Jedwabna opowieść

Powieści z historią w tle, oparte na faktycznych wydarzeniach są książkami po które sięgam najchętniej. Lubię czytać o kole jakie zatacza historia. O tym jak wydarzenia sprzed wielu lat mogą wpływać na życie współczesnych bohaterów. Historia zawsze była moim „konikiem”, zatem gdy mogę dowiedzieć się o wydarzeniach, o których milczą podręczniki szkolne, chętnie po taką lekturę sięgam.
Ta ciekawość historii ma swe odzwierciedlenie w pisanych przeze mnie recenzjach. Chciałabym pobudzić w Was ciekawość, dlatego poświęcam sporo uwagi treści historycznej, jaką przekazuje nam autor/ka.

Akcja powieści „Jedwabna opowieść” rozgrywa się dwutorowo: współcześnie oraz w latach 80’ i 90’ dziewiętnastego wieku, kiedy to w życie weszły: Akt o Wykluczeniu Chińczyków oraz Akt Geary’ego. Ustawy te zabraniały wstępu do Stanów Zjednoczonych ludziom należącym do rasy chińskiej (prócz wybranych jednostek) oraz wprowadzały dyskryminację chińskich imigrantów. Nastroje były tak antychińskie, iż mieszkańcy często na własną rękę, organizując publiczne zgromadzenia urządzały lincze, strzelaniny czy wypędzanie Chińczyków z miast.

Tu właśnie swój początek ma historia opowiedziana przez Kelli Estes. Rodzina Liu Mei Lien na skutek antychińskich nastrojów w Seattle zostaje z dnia na dzień zmuszona wraz z trzysta pięćdziesięcioma często prawowitymi obywatelami Stanów Zjednoczonych rasy chińskiej, do opuszczenia miasta na pokładzie parowca mającego odtransportować ich z powrotem do Chin. Mei Lien jednak nie dane jest płynąć do celu z rodziną. Dziewczyna odkrywa sekret kapitana, w skutek czego ojciec mający nadzieję na uratowanie córce życia, zrzuca ją z pokładu parowca.

Inara Ericson, w związku ze śmiercią ukochanej ciotki, po latach powraca na wyspę położoną niedaleko Seattle wyspę Orcas. Posiadłość, którą otrzymuje w spadku, budzi w niej wiele bolesnych wspomnień. Zamierza więc szybko ją sprzedać i wrócić do życia w mieście. Jednak stawienie czoła bólowi, i odpychanym od lat dręczącym ją wspomnieniom budzi w kobiecie pragnienie zmiany swego dotychczasowego życia, wsłuchania się w swe potrzeby i marzenia, które wraz z powrotem na wyspę wypływają na powierzchnię. W przypływie odwagi postanawia odrzucić ofertę pracy zaaranżowaną dla niej przez ojca i zgodnie z pragnieniem ciotki wypełnić posiadłość radością i życiem, a więc założyć hotel butikowy… W trakcie prac remontowych odkrywa rękaw od chińskiej szaty, pokryty misternym haftem opowiadającym historię rodzinną…

Rękaw ten staje się łącznikiem między Inarą oraz Mei Lien. Jego piękna i opowiedziana nićmi historia zmienią życie Inary. Dzięki niemu odkryje nie tylko przerażającą prawdę historyczną, ale i sekret skrywany od lat przez jej rodzinę.

„Jedwabna opowieść” to niesamowity debiut literacki Kelli Estes. To powieść z rodzaju tych, które po skończonej lekturze pozostawiają czytelnika w głębokim zamyśleniu. Rozdzierają serce i rozbudzają ciekawość świata, historii, powiązań przyczynowo – skutkowych. Autorka opowiedziała nam historię o skomplikowanych relacjach rodzinnych, o głębokiej więzi między ojcem a córką, walce o akceptację i zmaganiu z oczekiwaniami stawianymi przez otoczenie.

To opowieść o potędze miłości. Miłości będącej źródłem siły do zmagań z niesprzyjającą rzeczywistością oraz z ludźmi, którzy swej siły upatrują w krzywdzie wyrządzonej drugiemu człowiekowi.

To przede wszystkim poruszająca historia o niezwykle silnych kobietach stawiających czoła przeszkodom, walczących mimo bólu rozdzierającego im piersi. Historia o wsłuchiwaniu się w siebie, w głos swego serca. Opowieść o miłości i odwadze. Odwadze do walki o szczęście i swe marzenia.

Informacje dodatkowe o Jedwabna opowieść:

Wydawnictwo: Kobiece
Data wydania: 2016-06-03
Dodał/a opinię: Jedrulek

Zobacz opinie o książce Jedwabna opowieść

Kup książkę Jedwabna opowieść