Opis ksiązki

Kup Teraz

Jimi Hendrix. Oczami brata

Ocena ( 3 osoby )
5.3
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2014-03-19
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7924-129-3
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę:celalala
Dodał/a opinię:pokooj36
Recenzja - Jimi Hendrix. Oczami brata
Jimi Hendrix był pierwszym muzykiem z niechlubnego Klubu 27. Do tej pory nie powstała żadna książka, która opowiadałaby o jego życiu od pierwszych dni, aż po śmierć aż tak dokładnie. Tym, który postanowił opowiedzieć swoją wersję życia muzyka, jest jego brat Leon. Ale jego historia nie kończy się wraz ze śmiercią Jimiego, wręcz przeciwnie - są tam potem prawne batalie o spuściznę po muzyku oraz kulisy przejmowania praw do muzyki i wizerunku przez adoptowaną siostrę i kuzyna. Biografia nie tylko dla wielbicieli muzyki Hendriksa.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
pokooj36 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Jimi Hendrix był pierwszym muzykiem z niechlubnego Klubu 27. Do tej pory nie powstała żadna książka, która opowiadałaby o jego życiu od pierwszych dni, aż po śmierć aż tak dokładnie. Tym, który postanowił opowiedzieć swoją wersję życia muzyka, jest jego brat Leon. Ale jego historia nie kończy się wraz ze śmiercią Jimiego, wręcz przeciwnie - są tam potem prawne batalie o spuściznę po muzyku oraz kulisy przejmowania praw do muzyki i wizerunku przez adoptowaną siostrę i kuzyna. Biografia nie tylko dla wielbicieli muzyki Hendriksa.
wkp plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
DOŚWIADCZYĆ HENDRIXA

Cela ośrodka poprawczego, szara codzienność życia za kratami była dla Leona Hendrixa, barta największej gwiazdy gitary elektrycznej w historii muzyki, znośna tylko dlatego, że wciąż żywił nadzieję. Nadzieję, że kiedy wyjdzie za pół roku spotka się z Jimim i znów razem wyruszą w trasę. Znów będą koncertować, znów muzyka wypełni ich dni a świat nabierze barw. Dlatego kiedy usłyszał plotki o śmierci brata, kolejne już w jego karierze, nie przejął się nimi zbytnio. Kiedy jednak został wezwany przez kapelana zakładu, wiedział już co to oznacza. Był rok 1970. Nadzieja umarła…

Teraz, ponad czterdzieści lat po tym dniu, Leon zabiera nas w podróż poprzez życie swojego starszego brata, pokazując wszystko, od rozrywkowo-kłótliwych początków w rodzinie Hendrixów, przez niedocenianie wyprzedzającego swoją erę talenty Jimiego po krótkotrwałą karierę, która zmieniła świat, a która zakończyła się przedwczesną śmiercią legendy gitary. Wraz z nim możemy przeżyć emocje, jakie czuł Hendrix znajdując pierwszą gitarę na śmietniku, przeżywając pierwszą sesję nagraniową czy występując na scenie.

Muzyka Jimiego była najróżniejsza. Od spokojnych ballad, przez klasyczne dźwięki po niemalże psychodeliczne popisy tego, co można zrobić z gitarą. Takie też było życie samego Hendrixa, kolorowe w swej szarości, szare w całej jego palecie barw. Jak to życie artysty, pełne wzlotów ku szczytom i bolesnych upadków, aż do spełnienia się… Ale za jaką cenę?

Siłą tej napisanej wspólnie z Adamem Mitchellem biografii są zdecydowanie jej emocje, które wypływają ze szczerości. Autorzy umiejętnie też budują napięcie, stawiając na początku książki fundamentalne pytanie, którego odpowiedzi wyczekuje się z niecierpliwością. Pytanie: Jak Leon zdołał odnaleźć nadzieję? Co utrzymało go przy życiu? Co stało się sensem czekania na odzyskanie wolności? Niby zwyczajna rzecz, a dodaje całości pikanterii i napięcia.

Jako całość to kolejna świetna biografia, która powstała z pasją, a nie na zasadzie zatkania czymś dziury rynkowej. Dobrze napisana, ciekawa, intrygująca. Coś w sam raz dla fanów talentu Hendrixa i to im polecam ją w szczególności. A wydawnictwu SQN składam podziękowania za udostępnienie mi egzemplarza do recenzji.

Recenzja opublikowana także na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2015/11/10/jimi-hendrix-oczami-brata-leon-hendrix-adam-mitchell/
figlarna24 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-19, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,

Kto zna nas najlepiej? NIe da się ukryć, że tymi, którzy mają najwięcej do powiedzenia o nas samych są nasi najbliżsi: rodzina, przyjaciele, współpracownicy.


To dzięki im, tym aktorom drugiego planu, tym bezimiennym, ocierających się o życie bohatera opowieści zawdzięczamy wspomnienia, opowieści o tych, którzy wnieśli niepodważalny wkład w sfery sztuki, kultury itp.  .

Tym razem opowiadającym historię niezwykłą, bolesną a zarazem ekscytującą jest Leon Hendrix- brat znakomitości oraz wybitnego, niezapomnianego wirtuoza gitary elektrycznej, Jimiego Hendrixa.

Jimi Hendrix, wybitny muzyk, który wzbił się na wyżyny swego muzycznego geniuszu. Postać tragiczna, począwszy od dnia narodzin, a skończywszy na dniu śmierci. Członek Klubu 27, czyli tzw. grona osób o nieprzeciętnym talencie, które umarły w wieku 27 lat, pozostawiając po sobie ogromną pustkę, ale i liczne pytania bez odpowiedzi.
Przypomnę, że do tego Klubu należą m.in. Kurt Cobain, Amy Winehouse, Janis Joplin.

A jaki był właściwie mistrz gitary? Co go zawiodło na samo dno, a w konsekwencji  do przedwczesnej śmierci? Leon Hendrix początki linii pochyłej dopatruje się w dzieciństwie. Jimi Hendrix, urodzony jako John Hendrix, był pierworodnym dzieckiem pary młodych osób. Ona piękna, zawadiacka, zadziorna. On równie młody, lubiący imprezy, przyszły żołnierz. I tak oto Al oraz Lucille płodzą swoje pierwsze dziecko. Para pobiera się  naprędce zanim Al wyruszy na front. Jednakże młoda matka pochłonięta imprezowym życiem nie jest w stanie dać synowi miłości czy stabilizacji. John (James, bo zmianie imienia przez Ala) trafia do rodziny zastępczej. Al wróciwszy z frontu zabiera syna i ponownie wiąże się z Lucille, z którą dochowa się kolejnych dzieci: Leona, Josepha, Kathy Ira, Pameli, Alfreda.
Z tej szóstki dzieci tylko dwójka była pełnosprawna,  to Jimi i Leon wychowywali się w domu rodzinnym. Reszta rodzeństwa została oddana pod kuratele państwa.

Życie Jimiego oraz Leona nie było łatwe. Matki, której nie było (wolała hulaszczy styl życia) , ojciec despota, alkoholik, brutal. Bracia uciekali w świat filmów kinowych, wyświetlanych w odcinkach. Jimi zasfascynował się muzyką, A Leon popadł w tarapaty z prawem. To w zakładzie karnym dowiaduje się o śmierci starszego brata. Wracają do niego wspomnienia, genezy powstawania pierwszych utworów, płyt, zamysłów Jimiego.. Brat - wzór. Teraz już go nie ma. Została tylko ikona muzyki.

Jimi Hendrix wielkim muzykiem był. Tego tytułu nikt mu nikt nigdy nie odbierze. Jego sława i gwiazda świetności nigdy nie zgaśnie.  Postać tragiczna. Naznaczona oraz dokonująca nie trafnych wyborów. Seks, narkotyki, alkohol. Aż chcę się rzecz: "Nie daleko pada jabłko od jabłoni". Ale czy można było takiego końca uniknąć?

"Oczami brata" to bardzo wzruszająca, osobista pozycja. Pełna bólu, goryczy, trudnej i wyboistej ścieżki najsłynniejszego gitarzysty, jaki do tej pory chodził po ziemi. Leon dużo mówi o sobie. wtrąca epizody ze swojego, prywatnego życia. Jednakże pamiętamy, że Leon mimo pobytu w więzieniu był związany z bratem więzią tylko możliwą miedzy tak bliskimi sobie osobami.

"Oczami brata" to także pozycja niezbędna dla każdego fana muzyka, gdyż zawiera ona w swojej treści informacje, które nie znalazły miejsca w każdej innej biografii.
NIe zostaje mi tylko, jak polecić, także ze względu na cudne wydanie. Okładka , aż prosi, by tę książkę wziąć do ręki i by jej nie odłożyć, aż ją przeczytamy.

gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bambi12 Linia koment
Przeczytane:2014-05-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów