Harry Potter i więzień Azkabanu

Recenzja - Harry Potter i więzień Azkabanu
Najlepsza część :)
Cartercon plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Uwielbiam ten magiczny klimat, czego i tutaj nie zabrakło.
Dodatkowym plusem jest to, że pojawia się tutaj Syriusz Black i dementorzy.
Inne postacie również poznajmy coraz bliżej, czy też widzimy w zupełnie nowej odsłonie, jak na przykład Hagrid.
Polecam gorąco!
gabolek000 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2016,52 książki 2016,chcę,ulubione,zrecenzowane,
Recenzja na:

Co byś zrobił, będąc czarodziejem, kiedy okazałoby się, że z elitarnego więzienia uciekł właśnie bardzo niebezpieczny przestępca? Co by się stało, gdyby w przepowiedni Twojej przyszłości znaczną rolę odegrał omen śmierci? W jaki sposób byś zareagował, kiedy dowiedziałbyś się, że tym groźnym zbiegiem jest członek Twojej rodziny... który na Ciebie poluje? Przeraziłbyś się? Zakopał pod łóżkiem i nigdy spod niego nie wychodził? A może znalazłbyś go sam i niespodziewanie unicestwił, zanim to on by Cię dopadł? Jak byś postąpił, gdyby okazało się, że wszystko jest inaczej niż myślisz - że przestępca tak naprawdę chce Ci pomóc, a omen śmierci nie zwiastuje tak naprawdę Twojego końca? Zareagowałbyś inaczej?

"Harry Potter i Więzień Akabanu" to trzecia część genialnego cyklu stworzonego przez J.K. Rowling. Odkąd rozpoczęła się moja przygoda z książkową wersją przygód chłopca, który przeżył spotkanie z samym Lordem Voldemortem, byłam przekonana, że film w dużym stopniu pokrywa się z wersja papierową. Jak wielkie było moje zaskoczenie tuż po zakończeniu tego tomu, bowiem dostrzegłam tyle różnic i pominiętych scen, które w moim odczuciu spokojnie można było zostawić, że usta nie zamykały mi się z wrażenia.

To by znaczyło, że tym, czego się boisz najbardziej, jest... strach. To bardzo mądre, Harry.

Harry zmuszony jest spędzić kolejne wakacje ze swoim wujostwem i ich synem Dudleyem. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, iż oprócz docinek ze strony kuzyna i jego rodziców, musi znosić jeszcze obecność znienawidzonej przez niego ciotki Marge, która wprost uwielbia się na nim wyżywać. Pewnego dnia Harry już nie wytrzymuje i postanawia uciec z domu. Trafia do Dziurawego Kotła, w którym spędza resztę dni wakacji i poznaje samego Ministra Magii. Wraz z przyjaciółmi czeka na rozpoczęcie trzeciego roku nauki w Szkole Magii i Czarodziejstwa Hogwart. Ten rok zapowiada się zwyczajnie, aż do momentu, kiedy po świecie rozchodzą się wieści o ucieczce z Azkabanu niezwykle groźnego przestępcy - Syriusza Blacka, który jest czarodziejem i dawnym sprzymierzeńcem Voldemorta. Syriusz Black dawno temu rzekomo przyczynił się do śmierci rodziców Harry'ego. Co gorsza, okazuje się być jego członkiem rodziny. Kiedy wszyscy dookoła starają się chronić Harry'ego, na którego poluje groźny zbieg, chłopiec sam postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i rozpoczyna dodatkową naukę obrony przed czarną magią z nowym profesorem. Co zrobi, kiedy dowie się, że tak naprawdę Syriusz pragnie mu pomóc?

W tej części przewija się wiele nowych bohaterów, których polubiłam/pokochałam/znienawidziłam całym sercem. Poznajemy genialnego profesora obrony przed czarną magią - Remusa Lupina, który skrywa swoją słodką tajemnicę, i jest także uczynny wobec Harry'ego. Kolejną osobą jest Syriusz Black - zbieg z Azkabanu, niesłusznie oskarżony czarodziej, doszczętnie zraniony, lecz nadal kochający i czuły mężczyzna. Nawet Minister Magii zaszczyca nas swą obecnością. Dochodzi również do wielu istotnych zmian w szkolnych progach, ponieważ, na przykład gajowy Hagrid przejmuje posadę nauczyciela opieki nad magicznymi stworzeniami.

- I co... nikt z was nie potrafi otworzyć swojej książki? - zapytał Hagrid, wyraźnie zbity z tropu. Wszyscy pokręcili głowami. - Musicie je pogłaskać - powiedział Hagrid, jakby to była najzwyklejsza rzecz pod słońcem.

W tym tomie w znacznym stopniu poznajemy historię rodziny Harry'ego, okoliczności śmierci rodziców chłopca i historię Voldemorta. Nie jest nam ona przedstawiona jednak bezpośrednio, bo na szczęście Harry w tym roku nie ma do czynienia z Sami-Wiecie-Kim. O Voldemorcie opowiada nam Syriusz Black. Dowiadujemy się o sługach czarnoksiężnika, jego rządach i licznych działaniach w czarodziejskim świecie. Nie dostajemy jednak wszystkiego podanego na tacy - na resztę informacji trzeba trochę poczekać.

J.K. Rowling wyjaśniła nam w dużym stopniu, kim tak naprawdę są dementorzy, czyli stworzenia, które przewijają się w tej części naprawdę często. A dementorzy to obrzydliwe, potworne, ohydne i przerażające kreatury, które uwielbiają ciemne i straszne miejsca, rozkoszują się rozpaczą innych, wysysają z nich spokój, nadzieję i szczęście. Mugole wyczuwają ich obecność, pomimo tego, że nie mogą ich zobaczyć. Po zbliżeniu się do dementora całe nasze dobre samopoczucie wyparowuje, a wszelkie szczęśliwe wspomnienia zanikają. Dementorzy pozostawiają w nas tylko najgorsze i najsmutniejsze wspomnienia. Harry w tym tomie miał swoją przygodę z dementorami, po której postanowił opanować zaklęcie Patronusa, czyli zarazem najtrudniejsze, ale i najsilniejsze zaklęcie obronne opanowywane jedynie przez najpotężniejszych czarodziejów. Czy Harry temu podołał? Możecie domyśleć się tego sami.

Oślepiła go biała mgła. Nie może się poddać... expecto patronum... nic nie widać, a tam w oddali, słychać znajomy krzyk... expecto patronum... Pomacał na oślep i wyczuł rękę Syriusza... Nie zabiorą go, nie pozwoli na to...

Główni bohaterowie tego tomu wchodzą właśnie w okres dojrzewania, dorastają, zmieniają się i uczą wielu nowych rzeczy. Harry, Ron i Hermiona zaczynają postrzegać świat inaczej i wiedzą już, że nie jest on piękny i kolorowy. Choć tego mogli bezpośrednio domyśleć się z własnych doświadczeń i przygód. Pozostałe postacie odgrywają większą lub mniejszą rolę w życiu Harry'ego, a część robi tylko i wyłącznie za tło wszystkich wydarzeń.

Chyba już kiedyś wspominałam, jak ogromną rolę odgrywa kreacja bohaterów w książkach J.K. Rowling, a jeśli nie, piszę o tym dzisiaj. Wszyscy, niezależnie czy są dobrzy, czy źli, wpływają na fabułę kojąco, dodają pikanterii, potrafią wprowadzić nas w stan złości, rozczulają, zasmucają swą niesprawiedliwą życiową historią czy przekazują poglądy. "Harry Potter i Więzień Azkabanu" pokazuje, że nawet w magicznym świecie istnieje coś takiego, jak nietolerancja czy hierarchia z podziałem na lepszych i gorszych lub równych i równiejszych. Możemy też odkopać wątek niezwykłej historii przyjaźni i nie mam tu na myśli trójki głównych bohaterów, a Glizdogona, Rogacza, Łapy i Lunatyka - czyli czwórki Huncwotów, których kocham z całego serca.

Panowie Lunatyk, Glizdogon, Łapa i Rogacz,
zawsze uczynni doradcy czarodziejskich psotników,
mają zaszczyt przedstawić
MAPĘ HUNCWOTÓW.

J.K. Rowling chyba nigdy nie kończą się pomysły, bowiem autorka ta wpada na tak genialne rozwiązania niektórych spraw, na nazwy i zastosowania magicznych przedmiotów czy rodzaje czarodziejskich stworów, że dosłownie każdy z nas znajdzie w jej książkach coś dla siebie. Ja na przykład odnalazłam wątek wilkołaków czy animagów, czyli czarodziejów, którzy potrafią stawać się zwierzętami. Niektórych może zachęcić wątek podróży w czasie, do którego będziemy wracać non stop tuż po zakosztowaniu.

W Hogwarcie jest jak zwykle tajemniczo, magicznie i przyjaźnie, ale w trzeciej części powoli zaczynamy czuć nadchodzącą grozę i mrok, które mogą opanować magiczne szkolne błonie. Ważną rzeczą jest, iż nasza wycieczka po starym zamku nadal trwa i możemy poznać coraz to nowsze sale lub ukryte przejścia. A Hogsmeade, czyli jedyne miasto zamieszkane wyłącznie przez czarodziejów czy przepyszne słodycze z Miodowego Królestwa dodają nam znacznego smaczka na wycieczki w tamte okolice razem z Ronem, Hermioną i innymi uczniami.

Możesz mi powiedzieć, Potter, co twoja głowa robiła w Hogsmeade? Twojej głowie nie wolno przebywać w Hogsmeade. Żadna część twojego ciała nie ma pozwolenia na przebywanie w Hogsmeade.

Wiecie, co jeszcze tak bardzo lubię w "Harrym Potterze"? Humor, niezwykłe żarty i wspaniałych bliźniaków Freda i Georga Weasley'ów. Kto by nie kochał tej dwójki? Jedno jest pewne, z J.K. Rowling, jej cudownymi postaciami i zabawnymi dialogami nigdy się ni znudzicie. Zapraszam Was na lekcje z profesor Trelawney, lekko zwariowaną nauczycielką, która przepowiada przyszłość. Szczególnie chętnie robi to dla Harry'ego i prawie za każdym razem zwiastuje mu śmierć. Pytanie tylko, dlaczego w takim Harry wciąż żyje?

Podsumowując, "Harry Potter i Więzień Azkabanu" to kolejny dowód na to, jak wspaniała jest J.K. Rowling i jej głowa pełna pomysłów. Autorka znów dała z siebie wszystko, czego owocem jest tak genialna, wzruszająca, urocza, zabawna i pełna przygód książka. Ideał wśród ideałów, klasyk wśród klasyków i niewątpliwie seria, która z każdym kolejnym tomem jest coraz lepsza od poprzedniej. Dziś ubolewam nad faktem, że w moim kryterium oceniania nie odnalazła się ocena przewyższająca maksymalną ilość punktów, ale dla takich przypadków chyba warto pomyśleć nad jej wprowadzeniem.

- TRZYDZIEŚCI DO ZERA! MACIE ZA SWOJE, NĘDZNE, PODSTĘPNE...
- Jordan, jeżeli nie potrafisz zachować bezstronności...!
- Mówię jak jest, pani profesor!
...)
- TY WREDNA SZUMOWINO! - krzyknął Lee Jordan do mikrofonu, podskakując poza zasięgiem rąk profesor McGonagall - TY PODŁY OSZUŚCIE, TY...
Profesor McGonagall nawet go nie upomniała. Wymachiwała pięścią w kierunku Malfoya, kapelusz jej spadł i sama wrzeszczała ile sił w płucach.

| HP i Kamień Filozoficzny | HP i Komnata Tajemnic | HP i Więzień Azkabanu | HP i Czara Ognia | HP i Zakon Feniksa | HP i Książę Półkrwi | HP i Insygnia Śmierci |
paulina0944 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016r.,Wyzwanie - fantastyka 2016,

Tak jak wynika z opisu same nowości i atrakcje a tym tomie! Nowe postacie, nowe tajemnice, nowe niebezpieczeństwa to Nas tu czeka. Oczywiście jak w poprzednich tomach akcja rozpoczyna się w domu Dursley'ów, do których przyjeżdża ciotka. Kobieta nie cierpi Harry'ego. A po małym incydencie z nią Harry postanawia opuścić dom i poszukać gdzie indziej schronienia. Nie wie tylko, że na wolności jest groźny zbieg z Azkabanu, a najgorsze, że podobno z Azkabanu nie można uciec..

Tak więc akcji jest bardzo dużo, ciągle coś się dzieje, co coraz bardziej mi się podoba. Bohaterowie zachowują się dojrzalej i to widać i czuć. Oczywiście jak wcześniej wspominałam kocham jak Pani Rowling opisuje mecze quidittcha, a tu były aż 3!! ? Tyle emocji to jeszcze nie doświadczyłam czytając opis meczu :D Ta ich zawzięta walka o zdobycie Pucharu Quidittcha ?? No ale poza tymi meczami, bo już się rozmarzyłam, działo się sporo. Najgorsze były przepowiednie z lekcji przepowiadania przyszłości, gdzie ciągle był ostrzegany przed niebezpieczeństwem. To było okropne, aż mam ciarki. Też cieszę się, że dowiedziałam się kilku istotnych informacji na temat przeszłości Harry'ego, bo jakoś w poprzednich tomach było tego niewiele. Co jeszcze? Dementorzy... OMG! Oni byli okropni, niby chcieli pomóc przed zbiegiem, ale to co robili Harry'emu było straszne i to jeszcze podczas meczu!! To było nie do przyjęcia! No ale dzięki nowemu nauczycielowi obrony przed czarną magią chłopak nauczył się przed niby bronić, co uratowało życie nie tylko jemu, ale i kilku niewinnym osobom :D Bohaterowie było ich strasznie dużo i to było świetne! Harry i Ron zaczęli myśleć bardziej dojrzale, Hermiona najpierw była tajemnicza, potem irytująca, a na samym końcu cudowna!! ? Co do nauczycieli nie zmieniłam zdania, ale proferos Lupin skradł moje serce ? w sumie tak jak i Syriusz ? Nie ma co jestem kochliwa :D

Muszę przyznać, że coraz bardziej wkręcam się w serię. Jest ciekawa, pełna magii, intryg i niespodzianek. Muszę jak najszybciej iść do biblioteki po kolejną część, bo za "Zakon Feniksa" wezmę się dopiero w ferie, bo to za duże tomisko ^^ Żałuję, że wcześniej nie sięgnęłam za tą serię i teraz odrabiam dopiero zaległości, no ale cóż lepiej późno niż wcale. Domyślam się, że recenzja wyszła dość chaotyczna, no ale nie wińcie mnie za to, że zawrócił mi w głowie quidittch no i przepadłam i tylko na tym mogę się skupić i jeszcze na tym jak bardzo wnerwiają mnie Malfojowie -,- Spaliłabym ich na stosie! Ale dobra opanuje się, bo pewnie są osoby, które bardzo lubią te postacie, jakby co przepraszam za moje nieopanowane nerwy :*

Almiria plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,52 książki 2016,Mam,Wyzwanie - fantastyka 2016,
2016 W języku hiszpańskim.

2014 - Dobrze po raz kolejny przeżyć kolejny rok szkolny w szkole Magii i Czarodziejstwa razem z jej uczniami i nauczycielami. Dobrze jest sobie przypomnieć szczegóły towarzyszące tej poruszającej historii, oraz przekonać się że wartości takie jak miłość do rodziny i wierność przyjaciołom nie mają daty ważności.
patrycja0901 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,70 książek :3,
Kocham Syriusza Blacka :3
Chciałabym mieć taki zmieniacz czasu jak Hermiona.
LilyBlack plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-09-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Fantaza,
Super.
dunia20002 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Świetna książka
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Podczas kolejnych wakacji Harry znowu zmuszony jest mieszkać u swojego wujostwa, ale tym razem jest jeszcze gorzej, bo w odwiedziny przyjeżdża ciotka Marge, która uwielbia wyżywać się na chłopcu. Harry w końcu nie wytrzymuje i postanawia uciec z domu. Bardzo szybko rozchodzą się też wieści o ucieczce groźnego przestępcy, Syriusza Blacka, z pilnie strzeżonego więzienia dla czarodziejów. Podobno był on najbliższym współpracownikiem Voldemorta i wszyscy obawiają się, że chce teraz dopaść Harry'ego.

Na dzień dzisiejszy jest to moja ulubiona część. Jak zaczęłam czytać to nie potrafiłam nawet na chwilę się oderwać i zapomniałam o całym świecie. Jest tajemniczo, magicznie, a dzieje się tyle rzeczy, że czasami ciężko nadążyć. Jest to zdecydowanie poważniejszy tom, bardziej mroczny, czuć grozę. Autorka wszystko świetnie opisuje, pozwala sobie to wyobrazić. Coś pięknego! Teraz już wiem, że nie spocznę póki nie poznam dalszym przygód Harry'ego. Film również bardzo mi się podobał, jest po prostu genialny, a aktorzy świetni. Chociaż kilka rzeczy zmienili i pominęli to oglądało mi się znakomicie. Przyczepię się jedynie po raz kolejny do streszczania przez autorkę poprzednich tomów, bo tego bardzo nie lubię.

Tradycyjnie pojawiają się nowi bohaterowie; w tym tomie jest to Syriusz Black oraz profesor Lupin. Obu bardzo polubiłam, a ten Syriusz coś w sobie ma, oj ma. Po tej części mogę już z całą pewnością stwierdzić, że profesor Dumbledore również jest moim ulubieńcem - bardzo podobało mi się to, co zrobił na końcu.

kingaczyta.blogspot.com
krasu plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Już trzecia część przygód Harrego Pottera. Tym razem historia zaczyna się od nieprzyjemnego incydentu, podczas kolacji, na której pojawia się znienawidzona przez chłopca siostra wujka Vernona- Marge, traktująca chłopca gorzej niż własne buldogi. Gdy kobieta posunęła się za daleko oczerniając rodziców Harrego, ten postanawia ją nadmuchac jak balona, po czym ucieka od Dursleyów.
Tym razem do szkoły w Hogwarcie zostali sprowadzeni dementorzy- strażnicy z Askabanu, którzy ścigają zbiega- Syriusza Blacka, który rzekomo dybie na życie Harrego i zdradził Voldemortowi krujówkę jego rodziców. W szkole pojawia się nowy nauczyciel od obrony nad czarną magią- Lupin. Harry uczy się u niego jak wyczarować Patronusa- zwierzę chroniące przed dementorami, stworzone z szczęśliwych wspmnień. Tradycyjnie pojawia się wątek quidditcha.
Czy Harry odkryje prawdę dotyczącą Syriusza i Petera Pettigrew? Czy uda się ocalić Hardodzioba, hipogryfa, który skaleczył Malfoya z jego własnej winy?
Edyta_S plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Przyjemna lekka książka na jeden dzień czyta się miło i szybko, moja ulubiona część
cichaczytelniczka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Groźny przestępca, który jako pierwszy i jedyny w historii uciekł z Azkabanu- doskonale strzeżonego więzienia. Czy ma coś wspólnego z Harrym?
Magiczna mapa Hogwartu, niesamowite zwierzęta i coraz bardziej mroczne przygody młodego czarodzieja- to wszystko czytelnik znajdzie w trzecim tomie niezwykle wciągającej serii o Harrym Potterze.
zlosnica plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Z wszystkich części ta jest moja ulubiona! jestem fanką Pottera. Lubię ten brytyjski świat magii.
just_monca plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka/Fantasy/SF,Mam,
Kim jest dla Harry'ego Syriusz Black?
Czy faktycznie popełnił wszystkie przestępstwa, które mu zarzucono (w tym wydanie rodziców Pottera Voldemortowi) za co trafił na 12 lat do Azkabanu? Kim są Dementorzy i jaką tajemnicę ukrywa nowy nauczyciel obrony przed czarną magią Profesor Lupin?
Tego wszystkiego dowiemy się z trzeciej części przygód młodego czarodzieja.
Okaże się, że Harry nie jest taki samotny jak się z początku wydawało :)
Maryszka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-08-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Książka, która sprawiła mnie molem książkowym na pełny etat ;). Tempo w jakim ją przeczytałam na tyle zdziwiło moją mamę, że będąc wielką przeciwniczką przygód małego czarodzieja, zaczęła być bardziej przychylna książce.
I cóż tu więcej pisać? Na pewno nie jest to książka dla najmłodszych czytelników. Jeśli już, to pod nadzorem rodziców, ale broń Boże na samodzielne czytanie!
Skipperk plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,12 książek - 2014,
Więzień Azkabanu jest trzecią książką o przygodach Harry'ego Pottera. Bohater nie potrafi wytrzymać mieszkania u swego wujostwa, więc ucieka z domu Dursley'ów. Nie jest to jednak najlepsza pora, gdyż na wolności jest niebezpieczny zbieg z magicznego więzienia zwanego Azkabanem.
Dementorzy, animagi oraz wilkołaki - czego chcieć więcej. Harry jak zwykle wraca do szkoły, która nie jest już tak samo radosna jak kiedyś. Historia jak zawsze utrzymuje poziom. Nie zapomina o wcześniejszych częściach wspominając kilka wątków, ale daje również dużo nowego. Dlatego tej historii należy się porządna piątka.
karli49 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014 - czytasz jedną książkę tygodniowo,
harry poznaje Syriusza Blacka ,swojego ojca chrzestnego
LilAlia plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Chyba moja ulubiona część. Strasznie wciąga, nawet teraz, po tych kilku latach ;) Zgadzam się, że czytając te książki w jakiś sposób wierzy się, że tamten świat istnieje naprawdę :)
annna84 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Chcę mieć,
Bardzo dobra część. Świetnie się czyta. Tym razem na Harry'ego czyha zbiegły z Azkabanu morderca. Prawda okaże się jednak zaskakująca.
kpotter plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-07-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Wspaniała książka, tak jak cała seria ;-)
annym plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Moja ulubiona ze wszystkich 7 części. Gorąco polecam! Coś pięknego:)
takahe plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Kolejna część sagii o młodym czarodzieju i jego przyjaciołach oraz największych wrogach. W tej części Harry musiał się zmierzyć z natrętnymi Dementorami, (napotyka ich już po wejściu do pociągu), którzy kręcą się przy nim praktycznie cały czas, czekając tylko na dogodną chwilę, by go zaatakować.

W tej części przyjaźń trójki przyjaciół zostaje wystawiona na lekką próbę.
Poznaje historię śmierci swojej rodziny, a także krewnego, który mu pozostał, a przez którego zmieniło się jego dotychczasowe życie.
Poznajemy tutaj nowe magiczne stworzenia, nowe zaklęcia.
Czytając ciągle żałowałam że mam tak mało czasu na zapoznanie się z przygodami tego sympatycznego czarodzieja.

Tytułowy bohater tej części to Syriusz Black (zbieg z Azkabanu). Jest on pierwszym, któremu to się udało. Dementorzy którzy pilnują najbardziej strzeżonego więzienia wysysają z czarodziejów ich pozytywne emocje, ich szczęście i wszystko co ich trzyma przy życiu. Na szczęście na Blacka oddziaływanie tych okrutnych, zimnych stworzeń nie działało i dlatego udało mu się uciec z tamtąd.
Przez cały czas Harry jest chroniony, nie wolno mu samemu wychodzić poza mury Hogwardu. Jego jakiekolwiek przewinienia nie są karane w sposób w jaki powinny i ogólnie zawsze ktoś próbuje mu towarzyszyć gdy gdzieś chce wyjść. Nie każdemu się podoba takie traktowanie chłopaka. Malfoy i jego dwóch kompanów ma nadzieję, że w końcu go wyrzucą. Ale Harry zawsze ma szczęście i jakoś mu sie zawsze upiecze..

W tej części przygód Harrego Pottera zapoznajemy się z nowymi postaciami. Dużo dowiadujemy się prawdy o Syriuszu Blacku (i nie są to mroczne prawdy - wręcz przeciwnie). Poznajemy nowego nauczyciela obrony przed czarną magią - profesora Lupina i odkrywamy tajemne właściwości mapy Huncwotów. Obserwujemy także Hagrida w nowej roli a także odwiedzamy wraz z bohaterami Hogsmeade, wioskę w której Harry bywał niekoniecznie zgodnie z przepisami.

Każda kolejna część o Harrym Potterze i jego przyjaciołach staje się moją ulubioną, to fascynujące zważywszy na to, że kiedyś myślałam, iż takie historie czytają tylko Ci co mają nie po kolei w głowie.
EmnildaAmelberga plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-11-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Pamiętam, że to był jeden z moich ulubionych tomów. Dużo się działo, z przyjemnością śledziłam przygody bohaterów.
CorkaHermesa plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Uwielbiam ten magiczny klimat, czego i tutaj nie zabrakło.
Dodatkowym plusem jest to, że pojawia się tutaj Syriusz Black i dementorzy.
Polecam gorąco!
Z pilnie strzeżonego więzienia ucieka niebezpieczny przestępca. Kim jest? Co łączy go z Harrym? Dlaczego lekcje przepowiadania przyszłości stają się dla bohatera udręką? W trzecim tomie przygód Harry'ego Pottera poznamy nowego nauczyciela obrony przed czarną magią, zobaczymy Hagrida w nowej roli oraz dowiemy się więcej o przeszłości profesora Snape'a. Wyprawimy się również wraz z trzecioklasistami do obfitującego w atrakcje Hogsmeade, jedynej wioski w Anglii zamieszkanej wyłącznie przez czarodziejów.
Mandaryn89 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Polecam wszystkim młodym czarodziejom:) Ciekawa książka pełna barwnych opisów i wyjątkowo wciągających akcji.
plusminus Linia koment

"– Czy ktoś by chciał, żebym mu pomogła zinterpretować mgliste kształty wewnątrz kuli? – zapytała, podzwaniając bransoletami.
– Ja nie potrzebuję pomocy – szepnął Ron. – Przecież to jasne. Wieczorem będzie bardzo mglisto."

I znowu powrót do Harrego Pottera jak zwykle książka zaczyna się w wakacje kiedy Harry z utęsknieniem czeka na 1września. Chłopiec bardzo chce dostać podpis od wuja Vernona oświadczający że zgadza się na wycieczki do Hogsmeade, niestety przypadkiem Nadmuchał swoją ciotkę, no cóż zdarza się....

Harry wściekły i przerażony tym co zrobił ucieka z domu, przypadkiem przywołuje Błędnego Rycerza, czyli coś w rodzaju autobusu podwożącego zagubionych czarodziei. Chłopak jest przekonany że zostanie wyrzucony z Hogwartu bo dostał już kiedyś pisemne upomnienie za użycie czarów. Po wyjściu z Błędnego Rycerza Harry natrafia na ministra magii - Knota, on jednak zamiast ukarać chłopaka, otacza go opieką i pozwala zostać mu pozostać w dziurawym kotle (bo tam przywiózł go Błędny Rycerz) do końca wakacji.

Harry tuż przed wyruszeniem do Hogwartu dowiaduje się że ściga go Syriusz Balck, morderca wielu niewinnych ludzi. A niedługo po przybyciu do szkoły okazuje się że jest on jego ojcem chrzestnym i to on zdradził jego rodziców, a przynajmniej tak wszyscy twierdzą... Czy Black naprawdę zdradził rodziców Harrego? Czy zabił chociaż jednego człowieka? I czego chce od Harrego?

Tinger plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki,Przeczytane,
Z Azkabanu ucieka przestępca-Syriusz Black. Do Hogwartu przybywają Dementorzy, którzy mają strzec uczniów przed złoczyńcą. Nowym nauczycielem Obrony przed Czarną Magią zostaje profesor Lupin. Jakie to ma powiązanie z naszym tytułowym bohaterem? Nie będę spoilerować :)
asza plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
Najbardziej magiczna książka ze wszystkich części cyklu, z którymi dotychczas się zapoznałam. Magiczna - po ludzku.
Malgorzata88 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem, Mam,
Syriusz to jedna z moich ulubionych postaci w Harry'm... więc "więzień Azkabanu" często wracała do moich rąk.
olka00 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki- 2013,
super !!
esperanza plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
Czytana kolejny raz. Zadziwiające, że można ją skończyć w jeden dzień i nadal odczuwać tęsknotę za bohaterami rowling'owskimi. Z przyjemnością powracam do tej lektury regularnie co kilka lat. I zawsze zastanawiam się czy film jest lepszy, czy jednak książka powala go na kolana...
martamw92 plusminus Linia koment
Najlepsza część :)
claracorelli plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-03-31, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
jest genialna
katechetka plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,
Kolejna pozycja serii, równie ciekawa, jak pozostałe.
Świetna książka!
Sumire plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-02-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Fascynująca seria
astamate plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
czytam książki o Harrym wtedy kiedy chcę oderwać się od rzeczywistości. wierzę jak małe dziecko, że istnieje drugi wymiar- magiczny świat.
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Magia we współczesnym Świecie, ciekawie i tajemniczo, czasem nawet bardzo mroczne...nie tylko dla młodych.
Vanillivi plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-12-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Magiczna powieść nie tylko dla najmłodszych
monweg Linia koment
Przeczytane:2016-12-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,Mam,
ewelinka5521 Linia koment
Przeczytane:2014-04-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
MyFantasyLand Linia koment
Przeczytane:2016-07-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Salianna Linia koment
Przeczytane:2016-05-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytałam 2010-2015,
Lorelei Linia koment
Przeczytane:2015-05-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
KittyAilla Linia koment
Przeczytane:2015-04-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Aramina Linia koment
Przeczytane:2015-04-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2014 i wcześniej,
William Linia koment
Przeczytane:2015-03-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
oliwia1125 Linia koment
Przeczytane:2014-01-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
surfinia Linia koment
Przeczytane:2015-02-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Jeszcze do nich wrócę,Mam,Przeczytane,
hagaki Linia koment
Przeczytane:2015-01-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Justine943 Linia koment
Przeczytane:2005-01-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2014-12-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,z_Przeczytałam przed 2013,
onceuponinbook Linia koment
Przeczytane:2014-11-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
natlokmysli Linia koment
Przeczytane:2014-10-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Tindomerel Linia koment
Przeczytane:2014-10-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - książki pełne emocji 2014,Mam,
lustitia Linia koment
Przeczytane:2014-08-18, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
marysia1513 Linia koment
Przeczytane:2014-08-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
madak Linia koment
Przeczytane:2000-12-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Książki dla dzieci,Książki dla młodzieży,
stokrotka22 Linia koment
Przeczytane:2014-02-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
kozunia97 Linia koment
Przeczytane:2014-02-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Missmi Linia koment
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Dawno temu/ nie pamiętam daty,
salcusss Linia koment
agusia97 Linia koment
gosia_gosia16 Linia koment
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
mouna Linia koment
Przeczytane:2014-05-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Moje,
Olesska19 Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
majka1654 Linia koment
Przeczytane:2012-08-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytałam :D,
kobra18 Linia koment
Przeczytane:2009-06-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,"Ale to już było" ;),
oldzix Linia koment
slk Linia koment