Okładka książki - Harry Potter i kamień filozoficzny

Tytuł oryginału: Harry Potter and the Philosopher's Stone
Tłumaczenie: Andrzej Polkowski
Ilustracje: -
Dodał/a opinię: esperanza

Pewnie jestem za stara na takie bajki, ale wciąż z przyjemnością wracam do przygód Harrey'ego Pottera.

Kup książkę

Avatar użytkownika - Simi_48
Simi_48
Przeczytane:2017-06-13, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam, Wyzwanie - fantastyka 2017,
Wyobraź sobie, że pewnego dnia w twoim domu pojawia się listonosz z listem zaadresowanym do ciebie. Zastanawiasz się, jak to możliwe, skoro nigdy nic takiego nie otrzymałeś. Zawsze obserwowałeś, jak twoi rodzice lub dziadkowie otwierają listy - pragnąłeś otrzymać tę tajemniczą kartkę i poznać jej sekrety. Kiedy w końcu nadszedł ten dzień, czujesz się zdezorientowany, ale również podekscytowany. Czujesz, że już niedługo w twoim życiu coś się zmieni. Powoli otwierasz kopertę i wyciągasz z niej list, który od samego początku wydaje ci się dziwny. Wyczytujesz w nim, że już niedługo powinieneś pojawić się w tajemniczej szkole, gdzie będziesz uczył się o różnych rodzajach magii. Magii! Jak to możliwe? Przecież to zjawisko nie istnieje. Na samym początku myślisz, że to żart, ale z czasem czytając po raz kolejny tajemniczy list, zaczynasz zastanawiać się, czy nie jest on czasem prawdziwy. Mijają godziny... Rodzice wracają do domu, a ty nadal tkwisz w tym samym miejscu, co wcześniej. Pytają się, czy wszystko u ciebie w porządku. Nie odpowiadasz. Czujesz się oszukany. Gdy widzą w twoich rękach list z Hogwartu, mama wybiega z płaczem, a tata zamiera. Potwierdzają wszystkie twoje założenia. Wiesz, że to wszystko, co wyczytałeś, to prawda. Jesteś... CZARODZIEJEM! Kochani, zapraszam was dziś do zapoznania się z recenzją książki, która od wielu lat utrzymuje wysoką pozycję na czytelniczym rynku. Każdy ją zna -...
Link do recenzji
Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2015-11-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Nie wiem, ja wy, ale ja posiadam listę książek, które można , by nazwać światowymi bestsellerami , które cierpliwie czekają na zapoznanie się z nimi. Jedną z nich jest, w właściwie był "Harry Potter i kamień filozoficzny", autorstwa J.K.Rowling Niewątpliwie 'Harry Potter i kamień filozoficzny" jest pozycją, którą czytają czytelnicy i ci mali, i ci duzi. Minęło już piętnaście lat odkąd brytyjska pisarka Joanne Kathleen Rowling zdobyła niesłychany rozgłos dzięki postaci młodego czarodzieja. Piętnaście lat temu byłam nastolatką i wówczas , gdy moi rówieśnicy zakochiwali się z Harrym Potterze, to ja czytywałam np. Tolkiena. Nie miałam jeszcze sposobności czytać tej pierwszej części z serii, i co dziwne nie oglądałam nawet ekranizacji. Ale "co się odwlecze, to nie uciecze". Na każdego przychodzi pora. Przyszła i na mnie. Stało się to za przyczyną wydania pierwszej części serii, pod tytułem "Harry Potter i kamień filozoficzny" w pięknej ilustrowanej oprawie. Ale trochę o fabule.. Harry Potter to sierota i podrzutek, od niemowlęcia wychowywany przez ciotkę i wuja. Pewnej ciemnej nocy, dnia 31 października 1981 roku, pod drzwi rodziny Dursley, zostało podrzucone zawiniątko. Tego zadania podjęli się Albus Dumbledore, Minerwa McGonnagal i Rubeus Hagrid. . Wujostwo chłopca Petunia i Vernon Nie są szczęśliwi z tego faktu, gdyż wiedzą, że rodzice dziecka byli czarodziejami. Oni tak zwani...
Link do recenzji
Jedna z moich ulubionych serii z dzieciństwa, do której lubię wracać co kilka lat. Tym razem po raz pierwszy czytam ją w oryginale, ale magiczna atmosfera niczym się nie różni od tej sprzed lat :)
Czasem warto wrócić do książek, które poznało się już kilkanaście lat temu, odświeżyć sobie je, wyrobić sobie nową opinię lub utrzymać tą samą. Zadziwiającym faktem jest, iż serię książek o Potterze czytałam tylko raz, zaś filmy oglądałam mnóstwo razy. Może to ze względu na fakt, iż tvn często je daje wtedy, gdy nic ciekawszego w tv nie ma... Jednak fakt faktem: filmy znam o wiele lepiej niż książki. A, że różnic w filmie jest mnóstwo, to postanowiłam sobie odświeżyć pamięć związaną z książkami o młodym i sławnym czarodzieju. "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" jest pierwszym tomem przygód Harrego, w którym nieco poznajemy świat magii i czarodziejstwa wraz z głównym bohaterem. Jest to podróż magiczna i niesamowita. Powieść jest lekka. Czyta się ją bardzo szybko, a w pamięci pozostaje na długo. Znajdziemy w niej nieco humoru, trochę chwil smutnych i mnóstwo przygody... oraz magii, oczywiście. Ta książka jest przyjemna, niewinna, w której mroczne czasy są tylko wspomnieniem i nic nie zapowiada się, by w przyszłości one powróciły. Co prawda, główny ZŁY bohater się pojawia w powieści, jednak tak naprawdę tylko dlatego, bo jest tym ZŁYM, z którym Harremu przychodzi stawić czoła. Niesamowity jest Hogwart - miejsce, w którym uczniowie uczą się czarów. Już od pierwszego momentu, w którym pojawia się to miejsce czuć, iż będzie niesamowicie magicznie. Czytając znalazłam się w miejscu, w którym mogłabym się uczyć, mieszkać, być. W miejscu, które pokochałam od pierwszego wejrzenia po raz n-ty. Bardzo łatwo można się utożsamić z Harrym ze względu na fakt, iż nie zna on świata, do którego należy. Wraz z nim poznajemy innych czarodziejów, Hogwart, Zakazany las i zaklęcia. Wraz z nim zakochujemy się w tym miejscu i nie chcemy go opuszczać. Tyle tylko, że Harrego każdy zna, jest kimś sławnym, bo jako jedyny przeżył... Ron i Hermiona. Z Ronem przyjaźń wyszła od samego początku, dość naturalnie. Obaj chłopcy po prostu się polubili. Z Hermioną szło to trochę dłużej. Jednak przyjaźń tej trójki jest czymś tak naturalnym jak miejsce, do którego należą. Trudno wyobrazić sobie książkę bez Rona i Hermiony. Książkę polecam. Świat w niej przedstawiony jest fantastyczny, magiczny, niesamowity. Chce się go poznać lepiej, więc zabieram się już za następny tom. :)
Avatar użytkownika - delov
delov
Przeczytane:2017-04-21, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki w 2017,
Może to dziwnie jednak jestem jedną z osób, która jak do tej pory nie przeczytała tej książki a jedynie obejrzała parę lat temu film. Bardzo spodobała mi się ona, wprowadziła w świat magii i poczułam się znowu jak dziecko czytając ją. Żałuje, że tak późno zaczęłam się interesować tą serio. Z pewnością jeszcze nie raz przeczytam o przygodach tych młodych czarodziejów.
Avatar użytkownika - magdalena_emilka
magdalena_emilka
Przeczytane:2017-04-19, Ocena: 5, Przeczytałem, 12 książek 2017,
Książka lekka i przyjemna, rozbudza wyobraźnię.
Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2015-07-19, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2015, POSIADAM,
Za niemowlaka osierocony, teraz 11- letni Harry musi znosić okropne chartery swojego wujostwa i być stale gnębionym przez rozwydrzonego kuzyna. Jego okropne życie zmienia się gdy przylatuje sowa z listem. Zresztą co tu dużo pisać historię młodego czarodzieja zna każdy. Książka przesiąknięta magią, bo jak inaczej wytłumaczyć to, że w dzieciństwie potrafiłam kilka razy do niej wracać. Czytać od nowa gdy pojawiał się kolejny tom. Teraz gdy mam dawno za sobą wszystkie czytać to od początku i nadal tak się fascynować? Moja siostra czyta po raz pierwszy i zazdroszczę jej poznawania dopiero tego świata. Każdy kto był lub dalej jest fanem Harry'ego Pottera pewnie tez nie potrafi jednoznacznie powiedzieć co takiego jest w tej książce. Chyba po prostu magia ;). Magia przyjaźni, miłości i ta z czarodziejskiej różdżki. Ciągle coś się dzieje. każdy nowy rozdział zachęca do czytania kolejnego. Nawet gdy już wiesz coś się stanie miło czytać i odkrywać rożne szczegóły na które się wcześniej nie zwróciło uwagi. Ciekawa treść, dobry humor, nadająca się zarówno dla dzieci, młodzieży i ludzi dorosłych, chłopców i dziewczyn. Drugiej takiej książki nie znalazłam choć jestem książkoholiczką wiele książek mnie oczarowało ale żadna tak jak ta. Ta książka wiele we mnie zmieniła.Nauczył mnie czym jest prawdziwa przyjaźń, odwaga, że nie ocenia się tak szybko ludzi, rozbudziła moją wyobraźnię. Zamiast gier chciałam dostawa tylko książki. Sama pisałam opowiadania. Pozwoliła mi także zajrzeć w głąb siebie, bo chyba każdy jak ja w trakcie czytania zastanawiał się do jakiego domu by się dostał, co by ujrzał w zwierciadle Ain Eingarp, czy miałby na tyle odwagi by ruszyć po kamień filozoficzny, pomóc przyjaciołom?
Avatar użytkownika - pauletka21
pauletka21
Przeczytane:2017-02-26, Ocena: 6, Przeczytałem, Najulubieńsze :),
Od tej książki zakochałam się w Fantasy <3 Mój ulubiony gatunek do dziś. Z chęcią wracam do "Kamienia", kiedy mam czas :)
Avatar użytkownika - Cartercon
Cartercon
Przeczytane:2016-01-05, Ocena: 4, Przeczytałem,
W Nowy Rok strasznie mi się nudziło i przeglądając półkę z książkami mojego brata natrafiłam na to cudo. Niezwykły i pełen magii świat, gdzie z chęcią się przeniosłam. Myślę, że jeszcze nie przeczytałam tak magicznej książki, jak ta i kolejne części. I to nie wcale z względu na obecność czarodziei, czarodziejek i magii, jako takie mocy, ale dzięki niepowtarzalnej atmosferze. Gorąco polecam :))
Avatar użytkownika - AMAF12
AMAF12
Przeczytane:2016-06-27, Ocena: 6, Przeczytałem, wyzwanie książki dla młodzieży 2016,
Harry to chłopiec ,który ma niezwykłe zdolności magiczne.Jego rodziców zabił Voldemort,najgorszy z wszystkich żyjących czarowników.Harry zostaje oddany pod opiekę siostrze swojej nieżyjącej mamie.Mieszka w domu z siostrą swojej mamy,jej męża i z ich rozkapryszonym dzieckiem Dudleyem.Harry dostaje mnóstwo listów z prośbą podjęcia nauki w Hogwarcie.Harry zgadza się i przybywa do Hogwartu.Książka bardzo mi się podobała.
Avatar użytkownika - natalia6202
natalia6202
Przeczytane:2016-01-17, Ocena: 6, Przeczytałem,

Młody 10-letni chłopak, jest przed swoimi jedenastymi urodzinami. Nie ma świadomości, że w ten dzień odmieni się jego dotychczasowe życie. Harry żyje u ciotki i wuja, którzy go wręcz nienawidzą. Żyje sobie pod schodami, a w każdy dzień zaczepiany jest przez ...swojego kuzyna. Gdy był mały zginęli jego rodzice, dlatego też skazany jest na takie, a nie inne życie. Na jego czole jest blizna, którą nabył za czasów dziecka, jednakże sam nie wie skąd się tam wzięła.
Przed urodzinami chłopca pojawia się masa listów, zaadresowanych do niego. Wujostwo z całej siły stara się ich pozbywać, aby ten ich nie dostał, jednak każdego dnia przychodzi pocztą ich coraz więcej. Na niebie pojawia się pełno sów, dookoła domu siedzą koty, a przestraszone wujostwo przeprowadza się do małej chaty na wyspie oddalonej od wszystkiego. W urodziny Harrego w chacie pojawia się dziwny, brodaty, dobrze zbudowany i wysoki mężczyzna, który zabiera chłopca ze sobą.
Razem wyruszają do nieznanego miasta, gdzie młody czarodziej zaopatrza się w różdżkę i inne potrzebne rzeczy, które przydadzą mu się w nowej szkole w Hogwarcie. W nowym miejscu jest bardzo sławny, nie potrafi jednak zrozumieć dlaczego, ponieważ uważa się za zwyczajnego chłopca

Avatar użytkownika -

"Są takie wydarzenia, które – przeżyte wspólnie – muszą się zakończyć przyjaźnią, a znokautowanie trzymetrowego trolla górskiego na pewno jest jednym z nich. "

Harrego Pottera przeczytałam już nie raz jestem wielką fanką tej serii i teraz postanowiłam napisać recenzję bardzo pozytywną na temat po kolei każdej książki o Harrym, oczywiście zaczynam od pierwszej, ta część najbardziej mi się podobała, mimo że jestem fanką całej serii i z chęcią przeczytałabym jeszcze kolejne tomy jakby takowe były, ale mimo to wydaje mi się że z książki na książkę było coraz mniej zabawy, a coraz więcej poważnych scen. Mimo to poziom książki się nie obniżył, a może nawet dzięki filozoficznym myślom wzrósł. Jednak wiele zabawnych fragmentów i stwierdzeń takich jak cytat powyżej dodawały książce uroku i brakuje mi ich w ostatnich tomach, ale teraz wróćmy do pierwszej części.

Na początku książki poznajemy rodzinę Harrego i dowiadujemy się co nieco również o jego przeszłości oraz poznajemy dyrektora Hogwartu - Albusa Dubledora i nauczycielkę - Minerwę Mcgonagall. Rodzice Harrego zginęli kiedy on był małym dzieckiem i niewiele rozumiał z tego co się wydarzyło, a wydarzyło się wiele Voldemort którego wszyscy się boją i nazywają inaczej "Ten-którego-imienia-nie-wolno-wymawiać" zaatakował rodziców chłopca, a później i jego samego, ale zaklęcie się odbiło od niego i zaatakowało rzucającego zaklęcie przez co stracił całą magiczną moc, Harry albo inaczej "chłopiec-który-przeżył"został wtedy zabrany przez gajowego Hogwartu - Hagrida i podrzucony pod dom jego ciotki i wuja - państwa Dursley oraz kuzyna w jego wieku Dudleya. Przez następne 10lat Harry musiał znosić życie z nimi które bynajmniej nie było sielanką. Wszystko co Harry dostawał było po jego kuzynie więc najczęściej za duże lub zepsute, albo to i to. W domu tym były surowe zasady np. Chłopiec nie mógł zadawać pytać, a jeśli wspomniał o czymś magicznym, lub zachował się w "nienormalny" sposób, zasłużył na brak kolacji lub inne niezbyt przyjemne kary.

Harry nigdy nie miał przyjaciół Dudley zastraszał wszystkich wraz ze swoją bandą, a ponieważ nie znosił Harrego i lubił go dręczyć, nakazywał to również wszystkim uczniom szkoły do której chodzili. Chłopiec-który-przeżył żył więc sam z niejasnym przeczuciem że nie należy do tego świata, często spotykały go dziwne rzeczy, raz np. rozmawiał z wężem i wypuścił go na wolność innym razem uciekając przed swoim kuzynem i jego przyjaciółmi przeniósł się nie wiedząc jak na dach szkoły.

Dopiero w wieku 11lat dokładnie w urodziny chłopiec dowiedział się czemu jest inny - był czarodziejem tak jak jego rodzice. Harry poszedł wtedy do szkoły w Hogwarcie i poznał prawdziwego przyjaciela - Rona, a następnie również przyjaciółkę - Hermionę. Nie będę zdradzać dalszej treści książki, powiem tylko że chłopiec niewątpliwie spotka się ze swoim niedoszłym zabójcom, ale czy i tym razem ujdzie z życiem? Czy pokona Volde... tzn. sami-wiecie-kogo? Dowiecie się jeśli przeczytacie książkę.

Avatar użytkownika - fishtalking
fishtalking
Przeczytane:2016-02-12, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2016, Mam,
Przeczytana ponownie, tym razem w wersji ilustrowanej. Myślałam, że nie da się tej książki bardziej kochać, a jednak. Ilustracje dodają nowych przeżyć. Absolutnie piękna.
Avatar użytkownika - paulina0944
paulina0944
Przeczytane:2016-02-11, Przeczytałem,
Tak pewne każdy zna już tą historię, jak nie z książki, to z filmu. Harry- biedny chłopiec, który jako jedyny przeżył tragedię, po której ma bliznę na czole w kształcie pioruna, trafia do rodziny zastępczej, która go nie znosi i nic nie mówi o jego prawdziwym pochodzeniu. Jednak w jedenaste urodziny wszystko się zmienia. Dostaje list z Hogwartu z informacją, że dostaje się do tej szkoły i zaczyna naukę w szkole magii. Praktycznie cała powieść dzieję w tej właśnie szkole. Harry zaczyna tam naukę, zostaje przydzielony do odpowiedniego pokoju i poznaje bardzo ciekawych ludzi. Postacie były ciekawie wykreowane. Każda miała to coś i była inna i wyjątkowa zarazem. Mimo wszystko z żadną nie zżyłam się mocno... Harry, Ron i Hermiona to taka dobrana trójka. Hermina mózgowiec, Harry dowódca, a Ron to taki od reszty roboty. Szczerze mówiąc denerwowała mnie postać Harrego, no dobra jego rodzice byli wielkimi czarodziejami, ale to chyba nie powinno oznaczać, ze od samego początku będzie we wszystkim najlepszy. Za szybko było pokazane jaki to on jest wspaniały. "(...) ludzie mają wrodzony talent do wybierania właśnie tego, co dla nich najgorsze." Akcja, no jest jej dużo. Jest bardzo ciekawie opisana i autorka nie przesadziła z przedłużaniem ich. Choć denerwowało mnie przesadne opisywanie posiłków. Każde jedzenie było dokładnie przedstawione, co było wręcz denerwujące. Bardzo podobały mi się akcje z Hagrid, jak miał tego smoka lub jak był z uczniami w zakazanym lesie <3 Albo mecze quidditcha. To mi się z największą przyjemnością czytało. Kocham jak autorzy opisują jakieś mecze lub zawody <3 <3 To czas teraz trochę poopowiadać o postaciach... To na pierwszy ogień idzie główny bohater Harry. W sumie to nic nie mam do dodania, bo o nim już wcześniej wspominałam, ale pomimo tej małej wady, że od początku musiał być najlepszy to nic do niego nie mam. Jest dobrą postacią i doskonałym szukającym. Mimo wszystkiego jest dzielny i nie wywyższa się będąc tym, który osłabił Złego Pana. Hermiona za to była taką z początku irytującą kujonką. Musiała wszystko wiedzieć i być przemądrzała w każdej dziedzinie. Jednak później zaczyna częściej łamać zasady i coraz bardziej być wyluzowaną osobą. Czasami jej wiedza ratowała życie. Ron ma trochę ciężko, prawie najmłodszy z dzieci, musi mieć rzeczy po starszym rodzeństwie, bo rodzina jest biedna. Pomimo tego chłopak ma poczucie humoru i cieszy się z tego co ma. Jest zabawny i chętny do przygód. Nauczyciele za to z tej szkoły bardzo mnie przerażały, zwłaszcza profesor Snape. Za to dyrektor i Hagrid <3 Cieszyłam się i chętnie czytałam z nimi akcje! Gajowy był chyba najzabawniejszą postacią. Co do samej książki nic nie mam. Bardzo podobało mi się jednak zakończenie i ten nieoczekiwany zwrot akcji. Serio to daje ogromny plus tej książce. Poza tym ta cała sceneria magii, teraz wiem dlaczego osoby w wieku od 11 lat, które czytały wtedy Harrego tak się nią zachwycają, cały ten świat wykreowany przez autorką jest nieziemski! <3 I to chyba wszystko w tej recenzji, oczywiście niedługo zabieram się za drugi tom i mam nadzieję, że będzie lepszy od pierwszej :)
2016: Tym razem w języku hiszpańskim. Polecam uczenie się języków czytając książki które się zna na pamięć. Serio, to jest świetne, zwłaszcza jak jednocześnie podłączy się audiobooka. Może nie wiem w danym momencie co oznacza dane słowo, ale na przykład wiem jakie zwierzątko miał Neville, więc automatycznie się uczę. Polecam! 2014: Dla rozluźnienia zaczęłam przypominać sobie świat, w którym bardzo chciałam dorastać (i w sumie dorastałam). Jednak dla odmiany, czytam serię w języku angielskim. Ja wiem że jest to tylko usprawiedliwienie, że niby się w ten sposób uczę, nie marnując czasu, ale tak naprawdę po prostu czasem lubię przypomnieć sobie dzieciństwo. Jak tak dalej pójdzie to niektóre zdania i akapity które lubię najbardziej będę mogła recytować z pamięci. Cóż, mimo wszystko, trzeba przyznać że cała seria jest wyjątkowa, jedyna w swoim rodzaju, wręcz... magiczna!
Avatar użytkownika - LilyBlack
LilyBlack
Przeczytane:2015-09-06, Ocena: 6, Przeczytałem, Fantaza,
Super.
Avatar użytkownika - karola137
karola137
Przeczytane:2015-08-16, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki w 2015 roku, Mam,
Jak co wakacje zabrałam się za czytanie i chyba nie ma sensu pisania czegokolwiek o tej książce, bo każdy wie, jakie arcydzieło stworzyła autorka.
Avatar użytkownika - krasu
krasu
Przeczytane:2015-08-07, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2015,
Przygody rozpoznawanego na całym świecie Harrego Pottera, którego jak dotąd dane mi było poznać tylko z copiątkowych wakacyjnych seansów w TVN. Mimo, iż znam już zakończenie historii to chciałem przekonać się na własne oczy jak wygląda książka. Harry, który dzięki Hagridowi w swoje 11 urodziny dowiaduje się o swoim magicznym przeznaczeniu i o historii swoich rodziców. Dociera do Hogwardu i poznaje prawdziwych przyjaciół Rona i Hermionę Grenger. Z dala od wrednej rodzinki mugoli, apodyktycznego wuja Vernona, wścibskiej ciotki Petuni i rozpieszczanego przez matkę kuzyna Dudleya, chłopiec rozpoczyna najwspanialszą historię swojego życia, która obfitować będzie w radość, miłość, smutek, a czasami nawet i śmierć. Moim ulubionym momentem z całej książki jest walka o Kamień Filozoficzny z Quirrilem, pierwszy mecz quidditcha, w którym Harry zagrał jako najmłodszy przejmujący w stuleciu i to wszystko dzięki Draco Malfoyowi, gdzieki któremu mógł popisać się umiejetnościami latania na miotle by odzyskać skradzioną przez niego kulę przypominajkę należącą do Nevila Longbottoma. Nie mogę zrozumieć jednak jak można w tej książce doszukiwać się okultyzmu czy innych wpływów złych mocy. Tak samo jest również w przypadku Pokemonów czy osławionej Hellow Kitty z Japonii. Denerwuje mnie to, że ludzie uznają coś z góry za złe tylko z czystych uprzedzeń, a nie z rzetelnej wiedzy. Kultura japonii jest inna od naszej i ludzie tam żyjący postrzegają świat inaczej niż my. J.K. Rowling stworzyła świat, w którym działają zasady inne niż w naszym. Myślę, że w naszym kraju niektórzy zbyt łatwo oceniają inność, mierząc świat wyłącznie swoją miarą, żyjąc w błogim stanie nieświadomości zjawisk dziejących się w społeczeństwie. Dam sobie uciąć rękę, że osoby tak głośno i chucznie krytykujące autorkę i jej dzieło same nie raczyły nawet zajżeć do tej pozycji, a przecież wiadomo, że KSIĄŻKI NIE OCENIA ŚIĘ PO OKŁADCE.
Avatar użytkownika - agnik66
agnik66
Przeczytane:2015-08-01, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2015,
Dziesięcioletni Harry Potter nie ma łatwego życia. Jest sierotą i mieszka u swojego wujostwa, które go nienawidzi. Jego pokój znajduje się w maleńkiej komórce pod schodami, a chłopak jest stale obrażany przez swojego okropnego kuzyna Dydley'a i traktowany jak ktoś gorszy. Wszystko zmienia się w dniu jedenastych urodzin Harry'ego, kiedy to odwiedza go Rubeus Hagrid, gajowy Hogwartu, wręczając mu list z zaproszeniem do szkoły magii i czarodziejstwa. Teraz zaczyna się wielka przygoda Pottera, którą przeżyje wraz z Ronem i Hermioną. Nie wiem, jak odebrałabym tę książkę kilka lat temu, ale teraz jestem nią wprost zachwycona. Chociaż nie jestem wielką fanką fantastyki i rzadko sięgam po tytuły z tego gatunku, to Harry Potter zdobył moje serce. Ta historia jest po prostu taka magiczna i w tym tkwi jej urok. To to jedna z tych książek, którą mimo wszystko powinno się poznać i samemu przekonać, co w niej takiego jest, że tyle osób się nią zachwyca. A jest się czym zachwycać, gwarantuję. Przede wszystkim są tutaj świetni bohaterowie, ale o nich za chwilę, ciągle się coś dzieje i nie ma tutaj miejsca na nudę. Ten tajemniczy świat naprawdę przyciąga do siebie czytelnika, a ja z chęcią w Hogwarcie jeszcze zagoszczę. I oby jak najszybciej! Sądzę także, że jest to niezwykle mądra powieść, która może czegoś nauczyć. Autorka przekazuje za jej pomocą wartości, które powinny być obecne w życiu każdego człowieka. Mamy tutaj przyjaźń, ale taką prawdziwą, wymagającą często poświęceń oraz męstwo i odwagę. I fakt, że warto być dobrym, bo kłamstwo zawsze wyjdzie na jaw. Harry Potter zdobył moje serce. Tak po prostu. Zaimponowała mi jego odwaga, wytrwałość i zaangażowanie.Wyjątkowo nie przeszkadzała mi Hermiona Granger, która jest zarozumiałą i miejscami naprawdę denerwującą kujonką, ale potrafiła mnie też rozbawić swoimi wysokimi ambicjami. Z kolei Ron Wesley jest dla mnie takim uroczym rudzielcem, którego nie da się nie polubić. Na uwagę zasługuje też Rubeus Hagrid, który jest olbrzymim mężczyzną pełniącym funkcję gajowego w Hogwarcie. Jego język jest naprawdę bardzo zabawny i można się pośmiać. O bohaterach można by było wiele pisać, ale najlepiej poznać ich samemu. Tutaj każda postać jest dobrze dopracowana, charakterystyczna, a nie tylko Harry Potter i jego najbliżsi. Za to ogromny plus. Kurcze, teraz mogę jedynie żałować, że nie poznałam tej książki jakieś 10 lat temu. Sądzę, że miałabym dzisiaj co wspominać. kingaczyta.blogspot.com
Avatar użytkownika - Edyta_S
Edyta_S
Przeczytane:2015-06-15, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Przyjemna lekka książka na jeden dzień czyta się miło i szybko
Avatar użytkownika - chatka01
chatka01
Przeczytane:2014-11-02, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Książka, która jest doskonałym pretekstem do rozmów rodziców z dziećmi. Łączy wzruszającą historię z humorem, współczesny świat (bliski młodym czytelnikom) z urokiem magii, która przecież kojarzy się z urokiem baśni poznawanych na kolanach rodziców we wczesnym dzieciństwie. Łączy tematykę szkolnego życia z historią jak z horroru. po prostu przepis na idealną książkę dla nastolatków i ich rodziców. Przetestowałam na własnych dzieciach.
Avatar użytkownika - cichaczytelniczka
cichaczytelniczka
Przeczytane:2013-07-24, Ocena: 5, Przeczytałem,
Harry Potter- chłopiec, który nie wie kim tak naprawdę jest. Mieszka w schowku pod schodami u ciotki i wuja, którzy traktują go jak piąte koło u wozu. Pewnego dnia do domu trafia list zaadresowany do Harry'ego, którego wuj nie pozwala mu przeczytać. Przychodzą kolejne i kolejne.. Tak zaczyna się przygoda z małym czarodziejem, który dopiero pozna swoje pochodzenie, zrozumie kim jest i gdzie jest jego miejsce
Avatar użytkownika - pabelkopablo
pabelkopablo
Przeczytane:2012-04-25, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Pierwsza książka z dzieciństwa, która otworzyła świat fantastyki ;) Przeczytana przeze mnie kilka razy i bardzo, ale to bardzo godna polecenia ;)
Avatar użytkownika - surfinia
surfinia
Przeczytane:2015-02-19, Ocena: 6, Przeczytałem, Jeszcze do nich wrócę, Mam, Przeczytane,
Wciągająca seria o młodym czarodzieju. Czytałam ją kilka lat temu i z chęcią do niej powracam.
Avatar użytkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2013-04-06, Ocena: 6, Przeczytałem,
Ja z pewnością nie jestem mugolem i z największą przyjemnością wróciłam do czytania przygód o małym czarodzieju, który po 11 latach bycia wyrzutkiem i samotnikiem znajduje sens życiowy, przyjaciół i ciągle pakuje się w kłopoty, z których wychodzi obronną ręką. W pierwszej części zdecydowanie moimi ulubionymi postaciami są : Profesor Dumbledore, Hagrid i Profesor Snape (tak, tak to ta 'czarna' postać, która wcale nie jest taka czarna jak się wydaje) A książka opowiada o chęci zdobycia i posiadania kamienia filozoficznego, dającego nieśmiertelność i moc temu, kto go posiądzie. I tu po raz pierwszy spotykamy Lorda Voldemorta (akurat ja nie boję się wypowiadać jego nazwiska ;D)
Avatar użytkownika - mouna
mouna
Przeczytane:2014-05-01, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2014, Moje,
Pierwsza część opowieści o małym czarodzieju, który, po śmierci rodziców, mieszka u wujostwa, zawsze przepełnia moje serce współczuciem. Mały, zgnębiony i zahukany chłopiec, który pewnego dnia dowiaduje się, że jego imię zna każdy czarodziej. Lubię czytać tę książkę (tak jak i całą serię o Harrym Potterze), aby odpocząć od świata i zająć głowę niezobowiązującą lekturą.
Avatar użytkownika - al-ks
al-ks
Przeczytane:2014-09-01, Ocena: 4, Przeczytałem,
Przeciętna. Nawet OK, ale wolę czytać książki bardziej wartościowe. Nudziła mnie ta książka, film ciekawszy.
Avatar użytkownika - oliw333ia
oliw333ia
Przeczytane:2014-07-30, Ocena: 5, Przeczytałem, czytam regularnie w 2014 roku , Mam,
pierwsza z książek o Harrym Pottrze który pewnego dnia dowiaduje się że jest czarodziejem i ma zacząć naukę w Hogwarcie szkole magi i czarodziejstwa jak każdy nastolatek pakuje się w kłopoty( chcecie wiedzieć jakie przeczytajcie książkę) od tej książki zaczęła się moja przygoda z książkami dlatego wracam do niej regularnie
Avatar użytkownika - Skipperk
Skipperk
Przeczytane:2014-07-18, Ocena: 5, Przeczytałem, 12 książek - 2014,
Pierwsza część przygód "chłopca, który przeżył" zaczynająca całą opowieść. Młody czarodziej mieszkających u swych nieprzyjemnych krewnych poznaje świat magii. Rusza na pierwszy rok nauki do najlepszej szkoły dla czarodziejów - Hogartu. Poznaje tam nowych przyjaciół oraz wrogów. Książka zaczyna się trochę zbyt ociężale, przez co nie zainteresowała mnie od razu. Zwykła rodzina, dzień jak co dzień ze zwykłą praca i ludzie w pelerynach... WHAT??? Właśnie wtedy zaczynamy rozumieć, że zaczyna dziać się coś grubszego. Historia właśnie wtedy najbardziej zachęca do dalszego czytania, gdyż nie wiemy co dokładnie nas czeka.
Avatar użytkownika - SITT18
SITT18
Przeczytane:2014-06-29, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2014, Mam,
Ta książka ma w sobie wszystko to, co powinna mieć świetna książka. Wspaniała fabuła, świat, do którego aż chciałoby się przenieść, charakterystyczni bohaterzy i magiczne "coś", co sprawia, że chce się do niej powracać. Jest to moja ukochana książka z dzieciństwa, uwielbiam ją czytać, mimo tego, że jest przeznaczona raczej dla dzieci. Tak naprawdę dzięki tej i następnych książkach opisujących przygody małego czarodzieja, pokochałam czytać. Za to właśnie jestem niezmiernie wdzięczna pani Rowling. Polecam tą książkę każdemu, niezależnie od wieku czy upodobań. Jest to historia pełna przygód, czarów, magicznych stworzeń historia o przyjaźni, lojalności, poświęceniu, odwadze, słowem, o czymś, co w dzisiejszych czasach zaczyna tracić na wartości.
Avatar użytkownika - MrsCrux
MrsCrux
Przeczytane:2014-06-27, Ocena: 6, Przeczytałem,
Zawsze nazywam tę książką początkiem końca. Dlaczego? Bo przecież Harry i tak będzie musiał zginąć. Jest to jednak genialna książka, z którą moja przygoda z HP się rozpoczęła. Cała magia jest zawarta w tej książce.
Avatar użytkownika - LilAlia
LilAlia
Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Super, naprawdę świetnie napisana i wciągająca książka. Czytałam wszystkie części, jako dziecko i nadal je uwielbiam :)
Avatar użytkownika - dami200114
dami200114
Przeczytane:2014-02-20, Ocena: 6, Przeczytałem, 26 ksiazek 2014 , Mam,
Te książkę dostałem na gwiazdkę gdzieś tak, 2 lata temu. Pamiętam ze Pochłonąłem ją jednym tchem. Teraz chciałem sprawdzić czy na prawdę jest taka dobra. J.K Rowling stworzyła wspaniale dzieło, które z pewnością warta tego całego rozgłosu . Kubki, koszulki, filmy, gry, mógłbym tak wymieniać bez końca . Harry, sierota mieszkająca w komórce pod schodami u wujostwa. Ciotka Petunia wraz z wujem Veronem traktują go gorzej niż psa. Rówieśnikiem Harr'ego jest ich gruby syn - Dudley. Niestety on tak jaki i jego rodzice nienawidzi go. Chłopak z blizną musi po nim nawet nosić ciuchy, o wiele za duże z powodu nadwagi kuzyna. W domu dzieją się cały czas dziwne, niewyjaśniane rzeczy. Dzień w dzień, z coraz większą ilością przychodzą do Harr'ego korespondencje, które wuj ukrywa nie pokazując mu. Jest północ, nagle solenizant (czyt.Harry ) słyszy głośne pukanie do drzwi. Okazuje się ze to Hagrid, olbrzymi gajowy w Hogwardzie. Przychodzi by powiedzieć chłopakowi, ze został przyjęty do szkoły, tzw. Szkoła Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. W pociągu zaprzyjaźnia się z rudowłosym chłopcem o imieniu Ron. Na miejscu okazuje się, iż Harry jest rozpoznawalny w całej szkole. Dlaczego? Seria J.K. Rowling nie jest tylko głupią bajeczką. Jest powieścią, która zmienia patrzenie na świat każdego, kto jest w stanie wczuć się w akcję dzieła J.K. Rowling. Treść zawiera mnóstwo prawd moralnych i pokazuje nam co jest w życiu najważniejsze. Dlatego apeluję: Jeśli jeszcze nie zagłębiłeś się w treść przygód Harry'ego Pottera, nie czekaj! Zrób to! Warto! To zmieniło moje życie. Dowiedziałem się, że w życiu jest odwaga, a najpotężniejszą magią jest miłość. Tego nauczył mnie sam Harry. Ron i Hermiona nauczyli mnie, że nie ma nic piękniejszego niż przyjaźń, ta z głębi serca. Każdy z poznanych bohaterów jest inny, lecz idealny. Pani Rowling przede wszystkim stworzyła ciekawe i bogate sylwetki bohaterów. Jedna z problematyk ksiazki jest właśnie nienawiść krewnych odnoszących się do niego, takich jak zamkniecie pod schodami czy tez głodówka. Jest to dla mnie niewyobrażalne jak ludzie i to rodzina może się traktować. Jedynym plusem w tej sytuacji jest to ze nie wydarzyło się to naprawdę. Czytając i świetnie się bawiąc uczyłem się o życiu innych ludzi. ,, Harry Potter i Kamien Filozoficzny ,, to książka, którą się naprawdę szybko czyta, jest napisana lekko i prosto, jednym słowy napisana zrozumiale dla czytelnika. Kartka za kartkom coraz bardziej mi się podobała. Cały czas towarzyszyły mi nieoczekiwane zwroty akcji wraz z zaskakującymi wydarzeniami. Szczerze Wszystkim jak najbardziej Polecam wlasnie Herego Potera !
Avatar użytkownika - RaQ
RaQ
Przeczytane:2008-05-14, Ocena: 6, Przeczytałem,
Z sentymentu daję 6. Harry Potter przełamał we mnie niechęć do książek wiele lat temu, od niego zaczęła się książkomania.
Bardzo bardzo długo zwlekałam z rozpoczęciem słynnej sagi o małym czarodzieju (poprtostu stwierdziłam iż jest to nudna książka a ja w dodatku do niedawna nie lubiłam słowa pisanego). Harrego Pottera poznajemy jako wątłego jedenastolatka, który stracił rodziców i jako niemowlę trafił ku swojemu nieszczęściu do rodziny Dursley
Pierwsza fantastyka, z którą miała doczynienia- zaczęłam w podstawówce:) Nie powiem, ale wiele razy wracałam do całej serii- chyba nigdy mi się nie znudzi. Chyba podstawa ksiązkowa, jak dla mnie:) Oryginalny świat magii, w któych chyba każdy chciałby się znaleźć :)
Avatar użytkownika - EmnildaAmelberga
EmnildaAmelberga
Przeczytane:2013-11-27, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Zapoznałam się z książkami o Harrym dość dawno, ale pozostały miłe wspomnienia po udanej lekturze.
Avatar użytkownika - CorkaHermesa
CorkaHermesa
Przeczytane:2013-08-03, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2013, Mam,
Książkę oceniam na 100/6. ;) Świetnie napisana, dało się przy niej płakać ze śmiechu, jak również i wzruszenia. Joanne K. Rowling doskonale zarysowała magiczny świat wciągający każdego, kto sięgnie po książkę, bez względu na wiek czy preferencje czytelnicze. Każdy z nas posiada w sobie dziecko i pragnienie takowego świata, a ta książka doskonale je w nas rozbudza. Opowieść ,,Harry Potter i Kamień Filozoficzny" dała początek całej serii przygód tytułowego chłopca i rozpoczęła wręcz jego kult sięgający w każdy zakamarek globu.
Avatar użytkownika - wiola120892
wiola120892
Przeczytane:2013-03-09, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2013, Mam,
Początek historii o młodym czarodzieju. Piękna, zabawna opowieść o fantastycznym świecie magii. Harry to bohater który potrafi wywołać uśmiech na twarzy każdego czytelnika - młody, z potencjałem, a zarazem pogardzany i wyszydzany przez własną rodzinę. Znajduje szczęście i przyjaciół w Hogwarcie, gdzie czeka na niego wiele radosnych jak i niebezpiecznych przygód. Polecam!
Avatar użytkownika - Tinger
Tinger
Przeczytane:2013-07-01, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki, Przeczytane,
Harry jest popychadłem w domu swojego wujostwa. Co wydarzy się, gdy pewnego dnia dostanie list z tajemniczej szkoły-Hogwartu? Jego życie zostanie wywrócone o 360 stopni. Pozna świat, którego nigdy wcześniej nie widział-świat czarodziejów pełen magii. Do tego Harry nie jest po prostu zwykłym czarodziejem. Gdy był niemowlakiem, jako jedyny, przeżył atak jednego z najpotężniejszych czarodziejów. Młody chłopak, dopiero co wprowadzony w nowy świat, musi sobie poradzić z wielką sławą, w czym pomogą mu przyjaciele-Ron i Hermiona.
Książka którą przeanalizowałam do granic możliwości tworząc autorskie scenariusze dla dzieci. Z pozoru banalna, nieco infantylna, ot czary i magia. Jednak im dłużej sie w nią zagłębiałam tym więcej walorów przede mną otwierała. Z czasem doceniłam fakt że jest pisana nie tylko o dzieciach ale też dla dzieci.
Avatar użytkownika - aaxxx
aaxxx
Przeczytane:2013-06-16, Ocena: 6, Przeczytałem,
To już pewnego rodzaju klasyka:) Świetnie pomaga się odprężyć i zapomnieć o problemach.
To jedyna część Pottera, którą przeczytałam. I to chyba bardziej z "przyzwoitości", aby wiedzieć, o czym się mowi. Cóż, nie każdemu musi sie podobać wszystko ;) próbowałam się nawet przełamać i zacząć następną częśc, ale nie dałam rady. Nie podoba mi się tutaj zacieranie dobra i zła, ale i tak ogólnie nie przepadam za fantastyką.
Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2000-12-30, Ocena: 5, Przeczytałem, 2012 i wcześniej, Mam,
Cóż z tego, że pani Rowling pisząc "Harrego Pottera" czerpała garściami ze źródeł klasyków, takich jak np. Tolkien. Książka o uroczym chłopcu-sierocie, który, jak się okazuje, jest czarodziejem była strzałem w dziesiątkę. Jako dorosła kobieta zostałam przeniesiona do magicznej krainy, poczułam klimat niesamitego Londynu, jego podziemi i wszelkich innych tajemniczych miejsc opisanych w książce. Nietuzinkowe postaci, rozbudowana fabuła, magia, pozytywne przesłania (np. dotyczące przyjaźni i honoru) - wszystko to powoduje, że lektura "Harrego Pottera" jest miłą odskocznią od rzeczywistości, jest przeniesieniem się w świat fantazji z dzieciństwa.
Avatar użytkownika - olka00
olka00
Przeczytane:2013-02-28, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki- 2013,
bardzo fajna, lekka książka na zimne szare dni.
Avatar użytkownika - esperanza
esperanza
Przeczytane:2013-01-26, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2013, Mam,
Avatar użytkownika - kacpi71935
kacpi71935
Przeczytane:2013-01-05, Ocena: 6, Przeczytałem,
Bardzo fajna,zaskakująca przygodowa książka opowiadająca o Harrym Potterze,uczniu Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie.
Avatar użytkownika - martellina
martellina

Pierwsza część z  z kultowej serii opowieści o młodym czarodzieju, Harrym Potterze. Chłopiec był świadkiem tragicznej śmierci swoich rodziców i od tamtej pory jego wychowaniem zajmuje się wujostwo. Zarówno Wuj Vernon jak i ciotka Petunia starają się ukryć jego przynależność do świata magii. Wkrótce jednak chłopiec ląduje w szkole magii i czarodziejstwa w Hogwarcie. Harry będzie musiał podołać trudnemu wyzwaniu.

Kiedy pierwszy raz czytałam tą książkę nie mogłam się od niej oderwać. Jest to niezwykła i poruszająca historia, pozwalająca oderwać się od codziennych problemów.  Pisarka J.K. Rowling zadbalła o każdy szczegół, aby każdy czytający mógł się jednym z uczniów Hogwartu. Historia Harrego Pottera pozwala nam znów poczuć się dziećmi.Ta niesamowita opowieść zarówno mnie rozchmurzyła i wzruszyła.Serdecznie ją polecam.

Dobrze się czyta, bardzo szybko i z przyjemnością

The Best !!!
Avatar użytkownika - Convenant
Convenant
Ocena: 6, Czytam,
Świetna książka opowaidajaca o chłopcu ktory stał sie czarodziejem jako 11 latek. Pełna przygód i przyjaźni.
Avatar użytkownika - AnnaJo
AnnaJo
Ocena: 6, Przeczytałem,
Każdy zdecydowanie powinien przeczytać
Avatar użytkownika - izek
izek
Przeczytane:2011-01-06, Ocena: 5, Przeczytałem,
Seria bardzo w porządku, ale pierwszy tom nie zachęca do sięgnięcia po więcej - książka zbyt dziecinna. Choć ja miałam to szczęście, by razem z Harrym dorastać... Stąd mój ogromny sentyment.
Avatar użytkownika - yerba
yerba
Ja dam czwóreczkę, powieści pani Rowling jakoś do mnie nie trafiają, a mroczne adaptacje przerażają, szczególnie kiedy widzę do jakiej grupy wiekowej są kierowane.
Avatar użytkownika - katechetka
katechetka
Ocena: 6, Czytam,
Wspaniała seria.
Avatar użytkownika -

Magia we współczesnym Świecie, ciekawie i tajemniczo, czasem nawet bardzo mroczne...nie tylko dla młodych.Dodam tylko że wolę przeczytać (czytałem już nie jeden raz) niż oglądać film, który zachwyca tylko leniwych.Wspaniała seria przygód młodego Czarodzieja w erze komputerów i komórek które nie działają w świecie magii.Polecam.
Avatar użytkownika - Vanillivi
Vanillivi
Przeczytane:2010-12-15, Ocena: 6, Przeczytałem,
Magiczna powieść nie tylko dla najmłodszych.
Avatar użytkownika - kamkap
kamkap
świetna książka, nie tylko dla dzieci i młodzieży. Ja przeczytałam z przyjemnością.
Avatar użytkownika - kkiinnaa
Przeczytane:2006-09-01, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - Balladyna
Balladyna
Przeczytane:2006-08-25, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - sylwia91zdw
sylwia91zdw
Shi4
Przeczytane:2004-03-19, Ocena: 4, Przeczytałam, Dla dzieci, Fantastyka,
Avatar użytkownika - madak
madak
Przeczytane:2002-07-01, Ocena: 6, Przeczytałam, Książki dla dzieci, Książki dla młodzieży,
Avatar użytkownika - czarniutka21
Avatar użytkownika - agusia97
agusia97
Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
J.K. Rowling0
Okładka ksiązki - Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć (Fantastic Beasts and Where to Find Them: The Original Screenplay)

Pomysł na tę książkę pisarka zaczerpnęła z wcześniejszej swojej książki, również zatytułowanej "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć". Był to podręcznik...

J.K. Rowling0
Okładka ksiązki - Very Good Lives: The Fringe Benefits of Failure and the Importance of Imagination

In 2008, J.K. Rowling delivered a deeply affecting commencement speech at Harvard University. Now published for the first time in book form, Very Good...