Jak błądzić skutecznie

Zbigniew Mikołejko to przykład intelektualisty przystępnego. Jego wiedza jest imponująca, oczytanie dokumentne i permanentne, języki obce oswojone, świat zwiedzony i doświadczony na własnej skórze, a jednak owo nieprzebrane bogactwo intelektu i przeżyć nie jest podszyte nadmiernym poczuciem wyższości czy pogardą dla szarego zjadacza chleba, jak to ma miejsce w przypadku wielu akademickich znakomitości. Prof. Mikołejko nie zatracił umiejętności rozmowy z drugim człowiekiem - potrafi w jasny, zrozumiały, zdradzający błyskotliwość i erudycję sposób przedstawić swój punkt widzenia i przy okazji umiejętne przemycić do świadomości czytelnika niemałą garść kulturowo-historycznych ciekawostek. Każda z rozmów to swoisty, pouczający mini-wykład. Ujęło mnie przede wszystkim zdroworozsądkowe podejście profesora, który nie ucieka od tematów trudnych (śmierć, przemoc, edukacyjne braki młodzieży) i nie boi się wypowiadać sądów niepopularnych oraz niepoprawnych politycznie (jak choćby te dotyczące okoliczności śmierci Agaty Mróz). Prof. Mikołejko dopuszcza nas ponadto do swojego osobistego życia: opowiada o trudnym dzieciństwie, studenckich czasach, politycznych zawirowaniach, wraca w ulubione miejsca, odmalowując w słowie warmińskie krajobrazy, sypiąc jak z rękawa historycznymi anegdotami. Choć nie zawsze zgadzałam się z profesorem, możliwość wysłuchania jego opinii pobudziła mnie do intelektualnego wysiłku, nie wspominając już o dostarczanych przez niego inspiracjach w postaci tytułów książek i obrazów, tras podróży po Polsce czy historycznych wzmianek, wokół których aż chce się poszperać, by pogłębić swoją wiedzę. Za najmniej interesujące uznaję opowiastki o ekscesach w akademiku, zaś szczególnie dobrze czytało mi się zaskakująco nostalgiczną i refleksyjną rozmowę "Jesień i inne czasy". Całość na pięć z dużym plusem.

Informacje dodatkowe o Jak błądzić skutecznie:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2013-02-27
Kategoria: Publicystyka
Dodał/a opinię: Olena

Zobacz opinie o książce Jak błądzić skutecznie

Kup książkę Jak błądzić skutecznie