Jajko z niespodzianką

W dzieciństwie jajko z niespodzianką było obiektem nieustannego pożądania. Kombinacja zabawki i czekolady to rarytas, ale nic nie może równać się z ciekawością i podekscytowaniem, cóż też kryje się w pomarańczowym pojemniczku? Czy to figurka, a może nie zawsze oczekiwane puzzle?

Okazuje się, że wspomniane jajko nie odchodzi wraz z dzieciństwem, a tylko zmienia swoją formę. W wersji dla dorosłych słodycz czekolady zamienia się w miłość, a w pojemniczku zawsze czeka układanka, której ułożenie wcale nie jest dziecinnie proste. O tym przekonuje się Ada, bohaterka książki ,,Jajko z niespodzianką”.

Ułożenie puzzli, które otrzymała Ada, wydaje się być karkołomnym zadaniem. Trzydziestoletnia samotna matka, niegdyś podróżniczka, trzyletnia córeczka z niepełnosprawną ręką, Babcia Polka, prestiżowe przedszkole, mąż - niemąż, który przestraszył się odpowiedzialności, nowi znajomi, nowy szef i… nowe zauroczenie. Jak zebrać te elementy w całość i uzyskać obraz swojego życia?

Ada próbuje okiełznać codzienność, co prowadzi do wielu słodko - gorzkich perypetii. Okazuje się, że żyłka podróżniczki przydaje się również w betonowej dżungli. Zamiast pułapek z trującymi strzałkami, czekają na nią dylematy związane z nowoczesnym rodzicielstwem, zamiast rajskich ptaków, czekają na nią równie barwne mamusie, zamiast staranowania przez nosorożca, czeka na nią staranowanie własnego samochodu, a zamiast niebezpiecznych lwów i tygrysów, czeka na nią ktoś, kto chce skraść jej serce. A zamiast diamentu ukrytego gdzieś w jaskini, czeka na nią… jajko z niespodzianką.

Autorka, Agnieszka Krakowiak-Kondracka, jest scenarzystką serialu „Na dobre i na złe”. Doświadczenie zdobyte przy pracy nad serialem jest również widoczne w jej debiutanckiej powieści. Pojawia się wielu bohaterów, każdy z własną historią a wątki są różnorodne i przeplatają się ze sobą, podtrzymując zainteresowanie czytelnika. Zupełnie jakbyśmy trzymali w ręku serial w wersji papierowej. Jest miejsce na miłość, na życiowe dylematy, na łzy i radość, a nawet na odrobinę sensacji. Wszystko to okraszono polską codziennością, którą autorka przemyca na karty książki.

Powieść ma też element ,,dorosłej baśniowości”, która krzepi serca i dodaje otuchy. Pokazuje, że każdy problem można jakoś rozwiązać, a przeciwieństwo – przezwyciężyć. Jednak nie można mówić o dużej ilości lukru, bowiem nawet świat bogatych i bogatszych, do którego zaglądamy, kryje w sobie wiele goryczy i wydaje się być nie mniej egzotyczny niż ten, który Ada zna ze swoich wojaży.

Bohaterowie stanowią interesującą i barwną grupę, a raczej grupy, pomiędzy którymi manewruje Ada. Poznajemy Adama, bogatego biznesmena, który wydaje się być co najmniej złowrogi. Rozterki wzbudza również David, ojciec małej Julii. Cóż, przynajmniej zostaje na osłodę ,,pan złota rączka” Tomasz, do którego wzdycha niejedna młoda mama… Nie inaczej jest z Patrycją, niemiłosiernie bogatą i modną przyjaciółką Adama czy Majką, wielodzietną panią domu, która również wiedzie pozbawione trosk życie. Ale czy na pewno?

Każdy z bohaterów stanowi małą zagadkę, którą czytelnik rozwiązuje w trakcie lektury. Wymieniłam tylko kilka imion, ale takich osób – jajek niespodzianek, jest o wiele więcej. Może okazać się, że wasza sympatia co kilka rozdziałów będzie kierować się w stronę innej postaci. Autorka sprawnie poprowadziła losy bohaterów, stopniowo ujawniając motywy ich działań i stawiając ich w nowym świetle, z każdym większym bądź mniejszym zwrotem akcji.

Jeśli lubicie śledzić codzienne perypetie bohaterów, czy to serialowych, czy też książkowych, historia Ady powinna przypaść wam do gustu. Ja obserwowałam jej losy z uśmiechem na ustach i ani się spostrzegłam, a już dotarłam do zakończenia. To wciągająca, wzruszająca i przede wszystkim ciepła powieść, która zauroczy fanki literatury kobiecej. Wątek romantyczny przeplata się tu z dowcipem, co równoważy problemy i chwile goryczy.

W ,,Jajku z niespodzianką” zmagania z życiową układanką osłodzi wam czekoladowa słodycz miłości, do której dotrzecie, zdzierając szeleszczące sreberko powierzchowności. To, co widzimy na pierwszy rzut oka, to tylko opakowanie, które kryje w sobie o wiele więcej… niespodzianek. Ada na własnej skórze przekonała się, że najcudowniejsze pozory, niczym piękny i kolorowy papierek, mogą skrywać najczarniejsze scenariusze.

W jajku z niespodzianką każdy znajduje coś innego. A co wy znajdziecie w ,,Jajku z niespodzianką”? Możecie się o tym przekonać, sięgając po powieściowe losy Ady i jej córeczki Julii.

Informacje dodatkowe o Jajko z niespodzianką:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2014-04-03
Dodał/a opinię:

Zobacz opinie o książce Jajko z niespodzianką

Kup książkę Jajko z niespodzianką

Cudze jabłka
Agnieszka Krakowiak-Kondracka 0
Okładka ksiązki - Cudze jabłka

Od pucybuta do milionera – tę ścieżkę znamy bardzo dobrze. Ewie i Markowi, bohaterom Cudzych jabłek przyszło jednak pokonać drogę o wiele trudniejszą...

Zostań do rana
Agnieszka Krakowiak-Kondracka0
Okładka ksiązki - Zostań do rana

Kobieta po przejściach, mężczyzna z przeszłością i... gromada porzuconych czworonogów. Będziesz śmiać się przez łzy! Bo Agnieszka Krakowiak-Kondracka...