Houston, mamy problem

Data wydania: 2012-11-05
Dodał/a książkę:czytam
Dodał/a opinię:Barbara Czulak
Recenzja - Houston, mamy problem
Świat widziany okiem mężczyzny. Mi kobiecie czasami zdarzało się całkiem głośno zaśmiewać z tego kierunku widzenia. Jednak to, że moje patrzenie różni się od widzenia przez mężczyzn wcale nie znaczy, że tylko śmiech z przeciwnej płci powodował chęć przeczytania lektury. Autorka pod przykrywką męskiego punktu widzenia wytyka nie tylko różnice powodowane odbiorem różnych spraw przez przedstawicieli różnej płci, ale też daje do myślenia kobietom. Mi w każdym razie czasami oczy potrafiły się otworzyć na niezauważane niuanse, które stanowiąc normę dla mężczyzn, dla kobiet są innym światem. Zakończenie tylko dobre, w którym prawdziwe uczucie wygrywa, życiowe sprawy dają się naprostować. Dobra lektura warta poświęconego jej czasu.
asiagrabo plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,24,
Jak to Grochola. Ktoś kto ją lubi nie zawiedzie się i tym razem. Na początku miałam wrażenie, że nieudolnie przedstawia męski punkt widzenia, chce być bardziej męska od mężczyzn przez to sztuczna. Po kilkunastu stronach przestało to przeszkadzać.
bachacz plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2014 roku,Mam,
darinda plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Uwielbiam książki Grocholi i jak zawsze nie zawiodłam się :)
Bardzo spodobał mi się opis sytuacji, które wydarzyły się w życiu bohatera, polecam :)
ewia101 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Spojrzenie na życie męskim okiem ... Lekko, z dużą dozą humoru, poprawiające humor, w sam raz na deszczowe popołudnie :)
Huana plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Książka przy której się uśmiejesz. Nie wiem czy częściej z postrzegania świata przez mężczyzn czy przez kobiety...
Gorąco polecam! Niby coś na luzie, ale jednak można pomyśleć jak inni odbierają Mój świat.
magdkos plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane odkąd pamiętam do końca 2013 ;),
Najlepsza pozycja P.Grocholi!
Mistrz,dawno się tak nie ubawiłam.
Sardegna plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,kolejne 52 książki 2013,
Podobała mi się historia Jeremiasza, mimo tego całego poplątania, złych humorów i męskich dylematów. Podobało mi się jego dojrzewanie, szkoda ze takie późne, jednak lepsze takie, niż żadne. Paradoksalnie, jest to bardzo kobieca książka, a wiele poruszanych w niej wątków jest mi bliskich.
danutka plusminus Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki 2013,
Nie jestem fanką twórczości pani Grocholi. Dwukrotna próba zmierzenia się z jej powieściami skończyła się zniechęceniem i postanowieniem unikania na przyszłość. Cóż z tego, skoro wygrałam w konkursie jej nową, przyjemnie grubaśną powieść, w dodatku w unikatowej, numerowanej obwolucie. Wypadało chociaż spróbować, bez większych zresztą nadziei na wciągnięcie. I tu zaskoczenie - nie dość, że powieść mnie wciągnęła, to w dodatku tak mocno, że przeczytałam te sześćset stron niemal w jeden dzień. Zdecydowanie powieść trafiła w odpowiedni dla mnie moment.

Trzydziestodwuletni Jeremiasz, obciążony kredytem i dominującą matką, wychowującą go samotnie, odkąd chłopiec skończył 12 lat, po rozstaniu z miłością swojego życia i widowiskowym spaleniu mostów w pracy, musi poukładać sobie wszystko od nowa. Żeby było trudniej, codzienność zatruwa mu Szara Zmora, czyli sąsiadka z dołu, przy najmniejszym hałasie waląca szczotką w sufit, i Herakles, ukochany ,,ciułała" matki, darzący Jeremiasza nienawiścią czystą i nieskomplikowaną, z wzajemnością zresztą. Natomiast pomocą służą mu przyjaciele, wierni nie tylko w piciu, dzielący z nim pasje i rozumiejący bez pytania.

Bohater jest stereotypowym mężczyzną, skoncentrowanym na sobie, egoistycznie podchodzącym do otaczającej go rzeczywistości. Podczas tych kilku miesięcy, przez które mu towarzyszymy, ma okazję przejść przemianę, zrozumieć co nieco, poznać siebie i otaczające go kobiety, naprawić, co się da, dojrzeć i dorosnąć. Sporo jak na jednego słabego faceta, z tendencją do ściągania na siebie kłopotów. Jednak wizja beznadziei obecnego życia jest potężnym bodźcem do zmian. Zwłaszcza że co i rusz przypomina sobie same fajne chwile spędzane kiedyś z Martą, a z opowiadanych zdarzeń przebija bolesna tęsknota za tą jedyną, ukochaną kobietą. Zabawne nieporozumienia wprowadzają do powieści szczyptę lekkiego humoru, a przekonanie Jeremiasza, że wie, o co chodzi, często kończy się komicznym qui pro quo - co, jako przestroga, że najpierw trzeba wysłuchać, potem zastanowić się, a dopiero na końcu wysnuwać wnioski, jest i cenne, i, wydawałoby się, oczywiste.

Narracja jest pierwszoosobowa, prowadzona przez Jeremiasza. Przyznam, że bałam się trochę takiego zabiegu, a to z powodu czytanej kiedyś książki Tomasza Mirkowicza, dobrego skądinąd pisarza i tłumacza, który zupełnie skopał niezły pomysł na powieść opisując wydarzenia z punktu widzenia kobiety. W Pielgrzymce do ziemi świętej Egiptu kompletne niezrozumienie psychiki odmiennej płci biło boleśnie po oczach, stanowiąc przestrogę na przyszłość przed sięganiem po podobnie skonstruowane książki. Jednak taka narracja w wykonaniu Katarzyny Grocholi wydaje się być znacznie lepiej dopracowana, na tyle, na ile jestem w stanie to ocenić z kobiecego punktu widzenia. Ciekawie byłoby dowiedzieć się, jak mężczyznom widzi się pod tym względem Houston, ale nie udało mi się namówić na lekturę męża, z którego zdaniem się liczę, chociaż nie zawsze się zgadzam. W każdym razie Houston czyta się lekko, łatwo i przyjemnie, w czym nie przeszkadza obecność pewnej dawki materiału do przemyśleń; trafne charakterystyki, głównie kobiet, mogą przysporzyć nam odrobiny refleksji. Powieść wydana jest starannie, niemal bez błędów (brak kropki tu i ówdzie czy nadmiarową spację można pominąć).

(Ocena: 4,5/6)
monika11281 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Bardziej śmiesznej ksiażki nie czytałam jes świetna polecam każdemu szczególnie teraz na jesienne wieczory!!!
grazyna68 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Marzyłam o tym żeby ją przeczytać, i przeczytałam. Można ją polubić, można pomyśleć o życiowych rozterkach bohatera, i nie tylko, ale... Kryształowy Anioł bardziej mi się podobał :-)
barbara211 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Jak wszystkie ksiązki Katarzyny Grocholi - pisane fajnym, chcrakterystycznym dla Autorki prostym językiem emocji, uczuć. W tej ksiażce zadziwia umiejetność z jaką Autorka wciela się w męski punkt widzenia kobiet. Bohater to młody meżczyzna Jeremiasz, który językiem Grocholi mówi o swoim odbiorze róznych kobiet m.in. byłej dziewczyny Marty, swojej matki, sąsiadki, znajomych i kumpeli.
W opiniach i sądach Jeremiasza nie brakuje "męskiego" punktu widzenia świata. Interesujące są opisy zwyczajów ptaków i spojrzenia na przyrodę.
Mnie osobiście troszkę rażą wulgaryzmy, ale są chyba nieodzwone, aby oddać kolor myśli i chrakterów męźczyzn.
Polecam książkę w jesienno-zimowe szare wieczory, które dzięki niej na pewną nabiorą radosnych kolorów.
asymaka plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-11-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,

Nie mogłam się doczekać najnowszej książki Katarzyny Grocholi. Byłam bardzo ciekawa, jak napisała ją, jak wcieliła się w rolę mężczyzny, bo zawsze według mnie pisała bardzo kobieco. Na początku zaśmiewałam się do łez, a że czytałam wieczorem, moje najmłodsze dzieciątko, jak też mąż śpiący obok nie byli zbytnio tą moją wesołością zadowoleni. Mi ta lektura do gustu przypadła, nie wiem, co pomyślą kobiety, które nie potrafią mieć do siebie dystansu, takie, które nie chcą pogodzić się z tym, jakie są? Takie nie powinny czytać "Houston, mamy problem". Musimy nauczyć się śmiać z samych siebie, inaczej ciężko nam będzie żyć wśród ludzi. Nie rozczarowałam się, a muszę przyznać, że powątpiewałam w taki obrót o sto osiemdziesiąt stopni, ale uważam, że dobrze się stało. Ta książka jest inna, choć napisana z wielkim poczuciem humoru, mówi o pewnych wartościach, przybliża nam różne zdarzenia, które i nam mogą się przytrafić, a przede wszystkim uczy nas tego, by nie sądzić po pozorach, by próbować postawić się w sytuacji innych osób, a nie patrzeć tylko na czubek własnego nosa. Inni też mają problemy, choć możemy o nich nie wiedzieć, każdemu należy się szacunek, nawet zrzędliwej starszej pani, naszej sąsiadce.
Katarzyna Grochola jest moją ulubioną pisarką i tym razem również mnie nie zawiodła, choć sądzę, że jej najlepsza książka to "Zielone drzwi" i napisana wraz z córką "Makatka".
Cieszyłam się jak głupia czytając na końcu książki, że autorka ma wreszcie stronę internetową, myślałam, że zostawię tam jakiś komentarz, jak u innych pisarzy, że ją lubię, czytuję pasjami jej książki, ale nic z tego... To tylko strona z informacjami, a szkoda.
Naprawdę.
Cytaty:
"Precz z kompromisami i precz ze związkami. Związki powinny być prawnie zakazane. Co czwarte małżeństwo się rozpada, a wszyscy trąbią, że tylko rodzina ma rację bytu. "
"Na własną matkę zawsze mogę liczyć. Wystarczy do niej wpaść i dowiem się, co u mnie słychać."
"Człowiek chce kontrolować świat, urządzać go po swojemu, decydować, a to sprawa Boga, a nie człowieka. Dlatego modlimy się - bądź wola Twoja. Losem człowieka jest umieć się poddać, zawierzyć, zaufać, zostawić Bogu rzeczy, na które nie mamy wpływu.Ty możesz dużo zrobić dla matki - kochać ją, dopóki ją masz. Dopuść do siebie miłość, przed którą się tak bronisz. Ona jest towarzyszką żalu i tęsknoty... za czym byś tęsknił, gdybyś nikogo nie kochał?"

Recenzja pochodzi z mojego bloga asymaka.blog.interia.pl

bibliotekarkaB plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-10-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Cała prawda o kobietach. Powieść z cyklu "w krzywym zwierciadle" : bawi i wzrusza.
Baskag7 Linia koment
Przeczytane:2013-11-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Beatricze Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Lusia1987 Linia koment
Przeczytane:2013-07-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Katarzyna Grochola,
Olusia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,