Jab³oniowy Sad (Tom 2). Rodzinne sekrety

Ocena: 5.33 (15 g³osów)

Literatura obyczajowa, zw³aszcza autorstwa naszych rodzimych pisarzy, od dawna zajmuje specjalne miejsce w moim sercuNie mog³am zatem odmówiæ sobie przyjemno¶ci poznania ''Rodzinnych sekretów'' Krystyny Mirek – drugiego tomu wspó³czesnej sagi rodziny Zagórskich. Pierwsz± czê¶æ pt. ''Rodzinny dom'' oceniam niezwykle pozytywnie.  A jak by³o tym razem? Zapraszam do dalszej czê¶ci recenzji.

Ciemne chmury ponownie zbieraj± siê nad rodzin± Zagórskich. Seniora rodu dotykaj± powa¿ne problemy finansowe. Tak¿e jego córki stoj± przed nie lada wyzwaniem. Maryla postanawia w koñcu zawalczyæ o to, na czym jej najbardziej zale¿y. Natomiast Aniela decyduje siê odnale¼æ ojca swojego dziecka. Czy pomimo wielu zawirowañ uda siê wszystkim osi±gn±æ upragniony spokój i szczê¶cie?

Krystyna Mirek to jedna z niewielu polskich pisarek, która potrafi oczarowaæ s³owem i kreowan± histori±. Jej ksi±¿ki s± niczym ciep³y pled w zimowy wieczór. Otulaj± komfortowym poczuciem bezpieczeñstwa i daj± namiastkê takiego bli¿szego, niemal namacalnego kontaktu z rodzinnym domem. Tak siê w³a¶nie czu³am przy lekturze ''Rodzinnych sekretów''. Ju¿ od pierwszych stron mia³am wra¿enie, ¿e wesz³am w sam ¶rodek zdarzeñ i wspólnie z bohaterami prze¿ywam ich wszystkie sukcesy i pora¿ki, chwile szczê¶cia i ¿alu. Niezwyk³e doznania.

Akcja powie¶ci w g³ównej mierze
skupia siê na perypetiach Jana, Maryli i Anieli. Po wzglêdnej stabilizacji nadchodz± ciê¿kie czasy. Sentymentalny Jan musi wybraæ miêdzy mniejszym, a wiêkszym z³em i przyj±æ konsekwencje. Maryla u¶wiadamia sobie, ¿e w którym¶ momencie jej ¿ycia sprawy zasz³y zdecydowanie za daleko. Teraz ponosi skutki swoich decyzji. Jednak ci±gle ma nadziejê, ¿e wszystko wróci na w³a¶ciwe tory. Z kolei Aniela w koñcu ods³ania przed nami swoj± tajemnicz± przesz³o¶æ zdradzaj±c, kim jest biologiczny ojciec jej dziecka i dlaczego zerwa³a z nim wszelkie kontakty. Jak widaæ, ka¿dy z cz³onków rodziny przechodzi trudne momenty. Ale najwa¿niejsze, ¿e zawsze mog± na siebie liczyæ.  To daje im si³ê i motywacjê do walki o lepsze jutro.

Wielu rzeczy nie mówi siê wprost, s± ukryte miêdzy wierszami. ''Rodzinne sekrety'' tak¿e maj± swój zawoalowany przekaz mówi±cy o tym, ¿e nigdy nie nale¿y siê poddawaæ nawet wtedy, kiedy ju¿ nie widaæ cienia szansy. Trzeba ci±gle i¶æ do przodu, walczyæ o swoje, o siebie. Bo wszystko jest w zasiêgu rêki ka¿dego cz³owieka, wystarczy tylko chcieæ.
  ,, - Czasem dobrze jest dostaæ od ¿ycia mocnego kopa w ty³ek, mo¿e ciê on wyrzuciæ na now± drogê, której sam by¶ nigdy nie znalaz³.’’
   Historia zawarta na ³amach tej ksi±¿ki jest bardzo realistyczna. Wszystko zosta³o tak opowiedziane, jakby by³o oparte na solidnych faktach. Wra¿enie autentyczno¶ci wzmaga równie¿ kreacja bohaterów. Ka¿da z postaci jest zupe³nie inna, ma w³a¶ciwy sposób bycia, indywidualizm. Nie bez znaczenia s± te¿ szczegó³owe i sugestywne opisy. Silnie oddzia³uj± na wyobra¼niê odbiory. Fakt ten w po³±czeniu z lekkim i barwnym jêzykiem autorki sprawia, ¿e ca³o¶æ prezentuje naprawdê wysoki poziom. Teraz z niecierpliwo¶ci± bêdê wyczekiwaæ ''Spe³nionych marzeñ" - ostatniej czê¶ci serii.
  Podsumowuj±c: Dla fanów pierwszego tomu - pozycja obowi±zkowa. Wszystkich pozosta³ych tak¿e serdecznie zachêcam do siêgniêcia po twórczo¶æ Krystyny Mirek. Znajdziecie tu mnóstwo ciep³a i mi³o¶ci, ale nie zabraknie te¿ codziennych trosk i smuteczków. Czyli tak jak w prawdziwym ¿yciu – czasem s³oñce, czasem deszcz. Gor±co polecam!

Informacje dodatkowe o Jab³oniowy Sad (Tom 2). Rodzinne sekrety:

wiêcej
Zobacz opinie o ksi±¿ce Jab³oniowy Sad (Tom 2). Rodzinne sekrety

Kup ksi±¿kê Jab³oniowy Sad (Tom 2). Rodzinne sekrety

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Inne ksi±¿ki autora
Mi³o¶æ, k³amstwa i sekrety
Krystyna Mirek0
Ok³adka ksi±zki - Mi³o¶æ, k³amstwa i sekrety

Wszyscy kochaj± prawdê, ale to skomplikowana mi³o¶æ. Jak przyjdzie co do czego, bardziej kusi s³odki smak k³amstwa. Vincent to s³ynny youtuber kulinarny...

Wyjd¼ za mnie, kochanie
Krystyna Mirek0
Ok³adka ksi±zki - Wyjd¼ za mnie, kochanie

Nie³atwo postawiæ w ¿yciu na mi³o¶æ. Zaryzykowaæ wszystkim. Ale czy to nie jest jedyna sprawa, o któr± naprawdê warto walczyæ? W domu pañstwa Darskich...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Andrzej Ziemiañski ;