Opis ksiązki

Kup Teraz

Intryga małżeńska

Ocena ( 12 osób )
4.8
Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2013-02-18
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-240-2120-8
Liczba stron: 496
Dodał/a książkę:czytam
Dodał/a opinię:Grzegorz Adamski
Recenzja - Intryga małżeńska
Poruszające historie trójki młodych ludzi, których drogi życiowe krzyżują się wielokrotnie. Młodzieńcze miłości i te już bardzo dojrzałe, trudne wybory i nie zawsze dobre decyzje opisane naprawdę w przyjazny sposób. Tu znajdziesz dużo dobrej choć nie zawsze lekkiej lektury.
Polecam
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Franca plusminus Linia koment

,,Najpierw rzut oka na jej książki. Były tam powieści Edith Wharton, ułożone nie według tytułów, lecz chronologicznie według daty wydania; były wszystkie dzieła Henry'ego Jamesa z serii Modern Library, prezent od ojca na dwudzieste pierwsze urodziny; studenckie lektury w miękkich oprawach, z pozaginanymi stronami, sporo Dickensa, odrobina Trollope'a, a także solidne porcje Jane Austen, George Eliot i znamienitych sióstr Bronte. Całe mnóstwo czarno-białych broszurowych wydań z serii New Directions, głównie poezja takich twórców jak H.D. lub Denise Levertow. Były też powieści Colette, które czytała po kryjomu.[1]"

Tak z czytelnikami swojej najnowszej książki zatytułowanej ,,Intryga małżeńska" wita się Jeffrey Eugenides. Wspomniana ,,ona" to Madeleine, którą poznajemy w ostatnim dniu jej studiów na Uniwersytecie Browna, ale dzięki lubującemu się w przeskokach fabularnych narratorowi mamy okazję towarzyszyć jej również podczas pisania pracy licencjackiej czy uczestniczenia w kursie ,,Semiotyka 211". Oprócz kursu prowadzonego przez Michaela Zippersteina, Madeleine swego czasu uczęszczała też na kurs ,,Intryga małżeńska - wybrane powieści Austen, Eliot i Jamesa". Te dwa szkolenia nie tylko wpłynęły na jej literacką wrażliwość oraz temat pracy licencjackiej, ale stanowią też ważny element książki, której skromna dziewczyna jest bohaterką. 

Intryga małżeńska to bodajże najważniejszy fabularny składnik klasycznej XIX-wiecznej powieści. Najważniejszą powinnością każdej damy było ówcześnie odpowiednie zamążpójście. Po ślubie jej postać znikała, nie miała prawa się rozwijać, ponieważ bohaterka stawała się żoną, zamkniętą księgą. Jeden z profesorów Madeleine sformułował tezę, że ,,forma powieści osiągnęła apogeum wraz z rozwojem intrygi małżeńskiej i nigdy się nie podniosła po jej zaniku"[2]. Eugenides sprawdza tę teorię i bawi się nią, każąc swoim bohaterom grać jej składnikami. Pisarz stworzył trójkąt miłosny, zmuszając Madeleine do wyboru pomiędzy genialnym lekkoduchem Leonardem a nieśmiałym, uduchowionym Mitchellem. W pewnym momencie bohaterka wiąże się z jednym z nich, a nawet wychodzi za niego za mąż. Historia wydaje się zakończona. Tylko dlaczego do końca książki zostało kilkaset stron? 

Eugenides polemizuje i z teoretykami ,,French studies" (to czytelnik nadaje książkom treść i znaczenie) i ze schematem XIX-wiecznej powieści obyczajowej. Miłosne dylematy Madeleine nie są fabularnym celem samym w sobie, lecz pretekstem do ukazania skomplikowanych relacji młodego człowieka z innym młodym człowiekiem, który zmaga się z chorobą psychiczną, która jest na tyle poważna, że nie można przejść nad nią do porządku dziennego i zarazem na tyle lekka, że cierpiących na nią nie można nazwać wariatami i zamknąć w ośrodku. Umieszczenie w powieści naturalistycznych opisów stanu chorego jest jawnym złamaniem konwenansów tak ważnych dla literatury oraz rzeczywistości lat 1801-1900. 

Akcja ,,Intrygi małżeńskiej" rozgrywa się we wczesnych latach 80. Tło społeczno-obyczajowe tych czasów nie jest tak ważne, jak chociażby literackie wybory najważniejszych postaci, więc nie doczekamy się opisów początku prezydencji Ronalda Reagana. Pewne smaczki obyczajowe możemy dostrzec w przedstawieniach wybranych postaci. Ojciec Mad Alton w połowie lat 60. był rektorem jednego z uniwersytetów w czasie, gdy studenci buntowali się przeciwko wszystkim i wszystkiemu, a starsza siostra dziewczyny jest zgorzkniałą żoną i matką, ponieważ, jak twierdzi Madeleine, dorastała w latach 60. i nie oszczędzono jej ,,wstrząsu spowodowanego tym, że w jednej chwili jest się maoistką, a w następnej gospodynią domową na przedmieściach Beverly w stanie Massachusetts[3]". W niektórych przypadkach stosunek postaci do zastanej rzeczywistości czy najnowszych mód jest jedynym elementem ich charakterystyki. Mimo to, są one tak dopracowane, jak tylko być mogą, podobnie jak cała ta książka. Zaręczam, że jeśli lubicie czytać, ,,Intryga małżeńska" z pewnością przypadnie Wam do gustu, zaś jeśli kochacie literaturę, pokochacie i tę powieść.

[1] - Jeffrey Eugenides, ,,Intryga małżeńska", Kraków 2013, s. 11.
[2] - Jeffrey Eugenides, ,,Intryga małżeńska", Kraków 2013, s. 33.
[3] - Jeffrey Eugenides, ,,Intryga małżeńska", Kraków 2013, s. 229.

danonk plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Losy trójki studentów amerykańskiej uczelni w latach osiemdziesiątych, Madeleine, Leonarda i Mitchella. Spotykają się podczas studiów, łączą ich różne relacje. Jest to opowieść o dorastaniu, dojrzewaniu, odnajdywaniu siebie, o przyjaźni, miłości.
whisky plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Sięgnęłam po nią przypadkowo i spodziewałam się lekkiej opowiastki dla młodzieży. Ale ku mojemu zaskoczeniu odnalazłam się w niej znakomicie. Historia o wyborach, dorastaniu i niechęci wobec tego procesu. Znajdziemy w niej wszystko - miłość, podróże, studia, seks, sprzeczki, zdrowie, działające i niedziałające rodziny i relacje. Opowiedziane w wielu głosach i trzymające za fraki do ostatniej strony.
GRZADA plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Poruszające historie trójki młodych ludzi, których drogi życiowe krzyżują się wielokrotnie. Młodzieńcze miłości i te już bardzo dojrzałe, trudne wybory i nie zawsze dobre decyzje opisane naprawdę w przyjazny sposób. Tu znajdziesz dużo dobrej choć nie zawsze lekkiej lektury.
Polecam
frolic plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Madeleine właśnie kończy filologię angielską i chce zamieszkać ze swoim ekscentrycznym chłopakiem Leonardem, ale ten ją rzuca. Jest jeszcze nieszczęśliwie zakochany w niej Mitchell, który nie umie pogodzić religijnych zapędów z fizycznym popędem. Losy całej trójki splatają się ostatecznie w dość tragiczny sposób. Jeffrey Eugenides opisuje w swojej książce świat młodych ludzi w Stanach lat 80. XX wieku i robi to bardzo wiarygodnie, bez skrupułów, a jednocześnie z pewną dozą poetyckości. A zachowania, charakter, psychologia bohaterów są bardzo aktualne, ich uleganie emocjom, gorąca krew, poszukiwanie właściwej drogi w życiu. Polecam, tak jak wszystkie powieści Eugenidesa.
Azzmon Linia koment
Przeczytane:2014-07-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,
mgd Linia koment
Na półkach: Czytam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Mam,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
lindi Linia koment
Przeczytane:2014-01-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane 2013 rok,
majkanew Linia koment
Przeczytane:2013-09-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Poema Linia koment
Przeczytane:2013-08-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Anusss1 Linia koment
Przeczytane:2013-07-08, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
agni79 Linia koment
Przeczytane:2013-04-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Posiadam,
potemek Linia koment
Przeczytane:2013-03-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów