Jak zostać pisarzem. Pierwszy polski podręcznik dla autorów

4.5
Wydawnictwo: Bukowy Las
Data wydania: 2011-09-23
ISBN: 978-83-62478-48-4
Dodał/a książkę:czytam
Dodał/a opinię:CicheBaBum
Recenzja - Jak zostać pisarzem. Pierwszy polski podręcznik dla autorów
Doskonały poradnik dla tych, którzy jako amatorzy mają ambicję aby napisać coś więcej niż blog czy inny pamiętnik.
Autorzy w klarowny sposób wyjaśniają czym są konkretne kanony literackie. Dzięki ćwiczeniom można pobudzić własną kreatywność i czerpać... z siebie. To nie są gotowe instrukcje użycia, ale pokazanie tego jak innym się udało, zainspirowanie twórczością uznanych pisarzy i pokazanie możliwości wybrania własnej drogi.
Bardzo motywujący "podręcznik" pisany życzliwie i w szlachetniej intencji. Bardzo pobudza kreatywność.
Polecam zainteresowanym zawodem pisarz.
CicheBaBum plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Polecam zainteresowanym zawodem pisarz.
aspazjaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-01, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 tygodnie,
Pierwszy polski podręcznik dla autorów jest całkiem średni. Autorzy - naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego, część z nich sama pisze, próbują przekazać młodym (autor jednego z rozdziałów zwraca się do czytelników: "w latach 80-tych Was jeszcze na świecie nie było", więc należałoby raczej powiedzieć, że bardzo młodym) adeptom sztuki pisania praktyczne wskazówki, jak stworzyć dzieło na poziomie.

Mamy więc porady, skąd czerpać natchnienie i czym ono, oraz czy w ogóle, jest. Dowiemy się, jak konstruować fabułę, postaci, dialogi, jak tworzyć narrację, opisywać przestrzeń. To rzecz nie tylko o literaturze: nie zapomniano wspomnieć o reportażach, esejach, scenariuszach. Jest także mowa o tym, co czeka debiutującego autora po napisaniu utworu - praca z redaktorem itd.

Podręcznik nie jest beznadziejny, ale nie należy do bardzo dobrych. Lepiej sięgnąć po rady Stephena Kinga, Nigela Wattsa czy Andrzeja Pilipiuka i od nich dowiedzieć się, jak pisać.
andr Linia koment