Pomimo tego, że historia nie była moim ulubionym przedmiotem w szkole, tak naprawdę to nie lubiłam przedmiotów humanistycznych, a jednak studia na wydziale humanistycznym skończyłam. Kiedy wydarzenia są przedstawiane w nudny i mocno naukowy sposób, to trudno je przyswoić tym bardziej, jeśli dane zagadnienie nas nie interesuje. Natomiast, kiedy ta sama historia przedstawiona jest w sposób ciekawy, w której znajdziemy wiele ciekawych wiadomości, a opowiadający zrobi to jeszcze w umiejętny sposób, całkiem inaczej wtedy ją postrzegamy. Jakiś czas temu miałam okazje zapoznać się z pierwszą częścią serii ,,Historia Polski 2.0" Polak, Rusek i Niemiec... czyli jak psuliśmyplany naszym sąsiadom, która zrobiła na mnie dość dobre wrażenie, teraz przyszła kolej na druga część, czyli Polak potrafi, Polka też... czyli o tym, ile świat nam zawdzięcza. Tak jak w pierwszym tytule serii, historie opowiadał nam Jan Wróbel, tak tutaj pomaga mu jego żona - Ewa Wróbel, nadaktywna nauczycielka, od lat związana z 25. Społecznym Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie. Organizatorka, współorganizatorka lub uczestniczka różnych projektów społecznych i teatralnych. Nie spodziewałam się, że to będzie tak ciekawa pozycja, którą pochłonę w ciągu jednego popołudnia. Autorzy skupiają się na całej plejadzie osób znanych i mniej znanych ( o niektórych dowiedziałam się dopiero w trakcie lektury tej książki). Są tu opisy osób żyjących jak i tych, którzy już odeszli a jednak pozostawili po sobie ślad swoimi odkryciami czy postępkami. Poznajemy Maksymiliana Faktorowicza człowieka od tuszu do rzęs, poczytamy o Skłodowskiej, Janinie Ochojskiej, Piłsudskim, ale nie Józefie. Poznamy Narcyzę Żmichowską - feministkę z zasadami, Irenę Sendler, Jerzego Owsiaka i wielu, wielu innych. Każda z tych postaci w jakiś sposób przyczyniła się dla Polski lub nadal robi wiele dobrego. Każda z nich przedstawiona jest w sposób ciekawy i nie raz z dużą dozą humoru, dzięki czemu książkę czyta się w zastraszająco szybkim tempie. Podobnie jak w pierwszej części serii, tak również i tutaj nie zabrakło ciętych historyjek, niesamowicie kolorowych ilustracji nie rzadko w formie komiksu. Polak potrafi, Polka też... to nie jest pozycja stricte biograficzna. Nie ma tu przydługich opisów, mnóstwa dat często nic niewnoszących. Autorzy wyciągnęli najważniejsze i często mało znane wątki z życia opisywanych osób i stworzyli o nich ciekawe i przystępne historie. Polak potrafi, Polka też... to książka tak naprawdę dla każdego, kto chce poznać kawałek naszej historii. Lektura jest łatwa w odbiorze, a przedstawione opisy przyswajalne na tyle, że nawet wielki przeciwnik historii zatraci się w niej bez reszty.

Informacje dodatkowe o Historia Polski 2.0: Polak potrafi, Polka też... czyli o tym, ile świat nam zawdzięcza:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2015-08-27
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-240-3056-9
Dodał/a opinię: Katarzyna Roszczenko

Zobacz opinie o książce Historia Polski 2.0: Polak potrafi, Polka też... czyli o tym, ile świat nam zawdzięcza

Kup książkę Historia Polski 2.0: Polak potrafi, Polka też... czyli o tym, ile świat nam zawdzięcza

Jan Wróbel0
Okładka ksiązki - Historia Polski 2.0. Polak, Rusek i Niemiec… czyli jak psuliśmy robotę naszym sąsiadom. Tom 1

Jakiego sąsiada Polacy lubią najbardziej? ŻADNEGO :) Nam się trafili „troskliwi” sąsiedzi. Przez całe wieki dbali o to, żeby nam nie było...

Nie było telefonów? O córkach , ojcach i wynalazkach
Jan Wróbel0
Okładka ksiązki - Nie było telefonów? O córkach , ojcach i wynalazkach

Książka z serii z kotylionem - specjalnej, limitowanej edycji Czytam sobie z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Niezwykła książka...