Hyperversum

Wirtualne gry opanowały już świat. Wyobraź sobie, że za pomocą komputera możesz przenieść się w wybrany przez siebie okres w dziejach świata i robić z czasem co tylko się Tobie spodoba. Taką właśnie grą jest Hyperversum. Lecz co się stanie jeśli gra dosłownie Cię wciągnie? Ian, Daniel, Jodie, Martin, Donna i Carl rozpoczynają kolejną rozgrywkę gry. Podczas fikcyjnego sztormu przenoszą się w czasie do XIII - wiecznej Francji! Tam rozdzielają się z Donną i Carlem i muszą poradzić sobie z niebezpieczeństwami, które czyhają na nich na każdym kroku. W pewnej angielskiej wiosce Ian zostaje skatowany przez szeryfa, Jerome'a Derengala. Zostają zamknięci w więzieniu. W ucieczce pomaga im wieśniaczka i już wkrótce odpływają na tereny Francji. Ian na wiele dni traci przytomność. Gdy budzi się zauważa kobietę swoich marzeń, o której pisze doktorat. Wkrótce ma szansę poznać hrabiego Guillaume de Ponthieu we własnej osobie.Jednak tęsknią za swoim prawdziwym domem i trudno jest im sobie poradzić w nowym świecie. Wkrótce przyjaciele poznają Jeana de Ponthieu, który jest przyszłym mężem Isabeau de Montmayeur. Podczas wyjazdu do biskupa w jednym z opactw zostają zaatakowany przez Anglików i ginie młody Ponthieu. Ian bojąc się, że zmieni historię udaje, że jest hrabią. Czy Ian poradzi sobie w nowej roli? ,,Przyszłość jest mglista, póki nie staje się teraźniejszością. Jedynie przeszłość jest pewna i znana." Autorka bardzo starała się odzwierciedlić klimat ówczesnej Francji. Wyszło jej to bardzo dobrze, ale za dużo miejsca przeznaczyła na długie opisy. Gdyby je autorka poskracała i zostawiła najważniejsze informacje książka znacznie by straciła na objętości, a autorce chyba chodziło o objętość. Pani Randall znalazła, na szczęście miejsca na rozwinięcie akcji. Miejscami tempo akcji zwalniało, by w kolejnym rozdziale zaskoczyć nas czymś wyjątkowym i dynamicznym. To autorce wyszło bardzo dobrze. Bohaterowie. Było ich zbyt wielu. Na początku było ich czterech, a za chwilę doszło jeszcze dwóch, a w kolejnych rozdziałach dochodziło ich całe mnóstwo. Jeszcze na dodatek francuskie imiona. Prawie połowę bohaterów pozapominałem i nie jestem w stanie zapamiętać kto jest kim. Pamiętam tylko trzech pierwszych, o których jest napisane w prawie każdym rozdziale. Ian, Martin, Daniel i Jodie. Ian, historyk, który gdzieś w połowie książki awansował na rycerza i hrabiego. Martin, 12-letni chłopiec o bujnej wyobraźni, który marzy o zostaniu giermkiem Iana. Daniel, miłośnik gier RPG, który zostaje uznany za giermka i w grze miał rangę złodzieja. Jodie, dziewczyna Daniela, przyszły lekarz, wierna przyjaciółka Isabeau. Tylko tych czterech bohaterów pamiętam. Podsumowując. "Hyperversum" to dobra pozycja z fantastyki i mimo wielu wad jest warta uwagi. Miłośnicy historii mają przed sobą szczegółowo opisaną bitwę Bouvines. Osoby czytające fantastykę mają przed sobą lekturę na kilka wieczorów. Polecam.

Informacje dodatkowe o Hyperversum:

Wydawnictwo: Esprit