwóreczkę, powieści pani Rowling jakoś do mnie nie trafiają, a mroczne adaptacje przerażają, szczególnie kiedy widzę do jakiej grupy wiekowej są kierowane.
katechetka plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,
Wspaniała seria.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Magia we współczesnym Świecie, ciekawie i tajemniczo, czasem nawet bardzo mroczne...nie tylko dla młodych.Dodam tylko że wolę przeczytać (czytałem już nie jeden raz) niż oglądać film, który zachwyca tylko leniwych.Wspaniała seria przygód młodego Czarodzieja w erze komputerów i komórek które nie działają w świecie magii.Polecam.
Vanillivi plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-12-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Magiczna powieść nie tylko dla najmłodszych.
kamkap plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
świetna książka, nie tylko dla dzieci i młodzieży. Ja przeczytałam z przyjemnością.
kkiinnaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-12, Na półkach: Przeczytałem,
Regalia Linia koment
Przeczytane:2016-08-11, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Biblioteka,
Avellime Linia koment
Przeczytane:2016-05-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,♣ z Prywatnej Półeczki ♣,♦ Najcudowniejsze ♦,
Salianna Linia koment
Przeczytane:2016-05-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytałam 2010-2015,
Lorelei Linia koment
Przeczytane:2016-03-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Kirjanna Linia koment
Przeczytane:2016-02-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
mirabell3012 Linia koment
Przeczytane:2016-03-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Przeczytane w 2016 roku,
anaemia Linia koment
Przeczytane:2015-05-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione,
KittyAilla Linia koment
Przeczytane:2015-04-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Aramina Linia koment
Przeczytane:2015-04-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2014 i wcześniej,
Cremon Linia koment
Przeczytane:2009-01-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
migotynka Linia koment
Przeczytane:2015-01-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2014-12-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,z_Przeczytałam przed 2013,
sitt20 Linia koment
Przeczytane:2011-06-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
onceuponinbook Linia koment
Przeczytane:2014-12-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
natlokmysli Linia koment
Przeczytane:2014-10-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Tindomerel Linia koment
Przeczytane:2009-02-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - książki pełne emocji 2014,Mam,
lustitia Linia koment
Przeczytane:2014-08-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
marookko Linia koment
Przeczytane:2014-06-29, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
madak Linia koment
Przeczytane:2002-07-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Książki dla dzieci,Książki dla młodzieży,
stokrotka22 Linia koment
Przeczytane:2014-02-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
kozunia97 Linia koment
Przeczytane:2014-02-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Missmi Linia koment
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Dawno temu/ nie pamiętam daty,
justim Linia koment
Dorota_Dega Linia koment
Przeczytane:2014-01-29, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Eliszeba Linia koment
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Na mojej półce,Przeczytane,
annna84 Linia koment
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
majka1654 Linia koment
Przeczytane:2012-07-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytałam :D,
kobra18 Linia koment
Przeczytane:2009-01-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,"Ale to już było" ;),
oldzix Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
aniiulkaa Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
karla1214 Linia koment
Przeczytane:2013-09-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Posiadam,
TakeItIzzy Linia koment
Przeczytane:2013-04-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Hopeless_Fate Linia koment
Przeczytane:2000-11-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Shi4 Linia koment
Przeczytane:2004-03-19, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Dla dzieci,Fantastyka,
Ruczek Linia koment
Przeczytane:2013-03-25, Na półkach: Przeczytałem,Mam,